Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcjonariusz publiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Stabilność stosunku służbowego w Służbie Celnej - pragmatyka i praktyka
100%
Niniejszy artykuł poświęcony został zagadnieniu trwałości stosunku służbowego funkcjonariusza Służby Celnej. Wskazano na rozwiązania prawne wyższej niż w przypadku innych grup zawodowych stabilności zatrudnienia, omówiono kwestie związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku służbowego oraz działania ukierunkowane na racjonalne wykorzystanie kadr. Analiza założonej problematyki była możliwa dzięki bazie źródłowej w postaci: dokumentów statystycznych, strategicznych i programów działań publikowanych przez Służbę Celną, orzecznictwa sądowego oraz publikacji naukowych. Najbardziej przydatnymi metodami badawczymi były: metoda ilościowa, porównawcza i systemowa. (abstrakt oryginalny)
Obowiązkiem państwa jest zapewnienie i ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego. Związane z tym zadania realizuje ono przede wszystkim przez organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem ich istnienia jest pełnienie służby publicznej. Od jakości pełnienia służby publicznej przez funkcjonariuszy organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego zależy poziom i jakość życia wszystkich członków wspólnoty państwowej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z aspektów stosowania ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej [Dz. U. z 2016 r. poz. 1764], dalej: udip, zarówno przez organy jednostek samorządu terytorialnego, jak i ich jednostki organizacyjne, jest udostępnianie informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. To jedno z istotniejszych zagadnień na gruncie tej ustawy, ponieważ praktyka pokazuje, że mamy do czynienia z coraz większym zainteresowaniem dotyczącym funkcjonowania organów władzy publicznej i sprawujących ją osób, jednocześnie z licznymi problemami, pojawiającymi się zwłaszcza w związku z udostępnianiem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. W judykaturze wyraźnie zaznacza się tendencja rozszerzania obszaru informacji, które kwalifikowane są jako związane z pełnieniem funkcji publicznej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy problematyki pozycji ustrojowej notariusza na gruncie pierwszego polskiego Prawa o notariacie z dnia 27 października 1933 r. Dokonana w części pierwszej opracowania analiza pozycji ustrojowej notariusza wykazała istnienie poważnych trudności w precyzyjnym jej określeniu, zarówno wśród przedstawicieli doktryny, jak i judykatury. W celu precyzyjnego określenia pozycji ustrojowej notariusza w części drugiej przeprowadzono analizę postanowień Prawa o notariacie dotyczących samorządu zawodowego notariatu, nadzoru nad notariatem i notariuszami, odpowiedzialności dyscyplinarnej i odszkodowawczej notariusza oraz zasad przygotowania do zawodu notariusza. Przedstawiona w obu częściach artykułu analiza przepisów Prawa o notariacie z 1933 r. prowadzi do wniosku, że stanowisko notariusza zawierało w swoim położeniu prawnym połączenie cech urzędniczych i cech wolnego zawodu. Prawodawca, używając w art. 1 określenia "funkcjonariusz publiczny", a nie "funkcjonariusz państwowy", oraz nadając notariuszom w art. 23 Prawa o notariacie ochronę prawną przysługującą urzędnikom państwowym, chciał wyraźnie zaakcentować istniejące między nimi różnice, a zarazem podkreślić ich bliski związek z państwem. Przyjęcie takiej definicji umożliwiło przyznanie notariuszom szerokiego zakresu kompetencji. Jednocześnie stworzyło ono podstawy do powołania samorządu zawodowego oraz powierzenia jego organom istotnych uprawnień w zakresie sądownictwa dyscyplinarnego. Dualistyczne ujęcie stanowiska notariusza znalazło odzwierciedlenie również w odrębnych zasadach przygotowania do zawodu oraz w szczególnych zasadach odpowiedzialności odszkodowawczej notariusza. Powierzając notariuszom czynności należące do sądownictwa niespornego, państwo zapewniło sobie wyłączny wpływ na nadawanie posad notariuszom oraz poddało notariat ścisłemu nadzorowi Ministra Sprawiedliwości. Przedstawione w opracowaniu rozważania prowadzą do wniosku, że prawodawca ujął w Prawie o notariacie z 1933 r. stanowisko notariusza w sposób szczególny, stwarzając syntezę pierwiastków urzędniczego i wolno-zawodowego, którą można określić mianem funkcji publicznej. W zakresie ustrojowym, niezależnie od samej definicji, notariusz w praktyce pełnił funkcję osoby zaufania publicznego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest status prawny strażników leśnych w prawie karnym materialnym. Analiza ustawy o lasach oraz kodeksu karnego, wsparta wypowiedziami doktryny i judykatury, doprowadziła do konstatacji, że strażnicy leśni nie są funkcjonariuszami publicznymi, lecz korzystają z ochrony prawnokarnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w węższym od nich zakresie, gdyż tylko przy wykonywaniu czynności służbowych. Pełnią jednak funkcję publiczną, gdyż wykonują swoje zadania w ramach instytucji państwowej, działającej na podstawie przepisów prawa publicznego oraz dysponującą środkami publicznymi. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote System opiniowania funkcjonariuszy służb mundurowych
75%
Ocena funkcjonariusza następuje w drodze opiniowania służbowego, które odbywa się co określony czas lub w konkretnie wskazanych sytuacjach. Opinia służbowa jest jednym z motywatorów do lepszej realizacji zadań służbowych oraz kształtowania pożądanych w danej służbie postaw. W pracy skupiono się na analizie prawodawstwa oraz toku postępowania w sprawie opiniowania służbowego w wybranych reprezentatywnych służbach mundurowych. Materiał badawczy uzupełniony został o liczne orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawach dotyczących opiniowania funkcjonariuszy. Przybliżono także poglądy doktryny odnoszące się w sposób teoretyczny do zachodzących procesów podczas oceny. Zebrany materiał badawczy oraz dokonana analiza przepisów prawa pozwoliła na skonstruowanie wniosków, które mogą zostać wykorzystane w procesie stanowienia prawa w zakresie pragmatyk służbowych, w kwestiach dotyczących opiniowania służbowego funkcjonariuszy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Likwidacja Biura Ochrony Rządu, utworzenie służby ochrony państwa
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem nowo utworzonej Służby Ochrony Państwa w miejsce dotychczas działającego Biura Ochrony Rządu. Przedstawione zostały przyczyny utworzenia nowej formacji, zawarte w uzasadnieniu do projektu ustawy. Zwrócono uwagę na przyznanie nowej formacji uprawnień do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. Ponadto wspomniano o przyjęciu unormowań pozwalających na wygaśnięcie stosunków służbowych funkcjonariuszy i pracowników BOR w przypadku, gdy nie otrzymali oni propozycji dalszej służby lub pracy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Funkcjonariusze (pracownicy) Straży Ochrony Kolei
75%
Zarządca infrastruktury kolejowej ma obowiązek zapewnienia porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. Zadanie to realizuje za pośrednictwem Straży Ochrony Kolei, której pracownicy dokonują kontroli przestrzegania przepisów porządkowych oraz wykonują działania w zakresie ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia na obszarze swojej właściwości, zatem na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest omówienie prawnych następstw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 7/15, który podważył konstytucyjność dotychczasowych zasad ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, przysługującego policjantowi zwolnionemu ze służby. Powstała w wyniku orzeczenia luka prawna i związany z nią stan normatywnej niepewności, pogłębiony przez bezczynność prawodawcy w zakresie ustanowienia nowych regulacji, zrodziły liczne problemy dla praktyki stosowania prawa. Mierzą się z nimi obecnie już nie tylko organy administracji publicznej, lecz także sądy administracyjne. Autor stara się te problemy uchwycić i odwołując się do wypracowanego w nauce teoretycznego modelu skutków orzeczeń sądu konstytucyjnego wskazuje na możliwe sposoby ich rozwiązania. Poddawane analizie zagadnienia wykraczają poza proste konsekwencje wyroku, stąd stanowi on jedynie punkt wyjścia dla dalszych rozważań, w których posłużono się specyficznymi metodami wykładni prawa, m.in. koncepcją bezpośredniego stosowania konstytucji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest instytucji radcy skarbowego uregulowanej w polskim systemie prawnego od 1 marca 2017 r. wraz z utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Zdaniem autora wprowadzenie stanowiska radcy skarbowego, który korzysta z uprawnień państwowego organu podatkowego (naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celno-skarbowego oraz dyrektora izby administracji skarbowej) w zakresie rozstrzygania spraw podatkowych, jest zbyteczne, gdyż jedynie prowadzi do mnożenia kosztochłonnych, a zarazem nieefektywnych "posad urzędniczych" w