Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W opracowaniu dokonano analizy stanu i perspektyw produkcji rzepaku w Polsce i na Ukrainie. W ostatnim dziesięcioleciu zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie miał miejsce wzrost produkcji rzepaku. W Polsce rzepak jest w większości wykorzystywany na rynku krajowym, zaś Ukraina produkuje go głównie na eksport. Wzrost produkcji biopaliw jest dużą szansą dla producentów rzepaku w Polsce i na Ukrainie. Dużym zagrożeniem dla produkcji rzepaku jest decyzja Parlamentu Europejskiego dotycząca zmniejszenia produkcji biopaliw pierwszej generacji. (abstrakt oryginalny)
Związki smołowe stanowią istotny składnik surowego gazu ze zgazowania paliw stałych. Niestety, w tego rodzaju procesach stanowią one zbedny odpad, który należy poddać utylizacji. Obecnie szeroko stosowane metody niskotemperaturowe oczyszczania surowych gazów ze zgazowania paliw stałych ze związków smołowych polegają na schłodzeniu syngazu i zastosowaniu fizycznych metod wydzielania związków smołowych. Nowoczesne metody polegają na rozkładzie związków smołowych w surowym gazie ze zgazowania paliw stałych w procesach wysokotemperaturowych. Metody te polegają na termicznym krakingu w środowisku beztlenowym lub utleniającym, jak również katalitycznym reformingu parowym lub autotermicznym związków smołowych zawartych w surowym gazie syntezowym. Jednym z rozwiązań aparaturowych wykorzystywanym w tym celu jest reaktor z porowatą przegrodą. Umożliwia on bezprzeponowe dostarczanie ciepła dla endotermicznych reakcji rozkładu związków smołowych poprzez dystrybucją tlenu przez porowatą przegrodę. Rozwiązanie to zapewnia również zwiększone bezpieczenstwo pracy dzięki obniżeniu ciśnienia parcjalnego tlenu w reaktorze. W niniejszej publikacji przedstawiono wyniki badan wysokotemperaturowej i tlenowej konwersji modelowych związków smołowych (toluenu, -metylonaftalenu i ich mieszaniny) w syntetycznym gazie ze zgazowania węgla o składzie 50% CO, 25% H2, 20% CO2i 5% CH4. Zawartość związku modelowego wynosiła około 15 g/m3, natomiast pary wodnej około 100 g/Nm3 w przeliczeniu na suchy gaz. Badania przeprowadzono w reaktorze z porowatą przegrodą służącą do dystrybucji tlenu we wnetrzu reaktora. Zakres badawczy obejmował temperatury 700-1000°C, czas przebywania reagentów w reaktorze 1,5 s i 3,0 s i dodatek tlenu na poziomie 5, 10 i 20% obj. w stosunku do ilooci gazu procesowego. Wykazano, że rozkład związków aromatycznych przebiegał w całym zakresie przyjetych w badaniach parametrów eksperymentalnych osiągajac stopnie ubytku związków aromatycznych ponad 50% dla temperatury 1000°C. (abstrakt oryginalny)
The chapter deals with the use of traditional carbonaceous fuels in the production of agglomerates. An important part is focused primarily on the use of these carbonaceous fuels in the production of various types of agglomerate. Anthracite together with coke breeze was tested as a fuel to assess the substitution of coke dust by anthracite for technological and qualitative parameters of sintering. (original abstract)
W artykule omówiono rolę oraz znaczenie węqla kamiennego jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przestawiono bieżący stan wykorzystania surowca do produkcji energii elektrycznej oraz perspektywy jego rozwoju w przyszłości. Scharakteryzowano system energetyczny kraju również w odniesieniu do dyrektyw Unii Europejskiej. Ponadto, uwypuklono iż węgiel kamienny jest i będzie alternatywą w grupie paliw kopalnianych, za którego wykorzystaniem przemawia korzystny rachunek ekonomiczny oraz duża baza zasobowa węqla w kraju. Pokreślono, iż w przyszłości będą rozwijać się "czyste" technologie pozyskiwania energii z węqla konkurujące z technologiami produkcji energii elektrycznej z ropy naftowej i gazu ziemnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano rosnące tendencje w zapotrzebowaniu na węgiel energetyczny w perspektywie najbliższych 20-30 lat, głównie ze względu na produkcję energii elektrycznej. Wskazano również na możliwości zastosowania węgla w procesach chemicznych, takich jak zgazowanie i upłynnianie i w tym kontekście na rolę Polski jako kraju o znaczących zasobach węgla, w którym istnieją szanse rozwoju zakładów zgazowania w celu produkcji energii, paliw, metanolu i wodoru. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Techniczne i ekonomiczne perspektywy produkcji i magazynowania wodoru w Polsce
100%
