Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule omówiono system rachunkowości oraz jego warunki zewnętrzne i wewnętrzne, które mają znaczenie dla prawidłowej realizacji jej funkcji i zadań.
2
Content available remote Klasyfikacyjna funkcja rachunkowości
100%
Artykuł jest poświęcony jednej z funkcji pełnionych przez rachunkowość, jaką jest funkcja klasyfikacyjna. Na początku omówiono istotę funkcji rachunkowości oraz wskazano nadrzędną funkcję informacyjną oraz funkcje szczegółowe jej podporządkowane. Na tym tle wyróżniono funkcję klasyfikacyjną, która jest związana z realizacją metody bilansowej w procesie informacyjnym rachunkowości. Funkcja ta wyraża się grupowaniem danych i informacji w systemie rachunkowości w przyjętych przekrojach klasyfikacyjnych. W artykule ukazano klasyfikację na różnych etapach przetwarzania danych finansowo-księgowych: dokumentowania zdarzeń gospodarczych, ewidencji w księgach rachunkowych i prezentowania informacji w sprawozdaniach finansowych. Przy tym wyróżniono klasyfikację informacji w rachunkowości narzuconą przez normy rachunkowości oraz przeprowadzaną według kryteriów merytorycznych. Artykuł dowodzi, że dzięki funkcji informacyjnej rachunkowość jest źródłem uporządkowanych informacji spełniających zapotrzebowanie różnych interesariuszy jednostki gospodarczej(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przydatność rachunkowości jako przestrzeni identyfikacji jej zadań. Omówiono typologię zadań rachunkowości oraz prospektywne ujęcie zadań rachunkowości.
Artykuł jest poświęcony zmianie roli rachunkowości, która z kwestii stricte technicznej stała się narzędziem kreowania wizerunku przedsiębiorstwa. W opracowaniu poruszono problemy potrzeby poszerzenia pola działalności osób zajmujących się rachunkowością, konieczności podejmowania przez nich decyzji z uwzględnieniem kwestii etycznych. Rozważano także implikacje dla zmian w rachunkowości wynikające z komputeryzacji procesów księgowych i wdrażania systemów komputerowych wspomagających funkcjonowanie jednostek gospodarczych. W pracy wykorzystano metodę analizy opisowej oraz metodę dedukcyjną.
Zmiany warunków działalności przedsiębiorstwa wymuszają stosowanie bardziej skutecznych instrumentów zarządzania, które pomagają przetrwać i rozwijać się. Ważnym instrumentem zarządzania jest niewątpliwie rachunkowość zarządcza, która stanowi integralny element procesu zarządzania. Rachunkowość zarządcza podlega dynamicznemu rozwojowi, którego wyrazem jest powstawanie nowych koncepcji i metod. Funkcjonujące w praktyce przedsiębiorstwa systemy rachunkowości zarządczej nie zawsze jednak wykorzystują nowe rozwiązania proponowane przez teorię. Systemy te powinny być jednak doskonalone tak, jak następuje dostosowanie systemów zarządzania do zmian zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa oraz w jego otoczeniu. Sposób restrukturyzacji oraz zakres modyfikacji powinny zależeć od istotności zmian warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ważną rolę w procesie doskonalenia systemów rachunkowości zarządczej mogą odegrać tzw. dobre praktyki, opracowywane przez Międzynarodową Federację Księgowych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Social Responsibility of Accounting vs. Corporate Image
75%
Mechanizmy gospodarki rynkowej i zainteresowania interesariuszy mają bezpośredni wpływ na działania przedsiębiorstwa w kreowaniu własnego wizerunku. Prezentacja na zewnątrz mocnych stron przedsiębiorstwa, uwzględniających kwestie społeczne, pozwala na pozyskanie przychylności interesariuszy i osiągnięcie sukcesu ekonomiczno-finansowego. Głównym celem artykułu jest przeanalizowanie zależności między społeczną odpowiedzialnością rachunkowości a wizerunkiem przedsiębiorstwa. Cele pośrednie dotyczą analizy zależności między odpowiedzialnością w rachunkowości a jej funkcjami oraz istoty nurtu społecznej odpowiedzialności w rachunkowości. W artykule zastosowano analizę literatury przedmiotu oraz rozważania autorki w ujęciu naukowym i praktycznym oparte na metodzie dedukcji. Szczególnie istotna w tworzeniu i utrzymaniu wizerunku jest odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa. Pewne możliwości w kreowaniu wizerunku za pomocą CSR daje rachunkowość ukierunkowana społecznie(abstrakt oryginalny)
