Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki promieniowego rozkładu paliwa w rozpylanej strudze. Do badań wybrano cztery próbki paliw różniących się wartościami lepkości kinematycznej. Pierwszy etap badań obejmował pomiary lepkości kinematycznej paliw. W tym celu wykorzystano automatyczny wiskozymetr z kapilarami Ubbelohde'a. Badania lepkości przeprowadzono w temperaturze 40 C. Drugi etap badań dotyczył pomiarów promieniowego rozkładu paliwa w strudze. Badania realizowano przy użyciu systemu wtryskowego Common Rail, przy czym dla każdego z paliw ustalano jednakowe warunki pracy układu wtryskowego. W wyniku przeprowadzonych badań wybranych paliw, stwierdzono różnice w wartościach powierzchni przekrojów strugi oraz ulokowania obszaru o największej koncentracji paliwa względem geometrycznej osi strugi. Największy przekrój poprzeczny strugi odnotowano dla paliwa o pośredniej wartości lepkości kinematycznej, najmniejszy natomiast, dla paliwa o największej lepkości kinematycznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki testów zastosowania magnetycznych aktywatorów paliw, poprawiających efektywność pracy hutniczych pieców grzewczych oraz wpływających pozytywnie na aspekty ekologiczne ich pracy. Zamieszczono wskaźniki energetyczne pracy pieców hutniczych w czasie eksploatacji, przed i po zainstalowaniu magnetycznych aktywatorów paliw oraz wyniki składu i stężenia emitowanych zanieczyszczeń. Magnetyczna aktywacja paliw płynnych i gazowych modyfikuje ich strukturę. W wyniku aktywacji w strefie swobodnego przepływu paliwa dochodzi do selektywnego nasycenia mieszanki paliwowej tlenem. Dochodzi do zbliżenia warunków spalania do optymalnych, czego dowodem jest redukcja zanieczyszczeń w spalinach. Wymiernym efektem ekonomicznym jest również oszczędność paliwa w procesie spalania. W ramach niniejszej pracy przeprowadzono badania na piecach wybranych typów: przepychowym, wgłębnym jedno- i dwukomorowym oraz piecu z trzonem obrotowym. Przeprowadzono kilkunastomiesięczne cykle pomiarowe na każdym z obiektów. Badania polegały na analizach jednostkowego zużycia gazu oraz ciepła w poszczególnych obiektach badawczych przed oraz po zastosowaniu magnetycznych aktywatorów paliwa. W oparciu o rezultaty przeprowadzonych testów stwierdzono skuteczność stosowania aktywatorów. W wyniku dwunastomiesięcznego cyklu badań na piecu typu przepychowego uzyskano 36% zmniejszenie jednostkowego zużycia gazu oraz 22% zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła. Po siedemnastomiesięcznym cyklu pomiarowym na piecach typu wgłębnego otrzymano spadek zużycia gazu o 35% oraz zużycia ciepła o 6%. Badania na piecach z trzonem obrotowym trwały czternaście miesięcy i wykazały zmniejszenie poziomu zużycia gazu o 8%. We wszystkich obiektach z zainstalowanymi aktywatorami magnetycznymi uzyskano również poprawę składu spalin w atmosferze piecowej i obniżenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery z instalacji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowana jest refleksja nad nowymi przepisami regulującymi obrót paliwem gazowym w punkcie wirtualnym. Chodzi w szczególności o analizę umów, na podstawie których taki obrót jest prowadzony. Przepisy polskiego prawa definiują "punkt wirtualny", jako "punkt leżący między punktem wejścia do systemu przesyłowego gazowego a punktem wyjścia z systemu przesyłowego gazowego, o niesprecyzowanej fizycznej lokalizacji, w którym następuje obrót paliwami gazowymi". Rozważania autora koncentrują się na zagadnieniu, co oznacza sformułowanie, zgodnie z którym w punkcie wirtualnym, który przecież nie ma fizycznej lokalizacji, następuje obrót paliwami gazowymi. Stawia on tezę, że ponieważ paliwo gazowe miesza się w sieci, to jest ono jest przedmiotem współwłasności, ewentualnie prawa podobnego do współwłasności każdego ze zleceniodawców usług przesyłania. W związku z tym określenie, iż w punkcie wirtualnym następuje "obrót paliwami gazowymi" oznacza tyle, że sprzedawca paliwa gazowego przenosi na kupującego udział we współwłasności paliwa gazowego. Przeniesieniu udziału we współwłasności paliwa towarzyszy zawarcie przez kupującego umowy o świadczenie usług przesyłania, stanowiącej podstawę do odbioru paliwa gazowego z sieci w punkcie wyjścia z sieci. Umowa ta stanowi zarazem podstawę do zniesienia współwłasności paliwa gazowego znajdującego się w sieci przez operatora systemu przesyłowego, który dokonuje tego poprzez wydanie odbiorcy w punkcie wyjścia z sieci ilość paliwa, zgodnej ze wspomnianą umową. Ilość ta odpowiada każdoczesnemu udziałowi danego zlecającego usługi przesyłania we współwłasności całego paliwa znajdującego się w sieci.(abstrakt oryginalny)
