Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The paper analyzes the Kurdistan Regional Government's (KRG) natural resource strategies, such as how it deals with huge reserves of many trillion cubic feet of its natural gas as significant energy. Because natural gas belongs to the cleanest burning fossil fuels, with 30 percent less carbon than oil, it plays a role in the global fuel economy. As KRG transports its natural gas to international markets, like European countries, via Turkey it means they also participate in energy security as a new actor. Because the KRG is landlocked, strong factors may affect Kurdish natural gas strategies because KRG is surrounded by today's partners and yesterday's enemies politically and economically. Turkey, the neighbor of KRG, also buys its gas and has an influence on these strategies after the Ukraine crisis that pushed European countries to make a turn towards Caspian natural gas. Kurdistan is part of the best option for European energy security as it plans to diversify natural gas imports. While the KRG benefits from selling its natural gas directly to international markets, this will come with some struggles. Many of these obstacles can be classified into two types: internal and external obstacles, such as a conflict with the central government regarding how to share gas revenues. Others problems include Iranian neighbor interest on natural resources in Kurdistan and Russia that looks to Kurdish gas as its ally if Kurdistan joins the southern gas corridor pipeline. (original abstract)
Procesy zgazowania paliw z tytułu zachodzących procesów wysokotemperaturowych i stosowanych procesów oczyszczania i przeróbki gazu umożliwiają nie tylko odzyskiwanie i uzyskiwanie ciepła, ale również gazu syntezowego i wodoru dla chemii i energetyki oraz stosunkowo łatwej separacji i sekwestracji dwutlenku węgla. Zagraniczne doświadczenia wskazują, że poprzez właściwy dobór reaktora zgazowującego, wsadem mogą być nie tylko konwencjonalne paliwa, ale także biomasa; odpady rafineryjne, z górnictwa węgla, komunalne itp. Ponadto, wysokie temperatury umożliwiają likwidację odpadów niebezpiecznych. Powstające w procesie odpady stałe w zależności od temperatury zgazowania przyjmują postać żużla spieczonego (popiół denny) lub topionego. Żużel topiony w przeciwieństwie do popiołu dennego, praktycznie niezależnie od zgazowywanego paliwa, w wyniku wetryfikacji stanowi materiał neutralny dla środowiska o dużych możliwościach zagospodarowania. Występujące zanieczyszczenia stałe i ciekłe w gazie, po oddzieleniu zazwyczaj są zawracane do reaktora i podlegają procesowi zgazowania a część mineralna przechodzi do żużla. Związki siarki natomiast są redukowane do siarki. W zależności od przyjętego modelu przeróbki, z gazu syntezowego może być wydzielany dwutlenek węgla i wodór. Odzysk ciepła z gazu syntezowego i z jego spalania w układzie gazowo-parowym decyduje o wysokiej sprawności procesu i minimalizacji emisji wszelkich zanieczyszczeń do środowiska. (abstrakt oryginalny)
Obecnie stosowane technologie w energetyce jądrowej wykorzystują głównie, jedyny występujący w przyrodzie, izotop rozszczepialny - U235. W naturalnym uranie izotop ten stanowi 0,72% ogólnej masy uranu. Pozostała część to nierozszczepialny neutronami termicznymi izotop U238. Wprawdzie niewielka ilość tego izotopu, pod wpływem neutronów, ulega przekształceniu w rozszczepialny izotop Pu239, ale w rezultacie tylko około 1% wydobywanego ze środowiska uranu ulega rozszczepieniu i jest wykorzystywana do wytwarzania energii. Reszta idzie do odpadów. Jest to rozrzutna gospodarka tym surowcem energetycznym. Możliwość wykorzystania nierozszczepialnego izotopu U238 do wytwarzania rozszczepialnego izotopu Pu239 i Pu241 zwiększy zasoby energetyczne uranu ponad pięćdziesiąt razy. Jeszcze większe zasoby energetyczne są zawarte w torze. Pod wpływem neutronów powstaje z toru rozszczepialny izotop U233. Wykorzystanie toru jako materiału paliworodnego pozwoli zwiększyć zasoby energetyczne