Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundamental analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Analiza fundamentalna firmy opiera się na analizie jej obecnego stanu finansowego oraz perspektyw rozwoju. Wydaje się, że praktyka AF, mocno nastawiona na corporate finance, w niedostatecznym stopniu korzysta z możliwości, jakie daje zastosowanie metod ekonometrii. W artykule zarysowano problematykę wykorzystania metod ekonometrycznych do analizy fundamentalnej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na metody mikroekonometrii. Ogólnym wnioskiem z przeprowadzonych rozważań jest wniosek o potrzebie wykorzystywania metod ekonometrii w analizie fundamentalnej papierów wartościowych. Potwierdzają to zarówno najnowsze tendencje w nauce finansów na świecie, jak i - z różnych względów ograniczone - próby podejmowane w Polsce. Rynek kapitałowy bardzo chętnie korzysta z dobrych narzędzi analitycznych. Stwarza to szansę nauce, która powinna proponować kolejne narzędzia, w tym przypadku narzędzia ekonometryczne do analizy fundamentalnej. Ważne zastosowanie metod statystyczno-ekonometrycznych wskazuje tematyka nadzoru korporacyjnego. Analitycy corporate governance poszukują uogólnień oraz dowodów statystycznych na istnienie zależności pomiędzy trudno kwantyfikowalnym "poziomem nadzoru" a różnymi istotnymi kategoriami, takimi jak: wyniki ekonomiczne firm, poziom wynagrodzeń menedżerów, istnienie i wielkość konfliktów pomiędzy menedżerami a większościowymi akcjonariuszami itd. (fragment tekstu)
Współczesny kryzys finansowy - złożony co do przyczyn i rozległy co do skutków - skłania do refleksji wykraczającej poza świat finansów. G.Bateson, zgłębiając naturę ewolucji biologicznej, postawił tezę o podporządkowaniu wszelkiego poznania poszukiwaniu "wzorca, który łączy".1 Taki wzorzec buduje teoria informacji. W warunkach silnych zaburzeń środowiska (yide kryzys finansowy) "(...) niespójności między kolejnymi fragmentami i poziomami informacji będą stwarzać wiele problemów w sferze przetrwania i wyznaczać wiele kierunków zmiany. (fragment tekstu)
Analiza fundamentalna to być może nie "opakowanie", także nie "produkt", który maj zrewolucjonizować rynek i "otworzyć mu oczy", ale "produkt" dopasowany do potrzeb klienta (co nie oznacza od razu, że stronniczy) - uwzględniający subiektywne poczucie ryzyka, wielkość przepływów generowanych przez przedsiębiorstwo i jego potencjał rozwojowy rozpatrywany przez pryzmat założeń i strategii potencjalnego inwestora. To właśnie niemożliwy do wyeliminowania subiektywizm oraz wynikające z niego różnice w wycenach wydają się kluczowymi czynnikami zwiększającymi obroty na rynku kapitałowym, powodując tym samym jego rozwój. W przypadku istnienia jednej, właściwej wartości dla danego podmiotu gospodarczego przestałoby mieć sens zawieranie jakichkolwiek transakcji - sprzedający i kupujący musieliby bowiem przystać na "cenę obiektywną", a tym samym pozbawiliby się szansy na zrealizowanie zysków z transakcji kapitałowej. Paradoksalnie, ewentualna słabość analizy fundamentalnej, za jaką może uchodzić duże zróżnicowanie wyników wycen tego samego przedsiębiorstwa, może stać się jej mocną stroną, którą jednak trzeba umieć wykorzystać. Umiejętne zastosowanie analizy fundamentalnej może pozwolić osiągnąć zyski kapitałowe inwestorom, którzy wbrew opinii panującej na rynku zainwestują swoje środki w akcje spółek w ich odczuciu "niedowartościowanych" i którzy będą potrafili wykorzystać niedostrzeżony przez innych potencjał przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań jest dywersyfikacja ryzyka w portfelu fundamentalnym. W modelu zaproponowanym przez Tarczyńskiego maksymalizowana jest średnia TMAI przy ograniczeniach dotyczących między innymi zyskowności oraz ryzyka portfela. W modelu tym rozważa się średnią odchyleń standardowych akcji wchodzących w skład portfela, co nie pokrywa się z odchyleniem standardowym całego portfela. Celem artykułu jest zaproponowanie i empiryczna weryfikacja alternatywnej metody dywersyfikacji ryzyka w portfelu fundamentalnym. Przeprowadzone badania wskazują na możliwość znalezienia portfeli o takiej samej średniej TMAI i zyskowności przy mniejszym ryzyku całkowitym w porównaniu z metodą zaproponowaną przez Tarczyńskiego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dwa istotne elementy analizy fundamentalnej: selekcję najlepszych spółek z branży jako inwestycji giełdowej oraz wycenę wartości akcji. Syntetyczny wskaźnik oceny banków, tzw. taksonomiczna miara atrakcyjności, posłużyła do wyboru najlepszych banków spośród notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje najwyżej ocenianego banku, tj. Banku Przemysłowo-Handlowego SA, oszacowano kilkoma metodami i porównano z kursem giełdowym akcji tego banku. Weryfikacja metody analizy fundamentalnej na przykładzie sektora bankowego wskazuje na jej skuteczność w przewidywaniu kursów akcji na giełdzie, jeśli nie występuje na niej bessa.
