Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  General partnerships
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Prokurent spółki jawnej jest uprawniony, a nie zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki i nie dotyczą go konsekwencje, o których mowa w art. 373 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn: DzU 2009, nr 176, poz. 1360 ze zm).(fragment tekstu)
Konkludując ten socjologiczny wstęp, chciałbym przejść do omówienia tematu, który powraca od czasu do czasu w tego typu dyskusjach, a mianowicie konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie niesie ze sobą zbycie ogółu praw i obowiązków przez wspólnika spółki jawnej. Prawidłowe zidentyfikowanie owych skutków może doprowadzić do większych niż oczekiwane obciążeń uzyskanych ze sprzedaży wpływów, ale pozwoli uniknąć potencjalnych konsekwencji w postaci choćby odsetek za zwłokę, jeżeli taką transakcję zweryfikowałby w przyszłości urząd skarbowy.(fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest konieczna i wystarczająca forma umowy spółki jawnej i partnerskiej w sytuacji, w której wkładem wspólnika do spółki jest własność nieruchomości. Aczkolwiek zgodnie z art. 23 oraz 92 Ksh umowa tych spółek może być zawarta już w formie pisemnej pod rygorem nieważności, to jednak art. 158 Kc wprowadza formę aktu notarialnego zarówno dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowy tą własność przenoszącej. W pierwszej kolejności autor prezentuje poglądy doktryny i orzecznictwa. Szczególną uwagę zwrócono na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2015 r. W świetle tego ostatniego orzeczenia umowa spółki jawnej, w której wspólnik zobowiązuje się do wniesienia wkładu w postaci własności nieruchomości może być zwarta w formie pisemnej, niemniej po zarejestrowaniu spółki niezbędne jest wówczas zawarcie umowy przenoszącej własność tej nieruchomości w formie aktu notarialnego. Krytykując stanowisko wyrażone zwłaszcza w postanowieniu SN z dnia 14 stycznia 2015 r. autor wskazuje, iż nie ma żadnych argumentów pozwalających na odstąpienie w rozpatrywanym przypadku od jednoznacznego wymogu co do formy wynikającego z art. 158 Kc.(abstrakt oryginalny)
Spółka jawna jest rodzajem spółki osobowej, która zazwyczaj jest transparentna w zakresie podatku dochodowego. Spółka ta nie podlega opodatkowaniu - za to podatek opłacają jej wspólnicy. Dzieje się tak jednak tylko w sytuacji, gdy wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Jeżeli wśród wspólników pojawi się inny wspólnik - spółka zacznie podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych, ale może zrezygnować z opłacania tego podatku.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nowej regulacji prawnej postępowania przed sądem rejestrowym. W tym też kontekście autor prezentuje nowe rozwiązania wprowadzone ustawami z dnia 26.6.2014 r. oraz 28.11.2014 r., a które mają istotne znaczenie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Autor przede wszystkim analizuje nowe zasady rejestracji działalności gospodarczej, a związane z pełnym wdrożeniem zasady jednego okienka. Niemniej zwraca również uwagę na nowe tryby powstawania spółki jawnej i komandytowej z użyciem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Wreszcie prezentuje nowe możliwości procedowania w przedmiocie zmiany umowy w/w spółek osobowych, a której wejdą w życie w dniu 1.4.2016 r. W ocenie autora nowe regulacje są krokiem w dobrą stronę, niemniej zawierają usterki które muszą być naprawione.(abstrakt oryginalny)
