Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Nie mogąc się uporać z ustawami, Sejm przesunął start funduszy emerytalnych na 1 kwietnia 1999 r. Posłowie dopiero rozpoczęli prace nad ustawami o emeryturach i rentach z FUS. Bez przyjętych wcześniej ustaw, regulujących przepływy pieniężne między funduszami a ZUS, nie można zainstalować systemu informatycznego, pozwalającego obsłużyć przyszłych beneficjentów reformy. Czasu nie ma także Urząd Nadzoru Nad Funduszami Emerytalnymi, który ma przyjmować wnioski o koncesje.
Główne kierunki dyskusji na temat możliwych zmian w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce koncentrowały się w ostatnich latach wokół problematyki funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych oraz podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego. Katalog oczekiwanych zmian, które wzmocniłyby system zabezpieczenia społecznego w Polsce pozostaje nadal szeroki. Jedną ze szczególnie istotnych wydaje się być potrzeba dostosowania podsystemu rentowego do emerytalnego, który funkcjonuje w formule zdefiniowanej składki. Jej wdrożenie będzie miało ważne znaczenie o charakterze ekonomicznym i społecznym. Analiza zmiennych dotyczących przepływów finansowych w funduszu rentowym wyodrębnionym w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskazuje na jego trwałą nierównowagę, także w ujęciu prognostycznym. Zdaniem autora, obecnie obowiązujące zasady przyznawania świadczeń prowadzą do trwałej dezaktywizacji zawodowej ubezpieczonych po ukończeniu przez nich 50 roku życia. Autor podejmuje próbę analizy przyczyn niedoboru w funduszu oraz jego wpływu na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem jego prognozy średnioterminowej na lata 2013-2017. Istotnym problemem do rozwiązania pozostaje wytyczenie kierunku zmian w sposobie przyznawania rent oraz kryteriów uprawniających do ich uzyskania. Zostanie on zarysowany w prezentowanym referacie. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Analiza funkcjonowania funduszy ubezpieczeń społecznych w Polsce
80%
Celem opracowania jest analiza porównawcza publicznych funduszy ubezpieczeń społecznych w Polsce, tym bardziej że na przełomie 2011 i 2012 roku wprowadzono kolejne zmiany w systemie. Zdaniem autorów reform oraz decydentów mają one doprowadzić do zrównoważenia funduszy oraz uspokoić opinię publiczną. Czy jednak są to działania, które przyniosą pozytywne zmiany, a w szczególności czy pomogą doprowadzić do samofinansowania się funduszy? (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza przyczyn, dla których powszechny system emerytalny (PSE), finansowany środkami zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wykazuje od ponad 20 lat stałą nadwyżkę wydatków nad dochodami ze składek. Opłacane przez ubezpieczonych i ich pracodawców1 składki na ubezpieczenie społeczne stanowią główne źródło dochodów FUS, ale dochody te muszą być corocznie uzupełniane różnego rodzaju transferami środków publicznych. Skarb Państwa wypełnia w ten sposób swoją funkcję gwaranta wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego i pracodawcy osób zatrudnionych w państwowych instytucjach sektora finansów publicznych. Wynikające z tego obciążenia finansów państwa są jednym z najważniejszych czynników powodujących nierównowagę finansową całego systemu finansów publicznych i w istotny sposób kształtujących możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego. O wadze analizowanego problemu świadczą więc względy zarówno społeczne, a więc bezpieczeństwo socjalne znaczącej części społeczeństwa, jak i finansowe, charakteryzowane przez skalę obciążeń finansów publicznych spowodowanych deficytem FUS.(fragment tekstu)
Przedstawiono krótką historię polskiego systemu emerytalnego. Zwrócono uwagę na główny podmiot rynku emerytalnego, tzn. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Wskazano źródła jego przychodów oraz omówiono wybrane korelacje makroekonomiczne. Opisano m.in. wpływ zatrudnienia na dochody i wydatki w Funduszu; wpływ przeciętnego wynagrodzenia na dochody i wydatki w Funduszu oraz wpływ waloryzacji świadczeń na dochody i wydatki w Funduszu.