The most common method supporting investing on the capital market or making decisions on the real estate market is technical analysis. This article, however, focuses on the less popular fundamental analysis, the importance of which is increasing on internationals markets, especially fully-developed ones. Fundamental analysis is used for long-term predictions of values of future phenomena, based on historical data and any factors likely to affect the level of supply and demand. The final result of its use is an appraisal the true value of the subject of valuation, or so-called fundamental (intrinsic) value. Using this method to analyze, diagnose and forecast economic phenomena, as well as become familiar with the market in terms of its fundamentals, positively influences the process of taking investment measures and leads to a better understanding of the real estate market. The aim of the following study is to describe the possibility of applying fundamental analysis on the real estate market, based on the principles existing on capital markets. This article serves as an introduction to the subject-matter as well as the beginning of series of publications dedicated to different aspects of conducting fundamental analysis in the context of the real estate market. (original abstract)
Celem artykułu jest próba empirycznej weryfikacji w odniesieniu do polskiego rynku akcji klasycznego twierdzenia teorii rynku efektywnego o względnej nieskuteczności analizy fundamentalnej jako narzędzia do aktywnych strategii inwestycyjnych przy zachodzeniu zjawiska efektywności informacyjnej. (fragment tekstu)
Prognozowanie zysków spółek stanowi istotny element większości modeli wyceny akcji. Jednak dokonania analityków w kontekście dokładności budowanych przez nich prognoz wydają się raczej rozczarowujące. Oprócz niskiej dokładności, prognozy analityków nie uwzględniają wielu istotnych statystycznych i księgowych właściwości raportowanych wyników finansowych. W niniejszym artykule zbadano statystyczną zależność między oczekiwanym tempem wzrostu zysków a skalą i kierunkiem błędów prognoz zysków w przypadku spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Badanie potwierdziło, że analitycy wykazują tendencję do nadmiernego optymizmu/nadmiernego pesymizmu w przypadku prognozowania zysków spółek o stsounkowo szybkiej/wolnej oczekiwanej dynamice zysku.(abstrakt oryginalny)
według klasycznych założeń analizy fundamentalnej, nie jest wskazane zbyt częste monitorowanie sytuacji oraz sprawdzanie na bieżąco, jak zmienia się sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki. Takie podejście nie daje więc możliwości zaobserwowania, w jaki sposób czynniki jakościowe znajdują odzwierciedlenie w wartości wskaźników finansowych. Do tego konieczna jest modyfikacja algorytmu badania fundamentalnego, która sprowadza się do podjęcia następujących działań: • skonstruowania miar odzwierciedlających tendencję rozwojową przedsiębiorstwa w oparciu o wskaźniki ilościowe, charakteryzujące sytuację ekonomiczno-finansową branży i przedsiębiorstwa jako całości, • przeprowadzenia dynamicznej analizy tych miar w interwałach czasowych nie krótszych niż kwartał i zidentyfikowania kierunku trendu tendencji rozwojowej. Skonstruowanie takich miar oraz przeprowadzanie ich dynamicznej analizy możliwe jest poprzez połączenie klasycznej analizy fundamentalnej z metodami taksonomicznymi, czyli wielokryterialną analizą porównawczą. Dzięki wykorzystaniu dobrodziejstw każdej, z obu dyscyplin, możliwe stało się powstanie koncepcji taksonomicznej analizy fundamentalnej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wykorzystanie analizy fundamentalnej do procesu prywatyzacji
75%
W praktyce gospodarczej ostatnich lat rośnie zapotrzebowanie na doradztwo ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Szczególne znaczenie ma opracowywanie kompleksowej oceny przedsiębiorstwa wraz z długoplanowym programem proefektywnościowego działania. Opracowanie takiej oceny musi być rezultatem współpracy specjalistów zagadnień organizacyjnych, technologicznych, uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych oraz specjalistów z dziedziny analizy finansowej przedsiębiorstwa. Nie można bowiem formułować ocen porównawczych czy przyszłościowych bez uwzględnienia całokształtu byłych i spodziewanych efektów oraz angażowanych zasobów. Przedstawiona analiza pozwala ustalić wzajemne proporcje i elementy ponoszonych nakładów pracy żywej i uprzedmiotowionej, a zatem - przez zmianę wskaźników struktury i dynamiki - określić tendencje w rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Analiza ta umożliwia uzyskanie ogólnej orientacji o poziomie przychodów i zysków oraz kształtowaniu się poszczególnych kosztów. (fragment tekstu)
