Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje kapitału
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorzy przedstawili temat wpływu kapitału zagranicznego na rozwój regionu Dolnego Śląska. Rozpoczęli od przedstawienia przyczyn i etapów napływu kapitału zagranicznego do Polski i jego rozmieszczania w układzie regionalnym. Następnie omówili napływ, strukturę, rozwój i romieszczenie kapitału zagranicznego na Dolnym Śląsku. Artykuł zakończyli przedstawieniem skutków napływu kapitału z zagranicy.
Przedmiotem opracowania jest analiza zmian instytucjonalnych form kapitału pozyskiwanego przez przedsiębiorstwa na tle rozwoju społecznego. Opisano genezę i ewolucję kapitału jako czynnika produkcji w ujęciu retrospektywnym, a następnie zanalizowano instytucję kapitału rozpatrywaną zgodnie z ewolucyjną koncepcją drogi społecznego rozwoju. Na koniec omówiono problematykę zastępowalności kapitału i jego innowacyjnych form oraz swobody jego transferu w warunkach postępujących procesów globalizacji.
Artykuł stanowi przede wszystkim przegląd problemów, które wiążą się z aksjologicznym i normatywnym uwikłaniem koncepcji kapitału społecznego w różnych jej odmianach. Zawiera w związku z tym charakterystykę powiązań "wartości-normy-kapitał społeczny", a także zestawienie i ocenę proponowanych prób przezwyciężenia trudności, które mogą pojawić się wskutek tego uwikłania. Prezentowany artykuł jest też głosem w debacie na temat różnorodnych kontrowersji związanych z koncepcją kapitał społecznego. (fragment tekstu)
Przedstawiono różne sposoby ujmowania kapitału. Rozpoczęto od przedstawienia kapitału jako jednego z czynników produkcji. W takiej postaci jest on dzisiaj przede wszystkim przedmiotem zainteresowania nauki o podstawach ekonomiki rolnictwa. Kapitał zaprezentowano również jako jeden z elementów bilansu i jako źródło finansowania działalności. Utrudnieniem w analizach jest fakt, iż niewielu rolników prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych. Mimo to, takie ujęcie kapitału cieszy się wśród badaczy największym zainteresowaniem. Przeprowadzane na podstawie dostępnych źródeł analizy stanowią jednak cenny wkład w wiedzę z zakresu kapitału w polskim agrobiznesie. (abstrakt oryginalny)
Kapitał stanowi podstawę rozwoju przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania. W związku z czym przedstawiono pojęcia kapitału, jego podział i krótką charakterystykę. Szczególną uwagę zwrócono na private equity, które odgrywa istotną rolę we wsparciu finansowym przedsiębiorstw.
Autor dokonał inwentaryzacji i systematyki podstawowych pojęć związanych z kapitałem przedsiębiorstwa, oraz prezentacji kryteriów, zasad i ważniejszych jego przekrojów klasyfikacyjnych.
Przedstawiono podstawy identyfikacji kapitałowej przedsiębiorstwa: istotę kapitału, jego rodzaje, cechy i funkcje. Omówiono sfery zarządzania kapitałem sprzyjające kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Dokonano wyboru i rozpoznania metod i instrumentów zarządzania umożliwiających wykorzystanie kapitału dla wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Zanalizowano także ryzyko towarzyszące kreowaniu wartości przedsiębiorstwa.
Tematem artykułu jest pojęcie kapitału; definicje, klasyfikacja według różnych kryteriów oraz funkcje. Autor omawia najczęściej spotykany podział kapitału na: kapitał własny i obcy; rzeczowy i finansowy; trwały i obrotowy; stały i zmienny; kapitał handlowy, bankowy i przemysłowy. Przytacza również różne funkcje kapitału, wyróżnione w literaturze przedmiotu.
Cechą charakterystyczną współczesnego otoczenia, z którym przedsiębiorstwo wchodzi w bliższe oraz dalsze kontakty, jest narastający proces stałego komplikowania. Wzajemne relacje poszczególnych elementów stają się coraz mniej przejrzyste, a przewidywalność zachodzących w nim zmian nieustannie maleje. W takich okolicznościach przetrwanie i rozwój przedsiębiorstwa zależy od umiejętności długofalowego przewidywania i dostosowywania do zmiennych warunków. Ponadto ryzyko i niepewność działalności przedsiębiorstw, funkcjonujących w turbulentnym otoczeniu, stale wzrastają. Pojawia się więc dążenie do poszukiwania i stosowania metod i narzędzi, które umożliwiałyby ograniczenie tego ryzyka. Swego rodzaju antidotum na nieciągłość procesów mających miejsce w otoczeniu, na chaos oraz wielokierunkowość dokonujących się w nim zmian jest zarządzanie strategiczne i controlling strategiczny. Referat koncentruje się głównie na takich problemach, jak: określenie roli controllingu strategicznego, omówienie zasadniczych funkcji kapitału, jego roli i znaczenia w długiej perspektywie funkcjonowania organizacji gospodarczej. Następnie szeroko zostały opisane wybrane metody szacowania kosztu kapitału. Referat zawiera także zasadnicze konkluzje w zakresie zadań controllingu w procesie sterowania kosztem kapitału. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.