Surowce energetyczne są podstawą dla wytwarzania energii w formie ciepła i prądu na Ziemi. Obecne rozwiązania dotyczące konstrukcji bezpiecznych i ekonomicznych reaktorów jądrowych, jak również proces wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii, ponadto przyszłościowe rozwiązania otrzymywania czystej energii z wodoru, ogniw paliwowych i innych źródeł mają decydujący wpływ na zmianę tego tradycyjnego podejścia. Niemniej jednak, kopalne surowce energetyczne (ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel) nie mają obecnie substytutów, które sprostałyby wymaganemu zapotrzebowaniu na energię. W artykule omówiono problemy i wyzwania związane z wykorzystaniem kopalnych paliw w energetyce polskiej. Przybliżono stan zasobów (bilansowych i przemysłowych) pierwotnych nośników energii: węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego i metanu pokładów węgla. Zwrócono szczególną uwagę, że bardzo duże zasoby węgla kamiennego i brunatnego mogą i powinny być wykorzystywane w gospodarce kraju. Przeszkodą dla długoterminowego wykorzystania tych nośników w energetyce jest polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej, która zdecydowanie zmierza do znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dokonano również omówienia stanu obecnego krajowej energetyki konwencjonalnej, jak również zarysu jej przyszłości. Zwrócono uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej będzie wymagało znacznego wysiłku inwestycyjnego zarówno w sektorze wytwórczym, jak i sieciowym. Artykuł zwieńcza omówienie problemów i wyzwań związanych z funkcjonowaniem krajowego sektora energii. Należy podkreślić, że nadszedł czas na podjęcie przez rząd strategicznych decyzji, dotyczących kształtowania przyszłej struktury paliwowej systemu wytwarzania energii. Polska musi w dalszym ciągu zmierzać w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, a rozwój zaawansowanych technologii ograniczających emisję i podniesienie efektywności energetycznej to właściwy kierunek działań.(abstrakt oryginalny)
Wydarzenia obserwowane na międzynarodowej arenie gospodarczej na przestrzeni ostatnich lat zmusiły wiele przedsiębiorstw petrochemicznych do krytycznej analizy przyjętych dotychczas modeli biznesu. Celem artykułu jest przedstawienie porównania modeli biznesowych trzech działających obecnie na terenie Europy międzynarodowych przedsiębiorstw rafineryjnych. W artykule ukazano i scharakteryzowano poszczególne elementy modeli wspomnianych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Pomiar dokonań procesów logistycznych w przedsiębiorstwie z sektora paliwowego
75%
Systemy pomiaru dokonań mają na celu dostarczyć kierownictwu przedsiębiorstwa istotnych, krytycznych informacji związanych z najważniejszymi aspektami jego funkcjonowania. Celem artykułu jest przedstawienie istoty pomiaru dokonań procesów logistycznych w przedsiębiorstwie, które zajmuje się detaliczną i hurtową sprzedażą paliw płynnych. Zaprezentowano etapy pomiaru dokonań w przedsiębiorstwie paliwowym oraz przedstawiono możliwości konstrukcji mierników dla poszczególnych podsystemów występujących w analizowanym podmiocie gospodarczym. Podjęta problematyka badawcza i postawiony cel zdeterminowały wybór metod badawczych, takich jak: przegląd literatury, indukcja, analiza materiałów wewnętrznych wybranego przedsiębiorstwa i wywiad pogłębiony. Podmiotem badań jest przedsiębiorstwo z sektora paliwowego prowadzące działalność dystrybucyjną paliw ropopochodnych na terenie województwa podkarpackiego.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Market Structure and Price-Cost Margins in European Retail Gasoline Industry
75%