Powszechnym wydaje się pogląd, że przekazywanie części składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) jest głównym czynnikiem powodującym pogarszanie się sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poziom pozaskładkowych przychodów FUS od momentu wprowadzenia reformy emerytalnej w 1999 roku stale wzrasta. Ponadto, w celu terminowej realizacji wypłat świadczeń, FUS musi korzystać z nie oprocentowanych pożyczek z budżetu państwa, a także z kredytów bankowych zaciąganych na zasadach komercyjnych. W 2011 roku, w wyniku zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znacząco obniżono wysokość składek przekazywanych do OFE. Celem artykułu jest zbadanie wpływu ubytku przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu przekazywania składek do OFE na sytuację finansową Funduszu oraz ocena skali redukcji deficytu FUS w związku ze zmniejszeniem składek na ubezpieczenie emerytalne przekazywanych do OFE.(abstrakt oryginalny)
Ocena bieżącej sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do stwierdzenia, że dochody własne (składki na ubezpieczenia społeczne) nie pozwalają zachować jego płynności finansowej. Rosną więc zobowiązania FUS z tytułu kredytu bankowego, finansującego deficyt występujący w funduszu. Corocznie obserwuje się znaczny wzrost udziału zadłużenia wobec banków. Analiza przyszłej sytuacji finansowej FUS prowadzi do wniosku, iż najwyższy deficyt w funduszu emerytalnym pojawi się w latach 2007-2008 i sięgnie 20 mld zł. Sytuacja ta wymagać będzie dofinansowania FUS zarówno z budżetu państwa, jak i z Funduszu Rezerwy Demograficznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przychodów i wydatków FUS od 1999 r. do 2010 r. Okres ten obejmuje pierwsze lata działalności zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych oraz czas, w którym wprowadzano zmiany opóźniające realizację zamierzonych pierwotnie celów reformy. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony analizie wpłat na rachunek 51 z zastosowaniem analizy wariancji. Pod pojęciem wpłat autor ma na myśli wpływy gotówkowe pochodzące głównie ze składek na rachunek bankowy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Analizę przeprowadzono na danych z 2015 r. Badanie potwierdziło, że pory dnia, dni tygodnia czy miesiące mają istotny wpływ na poziom wpłat na rachunek FUS-u. Jest to związane zarówno ze sposobem rozliczeń transakcji międzybankowych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z terminami opłacania składek przez płatników (5., 10. i 15. dzień miesiąca) oraz zachowaniami płatników składek, uwarunkowanymi regulacjami na poziomie obowiązujących przepisów prawnych i wewnętrznych zarządzeń w danym podmiocie gospodarczym, a także skłonnością płatników składek do regulowania swoich zobowiązań w obrębie danego roku kalendarzowego. Analiza wpłat, oprócz analizy strony wydatkowej, ma fundamentalne znaczenie w zarządzaniu środkami finansowymi. Zasadą czy też pewnym kryterium prawidłowego zarządzania finansami jest utrzymanie płynności finansowej. Dlatego też analiza ta jest niezbędnym ogniwem w procesie modelowania płynności finansowej zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i prowadzenia jego gospodarki finansowej. (fragment tekstu)
10
Content available remote O funduszu wypadkowym - uwagi de lege lata i de lege ferenda
61%
Fundusz wypadkowy jest jedynym funduszem wchodzącym w skład Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wg prognoz w najbliższych latach będzie miał dodatnie saldo finansowe. Stwarza to możliwość jego usamodzielnienia - tak organizacyjnego, jak prawnego. Dzięki niewielkim zmianom legislacyjnym, w zasadzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, możliwe jest unormowanie przynajmniej jednego z rodzajów ubezpieczeń. Podkreślić należy, że proponowane przez autora rozwiązanie nie jest oryginalne, gdyż na samo-dzielnych finansowo i prawnie funduszach oparto funkcjonowanie ubezpieczeń społecznych w II RP. Autor w opracowaniu wskazuje na możliwe kierunki zmian legislacyjnych i je uzasadnia.(abstrakt oryginalny)