Analiza fundamentalna to technika badania atrakcyjności inwestycji, której podstawowym celem stała się identyfikacja spółek niedoszacowanych przez rynek. Aby zidentyfikować przedsiębiorstwa, których akcje mogą być atrakcyjne dla inwestorów z punktu widzenia założeń i celów analizy fundamentalnej, opracowano określone procedury kwalifikacyjne. Algorytm badania fundamentalnego to złożony proces, obejmujący pięć następujących etapów: analiza makroekonomiczna, analiza sektorowa, analiza sytuacyjna branży, analiza finansowa przedsiębiorstwa, wycena akcji przedsiębiorstwa. Wspomniana procedura charakteryzuje się uciążliwymi ograniczeniami, do których należą: pracochłonność i czasochłonność metody, subiektywność dokonanej oceny, ograniczona porównywalność statyczna pomiędzy spółkami. Wyeliminowanie tych ograniczeń umożliwia łączne wykorzystanie narzędzi klasycznej analizy fundamentalnej i wielokryterialnej analizy porównawczej (metod taksonomicznych). W referacie zaprezentowano wykorzystanie metod taksonomicznych do zbudowania koncepcji taksonomicznej analizy sytuacyjnej branży w ujęciu statycznym, szczegółowym. (fragment tekstu)
12
75%
Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa wymaga znajomości czynników ją kształtujących, rozpoznania ryzyka i zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu gospodarczym. Konieczna jest również znajomość przewidywanych rezultatów decyzji podejmowanych w obszarach związanych z kształtowaniem wartości firmy i zastosowanie analizy finansowej, która, dysponując odpowiednimi metodami i narzędziami, umożliwia przygotowanie niezbędnych ocen wartościujących do odpowiedzialnego podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
Realizacja zamierzonych celów inwestycyjnych wymaga znalezienia skutecznej i efek­tywnej metody pozwalającej uzyskać zadowalającą stopę zwrotu z zainwestowanych środ­ków. Systematyczna i czasochłonna analiza rynku finansowego przynosi wymierne korzyści dla inwestorów. Inwestor ma możliwość wykorzystania dwóch podstawowych metod oceny efektywności inwestycji finansowych. Są to analiza fundamentalna oraz analiza techniczna. Doświadczeni inwestorzy na rynku akcji najczęściej stosują obydwie te metody. Analiza fun­damentalna stanowi o wyborze przedmiotu inwestycji i jest wstępnym etapem całego proce­su inwestycyjnego. Inwestor opierając się na analizie fundamentalnej, dokonuje analizy oto­czenia makroekonomicznego oraz sprawozdań finansowych spółki. Stosowana przez inwe­stora analiza fundamentalna dąży do celu, jakim jest optymalizacja momentu zawierania transakcji kupna-sprzedaży akcji na rynku papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Piotroski F-score to strategia stosowana na giełdzie, która integruje analizę sygnałów finansowych w tzw. inwestowanie w wartość. Celem artykułu jest ocena efektywności Piotroskiego F-score na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2014-2020. Zasadność podjęcia tego tematu wynika z niewystarczającej ilości dotychczas przeprowadzonych badań. Niewiele jest analiz strategii F-score zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. W artykule przedstawiono wyniki zastosowania Piotroskiego F-score do indeksu WIG30 w celu weryfikacji, czy strategia prowadzi do wzrostu stopy zwrotu z inwestycji w wartościowe spółki. Badanie potwierdziło, że analiza sprawozdań finansowych jako dodatkowy etap inwestowania wartości może zapewnić inwestorowi wyższe zyski. Udowodniono również, że strategia F-score jest skuteczniejsza niż zwykłe inwestowanie w indeks WIG30. Portfele z firmami o wysokim wskaźniku F okazały się bardziej efektywne niż portfele zawierające tylko firmy o niskim wskaźniku F. (abstrakt oryginalny)