Purpose: The purpose of this study was to investigate the influence of market structure and market conduct characteristics (such as market concentration, presence of networks operated by global corporations, presence of vertically integrated companies, presence of hypermarket gasoline stations and consumption level) on price-cost margin levels, based on an example of the European Union retail gasoline market. Methodology: The research applied regression analysis on a panel data set comprising of average monthly price-cost margins for 2012 to 2015, based on the data published in the European Commission Oil Bulletin, and on a set of variables characterizing market structure and market conduct of 24 European Union member state countries. Findings: The results showed that in the case of retail gasoline markets, higher industrial concentration yields higher price-cost margins with a statistically significant influence of other market structure and conduct factors. (original abstract)
Wydany 15.05.2019 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości w polskiej sprawie C-235/18, Vega International Car Transport and Logistic - Trading GmbH przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie - dalej wyrok TS C-235/18, Vega - z pozoru marginalny (w składzie trzech sędziów, bez uprzedniej opinii rzecznika generalnego), wywołał ożywioną dyskusję praktycznie w całej Unii Europejskiej, dotyczącą kwali?kowania dla potrzeb VAT sprzedaży paliwa z wykorzystaniem kart paliwowych. W ocenie autorki ostatnimi laty TS nie wydał tak ważnego wyroku, który może mieć wpływ na rzeczywistość gospodarczą dla dużej rzeszy przedsiębiorstw w UE. Kwestią zasadniczą jest określenie, czy tezy w nim zawarte mogą być odniesione wyłącznie do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia, czy jest to stanowisko uniwersalne, odnoszące się do większości tego rodzaju transakcji. W  artykule przedstawiono dotychczasowy sposób rozliczeń w  VAT z  użyciem kart paliwowych, stanowisko TS w tej kwestii oraz zaprezentowano możliwy sposób rozwiązania swoistego węzła gordyjskiego, jaki powstał po tym wyroku.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sugestie i oceny dotyczące zarządzania zasobami paliwowo-energetycznymi w wybranych regionach Ukrainy oraz kwestie dotyczące strategii bilansowania zasobów finansowych dla rozwoju sektora paliwowego i energetycznego. Zarówno sugestie, jak i oceny oparte na rzetelnych analizach ekonomicznych są niezwykle istotne dla tworzenia projektów inwestycyjnych oraz rozwoju strategicznego przedsiębiorstw w takiej gospodarce, jaką jest gospodarka ukraińska. Zwrócono również uwagę na problemy tworzenia korzystnych warunków dla przyciągnięcia inwestycji w sektorze paliwowym i energetycznym Ukrainy. Omówiono także metodologiczne podejście do kwestii zarządzania atrakcyjnością w omawianym sektorze oraz jego znaczenie dla właściwego funkcjonowania gospodarki narodowej Ukrainy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki pomiarów emisji gazowych związków szkodliwych modelowego silnika odrzutowego GTM-120. Stanowisko badawcze wyposażono w czujniki prędkości obrotowej wału, temperatury gazów wylotowych oraz siły ciągu. Badany silnik zasilany był paliwem Jet A-1 z 50-procentowym dodatkiem bioestru. W czasie badań zmierzono stężenie głównych, gazowych związków szkodliwych: dwutlenku węgla, tlenku węgla, węglowodorów oraz tlenków azotu. Do pomiaru stężenia zanieczyszczeń wykorzystano odpowiedni analizator spalin. Na podstawie wykonanych badań przeprowadzono analizę, wpływu zastosowania biopaliwa jako dodatku do paliwa JET A-1 na emisję związków szkodliwych spalin. (abstrakt oryginalny)
Rozwój transportu lotniczego oddziałuje na poszczególne elementy rynku paliw lotniczych. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zarówno liczby pasażerów, jak i liczby operacji pasażerskich. Zjawisko to dotyczy także pasażerów i liczby operacji obsługiwanych przez polskie porty lotnicze, co przekłada się na coraz większe zużycie paliw w Polsce. Autorzy opracowania podjęli próbę przybliżenia charakterystyki paliw lotniczych wykorzystywanych w różnego rodzaju statkach powietrznych. Do najważniejszych z nich, z perspektywy polskiego sektora lotniczego, należy zaliczyć przede wszystkim paliwo Jet. Wspomniane paliwo odgrywa kluczową rolę w lotnictwie cywilnym. W artykule dokonano ponadto przeglądu podmiotów działających w badanym sektorze. Część