Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule zaprezentowano wybrane efekty badań prowadzo­nych w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat Badanie wpływu zmian czynników otoczenia systemu emery­talnego na zapotrzebowanie Funduszu Rezerwy Demograficznej. Celem pracy jest analiza i diagnoza wpływu wybranych czynników demograficznych, społeczno--ekonomicznych i polityczno-prawnych na zapotrzebowanie funduszu. Przedsta­wiono wybrany scenariusz prognozy (tak zwany scenariusz podstawowy), przy czym przyjęto długi horyzont czasowy (lata 2009-2050) jako naturalny dla pro­jekcji demograficznych. Zastosowano wybrane modele i metody prognozowania charakterystyczne dla przyjętych zjawisk. (abstrakt oryginalny)
Polska, podobnie jak wiele krajów zrzeszonych w OECD, ustanowiła specjalną instytucję, której zadaniem jest asekurowanie stabilności finansowej wypłat funduszu emerytalnego w systemie bazowym. Fundusz Rezerwy Demograficznej rozpoczął swoje funkcjonowanie w 2002 roku, natomiast w końcu 2012 roku poziom jego aktywów osiągnie blisko 17 mld zł. Przedmiotem opracowania jest próba analizy minionego okresu działalności lokacyjnej Funduszu oraz wpływu na kształtowanie się wielkości jego aktywów poszczególnych źródeł zasilania finansowego, w tym środków pochodzących z prywatyzacji mienia skarbu państwa. Autor przedstawia przykłady działalności zagranicznych funduszy rezerwowych, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiego FRR. Stanowi on wartościowy punkt odniesienia dla rekomendowanych zmian w organizacji i funkcjonowaniu FRD.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Funkcjonowanie Funduszu Rezerwy Demograficznej w Polsce - zasady i zagrożenia
75%
Artykuł dotyczy problematyki ubezpieczeń społecznych, a w szczególności Funduszu Rezerwy Demograficznej, zlokalizowanego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz ten utworzono w celu gromadzenia i pomnażania środków przeznaczonych w przyszłości na uzupełnienie niedoborów funduszu emerytalnego wynikających z przyczyn demograficznych. W artykule opisano istotne kwestie obejmujące funkcjonowanie i rolę Funduszu Rezerwy Demograficznej. Opracowanie ma na celu przedstawienie nieprawidłowości funkcjonowania funduszu i wskazanie niebezpieczeństw przedwczesnego wykorzystania jego środków. (abstrakt oryginalny)
Aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej wynoszą obecnie ponad miliard PLN. Fundusz Rezerwy Demograficznej funkcjonuje od połowy 2002 roku. Powstał w ramach reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Środki funduszu mogą zostać wykorzystane najwcześniej w 2009 roku. Celem funduszu jest gromadzenie i pomnażanie środków finansowych, które mogą zostać wykorzystane na uzupełnienie niedoborów funduszu emerytalnego wynikających z przyczyn demograficznych.
Polska reforma emerytalna wprowadziła do systemu Fundusz Rezerwy Demograficznej, którego mankamentem stał się brak stabilnego źródła finansowania. Przeprowadzane reformy systemowe uwzględniały w swoich założeniach potrzebę tworzenia specjalnych funduszy asekuracyjnych, które miały być wykorzystywane w okresie nasilonego przechodzenia na emerytury roczników wyżu powojennego. Fundusze te można generalnie nazwać funduszami rezerwy demograficznej. Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) powstał również w Polsce w 1999 roku po wprowadzeniu nowego systemu emerytalnego. Podczas wchodzenia w okres nieczynności zawodowej roczników powojennego wyżu demograficznego (1946-1959), czyli po 2010 roku, fundusz będzie miał za zadanie asekurować wypłaty świadczeń z systemu repartycyjnego, zarządzanego przez ZUS. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie związkami pomiędzy dynamiką procesów ludnościowych a obecną i horyzontalną stabilnością finansów ubezpieczeń emerytalnych. Systemy te od wielu lat są zmieniane w krajach rozwiniętych jak i tych, które aspirują do ich grona, w tym także Polski. Wieloletni wzrost poziomu dobrobytu, lepsza opieka lekarska, charakteryzujące okres powojenny, wpłynęły na wyraźne wydłużenie okresu życia kobiet i mężczyzn w wielu państwach. Z drugiej strony wiek przechodzenia na emeryturę jest w miarę ustabilizowany, chociaż podejmowano wysiłek w celu jego podwyższenia, tak, aby rynku pracy nie opuszczało zbyt wiele osób z generacyjnie młodych roczników. Przeprowadzane reformy systemowe uwzględniały w swoich założeniach potrzebę tworzenia specjalnych funduszy asekuracyjnych, które miały służyć w okresie nasilonego przechodzenia na emerytury roczników wyżu powojennego. Fundusze te można generalnie nazwać funduszami rezerwy demograficznej, Fundusz o tej nazwie powstał również w Polsce w 1999 roku w następstwie przeprowadzonej reformy emerytalnej.(fragment tekstu)