W artykule przedstawiono potencjał technologii produkcji i magazynowania wodoru w Polsce. Omówiono dekompozycję paliw kopalnych (reforming metanu parą wodną, częściowe utlenianie metanu, reforming autotermiczny oraz gazyfikację węgla), rozkład materiału biologicznego (metody biologiczne i termochemiczne) oraz technologie jądrowe jako możliwe kluczowe metody produkcji wodoru w Polsce. Łączny szacunkowy potencjał techniczny wytwarzania wodoru określono na poziomie 37 mln Mg rocznie w skali kraju. Uznano gazyfikację węgla za technologię najbardziej perspektywiczną. Przeanalizowano także sposoby magazynowania wodoru w materiałach porowatych i polimerach. Przedstawione zostały również możliwości zastosowania wodoru w transporcie. (abstrakt oryginalny)
Zgazowanie węgla jest technologią umożliwiającą nie tylko osiągnięcie wysokich sprawności wytwarzania energii elektrycznej, ale także może być bezpośrednio powiązane z wytwarzaniem paliw ciekłych. W obu przypadkach efektywność wytwarzania produktów uzależniona jest od kosztów związanych z emisją ditlenku węgla. W pracy poddano analizie wpływ uwzględnienia kosztów emisji ditlenku węgla na efektywność ekonomiczną różnych układów technologicznych opartych o zgazowanie węgla, tzn. podstawowego - zintegrowanego z zespołem turbin parowo-gazowych (IGCC) oraz poligeneracyjnego - wytwarzającego równocześnie energię elektryczną i paliwa ciekłe. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono podstawowe wiadomości o węglu kamiennym i węglowych paliwach kwalifikowanych, ich właściwościach fizykochemicznych oraz sposobach ich produkcji. Przedstawiono analizę rynku dotyczącą zapotrzebowania na tego typu paliwa oraz oczekiwania potencjalnych klientów, co do ich parametrów i ceny. Opisano linię do produkcji paliw kwalifikowanych wysokiej jakości. Przeprowadzono również analizę kosztów zakupu i zainstalowania nowej linii, a tak że wyliczono jednostkowy koszt produkcji. Oceniono jakość wyprodukowanego produktu i jej powtarzalność.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena wybranych cech fizycznych brykietów z biomasy odpadowej rajgrasu angielskiego po jego czyszczeniu oraz w mieszankach, wykorzystując do ich produkcji komponenty z przemysłu rolno-spożywczego w postaci odpadów po obłuskiwaniu grochu i śruty owsianej. Wykorzystane do badań surowce charakteryzują się wysoką wartością opałową i niską zawartością popiołu, a spośród badanych surowców w tym zakresie najkorzystniejsze wartości odnotowano dla śruty owsianej. Wytworzone brykiety charakteryzowały się dużą gęstością objętościową i bardzo zróżnicowaną trwałością mechaniczną. Przy czym wyniki badań trwałości mechanicznej brykietów najbardziej zweryfikowały, zasadne pod względem energetycznym, jak również analizowanych pozostałych cech fizycznych, wykorzystanie wybranych do badań komponentów w mieszankach z odpadami rajgrasu.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Właściwości węgla kamiennego i określające je wskaźniki przydatności
100%
W pracy wskazano, że przy ocenie wartości węgla kamiennego należy co najmniej uwzględnić jego właściwości energetyczne, ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Przedstawiono propozycje wskaźników przydatności energetycznej charakteryzujące poszczególne właściwości. Ponadto wykazano, że parametrem określającym jakość paliwa może być jego kaloryczność (wartość opałowa). (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych dotyczące oceny skuteczności działania dodatków detergentowo - dyspergujących w bazowym oleju napędowym z udziałem 7 %(V/V) FAME jako paliwie do zasilania silników o zapłonie samoczynnym. Istotną pozycją pracy są testy silnikowe wykonane według procedury CEC F-98-08 PSA DW-10 pod kątem koksowania i zanieczyszczenia nowoczesnych wielootworowych wtryskiwaczy wysokociśnieniowego układu zasilania silników o ZS oraz sformułowane wnioski.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Production and use of Biofuels
100%
Świadomość wyczerpywania się zasobów konwencjonalnych źródeł energii oraz nadprodukcja żywności spowodowały skupienie wysiłków na energetycznym wykorzystaniu surowców rolniczych. Wykorzystanie surowców rolniczych na cele paliwowe przyczyni się do zagospodarowania nadmiaru produktów rolniczych. Produkcja biopaliw jest droższa niż produkcja paliw mineralnych, dlatego stosuje się różne regulacje w celu zachęcenia do produkcji biopaliw. W ostatnich czasach mocno rozwija się produkcja biopaliw ciekłych: biodiesla, bioetanolu. Na świecie (Brazylia, USA) dominuje produkcja bioetanolu, natomiast w Europie - produkcja biodiesla. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybiórczą analizę zmian, jakie zaszły po 2009 r. w sektorze produkcji i handlu biokomponentami i biopaliwami w Polsce. Autor zauważa głównie negatywne skutki zmian, do których zalicza m.in.: mały wpływ środków z podatków do budżetu państwa, wspieranie przede wszystkim producentów i wytwórców biokomponentów z zagranicy czy też brak wsparcia ze strony administracji rządowej.
