Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Functional control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono aspekty realizacji kontroli funkcjonalnej, takie jak: znaczenie tej kontroli w procesie planowania, zróżnicowanie postaci kontroli bieżącej w hierarchicznym systemie zarządzania oraz niezbędność analizy przyczynowej w dociekaniu wpływów wszelkich istotnych czynników kształtujących postać obserwowaną wyników kontroli.
W sytuacji zwiększającej się liczby, a także roli małych i średnich przedsiębiorstw we współczesnej polskiej gospodarce, powstaje pytanie o uwarunkowania wdrożenia controllingu funkcjonalnego w tych organizacjach. Celem artykułu w tym kontekście, było usystematyzowania przesłanek i założeń implementacji tegoż controllingu w sektorze MŚP. (fragment tekstu)
Najwyższa Izba Kontroli ma prawo i obowiązek kontrolować, a także oceniać działalność organów odpowiedzialnych za realizację dochodów budżetowych. Informowanie o stanie przedawnionych zobowiązań oraz zaległych należności, zwłaszcza wynikających z zobowiązań podatkowych, ma istotne znaczenie dla podejmowania środków zaradczych przez wszystkie służby skarbowe. Najwyższa Izba Kontroli dokonuje też oceny pracy tych służb i wskazuje na możliwości podejmowania przez nie skutecznych działań w tym zakresie. Rzetelna informacja ma wpływ na społeczny odbiór i opinię o działaniach organów egzekucyjnych oraz na wzrost świadomości i kształtowanie się odpowiednich relacji pomiędzy władzą publiczną a obywatelami. Artykuł stanowi uszczegółowioną wersję referatu wygłoszonego na konferencji naukowej zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 10-11.05.2017 r., na temat "Problemy egzekucji administracyjnej w praktyce organów administracji publicznej ze szczególnym uwzględnieniem egzekucji opłat z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach". (abstrakt oryginalny)
Autor wskazuje na problemy związane z realizowaniem funkcji kontrolnej przez regionalne izby obrachunkowe. Jak można zauważyć, mamy w praktyce do czynienia ze zderzeniem modelu konstytucyjno-ustawowego tej instytucji kontrolnej, z nie do końca sprecyzowanymi oczekiwaniami balansującymi między określonymi typami zarządzania sprawami publicznymi. Niezależność ustrojowa izb, będąca jedną z gwarancji samodzielności samorządu terytorialnego, może paradoksalnie wpływać na pozycję kadrowo-finansową izb. W artykule zwrócono uwagę na fakt, że brak zdecydowania ustawodawcy w zakresie określenia kompetencji kontrolnych izb może być również zaletą rozwiązania prawnego, ponieważ teoretycznie pozwala izbom na większą elastyczność działania w ramach przyjętej koncepcji ustawowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.