Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 186

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W artykule opisano zagadnienia o tematyce dotyczącej możliwości rozwoju rynku CNG jako paliwa do pojazdów. W artykule zawarte zostały również informacje o właściwościach i cenach CNG w porównaniu z paliwami ciekłymi (benzyna i ON), a takŜe informacje o korzyściach ekologicznych wynikających z zastąpienia paliw ciekłych - sprężonym gazem ziemnym. W następnej kolejności opisano dostępność stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego w Polsce a takŜe perspektywy polepszenia aktualnego stanu. W pracy przedstawiono analizę ekonomiczną zakupu pojazdów zasilanych paliwami gazowymi wyposażonych w fabryczne układy zasilania z odpowiadającymi im wersjami benzynowymi, przy czym porównane zostały parametry oraz koszty eksploatacji tych pojazdów.(abstrakt oryginalny)
Analiza niemieckiego rynku paliw od 1982 r. Przedstawiono tabele: import ropy naftowej wg kraju pochodzenia w latach 1984-1995, zużycie ropy naftowej w latch 1982-1995 oraz sprzedaż wewnętrzną benzyny w latach 1993 -1996 r. Dane statystyczne opracowano na podstawie Bundesamt fur Wirtschaft.
Zdolności przetwórcze polskich rafinerii wynoszą obecnie ok. 16 mln ton ropy naftowej rocznie. Od lat pierwsze skrzypce wśród producentów paliw grają dwie krajowe potęgi: Petrochemia Płock i Rafineria Gdańska - pięć rafinerii południowych stanowi dla nich najwyżej tło. Całą wielkość owego potencjału warto jednak zderzyć z potencjałem rynku europejskiego. A tu już nie wypadamy tak dobrze.
Pożądany kształt polskiego sektora naftowego stał się przedmiotem dyskusji praktycznie już z chwilą liberalizacji rynku paliw na początku obecnej dekady.
Pod koniec lipca br. Komisja Europejska opublikowała dane o cenach benzyny i oleju napędowego w 15 krajach UE. Według tych danych cena 1 litra benzyny bezołowiowej była najwyższa w Wielkiej Brytanii, najniższa zaś w Luksemburgu. Udział podatku (akcyzy) w cenie tego gatunku paliwa najniższy był w Luksemburgu, Grecji, Hiszpanii i Austrii, najwyższy zaś w Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii.
Celem opracowania było przedstawienie rynku biopaliw na świecie, a także wskazanie na rosnące znaczenie ekonomiczne biopaliw jako źródła energii. W części teoretycznej opisano poszczególne rodzaje biopaliw i ich definicje. W części analitycznej przedstawiono produkcję bioetanolu największych światowych producentów. Podstawowym źródłem informacji w artykule były materiały pochodzące z wtórnych źródeł krajowych i zagranicznych: artykuły prasowe, prezentacje wykładowców i pracowników placówek związanych z energią odnawialną oraz stron internetowych stowarzyszeń, związków producentów i instytucji rządowych.
W artykule omówiono prognozy dla rynku paliw w Polsce w 2003 r. Przedstawiono udział poszczególnych operatorów w detalicznym rynku paliw a także średnią dobową sprzedaż paliw na stacjach poszczególnych operatorów.
8
Content available remote Formy zarządzania stacjami paliw w Polsce
80%
Rynek stacji paliw w Polsce jest rynkiem trudnym - marże na sprzedaż paliw są relatywnie niskie, inwestycje w stacje benzynowe są kapitałochłonne, występują też bariery wejścia w postaci konieczności posiadania koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Inwestor może wybrać jedną z pięciu dostępnych form zarządzania stacjami paliw. Celem artykułu jest omówienie przedmiotowych form, jak i prezentacja zalet i wad poszczególnych formatów. Autorzy zaprezentowali charakterystykę krajowego rynku stacji paliw pod względem wielkości, struktury własności, cen, wolumenu sprzedaży, a także kosztu inwestycji w tego typu nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W ciągu ośmiu lat gaz płynny zrobił w Polsce oszałamiającą karierę. W latach 70. i 80. na wymianę butli z propanem butanem czekało się niekiedy nawet i miesiąc. W latach 1990-1991 na rynek weszli prywatni importerzy.
Jukos to już największa pod względem wydobycia firma naftowa w Rosji. Dzięki nowoczesnemu stylowi zarządzania udało jej się pokonać wielkiego rywala - Łukoila.