Biopaliwa ze źródeł odnawialnych, takie jak bioetanol, biodiesel i biomasa, są przedmiotem coraz większego zainteresowania na całym świecie. UE zadeklarowała, że do 2020 r. 10 procent całej energii w sektorze transportu pochodzić będzie z paliw odnawialnych. W artykule omówiono aktualny stan produkcji biopaliw w województwie opolskim. Zakład produkcji bioetanolu w Goświnowicach (województwo opolskie) rozpoczął produkcję w 2009 roku. Zakład przetwarza rocznie około 350 tys. ton kukurydzy na 140 mln litrów etanolu. Powstanie zakładu wiązała się m.in. z powstaniem nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich (w usługach, transporcie, magazynowaniu). W najbliższych latach jest bardzo prawdopodobne, że ujawnią się również negatywne skutki produkcji biopaliw. Rozwój rolnictwa opartego na intensywnych uprawach monokulturowych jest bowiem związany z utratą bioróżnorodności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wstępną ocenę wybranych parametrów wtrysku i tłoczenia mieszanin oleju rzepakowego z niereaktywnym rozpuszczalnikiem. Zastosowano dodatek heksanu w ilości 5%, 10% i 20% w mieszaninie objętościowej z olejem rzepakowym. Uzyskane wyniki porównano do wyników uzyskanych przy zasilaniu silnika o ZS olejem napędowym. Sporządzono charakterystyki obrazujące przebieg kąta występowania początku wtrysku, kąta występowania końca wtrysku, kąta trwania wtrysku oraz maksymalnego ciśnienia wtrysku. Badania prowadzono w warunkach charakterystyki zewnętrznej eksploatacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są takie spółki paliwowe jak: MOL, Polski Koncern Naftowy Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Grupa Lotos, Petrolinvest i CP Energia. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy koncerny są przygotowane na możliwe osłabienie koniunktury?
W artykule przedstawiono problemy zagwarantowania dostępu do energii oraz metody wytwarzania energii użytecznej wraz z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono wysokosprawne metody wytwarzania energii z paliw gazowych z wykorzystaniem mikrokogeneracji gazowej MCHP XRGI oraz gazowych pomp ciepła GHP. Pokazano korzyści dla zrównoważonego rozwoju wynikające z propagowania tych technologii oraz bariery prawne ograniczające ich szeroki rozwój. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono technologie produkcji paliw silnikowych syntezą Fischera-Tropscha z gazu syntezowego ze zgazowania węgla. Przedstawione rozwiązanie technologii produkcji paliw silnikowych przyjęto dla warunków polskich (wybór technologii zgazowania węgla, parametry węgla przyjęte do obliczeń). Scharakteryzowano także stan rozwoju reaktorów do syntezy paliw silnikowych z gazu ze zgazowania węgla. Przedstawiono zarys koncepcji technologicznej produkcji paliw płynnych w skali przerobu około 6 mln ton/rok węgla dla warunków krajowych. (abstrakt oryginalny)
Promowanie wykorzystania biopaliw jako paliw transportowych jest jednym z głównych celów strategii europejskiej w sytuacji znacznego wzrostu cen ropy oraz zwiększenia trwałości dostaw energii. Biopaliwa stanowią obecnie jedyną możliwość znacznego ograniczenia zależności sektora transportu od dostaw ropy. Złożoność wszystkich słotnych aspektów produkcji i stosowania biopaliw (także ekologicznych) powoduje, że w niniejszej pracy podjęta została próba kompleksowej analizy wpływu ich produkcji na stan obecny i rozwój przetwórstwa spożywczego.
Wydobywany z dołu kopalń urobek węglowy stanowi mieszaninę ziaren węglowo-odpadowych, która nie posiada praktycznie na rynku zbytu żadnej wartości użytkowej. W celu uzyskania węglowego produktu handlowego urobek poddawany jest procesom wzbogacania w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. W warunkach przemysłowych proces ten opiera się na wykorzystaniu grawitacyjnych metod wzbogacania w ośrodku powietrznym, wodnym bądź w cieczy ciężkiej magnetytowej. W prezentowanym artykule opisano możliwości zastosowania w warunkach krajowych metody suchej separacji urobku węglowego na powietrznym stole koncentracyjnym typu FGX-1. Urządzenie to zostało zakupione w Chinach przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. W artykule opisano zasadę działania powietrznego stołu koncentracyjnego oraz zbudowanego na terenie jednego z zakładów górniczych stanowiska badawczego. Zaprezentowano parametry techniczne i technologiczne wpływające na proces rozdziału. Przytoczono także przykładowe wyniki wzbogacania węgla metodą suchej separacji w celu uzyskania czystych produktów odpadowych oraz paliw kwalifikowanych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.