Fundusz Rezerwy Demograficznej w 2007 roku wypracował 5,5 proc. stopę zwrotu. Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) powstał w 2002 roku na mocy Ustawy z 13 października 1999 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. Jego zadaniem jest gromadzenie rezerw finansowych przeznaczonych na uzupełnianie niedoborów funduszu emerytalnego FUS powstałych po 2008 roku, wynikających ze zmian demograficznych w Polsce. Wykorzystanie środków FRD może nastąpić nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 roku. W tym czasie prawo do emerytury z nowego systemu uzyska ponad 2,5 tys. kobiet i nie będzie potrzeby naruszenia rezerw tego funduszu. Jak wynika z prognoz demograficznych, w następnym dziesięcioleciu jest przewidywany relatywny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w stosunku do liczby uprawnionych do świadczeń emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza gospodarki finansowej podstawowych funduszy systemu zabezpieczenia społecznego. Są to: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Rezerwy Demograficznej, Fundusz Emerytalno Rentowy Rolników, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Analiza obejmuje lata 2010-2012, a więc okres, kiedy polska gospodarka przeżywa stagnację wywołaną globalnym kryzysem finansowym. Ujęcie dynamiczne umożliwiło również określenie tendencji zmian w gospodarce finansowej funduszy na tle wielkości makroekonomicznych, jakimi są produkt krajowy brutto i dochody budżetu państwa. (fragment tekstu)
Celem badania jest analiza, diagnoza i prognoza zapotrzebowania na środki finansowe Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) wynikającego z wejścia w wiek emerytalny roczników wyżu demograficznego oraz postępującego procesu starzenia się społeczeństwa. Narzędziem badania są modele matematyczno-statystyczne właściwe do analizowania zjawisk demograficznych, społecznych i ekonomicznych, mających wpływ na wielkość zapotrzebowania FRD. (fragment tekstu)
10
63%
Cel - Celem artykułu jest charakterystyka działalności Funduszu Rezerwy Demograficznej w Polsce od początku jego działalności w roku 2002 do końca roku 2014, przedstawienie problemów jego funkcjonowania na tle rozwiązań światowych, a także identyfikacja najważniejszych zagrożeń dla jego dalszego funkcjonowania w świetle zmniejszenia wartości wpływów oraz przedwczesnych wydatków na rzecz FUS. Metodologia badania - Artykuł powstał w oparciu o analizę literatury oraz danych statystycznych dotyczących funduszu rezerwy demograficznej w Polsce oraz wybranych krajach świata. Wynik - Funkcjonowanie Funduszy Rezerwy Demograficznej w Polsce jest konieczne dla zachowania stabilności systemu emerytalnego w długim okresie i zagwarantowania wypłat świadczeń emerytalnych dla przyszłych pokoleń. Jego dotychczasowy kształt i sposób działania, w tym źródła wpłat, wypłaty dokonywane od 2010 r. i polityka inwestycyjna zawiera wiele błędów, które mogą skutkować jego rozwiązaniem w przyszłości. Konieczne są modyfikacje oraz reformy, które umożliwią zwiększenie wpływów, między innymi z prywatyzacji, zaprzestanie dalszych wypłat oraz uelastycznienie polityki inwestycyjnej. Oryginalność/wartość - W świetle postępujących zmian demograficznych, tematyka rezerwy i zabezpieczenia państwa na przejściowe problemy z wypłacalnością funduszu ubezpieczeń społecznych wydaje się aktualna. Obserwowane w Polsce zmiany, nie tylko w strukturze demograficznej, ale także popełniane błędy w zakresie wypłacania środków z FRD już od 2010 roku (suma wypłat do końca 2014 r. przekroczyła wartość zgromadzonych aktywów) budzą wątpliwości i pytania o dalsze funkcjonowanie funduszu i jego znaczenie dla zachowania długoterminowej stabilności systemu emerytalnego. W związku z powyższym zasadna wydaje się analiza funkcjonowania FRD w kontekście rozwiązań stosowanych w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
