Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusz ubezpieczeniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest podstawową instytucją systemu ochrony społecznej rolników. W artykule autor przeprowadził analizę finansowania kasy na przykładzie Oddziału Regionalnego w Kielcach zwracając uwagę na potrzebę dużych zmian.
2
100%
The purpose of this paper is to show that consumer surplus for Kosovo's expected mandatory health insurance fund do not follow a normal distribution. It shows the rationale used in obtaining the initial aggregate consumer surplus, the development Surplus-to-Exploitation, and Potential Entry Threshold indicators. It also provides the logic behind individualized data set which is used in normality testing. Normality is achieved through a Johnson Transformation; with Anderson-Darling test statistic being used to test this claim.(original abstract)
W dniu 8 czerwca 1995 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej - Kodeks handlowy oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 96 po'z. 478). Ustawa, za wyjątkiem kilku przepisów, weszła w życie 23 października 1995 roku wprowadzając szereg bardzo istotnych zmian dotyczących szczególnego organu w systemie organów ochrony ubezpieczeniowej - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podstawowym zadaniem Funduszu pozostało wypłacanie odszkodowań z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych odpowiedzialności cywilnej, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 3 ustawy o działalności ubezpieczeniowej: 1. za szkody na osobie, gdy sprawca szkody nie mógł być zidentyfikowany, 2. za szkody na mieniu i osobie, gdy sprawca szkody nie posiadał ubezpieczenia obowiązkowego.(fragment tekstu)
Z przeprowadzonych analiz wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe na życie przeznaczały na inwestycje w badanym okresie więcej środków finansowych niż towarzystwa ubezpieczeniowe działu II. Towarzystwa ubezpieczeniowe na życie inwestowały swoje środki w instrumenty finansowe cechujące się wyższą oczekiwaną stopą zwrotu oraz wyższym ryzykiem niż towarzystwa ubezpieczeniowe działu II. Ponadto w badanym okresie poziom lokat (z wyjątkiem r. 1994) oraz stopień zabezpieczenia funduszu ubezpieczeniowego lokatami w towarzystwach ubezpieczeniowych na życie był istotnie wyższy niż w towarzystwach ubezpieczeniowych działu II. (fragment tekstu)
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (określany dalej Funduszem), jako jedna z instytucji ubezpieczeniowych powołany został do życia ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (jedn. tekst: Dz.U. 1996 r. nr 11, poz. 62 z późn. zm.). Początkowo do zadań Funduszu należało zaspokajanie roszczeń osób poszkodowanych wskutek wypadków komunikacyjnych oraz wypadków spowodowanych przez rolników w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego w przypadkach, gdy sprawca szkody nie został zidentyfikowany, albo gdy nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. W wyniku nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej dokonanej ustawą z dnia 8 czerwca 1995 r. (Dz.U. nr 96, poz. 478) dotychczasowy zakres zadań Funduszu uległ poszerzeniu, przejął on bowiem zadania (choć w nieco zmienionym zakresie) funkcjonującego równocześnie w tym czasie Funduszu Ochrony Ubezpieczonych, który z mocy tej ustawy został zlikwidowany, a do jego zadań należało zaspokajanie roszczeń ubezpieczonych i osób uprawnionych z umów ubezpieczenia w razie upadłości zakładu ubezpieczeń. Status prawny, zadania oraz zasady działalności Funduszu reguluje obecnie ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm.), zwana dalej w skrócie ustawą.(fragment tekstu)
Omówiono istotę i formy realizacji programów gwarancji dla roszczeń ubezpieczeniowych, przedstawiono funkcjonowanie ubezpieczeniowych programów gwarancji w krajach europejskich oraz zanalizowano wpływ braku harmonizacji regulacji narodowych dotyczących tychże programów na sytuację konsumenta usług ubezpieczeniowych w krajach Unii Europejskiej.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej UFG w razie upadłości firmy ubezpieczeniowej na tle praktyk stosowanych w innych państwach świata. Badania oparto na analizie polskich aktów prawnych oraz oficjalnych stron internetowych ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych funkcjonujących w świecie.