strukturach administracji danin publicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza potencjalnego związku między cechami społecznymi i demograficznymi charakteryzującymi liderów lokalnych samorządów (wójtów, burmistrzów, prezydentów), a zaangażowaniem j.s.t. w realizację projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków UE. W tekście przedstawiono wyniki badania pilotażowego otrzymane metodą analizy jednoczynnikowej ANOVA. Przeanalizowany został wpływ zmiennych, takich jak płeć włodarza samorządowego, jego wiek, wykształcenie czy wykonywana profesja. Wyniki wskazują na potencjalnie istniejące związki między cechami społeczno-demograficznymi liderów samorządowych, a zaangażowaniem j.s.t. w realizację tzw. projektów unijnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy prawa do prywatności jako wyjątku od dostępu do informacji publicznej, który wynika z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Celem jest zbadanie, jak polskie prawo reguluje relacje pomiędzy dwiema wartościami: wolnością informacji a prawem do prywatności. Jest wiele sytuacji, w których prawo do prywatności, jako wyjątek od dostępu do informacji, może się pojawić. Artykuł dotyczy szczególnie jednego problemu, mianowicie kiedy wnioskodawca żąda udostępnienia informacji publicznej, która może stanowić informację ze sfery prywatnej osoby pełniącej funkcję publiczną. Zasygnalizowany problem jest bardzo aktualny, zwłaszcza w świetle niedawnego wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy prawa do prywatności osób wykonujących funkcje publiczne. Autorka wskazuje, że mimo iż Polska zapewnia dostęp do informacji i prawo do prywatności, to jednak władze publiczne i sądy mają problem z wyznaczeniem właściwych relacji pomiędzy prawem do informacji a prawem do prywatności osób pełniących funkcje publiczne. Jest to spowodowane przede wszystkim użyciem przez ustawodawcę ogólnych pojęć, które są interpretowane w drodze wykładni sądowej. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia podstawowe problemy prawne związane z desygnowaniem żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb państwowych, np. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, na stanowisko nauczyciela akademickiego w uczelniach wojskowych i uczelniach służb państwowych. Status stron takiego stosunku zatrudnienia jest regulowany przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przepisami dotyczącymi odpowiednio służby wojskowej żołnierzy zawodowych albo funkcjonariuszy służb państwowych oraz postanowieniami statutów uczelni. Szczególne zadania w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa realizowane przez te uczelnie oraz złożoność metod regulacji prawnej statusu stron skutkuje tym, że występują one jednocześnie w różnych rolach: podmiot zatrudniający w roli uczelni wyższej oraz jednostki wojskowej albo jednostki właściwej służby państwowej reprezentowanej przez komendanta-rektora, a zatrudniony w roli nauczyciela akademickiego oraz żołnierza zawodowego albo funkcjonariusza. W porównaniu z uczelniami cywilnymi różnice dotyczące desygnowania żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb państwowych na stanowisko nauczyciela akademickiego mają swoje źródło przede wszystkim w: a) sposobie i trybie powierzania stanowiska, b) wymaganiach kwalifikacyjnych stawianych kandydatom, c) wymogach dotyczących obowiązku przeprowadzania postępowania konkursowego poprzedzającego nawiązania zatrudnienia, d) trybie dochodzenia sporów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie kształtowania się w orzecznictwie uprawnienia emerytalnego i rentowego funkcjonariuszy pełniących "służbę na rzecz totalitarnego państwa" po wprowadzeniu w 2017 r. kontrowersyjnych zmian. Zasadnicza teza artykułu, wykreowana w oparciu o przedstawione stanowisko judykatury, sprowadza się do stwierdzenia, że zniesienie przywilejów emerytalnych osób podejmujących aktywność w aparacie bezpieczeństwa PRL nie dotyczy odgórnie wszystkich świadczeniobiorców. Analiza zagadnienia pozwala uznać, że w świetle demokratycznego państwa prawnego kryterium "służby na rzecz totalitarnego państwa" powinno być określane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy danego świadczeniobiorcy, jego indywidulanych czynów i pełnionych przez niego funkcji, by ostatecznie uznać czy dochodziło do naruszenia przez niego podstawowych praw i wolności człowieka, a tym samym czy istnieją podstawy do obniżenia pobieranych świadczeń emerytalnych. Judykatura stoi na stanowisku, że ustalenia faktyczne i interpretacje przedstawione w informacji pozyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej co do przebiegu służby świadczeniobiorcy de facto nie wiążą sądu, do którego kognicji należy rozważenie sprawy w oparciu o całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. (abstrakt oryginalny)