STOMIL SANOK charakteryzuje się większym udziałem aktywów trwałych aniżeli obrotowych w aktywach ogółem, co jest typowe dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego istnieją już ponad siedemdziesiąt lat. Twórcą, właścicielem i pierwszym dyrektorem fabryki był ceniony specjalista w dziedzinie technologii gumy – Austriak dr Oskar Schmidt, który w 1932 roku uruchomił produkcję w Polskiej Spółce dla Przemysłu Gumowego pod nazwą SANOK. Obecnie STOMIL SANOK jest działającym na rynku europejskim przedsiębiorstwem oferującym usługi projektowania i niezawodne dostawy produkowanych wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, kombinacji z TPE, kombinacji gumy z innymi tworzywami, spełniające odpowiedzialne funkcje w wyrobach gotowych. Spółka występuje jako podmiot dominujący w grupie kapitałowej, którą tworzy jeszcze 8 podmiotów zależnych. (abstrakt oryginalny)
Statyczna taksonomiczna analiza sektorowa w ujęciu ogólnym stanowi tylko jedną z możliwości wykorzystania metod taksonomicznych do ograniczania subiektywności klasycznej analizy fundamentalnej. Kolejnym etapem jest skonstruowanie rankingów branż, a na etapie taksonomicznej analizy sytuacyjnej także rankingu przedsiębiorstw według wartości obu miar taksonomicznych w każdej z czterech grup tematycznych. Dzięki temu istnieje możliwość wykorzystania wykresów radarowych stanowiących podstawę do przeprowadzenia pogłębionej analizy czynników, które zadecydowały o bieżącej pozycji fundamentalnej branży bądź przedsiębiorstwa. Należy również wspomnieć o możliwości skonstruowania wykresów trendu obu miar w rozważanych okresach (np. kwartałach), które pozwalają na bieżąco śledzić, w jaki sposób zmienia się siła fundamentalna wybranego obiektu w czasie (systematycznie rośnie, systematycznie maleje, utrzymuje się w trendzie bocznym ) i na tej podstawie przeprowadzić wnioskowanie, dotyczące jakościowej płaszczyzny funkcjonowania branży bądź przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę diagnozy atrakcyjności inwestycji w akcje przedsiębiorstw branży przemysłu materiałów budowlanych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zaakcentowano w nim znaczenie analizy fundamentalnej w procesie doboru akcji do portfela oraz rolę metod wielowymiarowej analizy porównawczej. Szczególny nacisk położono na rangę taksonomicznego miernika atrakcyjności inwestycji (ТМAI) w procesie selekcji najbardziej opłacalnych akcji. Następnie na bazie TMAI przeprowadzono badania nad atrakcyjnością inwestycji w akcje spółek giełdowych branży przemysłu materiałów budowlanych. W badaniach wykorzystano dane finansowe analizowanych podmiotów za lata 2005-2010 pozyskane ze sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano rozróżnienia między analizą techniczną a fundamentalną. Zbadano jak performują spółki (z indeksu WIG20) o określonych wartościach wskaźników giełdowych. Analizowane były dwa wskaźniki: P/BV (relacja ceny akcji do wartości księgowej przypadającej na akcję) oraz P/E (relacja ceny akcji do zysku przypadającego na jedną akcję). Na końcu sformułowano wnioski, które mogą być użyteczne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Cechą wyników finansowych jest rewersja do średniej. Firmy, które notują relatywnie wysokie/niskie wartości wskaźników w kolejnych okresach, wykazują tendencję do spadku/wzrostu wartości tych wskaźników. Istnienie rewersji w przypadku zarówno dynamiki przychodów, jak i rentowności pozwala przypuszczać, że spółki, które wykazują ponadprzeciętnie wysokie/niskie wartości obydwu wskaźników, w kolejnych okresach notują najbardziej wyraźny spadek/wzrost zysków. Badanie przeprowadzone na danych spółek notowanych na GPW potwierdza, że wpływ rewersji na relatywną dynamikę zysków jest obserwowalny w przypadku zarówno dynamiki przychodów, jak i rentowności. Jednak szczególnie wyraźnie rewersja objawia się w przypadku spółek notujących zarówno ponadprzeciętnie niską dynamikę przychodów, jak i ponadprzeciętnie niską rentowność.(abstrakt oryginalny)
Analiza fundamentalna to metoda badania atrakcyjności inwestycji, której podstawowym celem stała się identyfikacja spółek niedoszacowanych przez rynek. Aby zidentyfikować przedsiębiorstwa, których akcje mogą być atrakcyjne dla inwestorów z punktu widzenia założeń i celów analizy fundamentalnej, opracowano określone procedury kwalifikacyjne.Pełna procedura badania fundamentalnego charakteryzuje się kłopotliwymi ograniczeniami, do których należą: pracochłonność i czasochłonność metody, subiektywność dokonanej oceny, ograniczona porównywalność statyczna pomiędzy spółkami.W artykule zaproponowano metodę eliminacji wspomnianych ograniczeń, dzięki wykorzystaniu metod taksonomicznych w ramach koncepcji taksonomicznej analizy sytuacyjnej w ujęciu statycznym, szczegółowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.