Główną funkcją współczesnej rachunkowości jest dostarczanie informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Konsekwencją zwiększającej się roli projektów w przedsiębiorstwach jest pojawienie się zapotrzebowania na odpowiednie informacje, które mogłyby wspierać decyzje osób zarządzających tymi projektami. W artykule przedstawiono rolę rachunkowości w obszarze działalności projektowej, a także wymogi informacyjne stojące przed rachunkowością, a wynikające ze specyfiki działalności projektowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł służy ukazaniu, że oprócz realizacji informacyjnej, kontrolnej i uwierzytelniającej funkcji przez rewizję finansową pełni ona także funkcję korygującą. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań empirycznych, które świadczą, że biegli rewidenci potwierdzili istnienie korygującej funkcji rewizji finansowej i dobrze ocenili stopień jej realizacji. W części teoretycznej wskazano na różnicę między kontrolną a korygującą funkcją rewizji finansowej. Ponadto zaprezentowano cybernetyczne ujęcie systemu rachunkowości, w którym rolę sprzężenia zwrotnego pełni rewizja finansowa, realizująca funkcję korygującą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie przejawów podziału pionowego kont w nawiązaniu do funkcji współczesnej rachunkowości, z uwzględnieniem zasad wyceny bilansowej danego składnika, będącego przedmiotem ewidencji dzielonego konta. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość w XXI wieku staje w obliczu wielu wyzwań. Niezależnie od koniunktury gospodarczej zawsze musiała dostosować się do regulacji prawnych i oczekiwań użytkowników. Globalizacja, rewolucja cyfrowa, rozwój technologiczny, ekonomiczny i społeczny to główne czynniki, które mają wpływ na współczesną rachunkowość. Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza ewolucji raportów finansowych na przestrzeni ostatnich 5 lat na przykładzie wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokonano przeglądu rocznych raportów biznesowych, na które składają się sprawozdania finansowe i niefinansowe, raporty zarządu z działalności jednostki oraz raporty odnośnie do ładu korporacyjnego. Sprawdzono również strony internetowe spółek pod względem publikowanych informacji dla inwestorów. Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych pod kątem ilości, jakości oraz sposobu prezentacji informacji odbiorcom. (fragment tekstu)
Jednym z warunków przydatności informacji jest jej porównywalność. Analiza sprawozdań finansowych pozwala wyciągnąć wnioski z przeszłości, ale również stanowi punkt wyjścia do oceny przyszłości. Prognostyczna funkcja rachunkowości wynika bezpośrednio z jej istoty. Z wielu względów rachunek zmian zysków i strat może być interesującą propozycją do prezentacji i objaśnienia danych porównawczych. Rachunek ten pozwala ocenić dynamikę struktury przychodów i zysków, kosztów i strat w porównywalnych ze sobą okresach. Rachunek zmian porównuje strumienie przychodów i kosztów, stanowiąc zestawienie wartości różnicowych.
Celem artykułu jest omówienie funkcji pełnionych przez współczesną rachunkowość wobec zmian zachodzących w strukturze funkcji przedsiębiorstwa, zwłaszcza wobec rozdzielenia funkcji właścicielskich i zarządczych. W niniejszym artykule uznano, że zasadniczą cechą systemu tak złożonego, jak przedsiębiorstwo, jest to, że powstało ono w celu pomnożenia kapitału wniesionego przez różnych interesariuszy. Omówiono pojęcie przedsiębiorstwa, przyczyny jego powstania oraz ewolucję jego celów, zwłaszcza wobec teorii agencji i kontraktów oraz przedyskutowano problematykę istnienia oraz zmian zachodzących w ujęciu funkcji rachunkowości. (fragment tekstu)
13
Content available remote Funkcja informacyjna rachunkowości w outsourcingu usług finansowo-księgowych
63%
Druga połowa XX wieku upłynęła pod znakiem wzrostu procesów globalizacji gospodarczej, rozwoju rynków kapitałowych i pieniężnych oraz rozwiązań w zakresie regulacji tych zjawisk. Zmiany te przyczyniły się do innego postrzegania i wykorzystywania funkcji informacyjnej rachunkowości. W literaturze przedmiotu można spotkać wiele klasyfikacji funkcji rachunkowości. Wszyscy autorzy podkreślają, że podstawową jej funkcją jest dostarczanie wiarygodnych informacji o sytuacji majątkowo-finansowej organizacji. Funkcja informacyjna rachunkowości ulegała zmianie wraz ze zmianą technik i form księgowania oraz rozwoju outsourcingu usług finansowo-księgowych. Cel - celem artykułu jest prezentacja wykorzystania informacyjnej funkcji rachunkowości w outsourcingu usług finansowo-księgowych oraz jej ewolucji w poszczególnych jego etapach rozwoju. Metodologia badania - dla zrealizowania celu opracowania dokonano przeglądu literatury z badanego obszaru oraz zastosowano metodę syntezy, w celu określenia wniosków z przeprowadzonych rozważań. Oryginalność/Wartość - po krótkiej charakterystyce outsourcingu, jako formy rozwoju nowoczesnych usług biznesowych, wskazano, ze