Ubezpieczenia społeczne w literaturze występują najczęściej jako zagadnienie społeczne czy polityczne, rzadziej podejmuje się wątki o charakterze gospodarczym, a tym bardziej rozpatruje je przez pryzmat kwestii zarządzania. Celem niniejszego artykułu jest próba syntetycznego przedstawienia ewolucji zarządzania ubezpieczeniami społecznymi w trzech wymiarach: ryzyk społecznych, systemu instytucjonalnego i kwestii finansowych. W XIX i pierwszej połowie XX w. w zakresie zarządzania systemem ubezpieczeń realizowano pomysły centralizujące, skupiające podstawowe instrumenty w ręku władz publicznych. Zjawisko to zyskało na sile zwłaszcza po I wojnie światowej. Przemierzono drogę od wyznaczania reguł, zasad i form funkcjonowania oddolnych inicjatyw ubezpieczeniowych do bezpośredniego sterowania czy to systemem instytucjonalnym, czy funduszami. W konsekwencji wytwarzano coraz mniej elastyczne formy zabezpieczania i finansowania ryzyk. (abstrakt oryginalny)
W roku 1999 dokonała się głęboka transformacja w polskim systemie emerytalnym. Na polskim rynku kapitałowym pojawiła się nowa grupa kapitałowa - Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). W artykule przedstawiono politykę inwestycyjną OFE, skoncentrowano się na wartości jednostki rozrachunkowej.
Od wielu lat wśród państw członkowskich Unii Europejskiej trwa debata na temat wzmocnienia istniejącego systemu ochrony ubezpieczonych poprzez specjalnego typu fundusze gwarancyjne na wypadek niewypłacalności zakładów ubezpieczeń. Doświadczenia ostatniego kryzysu finansowego dostarczyły nowych argumentów na rzecz potrzeby uporządkowania istniejącej sytuacji dla uniknięcia arbitrażu regulacyjnego, a także wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa konsumenckiego. Nawet bowiem ewentualna implementacja postanowień wzmacniających organy nadzoru, czy też wprowadzenie w życie zapisów dyrektywy Solvency II nie stanowi gwarancji "zero failure" (zero upadłości). Niewypłacalności zakładów ubezpieczeń w gospodarce rynkowej występowały niejednokrotnie w przeszłości, mają miejsce obecnie oraz będą zdarzać się także w przyszłości. Chodzi jednak o to, by przy zachowaniu reguł wolnego rynku, interesy osób korzystających z usług ubezpieczeniowych (w tym zwłaszcza konsumentów) były w takich sytuacjach możliwie najlepiej chronione zarówno w imię przestrzegania zasady realności ochrony ubezpieczeniowej jak również utrzymania zaufania publicznego będącego jednym z podstawowych warunków dla zachowania stabilności sektora. W niniejszym artykule podjęto próbę dokonania diagnozy istniejącego stanu rzeczy w zakresie funduszy ochrony ubezpieczonych (FOU) w UE i możliwego w tym obszarze scenariusza rozwoju.(fragment tekstu)
This article suggests a framework for measuring membership satisfaction based on a literature study. The framework is tested on data from more than 8800 members from 29 different Danish unemployment insurance funds. The framework fits the data well and is able to explain 83% of the variation in membership satisfaction. Furthermore the cost of administration per member and membership satisfaction is found to be able to explain differences in membership loyalty when the 29 unemployment insurance funds are compared. Finally administration costs per member are found to be dependent on the number of members per employee and affiliation. (orginal asbtract)
Konstrukcja przedawnienia roszczeń deliktowych jest nieprzerwanie od wielu lat źródłem wielorakich trudności interpretacyjnych, co nie tylko znajduje odzwierciedlenie w piśmiennictwie, lecz także prowadzi do istotnych rozbieżności w orzecznictwie sądów, w tym Sądu Najwyższego. To zaś ma niewątpliwie negatywny wpływ na praktykę obrotu cywilnoprawnego. O wadze zagadnienia zaanonsowanego w tytule niniejszego artykułu świadczy również znaczna liczba szkód, które osoby poszkodowane lub uprawnione zgłaszają każdego roku do UFG, a także obserwowana ogólna tendencja wzrostu liczby roszczeń związanych z odpowiedzialnością cywilną. Jakkolwiek artykuł uwzględnia zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, które weszły w życie z dniem 11 lutego 2012 r., skupia się jednak przede wszystkim na stanie prawnym sprzed nowelizacji - ten bowiem znajduje w dalszym ciągu zastosowanie do postępowań wszczętych jeszcze przed tym dniem. To bowiem pojawiające się w praktyce funkcjonowania UFG problemy związane ze stosowaniem instytucji przedawnienia roszczeń spowodowały konieczność dokonania zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. (fragment tekstu)
Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dalej "UFK"), jakkolwiek podlega regulacji UbezpU, stanowi jednak swoisty produkt inwestycyjny - w sensie ekonomicznym równoważny inwestycjom w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W istocie ten "produkt finansowy", jako umowa ubezpieczenia, jest wręcz ignorowany przez przedstawicieli doktryny.(fragment tekstu)