Regulacja umowy spółki cywilnej w polskim systemie prawnym nie należy do sformalizowanych. Pozostawiona jest tutaj duża swoboda wyrażania woli w określaniu kluczowych postanowień tejże umowy przez jej strony. Forma ta z założenia jest przewidziana dla prowadzenia działalności gospodarczej w celu realizacji przedsięwzięć prostych i nieskomplikowanych. Praktyka jednak daje nam przykłady, że forma spółki cywilnej jest stosowana do prowadzenia działalności gospodarczej w dużym rozmiarze i przez dłuższy czas. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę wybranych aspektów prawnych zysku w spółce jawnej oraz ich wpływu na relacje wewnętrzne pomiędzy wspólnikami. Autor szeroko analizuje poglądy doktryny i judykatury przedstawiając nowatorskie ujęcie tematu skutków prawnych powstania zysku w spółce jawnej, roszczeń wspólników o jego wypłatę, skutków prawnych podjęcia uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, a także uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. W ograniczonym zakresie zostaje przeanalizowane zagadnienie wypłaty zaliczek wspólnikom spółki jawnej oraz tworzenia tzw. "kapitałów rezerwowych" w spółce jawnej.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł analizuje przewidzianą przez art. 59 k.s.h. możliwość przedłużenia spółki jawnej i kontynuowania przez nią dotychczasowej działalności pomimo wystąpienia przyczyny jej rozwiązania. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, jednak nie była dotąd przedmiotem bliższej uwagi. W toku prowadzonych rozważań wyróżniono i przeprowadzono analizę trzech przesłanek warunkujących utrzymanie bytu spółki na podstawie art. 59 k.s.h., tj. obiektywnego wystąpienia wskazanej w umowie spółki przyczyny jej rozwiązania, dalszego prowadzenia przez spółkę swojej działalności oraz czynienia tego za zgodą wszystkich wspólników. Szczególną uwagę zwrócono na przesłankę "zgody wszystkich wspólników" na kontynuowanie działalności spółki, w tym na samo pojęcie zgody, krąg osób, których zgoda jest wymagana, oraz na termin jej udzielenia. Następnie przeprowadzono szczegółową analizę sposobu wyrażenia zgody z uwzględnieniem poglądów doktryny, wykładni systemowej i celowościowej art. 59 k.s.h., a także konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i pewności obrotu. W rezultacie przyjęto m.in., że aby uniknąć otwarcia likwidacji, zgoda powinna zostać udzielona niezwłocznie i zostać wyrażona w drodze uchwały wspólników. Konsekwencją zaś udzielenia zgody będzie uchylenie skutków ziszczenia się przyczyny jej rozwiązania przewidzianej w umowie spółki i kontynuacja jej działalności bez otwierania likwidacji.(abstrakt oryginalny)
Powództwo o przejęcie majątku spółki jawnej (art. 66 k.s.h.) umożliwiające wspólnikowi domaganie się sądowego przyznania mu przedsiębiorstwa spółki z obowiązkiem rozliczenia z drugim wspólnikiem ma niewątpliwie doniosłe znaczenie gospodarcze. Jednocześnie oszczędna regulacja normatywna powoduje liczne wątpliwości w doktrynie i w orzecznictwie. Pojawiają się one zarówno w sferze materialnoprawnej, jak i procesowej, a dotyczą m.in. deskrypcji pojęć przyczyny i powodu rozwiązania spółki, przedmiotu przejęcia, a także legitymacji procesowej. Zmiany legislacyjne skłaniają również do odniesienia się w zakresie powództwa o przejęcie majątku spółki do kwestii właściwości miejscowej i rzeczowej sądu. Opracowanie stanowi próbę podsumowania i oceny formułowanych dotychczas zapatrywań na kanwie art. 66 k.s.h.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki obowiązku lojalności w handlowych spółkach osobowych. Zdaniem autora de lege lata brak jest podstaw dla konstruowania takiego "ogólnego" obowiązku. Powinien on być wprowadzony de lege ferenda, co jednak wymaga dalszych pogłębionych studiów.(abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje charakter spółki jawnej i jej zobowiązania podatkowe.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych w 2013 r., a dotyczących spraw gospodarczych. Kolejność przedstawienia orzeczeń jest zgodna z chronologią ich wydania, niemniej jednak szczególną uwagę zwrócono na zapadłe w 2013 uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Uchwały te w zakresie tematyki objętej artykułem dotyczyły choćby takich kwestii, jak podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany umowy, dopuszczalności skorzystania z zarzutu nadużycia prawa podmiotowego wobec powołania się na wygaśnięcie uprawnień z rękojmi, skuteczności wyroku stwierdzającego nieważność uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, jak również dopuszczalności zaskarżenia uchwał rady nadzorczej.(abstrakt oryginalny)