Celem badania jest ustalenie, czy możliwe jest uzyskanie trwałej nadwyżki salda sektora funduszy zabezpieczenia społecznego dla poprawy salda sektora finansów publicznych. Postawiono następujące hipotezy: możliwe jest uzyskanie trwałej nadwyżki salda sektora funduszy zabezpieczenia społecznego w określonych warunkach makroekonomicznych; obecne rozwiązania systemowe nie wpływają na trwałą poprawę salda funduszy zabezpieczenia społecznego. W badaniach zastosowano dynamiczny liniowy model zgodny. Stwierdzono, że saldo sektora funduszy zabezpieczenia społecznego może być dodatnie, a jego wpływ na stan finansów publicznych - korzystny. Saldo to determinuje zakres i rodzaj nie tylko stosowanych rozwiązań systemowych, ale także decyzji dyskrecjonalnych. Jednakże zmiany salda nie mają charakteru trwałego.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Second Wrocław-Kraków Administrative Law Conference Held
61%
The second annual meeting, titled Certainty of the Legal Situation of an Individual in Administrative Law, was held in Wrocław on November 26th and 27th 2011. Faculty members and doctoral students from both the Jagiellonian University in Kraków and the University of Wrocław attended the meeting, which took place in the meeting hall of the Council of the Faculty of Law, Administration and Economics at the University of Wrocław. The first meeting, held in Kraków in 2010, was devoted to Time in Administrative Law. (fragment of text)
W artykule przeanalizowane zostały czynniki wpływające na kryzys zaufania do idei ubezpieczenia społecznego w Polsce oraz skutki tego kryzysu w postaci tolerancji dla nadużyć popełnianych na szkodę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przeprowadzona została analiza działań ustawodawcy oraz orzecznictwa sądowego w kontekście tychże nadużyć. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania ubezpieczenia społecznego jest wzajemne zaufanie wszystkich zaangażowanych podmiotów oraz poczucie współodpowiedzialności za fundusz składkowy i dystrybucję zgromadzonych w nim środków. Brak poczucia wspólnoty powoduje, że dokonywanie nadużyć w postaci omijania obowiązku składkowego i wyłudzania świadczeń postrzegane jest w społeczeństwie jako zaradność życiowa, a nie działanie nieetyczne, naganne, przynoszące szkodę wspólnocie ubezpieczonych, a w konsekwencji również osobom, które się ich dopuszczają. W artykule przedstawione zostały również działania, wdrażane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mające na celu upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach, uświadomienie ryzyka, wzmocnienie poczucia wspólnoty i współodpowiedzialności za fundusz składkowy. Działania te są potrzebne, choć w większości mają charakter długofalowy. Aby odniosły skutek, wskazane byłoby większe zaangażowanie państwa w edukację ubezpieczeniową oraz dbałość ustawodawcy o pewność i stabilność prawa w tej dziedzinie. (fragment tekstu)
Przedmiotem referatu jest ocena obecnej sytuacji finansowej ubezpieczeń społecznych. Autorka przedstawiła mechanizm funkcjonowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: jego dochody składkowe oraz dotacje celowe i uzupełniające, rodzaje świadczeń finansowanych z FUS, a także prognozy dotyczące liczby emerytów i rencistów i możliwości zbilansowania dochodów i wydatków.
Artykuł poświęcono problemowi przekształceń ubezpieczenia społecznego w Polsce. Omówiono proponowany projekt programu reformy ubezpieczeń społecznych, podstawowe zasady ubezpieczeń, zagadnienie waloryzacji świadczeń po reformie, zasady obliczania świadczenia oraz przewidywane zmiany w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Celem artykułu była ocena przebiegu prywatyzacji systemu emerytalnego w latach 1999-2006. Dokonano analizy wpływu reformy na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Przedstawiono istotę koncepcji wykorzystania przychodów z prywatyzacji na cele związane z przeprowadzeniem reformy.