Celem artykułu jest nakreślenie perspektyw dla rosyjskiego rynku gazu ziemnego w dającej się przewidzieć przyszłości oraz prezentacja rosyjskiego sektora gazowego na tle strategicznych "graczy" globalnego rynku. Autor analizuje problematykę związaną z produkcją, przesyłem i sprzedażą rosyjskiego gazu ziemnego. Główny problem dotyczy możliwości oraz ograniczeń, które definiują siłę rosyjskiego sektora "błękitnego paliwa". Artykuł prezentuje skrótowo wyniki badań, które zostały uzyskane głównie dzięki metodzie studium przypadku. Weryfikacja głównej hipotezy zostanie dokonana z perspektywy top-down, uznając za kluczową analizę działań państwowych ośrodków decyzyjnych. Oddziaływania mniej jawne, w tym oddziaływania graczy niepublicznych (w postaci np. podmiotów gospodarczych), zostaną pominięte, przede wszystkim dlatego, że ich dokładniejsze uwzględnienie kierowałoby rozważania na skądinąd ciekawy, ale odmienny tor analizy sektorowych grup interesu.(abstrakt oryginalny)
Sektor gazowy w Rosji został zdominowany przez koncern Gazprom, który zajmuje się obecnie wydobyciem, przetwarzaniem i transportem gazu ziemnego, a także pracami poszukiwawczymi. Gazprom jest pionowo zintegrowanym przedsiębiorstwem, do którego należy ponad 60% rosyjskich rezerw, a wydobycie sięga 90% procent krajowej produkcji. Jest on największym przedsiębiorstwem gazowym świata z 25% udziałem w światowym wydobyciu, kontrolującym 23,5 % światowych zasobów gazu. Zasoby Gazpromu oceniane są na 31 bln m3 gazu tj. 20 razy więcej niż wynoszą złoża norweskie. Gazprom wydobywa więcej gazu ziemnego niż zużywa go łącznie 21 najbardziej rozwiniętych przemysłowo państw Europy (europejskie kraje OECD), zaspakajając dzisiaj ponad ¼ zapotrzebowania tej grupy państw.(fragment tekstu)
Koncern wart obecnie 20 mld zł szuka obecnie sposobu na wzrost w zagranicznych akwizycjach i na krajowym rynku detalicznym. Po rocznych rządach prezesa Chałupca najwięksi udziałowcy PKN Orlen - fundusze emerytalne i Skarb Państwa - mogą się czuć usatysfakcjonowani, gdyż na każdą akcję przypada 2,16 zł, w sumie niemal miliard złotych. Na kurs spółki będzie niewątpliwie rzutować strategia firmy na krajowym rynku detalicznym.
Artykuł omawia sytuację na krajowym rynku paliw, którą cechują wzrosty - zwiększa się produkcja, konsumpcja, ale też szybko rosną ceny na stacjach benzynowych. Podaje prognozy konsumpcji paliw do 2010 r.
Artykuł omawia działalność i plany rozwojowe Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA.
Artykuł omawia działalność Centrali Produktów Naftowych CPN w ciągu 55 lat jej istnienia.
Celem artykułu jest promowanie badań nad koncepcją dynamicznych zdolności. Punktem wyjścia jest prezentacja rynku detalicznej sprzedaży paliw w Polsce i możliwych scenariuszy zmian. Dynamiczny rozwój sektora sprawił, że stacje paliw stały się ważnym elementem infrastruktury publicznej. Jednak ze względu na wysoki poziom konkurencyjności podmioty różnie radzą sobie z przetrwaniem i rozwojem. W takim środowisku konkurencyjnym interesująca wydaje się koncepcja dynamicznych zdolności, która jest jednym z najbardziej obiecujących podejść do wyjaśniania różnic w osiąganych wynikach. Artykuł prezentuje część wyników procedury badawczej przeprowadzonej wśród uczestników rynku detalicznej sprzedaży paliw, ukazuje otoczenie organizacji, model biznesu oraz zdolności dynamiczne zarówno pod względem procesów, jak i zasobów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecny stan rynku CNG w Polsce wraz ze szkicem historycznym rozwoju tego rynku. Dokonano porównania segmentów rynku paliw: rynku CNG i rynku LPG. W dalszej części artykułu przedstawiono wybrane informacje dotyczące rozwoju rynku CNG w krajach EU (np. w Niemczech) i świat . Na zakończenie przedstawiono ekologiczne zalety wykorzystania gazu ziemnego do napędu pojazdów samochodowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja hipotezy o pozytywnym wpływie deklarowanych przez banki w Polsce zmian polityki kredytowej na transformację energetyczną poprzez ograniczanie w sensie absolutnym ekspozycji wobec węglowych koncernów energetycznych. W artykule wykorzystano metodę symulacji okresu zwrotu finansowania dłużnego, wzbogaconą o analizę scenariuszową. Analiza okresu zwrotu oprocentowanych zobowiązań wskazuje na horyzont, który nie przekroczy 7 lat, licząc od końca 2020 roku. Jest to zbieżne z deklaracjami banków odnośnie do terminu zaprzestania finansowania energetyki węglowej, stanie się to jednak pod warunkiem znaczącego ograniczenia przez koncerny energetyczne wydatków inwestycyjnych na ten cel (właściwie do poziomu nakładów odtworzeniowych). Ten scenariusz wyklucza jednakże de facto transformację tych koncernów w kierunku stania się producentami energii pochodzącej z wielu źródeł i systematycznego wzrostu udziału energii odnawialnej.(abstrakt oryginalny)
In this paper, we constructed a theoretical model of strategic pricing behavior of the players in a Polish wholesale fuel market. This model is consistent with the characteristics of the industry, the wholesale market, and the players. The model is based on the standard methodology of repeated games with a built-in adjustment to a focal price, which resembles the Import Parity Pricing (IPP) mechanism. From the equilibrium of the game, we conclude that the focal price policy implies a parallel pricing strategic behavior on the market.(original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.