empiryczną pracy poświęcono z kolei analizie zmian w lotniczym transporcie pasażerskim w Polsce oraz zmianom cen paliwa typu Jet na polskim rynku paliw. Z przeprowadzonych badan wynika, że dynamika zmian liczby pasażerów, a także liczby operacji pasażerskich na polskich lotniskach charakteryzowały się wzrostowym trendem, a sam przyrost liczby pasażerów napędzany był nie tylko przez większą liczbę dostępnych lotów, ale także takimi czynnikami, jak: zwiększenie pojemności samolotów i wzrost współczynnika wypełnienia miejsc. Autorzy podjęli również próbę zbadania siły zależności pomiędzy liczbą pasażerów decydujących się skorzystać z polskich portów lotniczych a cenami paliwa Jet, które w ostatnich latach ulegały dość znacznym wahaniom. W tym celu wykorzystano wartość współczynnika korelacji liniowej Pearsona, a analizowany okres objął lata 2011-2017. Wykorzystane w opracowaniu dane dotyczące ruchu pasażerskiego, pochodziły przede wszystkim z okresowych raportów, przygotowywanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały zagadnienia dotyczące produkcji bioetanolu w Polsce w aspekcie wymogów unijnych. Artykuł prezentuje ponadto modele badawczo-decyzyjne, na podstawie których zostały zrealizowane badania wśród przedsiębiorstw produkujących bioetanol oraz model zalecany na przyszłość. Do zaprezentowanych przykładów przedsiębiorstw produkujących bioetanol 1. generacji należy odnieść się w kontekście zmian techniczno-technologicznych i ekologicznych. Zakłady produkujące bioetanol 1. generacji muszą zwiększyć redukcję emisji CO2do co najmniej 50% od 2017 r. Szanse na osiągniecie tych parametrów mają zakłady 1-fazowe produkcji bioetanolu, natomiast redukcja emisji CO2jest i będzie w zakładach 2- fazowych zbyt niska, poniżej wymaganego progu 50%. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje próbę oceny prawnych i praktycznych aspektów dotyczących ograniczenia prawa do strajku w zakładach pracy, które określane są jako wrażliwe. Inspiracją dla podjęcia tej problematyki jest oświadczenie jednej z zakładowych organizacji związkowych obejmujących zakład pracy o takim charakterze, z którego wynika, iż według posiadanej przez nią opinii dopuszczalne jest zorganizowanie strajku na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu lub zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto temat wpływu społecznej odpowiedzialności biznesu na wizerunek przedsiębiorstwa. W pierwszej części artykułu omówiono zwięźle pojęcie wizerunku przedsiębiorstwa. W dalszej części zaprezentowano badanie ankietowe, które przeprowadzono wśród klientów dwóch wiodących przedsiębiorstw w branży paliwowej w Polsce, którego celem było wskazanie relacji między CSR a wizerunkiem danego przedsiębiorstwa. W zakończeniu przedstawiono zwięzłe wnioski będące wynikiem badań. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Planowanie strategiczne we współczesnych przedsiębiorstwach
63%
Artykuł koncentruje się na analizie zmian w planowaniu strategicznym, generowanych rosnącą nieprzewidywalnością i turbulencją otoczenia, w jakim funkcjonują współczesne organizacje. Podjęto próbę identyfikacji tych zmian na podstawie badań empirycznych, a także analiz literaturowych.(abstrakt oryginalny)
The situation of the Polish oil industry after independence was difficult. Cut off from pre-war markets, the weakness of the internal market and increasing competition in external markets resulted in low profitability and a successive decline in production volumes. Competition also became a new threat from the state-backed distillery industry, which was pushing the concept of marketing fuel blends containing spirits. Their entry into the market, despite the objections of oil companies, meant that some gasoline had to be replaced with spirits and their ability to sell on the domestic market was limited. The negative effects of this were consistently raised by oil industry representatives. It wasn't until an improvement in the economy in the second half of the 1930s that a gradual change in the perception of spirit propelled blends appeared. Under conditions of growing domestic demand with relatively constant production volumes, a significant reduction in fuel exports became possible, and spirits were able to become a desirable additive to diesel blends, as evidenced by the increase in their purchases by oil companies. (original abstract)