Celami niniejszej pracy są analiza i diagnoza wpływu wybranych czynników demograficznych, społeczno-ekonomicznych i polityczno-prawnych na zapotrzebowanie Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Przedstawiony zostanie wybrany scenariusz prognozy oraz dokonana zostanie analiza wrażliwości zapotrzebowania FRD na zmiany opisanych czynników. W pracy przyjęto długi horyzont czasowy prognozy (lata 2007-2050) jako naturalny horyzont projekcji demograficznych. Zastosowano wybrane modele i metody prognozowania charakterystyczne dla przyjętych zjawisk. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszej pracy jest Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD). Celem niniejszego artykułu jest analiza czynników wpływających na zapotrzebowanie FRD, przedstawienie wybranego scenariusza i omówienie jego konsekwencji dla finansów publicznych. W artykule przedstawiono analizy, diagnozy i prognozy zapotrzebowania Funduszu na środki finansowe spowodowane wejściem w wiek emerytalny przez pokolenie wyżu demograficznego i zwiększenie liczby osób w wieku emerytalnym spowodowane przez proces starzenia się społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Systemy emerytalne krajów rozwiniętych są zróżnicowane, a ich reformy miały ustabilizować i dowartościować systemy publiczne, wprowadzić poczucie większego bezpieczeństwa oraz zapobiec finansowym komplikacjom. Starzejące się społeczeństwa, także te o wyższym wskaźniku aktywności zawodowej aniżeli w Polsce, przekonane o potrzebie tworzenia odpowiedniej asekuracji finansowej i instytucjonalnej, tworzyły odpowiednie rozwiązania generalnie począwszy od lat dziewięćdziesiątych. Fundusze rezerwowe tworzono jako wsparcie dla systemów emerytalnych typu PAYG (pay as you go) i są one pogrupowane według kryterium włączenia lub wydzielenia z funduszu ubezpieczeń społecznych lub emerytalnego. W raporcie Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego poświęconym zagadnieniom funduszy rezerwowych, polski Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) został zaprezentowany w grupie funduszy wyodrębnionych z systemu emerytalnego. (abstrakt oryginalny)
Autorka w artykule przedstawiła cel powołania, źródła pochodzenia środków, charakter prawny, gospodarkę finansową oraz działalność lokacyjną Funduszu Rezerwy Demograficznej. W materiale wykazała, iż na obecnym etapie jest to jeszcze abstrakcyjny twór prawny o niedokończonej budowie, nie uczestniczący w związku z tym w obrocie. Zdaniem autorki utworzenie tego Funduszu jest przedwczesne, powoduje także podrożenie kosztów reformy emerytalnej.
Artykuł dotyczy wybranych zagadnień finansowania polskich ubezpieczeń społecznych po 1 stycznia 1999 r., tj. sposobu finansowania świadczeń (uwarunkowania metody repartycyjnej i kapitałowej), dochodów ubezpieczeń społecznych oraz charakterystyki funduszy tych ubezpieczeń. Autor nie ogranicza się wyłącznie do przedstawienia teoretycznych założeń finansowania ubezpieczeń społecznych, lecz ustosunkowuje się również do przyjętych rozwiązań prawnych w omawianej dziedzinie i wynikających stąd implikacji.
16
Content available remote Co dalej z Funduszem Rezerwy Demograficznej - wnioski z analiz i prognoz
51%
Praca jest próbą diagnozy sytuacji systemu emerytalnego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli Funduszu Rezerwy Demograficznej (dalej Fundusz lub FRD), będącą efektem prowadzonych przez autora badań (analiz i prognoz) w ramach zakończonego projektu promotorskiego o nazwie "Metody ilościowe w badaniu wpływu zmian czynników otoczenia systemu emerytalnego na zapotrzebowanie Funduszu Rezerwy Demograficznej" (Praca naukowa finansowana ze środków na naukę w latach 2007-2008 jako projekt badawczy. Projekt nr N118 011 32/3883). Niniejszy artykuł zawiera wyniki badań przeprowadzonych przez autora w odniesieniu do realnej sytuacji Funduszu związanej z jego nie-dofinansowaniem oraz przedwczesnym wykorzystaniem jego niewielkich środków. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy prawnych zasad funkcjonowania oraz otoczenia demograficznego i społeczno-ekonomicznego Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jego celem jest identyfikacja całościowa otoczenia Funduszu i czynników wpływających na jego zapotrzebowanie w okresie przebywania w wieku emerytalnym osób urodzonych w powojennym wyżu demograficznym. Fundusz Rezerwy Demograficznej powołany został ustawą z 13 października 1998 r. Jest on nową strukturą organizacyjno-finansową utworzoną w celu zwiększenia bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń emerytalnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.