paliw jądrowych ponad stukrotnie w porównaniu do zasobów uranu wykorzystywanych w obecnych technologiach. Wykorzystanie zarówno U238 jak i Th232 w energetyce jądrowej wymaga zastosowania nowych technologii reaktorów energetycznych - reaktorów, w których przeprowadzano by procesy jądrowe wytwarzające z materiałów paliworodnych paliwo jądrowe. Są to w przypadku wykorzystania U238 reaktory powielające na neutronach prędkich - FBR (Fast Breeder Reactor). W przypadku wykorzystania toru procesy te mogą być prowadzone w odpowiednio przystosowanych do tych celów reaktorów wykorzystujących neutrony termiczne: lekkowodnych (PWR i BWR), reaktorach ciężkowodnych (PHWR-CANDU) oraz w budowanych obecnie reaktorach wysokotemperaturowych. W pracy przedstawiono podstawowe informacje o reakcjach jądrowych prowadzących do uzyskania izotopów rozszczepialnych w procesie naświetlania toru neutronami w reaktorze energetycznym, własności tych izotopów jako paliwa jądrowego, wykorzystanie toru w cyklach paliwowych reaktorów energetycznych oraz zalet i utrudnień w realizacji tego zamierzenia. (abstrakt oryginalny)
Rosnące i zmienne ceny, awarie katastrofalne oraz trudności z dostawami są ilustracją politycznego ryzyka uzależnienia od ropy naftowej i gazu. Energetyka jądrowa musi zapewniać najwyższe standardy niezawodności, bezpieczeństwa i ochrony przed dostępem osób niepowołanych. Proponowane np. w UE cele potrojenia udziału technologii wykorzystujących zasoby odnawialne oznaczają w istocie udział jedynie 20% w bilansie energii pierwotnej. Realistycznym rozwiązaniem jest bezpieczeństwo energetyczne oparte na węglu: technologie wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) powinny umożliwić kontynuację korzystania z węgla przy uniknięciu emisji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie struktury i analizy opodatkowania paliw w Polsce i Unii Europejskiej w latach 2000 - 2004. Cel ten starano się zrealizować wykorzystując dostępną literaturę, artykuły prasowe i dane statystyczne zawarte w publikacjach branży paliwowej oraz w Roczniku Statystycznym. Problem opodatkowania paliw zaprezentowano na tle instrumentów ekonomicznych w gospodarce paliwowej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest ograniczenie emisji CO2, pochodzącej z sektora energetycznego. Aby sprostać temu wyzwaniu w Polsce, której energetyka opiera się głównie na elektrowniach spalających węgiel kamienny i brunatny, należy już dzisiaj podjąć odpowiednie przeciwdziałania. Do takich przeciwdziałań należy -między innymi - zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych i wykorzystanie możliwości sekwestracji CO2. W ostatnich latach obserwuje się szybki rozwój ogniw paliwowych z bezpośrednim utlenianiem węgla - są one efektywnymi generatorami elektryczności, a strumień wytwarzanych w nich gazów wylotowych zawiera, niewymagający wzbogacania, stężony CO2. W artykule przedstawiono zasadę działania węglowych ogniw paliwowych, ich zalety i wady w stosunku do ogniw paliwowych wodorowo-tlenowych, a także osiągnięty przez nie poziom technologiczny. Przedstawiono również dokonania dwóch ośrodków w Polsce zaangażowanych w rozwój tej technologii: Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy struktury zasobów energetycznych, w której wyniku ujawniono przyczyny ich nieracjonalnego wykorzystania w ukraińskiej gospodarce. Ustalono, że w latach 2014-2018 nastąpił spadek zapotrzebowania na tradycyjne rodzaje paliw i surowców energetycznych, z wyjątkiem węgla. Elementy składowe procesu zaopatrzenia i zużycia paliw i surowców energetycznych zostały określone w sposób szczegółowy oraz wypracowano zintegrowane podejście do ich racjonalnego wykorzystania, które ograniczy utratę zasobów energetycznych i zwiększy ich efektywność. Autorskie podejście wykorzystywane jest w postaci poglądowych schematów organizacji procesu racjonalnego wykorzystania surowców energetycznych, co przyczyni się do realizacji skutecznej polityki oszczędzania energii w kraju, zapewniając przewagę