Przywrócenie w Polsce wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nastąpiło 1 października 2017 r. W artykule przeanalizowano skutki finansowe obniżenia wieku emerytalnego w zakresie wypłaty świadczeń w systemie zdefiniowanej składki. Wnioski z analizy można odnieść do ubezpieczenia emerytalnego, w którym wysokość emerytury ustalana jest przez podzielenie zwaloryzowanej kwoty składek, kapitału początkowego oraz stanu subkonta przez średnie dalsze trwanie życia dla danej osoby. W systemie zdefiniowanej składki obniżenie wieku emerytalnego nie prowadzi do wzrostu całkowitych wydatków emerytalnych w pełnym horyzoncie czasowym. Powoduje natomiast presję budżetową, zwiększenie zapotrzebowania na dotację z budżetu, przesunięcie wypłaty środków z dalszej na bliższą przyszłość, co narusza równowagę międzypokoleniową z korzyścią dla pokolenia pracującego w dalszej przyszłości i stratą pokolenia pracującego w bliższej przyszłości. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Przyczyny narastania deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
51%
Na mocy ratyfikowanych umów międzynarodowych i gwarancji konstytucyjnych Rzeczpospolita Polska zobowiązała się do zabezpieczenia socjalnego osób niezdolnych do pracy z racji wieku bądź stanu zdrowia. Świadczenia z tego tytułu wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zarządza Funduszem Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Do 1980 roku fundusz ten pozostawał we względnej równowadze, choć - w miarę rozszerzania kręgu ubezpieczonych i wzrostu liczby świadczeniobiorców - wymagało to sukcesywnego podnoszenia składek na ubezpieczenia społeczne. W ostatniej dekadzie realnego socjalizmu wcześniejsze emerytury i renty dla zredukowanych pracowników stały się bowiem główną metodą ograniczania bezrobocia, które - z przyczyn ustrojowych - nie mogło oficjalnie wystąpić. W latach 90. XX wieku metodę tę wykorzystywano dla złagodzenia dotkliwych społecznie skutków upadłości i prywatyzacji wielkich zakładów pracy. Świadczenia z ubezpieczenia społecznego rosły więc znacznie szybciej niż wpływy ze składki, pociągając za sobą coraz wyższe dotacje do FUS. Byłaby to sytuacja przejściowa, gdyby nie eklektyczna reforma systemu ubezpieczeń społecznych. Rzeczywistość negatywnie zweryfikowała przyjęte wówczas założenia. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia społeczne, w tym emerytalne są instrumentem polityki państwa. Ich efektem jest międzypokoleniowa redystrybucja dochodów, a główna zasada ich funkcjonowania opiera się na solidarności społecznej, a nie na rachunku ekonomicznym. Deficyt funduszu emerytalnego jest naturalną konsekwencją niezbilansowania dochodów i wydatków emerytalnych i jest automatycznie pokrywany z budżetu państwa. Finanse emerytalne w Polsce charakteryzują się permanentną nierównowagą finansową. Głównym celem artykułu jest analiza rozmiarów deficytu funduszu ubezpieczeń emerytalnych w latach 1999-2016 oraz najważniejszych czynników go kształtujących. Celem dodatkowym jest określenie wpływu ostatniego obniżenia wieku emerytalnego na rozmiary tego deficytu w kolejnych latach. Główna metoda badawcza to studia literatury krajowej i zagranicznej oraz analiza danych statystycznych. W konkluzji końcowej stwierdzono, że obecna i prognozowana wielkość deficytu, mimo stałej tendencji wzrostowej, nie powinna stanowić zagrożenia dla stabilności budżetu i wzrostu gospodarczego. Stosunek deficytu funduszu emerytalnego do Produktu Krajowego Brutto pozostaje na stabilnym i akceptowalnym poziomie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.