outsourcing usług finansowo-księgowych realizowany jest głownie w obszarze rachunkowości finansowej oraz zewnętrznej funkcji informacyjnej rachunkowości zarządczej. Ponadto postawiono tezę, iż zależnie od etapu rozwoju outsourcingu usług finansowo-księgowych, zmianie ulega funkcja informacyjna rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Całe życie Profesora Skalskiego było związane - mimo wielu ubocznych zainteresowań - z rachunkowością, jej doskonaleniem i jej nauczaniem. Rachunkowość on nie tylko traktował jako dyscyplinę o charakterze utylitarnym, lecz przede wszystkim doceniał potrzebę stałego doskonalenia metodologii grupowania zdarzeń dla umocnienia funkcji kontrolnych i informacyjnych rachunkowości. Z wielu jego prac wynikła podstawowa teza, że rachunkowość nie jest celem samym w sobie, lecz istotnym elementem kierowania przedsiębiorstwem. Teza ta, słuszna już wówczas, stała się ożywczym prądem w rachunkowości okresu międzywojennego, a także w początkowym okresie Polski Ludowej, a w chwili obecnej jest podstawowym wymogiem stawianym jednostkom organizacyjnym wszystkich szczebli. Rachunkowość ma za sobą wielowiekową tradycję, która ukształtowała metody i techniki pomiaru oraz ewidencji. Można powiedzieć, że ukształtowała się ona pod wpływem wymogów praktyki, stąd też wynika zmienność i wzajemne uwarunkowanie wyżej wymienionych czynników. Nie zawsze bowiem metodologiczne koncepcje stymulujące rozwój rachunkowości, miały swoje odzwierciedlenie w rachunkowości jako funkcji gospodarczej i odwrotnie - nie zawsze praktyczne rozwiązania w zakresie ewidencji zdarzeń gospodarczych były w pełni wykorzystywane przez teorię rachunkowości. Wspomniana wyżej teza Prof. Skalskiego charakteryzująca najbardziej istotne funkcje rachunkowości - tj. funkcję kontroli i funkcję informacyjną - nie utraciła swojej aktualności. Zmieniły się co prawda instrumenty kształtujące realizację wymienionych funkcji, zmieniał się również ich charakter, ale pozostawała zawsze ich istota. Wynika to z faktu, że rachunkowość nie może być oderwana od zmian w systemie zarządzania gospodarką kraju oraz od zmian w systemie finansowym. Zmiany te każdorazowo wytaczają ogólne ramy określające zakres przydatności rachunkowości dla potrzeb zarządzania oraz sprawności jej funkcjonowania. (fragment tekstu)
15
Content available remote Accounting Frauds - Review of Advanced Technologies to Detect and Prevent Frauds
63%
In past decades, accounting fraud has adversely affected economies worldwide. Therefore, effective measures and methods ought to be employed in order to efficiently prevent and detect accounting fraud in a rapidly changing and technologybased business environment. Data mining methods can assist in prevention and detection of fraudulent transactions as it enables the use of past cases of fraud to build models that can recognize and spot the risk of fraud and can design new techniques for preventing fraudulent financial reporting. This article reviews the concept of accounting fraud, and focuses on some of the available data mining tools and methodologies, as well as other commuter-based techniques and tools that are available to order to assist in preventing accounting fraud and detecting if fraudulent acts have been committed. The article asserts the importance of using the available computer-based and data mining techniques as a prevention mechanism by detecting financial statement fraud, concluding that data mining software propose a good supporting procedure which offers an effective solution to the problem of detecting fraudulent transactions and accounting frauds. (original abstract)
W pracy przedstawiono pojęcie wartości godziwej w rachunkowości i jego znaczenie dla systemu informacyjnego jednostki. Wskazano zarówno zasadnicze zalety, jak również istotne wady wykorzystywania koncepcji wartości godziwej. Wskazano szereg zalet, np. uwzględnianie warunków rynkowych czy przydatność dla dostawców kapitału, jak również szereg wad, np. trudności ustalania obiektywnych wycen czy wykazywanie niezrealizowanych zysków. Problematyka wartości godziwej została również ujęta w kontekście kryzysów finansowych, tzn. dokonano analizy możliwego wpływu wykorzystania wartości godziwej w diagnozowaniu sytuacji kryzysowych bądź też jej wpływu na pojawianie się kryzysów finansowych. Wskazano, że wykorzystanie wartości godziwych w sektorze finansów publicznych może być zasadne, choć obecnie ma ono ograniczony zakres. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najczęściej poruszanych ostatnio tematów w świecie księgowości są kwestie związane z kierunkami zmian w rachunkowości. Teoretycy zastanawiają się, dokąd zmierza ten zawód oraz jakim modyfikacjom jeszcze ulegnie, a co najciekawsze: jak technologia na to wpłynie. W refleksji nad przyszłością słuszną drogą, którą może obrać badacz, jest równoczesna analiza przeszłości oraz teraźniejszości, poprzedzająca rozważania nad tym, co nadejdzie. Celami niniejszych rozważań są przedstawienie zmian technologicznych, które mogą nastąpić w przyszłości, poprzez przegląd historii rachunkowości na świecie i w Polsce oraz ukazanie tego, do czego już obecnie doprowadziła technologia. Praca składa się z czterech części. Pierwsza dotyczy przeszłości, druga charakteryzuje obecne czasy, trzecia porusza kierunki zmian w przyszłości, z kolei czwarta, ostatnia, przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej w celu uzyskania opinii praktykujących księgowych na temat zmian w rachunkowości. W rozważaniach wykorzystano literaturę fachową oraz wiedzę zawartą w artykułach i wywiadach udostępnionych online. (fragment tekstu)
Szybko postępujący w ostatnich latach rozwój gospodarki narodowej oraz doskonalenie systemu zarządzania i systemu ekonomiczno-finansowego zwiększyły zapotrzebowanie na informacje ekonomiczne. W związku z tym, wzrosło znaczenie rachunkowości, a zwłaszcza jej funkcji informacyjnej. Pełnienie przez rachunkowość tej funkcji jest rozumiane jako dostarczanie informacji dla potrzeb zarządzania. Chodzi przy tym o informacje dostosowane pod względem rodzaju, zakresu i stopnia agregacji do potrzeb wieloszczeblowej struktury zarządzania, zarówno w skali mikro- jak też makroekonomicznej. Jednym z warunków tworzenia takiej informacji jest stosowanie w ewidencji księgowej odpowiednio zbudowanego systemu kont, nazywanego planem kont. Stanowi on wykaz wzajemnie powiązanych ze sobą kont, przeznaczonych do ujęcia majątku, źródeł pochodzenia i procesów gospodarczych występujących w jednostkach organizacyjnych. Plan kont jest więc podstawowym narzędziem porządkowania i grupowania złożonych i różnorodnych zdarzeń gospodarczych. Jego zadaniem jest stworzenie możliwości pełnego odzwierciedlania przedmiotu rachunkowości i dostarczania informacji obrazujących ogół pracy jednostki gospodarczej oraz wykorzystania tych informacji na różnych szczeblach zarządzania. Chodzi tu o informacje umożliwiające kontrolę gospodarowania majątkiem i funduszami oraz kontrolę poszczególnych stadiów procesu reprodukcji i rezultatów pracy jednostki. System zarządzania gospodarką ma charakter hierarchiczny, a potrzeby informacyjne poszczególnych szczebli zarządzania są zróżnicowane i odpowiadają obszarom podejmowanych przez nie decyzji. Wymaga to funkcjonowania pełnego systemu planów kont, a więc wzajemnie powiązanych planów odzwierciedlających potrzeby informacyjne poszczególnych szczebli zarządzania. Elementami tego systemu mogą być jednolity plan kont. branżowe plany kont i zakładowe plany kont. Można więc powiedzieć, że odpowiednio zbudowany system planów kont stanowi istotne narzędzie realizacji zadań wytyczanych rachunkowości. (fragment tekstu)
19
Content available remote Accounting Policies and Its Importance in Enterprise Management - Case of Ukraine
51%
W artykule określono rolę i znaczenie polityki rachunkowości w procesie zarządzania działalnością finansową w nowoczesnych warunkach gospodarowania. Autorzy przeprowadzili analizę porównawczą podejścia do definicji istoty polityki rachunkowości w normach międzynarodowych i krajowych. Zidentyfikowano wymagania i zasady polityki rachunkowości, elementy zasad rachunkowości i ich funkcje. Autorzy konkludują, że należy przemyśleć rolę polityki rachunkowości w zarządzaniu przedsiębiorstwem ze względu na ciągłe zmiany warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w środowisku, które prowadzą do rozwoju i zmian w działalności oraz form organizacyjno-prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Transformacja gospodarki naszego kraju wraz ze zmianą ustroju wymagała dostosowania zasad polskiej rachunkowości (w tym przepisów normujących zasady jej prowadzenia) do rozwiązań gospodarki rynkowej. Punktem zwrotnym było tu wydane przez ministra finansów w dniu 15 stycznia 1991 r. rozporządzenie w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości. Po jego ogłoszeniu wszystkie przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i prowadzące pełną rachunkowość miały obowiązek przestrzegania zasad zawartych w tym nowym akcie prawnym. Rozpoczął się proces stopniowego dostosowywania zasad polskiej rachunkowości do postanowień IV Dyrektywy EWG, a właściwie Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.