W pewnych sytuacjach, charakteryzujących się skrajnymi warunkami, zamiast o obowiązku posłuszeństwa prawu musimy mówić o obowiązku stawiania przez każdego obywatela oporu wobec wszelkich przejawów życia publicznego i prawnego, które stwarzają zagrożenie porządku prawnego, istniejącego w danym państwie. Obywatele stawiają sobie nierzadko pytanie o granice posłuszeństwa obowiązującemu prawu, które godzi w podstawowe wartości zawarte w prawie naturalnym. (fragment tekstu)
16
Content available remote Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2016 r. (I KZP 24/15)
63%
Glosa dotyczy postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2016 r. (I KZP 24/15) odnoszącego się do możliwości i zakresu objęcia lekarza ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu w kontekście przestępstwa stypizowanego w przepisie art. 226 k.k. W kontekście powyższego postanowienia przedstawione i scharakteryzowane zostały przypadki, w których lekarz może skorzystać z takiej ochrony (np. w zakresie udzielenia choremu pomocy doraźnej). Analizie poddano również nieuwzględnioną w orzeczeniu problematykę zastosowania normy zawartej w art. 231a k.k. w stosunku do podmiotów korzystających z ochrony tożsamej z ochroną funkcjonariusza publicznego. (abstrakt oryginalny)
Autor zgadza się z tezą orzeczenia, zgodnie z którą "ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu, przyznana lekarzowi w art. 44 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w art. 5 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, nie obejmuje sytuacji innych niż udzielanie pomocy doraźnej (a więc udzielanie pierwszej pomocy i podejmowanie medycznych czynności ratunkowych) lub pomocy lekarskiej wtedy, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych wypadkach niecierpiących zwłoki". (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest próba interpretacji zakresu przedmiotowego prawa do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne w świetle treści art. 5 i art. 6 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, istniejącego aktualnego orzecznictwa sądowego, przy jednoczesnym uwzględnieniu, jak te elementy informacyjne są realizowane w wybranych urzędach administracji publicznej. Rozważania w szczególności odnoszą się do ustalenia zakresu możliwych do ujawnienia informacji ze sfery życia prywatnego wraz z próbą zdefiniowania, czyje zarobki i ich wysokość są jawne i ogólnie dostępne. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wymiar ekonomiczny i prawny wykonywania zawodu komornika sądowego
63%
Celem artykułu jest przedstawienie szczególnej pozycji komornika sądowego w wymiarach ekonomicznym i prawnym. Komornik sądowy w Polsce z jednej strony jest funkcjonariuszem publicznym, szczególnego rodzaju organem państwowym, wyposażonym przez państwo w określone władcze kompetencje z drugiej zaś przypisuje się mu cechy podmiotu gospodarczego. Widoczny jest zatem dualizm pozycji komornika w polskim systemie prawnym. Z tego względu niezwykle istotne wydaje się zaprezentowanie tego zagadnienia także w wymiarze ekonomicznym. Wynika to z faktu, iż komornik prowadzi swoją działalność na "własny rachunek" w ramach "wolnego zawodu", w związku z czym, przy wykonywaniu ustawowo powierzonych czynności jest podatnikiem podatku VAT. Artykuł powstał w trakcie prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy. (abstrakt oryginalny)
Pod koniec 2021 r. na rynku wydawniczym ukazała się monografia Przemysława Szustakiewicza Definicja i zakres prawa służb specjalnych. Jej autor kompleksowo przedstawił zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem służb specjalnych, a także kontrolą i nadzorem nad nimi oraz zatrudnieniem funkcjonariuszy. Kilka sformułowanych w publikacji tez, uzasadnień i ocen wymaga komentarza lub polemiki. Spora część z nich znajduje się w rozdziale 7, zatytułowanym "Służby specjalne jako organ zatrudniający". Nawet jeśli niektórych tez Autora nie można uznać za trafne, to oceniając opracowanie w całości, należy stwierdzić, że jako pierwsze w polskiej literaturze prawniczej kompendium wiedzy o służbach specjalnych uzupełnia ono lukę w piśmiennictwie z zakresu nauk prawnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.