Podstawowym zadaniem działalności ubezpieczyciela jest tworzenie i trafne określenie wielkości funduszu ubezpieczeniowego, który musi gromadzić w celu wywiązania się ze swoich zobowiązań oraz właściwe rozłożenie - pomiędzy ubezpieczających - ciężaru tworzenia tego funduszu. W związku z tym zadaniem, zasadnicze znaczenie dla ubezpieczyciela ma: prawidłowa ocena teraźniejszej wartości sumy zebranych w przyszłości składek i sumy wypłaconych odszkodowań dotyczących posiadanego przez ubezpieczyciela portfela ubezpieczeń, ocena wielkości zysku "generowanego" przez portfel ubezpieczeń w kolejnych okresach, ocena rentowności portfela w tych okresach, utrzymanie zysku i rentowności na możliwie największym poziomie.(fragment tekstu)
Celem niniejszej glosy jest omówienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2020 roku, wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 51/19. Uchwała została wydana w odpowiedzi na zagadnienie prawne skierowane przez sąd okręgowy w Szczecinie w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie sądów powszechnych. Orzeczenie dotyczy charakteru prawnego kwoty wypłacanej przez ubezpieczyciela w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W ocenie autorki Sąd Najwyższy prawidłowo wskazał, że wypłata kwoty pieniężnej przez ubezpieczyciela w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym nie jest świadczeniem głównym w rozumieniu art. 3851 § 1 zd. 2 k.c. Autorka twierdzi, że wydanie kwoty wykupu nie stanowi świadczenia w rozumieniu art. 353 k.c. Postanowienia umowy określające "świadczenie wykupu, wartość wykupu, kwotę wykupu" podlegają zatem kontroli z punktu widzenia ich abuzywności.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problemów prawnych związanych z zabezpieczeniem roszczeń wierzycieli w sytuacji upadłości zakładów ubezpieczeń. W pierwszej części tekstu przedstawiono specyfikę postępowania upadłościowego zakładu ubezpieczeń, która została uregulowana na poziomie prawa unijnego i krajowego. W drugiej części omówiono funkcję kompensacyjną Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) w sytuacji upadłości zakładu ubezpieczeń, która ma charakter ograniczony i niewystarczający. Wskazany został problem braku skutecznej ochrony ubezpieczających i poszkodowanych w przypadku niewypłacalności zakładu ubezpieczeń w odniesieniu do ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych na poziomie regulacji prawa unijnego. Ostatnia część artykułu dotyczy przedstawienia propozycji Komisji Europejskiej w zakresie przyjęcia jednolitych standardów działalności ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych. (fragment tekstu)
Działalność ubezpieczeniowa charakteryzuje się znacznym stopniem akumulacji środków finansowych, stanowiących środki funduszu ubezpieczeniowego (rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na udziale własnym). Bardzo często pozostają one w dyspozycji zakładów przez długie okresy. Zasada realności ochrony ubezpieczeniowej narzuca jednocześnie konieczność zagwarantowania, że w przypadku zajścia zdarzenia losowego przewidzianego w umowie, ubezpieczyciel spełni obowiązek wypłaty odszkodowania lub świadczenia.1) Jedynie właściwe wykorzystanie środków finansowych przez zakład ubezpieczeniowy daje ubezpieczonemu tę pewność. Odbywa się to głównie poprzez inwestowanie kapitałów ubezpieczeniowych w różnych przedsięwzięciach. Mają one na celu przyniesienie dodatkowego dochodu bądź przynajmniej utrzymanie realnej wartości zgromadzonych środków. Działalność lokacyjna jest jedyną dozwoloną formą działalności poza działalnością sensu stricte ubezpieczeniową. Stanowi ona zarazem jedną z podstawowych funkcji finansowych ubezpieczeń gospodarczych. Jej przedmiotem są przede wszystkim rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, kapitały własne i inne czasowo wolne środki finansowe zakładu ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem opracowania efektywnej strategii lokowania funduszy ubezpieczeniowych.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni unikatową rolę na polskim rynku ubezpieczeniowym. Jako jedyna instytucja w sposób kompleksowy chroni ubezpieczonych i poszkodowanych. W artykule omówiono misje i sposób działania UFG. Przedstawiono analizę realizacji funkcji kompensacyjnej w latach 2012-2016 i dokonano jej interpretacji. Wykazano, że zapotrzebowanie na usługi świadczone przez UFG rośnie.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zasady funkcjonowania systemu gwarancji roszczeń ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiono historie powstania i aktualną architekturę instytucjonalną tego systemu, zakres oferowanych przez niego gwarancji oraz źródła jego finansowania.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.