konkurencyjną rodzimym przedsiębiorstwom poprzez zwiększenie ich atrakcyjności, poprawę bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego Ukrainy. Uzasadniono i udowodniono celowość konstruowania deterministycznych modeli ekonomicznych ukraińskiej gospodarki według różnych (adaptacyjnych i multiplikatywnych) splotów funkcji, na podstawie których przedstawiono prognozę i ocenę niezależności energetycznej ukraińskiej gospodarki do 2035 roku, z uwzględnieniem paliw i zasobów energetycznych. Na podstawie obliczeń ustalono, że stan niezależności energetycznej Ukrainy jest niewystarczający(abstrakt oryginalny)
Od 2016 r. wśród priorytetów polskich władz była poprawa ściągalności podatków oraz redukcja szarej strefy, w szczególności w zakresie VAT. Jednym z rozwiązań legislacyjnych, które zostały w tym zakresie zastosowane, był tzw. pakiet paliwowy, czyli obowiązek uiszczania zaliczek na VAT w ciągu pięciu dni po wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych. Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 9.09.2021 r., C-855/19, G. Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy - dalej wyrok TS C-855/19, G. Sp. z o.o. - uznał polskie przepisy w tym obszarze za niezgodne z prawem UE. Niniejszy artykuł analizuje konsekwencje przedmiotowego wyroku, zarówno dla poszczególnych podatników oraz płatników VAT, jak i dla polityki podatkowej Polski w zakresie walki z szarą strefą.(abstrakt oryginalny)
Stworzenie mechanizmów umożliwiających zaliczenie części energii wytwarzanej z wykorzystaniem stałych paliw wtórnych do energii odnawialnej jest jednym z podstawowych warunków upowszechnienia tych paliw w energetyce. Przedstawiono propozycję systemu bilansowania energii wytwarzanej w instalacjach energetycznych współspalających stałe paliwa wtórne wytwarzane z odpadów. Propozycja oparta jest o istniejący system bilansowania i certyfikacji energii odnawialnej ze współspalania biomasy. Dla określenia zawartości biomasy w stałych paliwach wtórnych zaproponowano metodykę badawczą opisaną w Specyfikacjach Technicznych CEN. (abstrakt oryginalny)
Wytwarzanie paliw kompozytowych z węgla i biomasy stanowi innowacyjne podejście do procesów konwersji paliw stałych. Operacja scalania węgla i biomasy stwarza bowiem nie tylko możliwość zwiększenia tzw. gęstości energetycznej biomasy, ale również okazję do wprowadzenia do składu paliwa dodatków, które dzięki swoim specyficznym właściwościom fizykochemicznym pozwalają podnieść wartość użytkową uzyskanego kompozytu. Celem projektu "CoalGas" - Work Package 5, w którym uczestniczy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jest opracowanie technologii przygotowania węgla i biomasy dla celów zgazowania. Jednym z głównych zadań, od którego rozpoczęto realizację projektu "CoalGas" w zakresie Work Package 5 było opracowanie koncepcji procesowych przygotowania węgla i biomasy do wytworzenia paliwa kompozytowego dedykowanego instalacjom prowadzącym procesy spalania oraz zgazowania. Opracowana metodyka doboru składników paliwa kompozytowego dla celów zgazowania pozwala na: wytypowanie typu reaktora, dla którego może być dedykowane paliwo kompozytowe wytworzone z węgla i biomasy, określenie parametrów technologicznych jakimi powinno charakteryzować się paliwo kompozytowe oraz dobór składników i opracowanie receptury paliw kompozytowych przeznaczonych do zgazowania w wytypowanych urządzeniach. Zaproponowana metodyka zawiera trzy fazy postępowania, składające się z kilku etapów, co umożliwia modyfikację składu chemicznego paliwa kompozytowego przeznaczonego do procesu zgazowania oraz pozwala na kształtowanie jego właściwości mechanicznych. Metoda łączy w sobie elementy: modelowania (w zakresie procesu zgazowania), elementy badawcze (w zakresie analizy technicznej i elementarnej składników), elementy doświadczalne (w zakresie procesu aglomeracji ciśnieniowej), elementy konstrukcyjne (w zakresie doboru cech układu zagęszczania) oraz elementy utylitarne poprzez zastosowanie technologii wytwarzania i zgazowywania tych paliw. (abstrakt oryginalny)