17
Content available remote Wykorzystanie franchisingu w finansowaniu działalności koncernów paliwowych
63%
Turbulentne otoczenie przedsiębiorstwa wymusza na zarządzających poszukiwanie jak najbardziej efektywnych sposobów działania. Aby osiągnąć ten cel, należy dążyć do dywersyfikacji ryzyka i wykorzystywania różnorodnych źródeł finansowania działalności. Jednym ze sposobów prowadzenia działalności, spełniającym przedstawione kryteria, jest franchising. Wielkość sieci franczyzowych działających w Polsce, mierzona liczbą jednostek, jest bardzo zróżnicowana: od gigantów, takich jak sieci sklepów spożywczych po systemy, w skład których wchodzi kilka bądź kilkanaście jednostek. Celem prezentowanego materiału jest wskazanie wykorzystania franchisingu na rynku paliwowym. Franczyza staje się bowiem coraz popularniejszym rozwiązaniem na rynku dystrybucji detalicznej paliw. Podczas gdy łączna liczba stacji paliw w Polsce systematycznie się zmniejsza, ilość obiektów działających w ramach systemów franczyzowych dynamicznie rośnie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza możliwych efektów zmian w procesie obsługi zlecenia polegającego na organizacji przewozu cystern paliwowych, realizowanego przez przedsiębiorstwo Lotos Kolej. Głównymi kryteriami porównania opracowanych wariantów zmian było skrócenie czasu trwania procesu oraz, tam gdzie to możliwe, minimalizacja kosztów pracy. Do wizualizacji procesu oraz analizy danych wykorzystany został program Microsoft Project. We wszystkich trzech analizowanych wariantach osiągnięto zamierzone skrócenie czasu trwania procesu w zakresie od 7,3% do 15,2%. W jednym z wariantów możliwe jest również zmniejszenie kosztów pracy. Zastosowane narzędzie analityczne wykazało przydatność we wspieraniu decyzji odnośnie do kształtowania procesów logistycznych. W praktyce wybór docelowego wariantu modyfikacji analizowanego procesu będzie wymagał jednak szeregu dodatkowych analiz technicznych i ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
The study examines the Intellectual Capital (IC) performance of oil and gas sector of Pakistan over the period of 2007 to 2011 and its impact on corporate financial returns. The study uses value added intellectual coefficient (VAICit™) to measure IC performance and its various components of VAICit™ like (HCEit, SCEit and CEEit) and its impact on financial performance (ROEit, ROIit and EPSit). Micro panel data of oil and gas sector registered in KSE-100 index is collected from their consolidated annual reports over the period of 2007 to 2011. The IC performance is measured by Ante Pulic Model (VAICit™) and its effect on corporate returns (ROEit, ROIit and EPSit) is tested by Random Effect Model estimation. Hausman test suggests that study accepts null hypothesis (Chi2. Prop > 0.05) where for ui is uncorrelated with regressor means that random effect is preferred versus alternative fixed effect in all the proposed research models. The study reveals that VA is considered an important component for measuring the VAICit™ performance and it has positive and significant relationship with firm's profitability (EPSit) and HCEit and SCEit have positive and significant relationship with firm's financial performance (ROEit and ROIit) respectively. So, this study explores that Intellectual Capital Efficiency (ICE) has relatively larger contribution for measuring the VAICit™ performance where HCEit and SCEit execute substantive role to accelerate the financial performance of oil and gas sector of Pakistan as compare to tangible assets. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących obniżenia zużycia paliwa oraz związków toksycznych w gazach wylotowych silników polskiej floty rybackiej. Zastosowana w tych badaniach wstępna obróbka paliwa polegająca na wykorzystaniu elementów rozpylaczy paliwowych do katalitycznego i turbulizacyjnego oddziaływania na przepływające paliwo umożliwia przy zachowaniu parametrów mocy zmniejszyć jednostkowe zużycie paliwa do ok. 8% przy jednoczesnym obniżeniem poziomu emisji tlenków azotu i węgla o ok. 15%.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.