11
84%
Extremely high price of oil and consequently fuel used by sea going bulk carriers combined with very low freight rates - BDI (Baltic Dry Index), the main index of the freight market dropped from almost 12,000 to about 700 during the last four years - forced ship owners and operators to re-calculate speed and consumption parameters of their fleet. On the basis of speed/consumption parameters taken directly from ships, the average cost of marine fuel IFO and the freight market reported by The Baltic Exchange the author calculated the profitability of the reduction of speed for typical bulk carriers from about 26,000 to 80,000 DWT. Despite the extremely low freight market and very high price of fuel the savings due to the reduction of fuel consumption are generally consumed by time loss. The speed reduction may be profitable only for the group of the largest of the analyzed ships but every time ship operators have to take into consideration such consequences as the weather risk, positioning for the next employment, charter party obligations etc. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań wybranych właściwości fizycznych, chemicznych i energetycznych mułów węgla energetycznego i koksowego z dwudziestu depozytowych stawów osadowych. Zaprezentowane wyniki to oznaczenia składu chemicznego oraz zawartości wilgoci, części lotnych, siarki i wartości opałowej w różnych stanach. Podano też wyniki badań właściwości mułów w klasie ziarnowej poniżej 0,1 mm. Uzyskane w badaniach wyniki oznaczeń wybranych podstawowych parametrów składu chemicznego wykazały, ze muły mają skład chemiczny typowy dla odpadów drobnoziarnistych tego rodzaju. Odstępstwem od znanych z literatury wartości jest bardzo niska zawartość AI2O3 i TiO2 . Średnia wartość opałowa w stanie analitycznym w mułach zdeponowanych w poszczególnych osadnikach waha się w granicach od 9265 do 23 293 kJ/kg. Średnia zawartość popiołu w stanie analitycznym waha się w granicach od 26,98 do 63,96%, Średnia zawartość siarki całkowitej w stanie analitycznym waha się w granicach od 0,57 do 2,98%, średnia zawartość wilgoci przemijającej w odpadach mieści się w granicach od 11,69 do 34,48%, a średnia zawartość części lotnych w stanie analitycznym w odpadach zawiera się w granicach od 14,29 do 28,50%. Analiza granulometryczna mułów węglowych wykazała, że średni wychód klasy ziarnowej poniżej 0,1 mm dla wszystkich osadników wynosi 62,27%. średnia wartość opałowa w stanie analitycznym w mułach zdeponowanych w poszczególnych osadnikach w klasie ziarnowej poniżej 0,1 mm jest dość wysoka i wynosi 12 078 kJ/kg. Klasa ta charakteryzuje się wyższą zawartością popiołu i siarki. Zaprezentowane wyniki wskazują na znaczne zróżnicowanie jakości mułów zdeponowanych w poszczególnych osadnikach. Badania wykonano w ramach projektu rozwojowego Nr N R09 0006 06/2009 pt: "Identyfikacja potencjału energetycznego depozytów mułów węglowych w bilansie paliwowym kraju oraz strategia rozwoju technologicznego w zakresie ich wykorzystania". Projekt ten realizowany jest przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego we współpracy z Katedrą Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów Politechniki Śląskiej od sierpnia 2009 roku.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono opis problemu związanego z gospodarką osadami ściekowymi w Polsce. Zaprezentowano możliwość wykorzystania metody termicznej odpadów z oczyszczalni komunalnych, która jest metodą bezpieczną ekologicznie i uzasadnioną ekonomicznie dotyczącą jej zagospodarowania. Zbadano modelu zagospodarowania osadów ściekowych w cementowni przeprowadzono na terenie województwa opolskiego. Wykorzystanym narzędziem logistycznym wspomagającym zbadanie optymalnego transportu (MST - Minimum SpeningTree) .(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zwrócono uwagę na problem wahania wartości zużywanego paliwa przez pojazdy obsługujące stałe trasy. Sposobem rozwiązania tego problemu może być ustalanie norm zużycia paliwa dla każdej z tras, pojazdu i kierowcy. W artykule zaproponowano tego typu system oraz omówiono metodologię szacowania zużycia paliwa. Zaprezentowany system generuje w czasie rzeczywistym raporty według kryteriów podanych przez użytkownika, co pozwala na bieżącą kontrolę nad zużywanym paliwem. Dzięki zastosowaniu aplikacji tego typu możliwe jest wysnucie odpowiednich wniosków decyzyjnych i podjęcia stosownych do nich kroków. Ponadto możliwe jest poprawienie najsłabszych ogniw, które przyczyniają się do zwiększenia zużycia paliwa w przedsiębiorstwie. Dzięki systemom monitorującym zużycie paliwa możliwe jest m.in. odnalezienie pojazdów wyróżniających się przepałem, ustalenie najbardziej ekonomicznej konfiguracji pojazdów obsługujących daną trasę, odnalezienie kierowców, którzy nie potrafią jeździć ekonomicznie, określenia godzin, w których jest największe zatłoczenie na trasach oraz wskazania możliwych przypadków kradzieży paliwa.(abstrakt oryginalny)
The release of methane into the mine atmosphere poses a threat to the miners. Methane is an explosive gas at concentrations of 5-15% in air by volume and throughout the history of coal mining has been the cause of devastating explosions in mines around the world. For these reasons, in methane coal mines, the concentration of methane emitted from the coal face and the entire mine is controlled by means of a well-designed ventilation system, a system controlling the concentration of methane in the mine atmosphere and a system for methane drainage of the rock mass and goafs. The presented article concerns the forecast of the average concentration of methane on a given day, in the places of sensors located in the longwall roadways of discharge air exhausted from the longwall: up to 10 m in front of the wall and at the outlet of the roadway. Both forecasts were made using the prognostic equations on the basis of measurement data concerning the ventilation roadways of one of the longwalls at JSW SA. (original abstract)
Ce travail vise à étudier le niveau de concurrence spatiale entre les stations-services existant sur le marché de distribution au détail des combustibles liquides, à partir de l'analyse comparée de leur positionnement géospatial et de leur influence et variations de prix sur le marché national. Dans le cas du Chili, l'industrie se caractérise par sa forte concentration en nombre de fournisseurs et intégration verticale avec les segments de distribution de gros, transport et stockage, d'où l'importance de l'analyse en matière de concurrence. De plus, il existe une grande différenciation des produits en termes de localisation géographique, ce qui rend l'analyse spatiale essentielle. Ainsi, nous avons analysé en premier lieu l'impact du nombre de stations proches, du même réseau, et d'un réseau rival ou indépendants. Les résultats sont configurés selon deux approches. La première conclut que los résultats numériques sont consistants dans la dynamique des prix et le positionnement territorial des stations, car il apparait que les stations indépendantes ont un effet négatif sur le niveau de prix dans un rayon de 20 minutes, avec un réseau-action moyen de 0,19%. De même, on note un impact supérieur sur la distribution d'essence de 93 octanes et le Diesel que de l'essence de 97 octanes, car les segments de Diesel et 93 octanes sont les plus compétitifs de l'industrie, et dans le contexte où les stations indépendantes participent le plus. Dans la deuxième, les résultats montrent le rôle dominant de l'entreprise Copec : ce réseau est celui de plus grande influence négative sur le niveau des prix de ses rivales. Comme dans le premier modèle, les résultats varient par type de combustible, le rôle des réseaux d'essence de 97 octanes étant le plus important. Les résultats sont hétérogènes au niveau régional, plus élevés dans les zones géographiques densément peuplées par rapport aux zones australes et éloignées des principaux centres urbains.(abstrakt oryginalny)
The article presents the results of laboratory combustion tests of the microbriquette obtained from useless coal (grain class of < 5 mm) generated in the production of "eco-pea" (eko-groszek) coal. The briquettes of 1.5 and 2.5 cm3 were made in a roller press of crushed coal granulation down to 2 mm, mixed with a binder and/or catalytic additives and sorbents, then dried to final moisture of about 7%. The tests were carried out on a specially designed stand enabling to determine the differential curve of the weight loss of samples heated to the ignition temperature and then burnt with laminar airflow by natural chimney draft. Comparative tests were carried out with ecopea coal from the "ZG Sobieski" mine. The results indicate that composite fuels, in the form of microbriquette, ignite faster, burn at a higher temperature and leave less ash when burned than lump coal. The greater reactivity of the briquette concerning the lump coal allows for minimizing the air rate by about 10%, which also reduces the exhaust gas volume by the same amount and the stack losses. It reduces the velocity of dust lifting, which leads to the reduction of their emission. (original abstract)
W artykule dokonano przeglądu rozwiązań, jakie przyjęli armatorzy promowi i ro-ro w związku z obowiązywaniem w rejonach SECA nowych przepisów odnośnie do zawartości siarki w paliwach statkowych. Analizie poddano taryfy frachtowe, co pozwoliło na wskazanie kilku tendencji w kształtowaniu nowej polityki cenowej i wyodrębnienie najczęściej spotykanych modeli "nowego frachtu", uwzględniającego ostatnie zmiany.(abstrakt oryginalny)
Zakłada się, że do 2020 r. minimum 20proc. paliw zużywanych na cele transportowe będą stanowiły paliwa alternatywne. Szerokie zastosowanie w praktyce osiągnął tu gaz propan-butan, w znacznie ograniczonym zakresie preferuje się gaz ziemny, natomiast wodór prawdopodobnie stanie się paliwem najbliższej przyszłości, pomimo trudności technicznych związanych z jego zastosowaniem. Wodór jest nośnikiem energii, nie występuje w stanie wolnym lecz w postaci związków chemicznych z jego zawartością. Źródła wytwarzania wodoru są praktycznie nieograniczone, a spalanie jest czyste ze względu na brak zawartości węgla. Gaz ten może stanowić jedyne źródło zasilania silników, bądź stanowić dodatek do powszechnie stosowanych paliw kopalnych. (abstrakt oryginalny)
Przemysł szklarski, niezależnie od realizowanego profilu produkcyjnego jest znaczącym konsumentem energii. W trakcie przebiegów procesów technologicznych wykorzystywane są dwa nośniki energetyczne: paliwo gazowe oraz energia elektryczna. Udział ilościowy obu tych nośników zależy od rodzaju uzyskiwanych produktów finalnych oraz stopnia zmechanizowania przebiegu procesów technologicznych. Niemniej dla podstawowych rodzajów produkcji szklarskiej, czyli szkła opakowaniowego i płaskiego zapotrzebowanie energetyczne w postaci paliwa gazowego waha się w granicach 70÷90 [%] całkowitego zapotrzebowania energetycznego huty szkła. Nieustannie rosnące ceny paliw i energii, a także zaostrzające się unormowania dotyczące emisji toksycznych składników spalin oraz dwutlenku węgla są czynnikami zmuszającymi do poszukiwania metod racjonalizacji ich wykorzystania. Zasadnicza część zużycia energii ponoszona jest głównie na przebieg procesu topienia, w części na procesy chłodzenia i homogenizacji masy szklanej zachodzące w basenie wyrobowym i zasilaczach oraz w trakcie obróbki termicznej uformowanych wyrobów. Zużycie energii ponoszone na przebieg procesu topienia wynosi 70÷75 [%] całkowitego zużycia energii i jest to zasadniczy element procesu technologicznego, w którym można oczekiwać osiągnięcia oszczędności energetycznych. Elektromechaniczne urządzenia techniczne i technologiczne linii produkującej szkło opakowaniowe zużywają niewielką część całkowitego zużycia energii w postaci energii elektrycznej. Możliwość ograniczenia zużycia energii uzależniona jest od postępu w konstrukcji maszyn i urządzeń. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.