W każdym z analizowanych porządków prawnych (polskim, niemieckim, rosyjskim) szczególne przypadki odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jawnej są powiązane z trzema fazami jej funkcjonowania, to jest z fazą początkową ̨ (a więc tą w której nastąpiło zawiązanie spółki, jednak nie doszło jeszcze do jej wpisania do właściwego rejestru), fazą zwykłą(fazą spółki właściwej) oraz fazą transformacji (fazą łączenia się spółki jawnej bądź jej przekształcenia w inną spółkę prawa handlowego). Niniejsze opracowanie nie zawiera omówienia wszystkich szczególnych przypadków odpowiedzialności wspólników, lecz dotyczy wyłącznie tych, które są związane z funkcjonowaniem spółki właściwej. W konsekwencji przedmiotem prowadzonych rozważań i dokonywanych ustaleń jest: 1) odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki w drodze objęcia nowoutworzonego udziału spółkowego, 2) odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki w drodze nabycia udziału (części udziału) wspólnika występującego ze spółki, 3) odpowiedzialność spadkobierców wspólnika, 4) odpowiedzialność wspólnika występującego ze spółki, 5) odpowiedzialność wspólnika występującego ze spółki w drodze zbycia w całości swojego udziału oraz 6) odpowiedzialność wspólnika w przypadku wniesienia przez jego osobistego wierzyciela roszczenia o zaspokojenie z udziału wspólnika w spółce.(abstrakt oryginalny)
Pod adresem polskich przepisów prawa podatkowego pada wiele zarzutów dotyczących stopnia ich skomplikowania czy też braku wewnętrznej spójności. Trudno odmówić tym krytycznym uwagom słuszności. W codziennej praktyce przestaliśmy już właściwie operować określeniem "system prawa podatkowego" na rzecz "zbioru przepisów" lub innej nazwy oddającej coś mniej uporządkowanego, cechującego się brakiem idei przewodniej. Niestety takie odczucia krajowych praktyków znajdują potwierdzenie w corocznych międzynarodowych rankingach, gdzie polskie prawo podatkowe notuje od wielu lat coraz niższe pozycje. Właśnie staliśmy się pełnoletnim członkiem Unii Europejskiej, bo od przystąpienia do niej minęło 18 lat, a wciąż mamy poważne problemy z harmonizacją prawa, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie podatków. Idąc dalej, w ostatnio publikowanym rankingu dotyczącym wybranych państw OECD, gdzie było badane prawo podatkowe 37 krajów należących do tej grupy, Polska zajęła niechlubne 36 miejsce, a więc przedostatnie. Na rządzących nie robi to żadnego wrażenia - przeciwnie, wydaje się odpowiadać im taki stan, gdzie podatnicy łatwiej wpadają w pułapki, jakie zastawia na nich władza.(fragment tekstu)
Jedną z ważniejszych reform w obszarze osobowych spółek handlowych, urzeczywistnionych w związku z uchwaleniem Kodeksu spółek handlowych, było wprowadzenie kategorii udziału kapitałowego wspólnika. Mimo upływu niemal 20 lat od wejścia w życie przepisów Kodeksu pojęcie to nadal wywołuje zasadnicze wątpliwości interpretacyjne. Dotyczą one m.in. oceny wpływu osiągnięcia przez spółkę zysku na wielkość udziału kapitałowego wspólnika oraz ustalenia relacji między udziałem kapitałowym a spłatą należną wspólnikowi w razie jego wystąpienia ze spółki. Kontrowersje ukazują, że konieczne jest umiejscowienie instytucji udziału kapitałowego w szerszym kontekście reguł ustroju majątkowego spółki jawnej (osobowych spółek handlowych). Niniejszy artykuł stanowi próbę usystematyzowania znaczenia kategorii udziału kapitałowego z perspektywy jej funkcji oraz uwarunkowań struktury majątkowej spółki jawnej.(abstrakt oryginalny)
Spółka jawna to spółka osobowa prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą. Prowadząc działalność gospodarczą bierze zatem udział także w postępowaniach administracyjnych. Skuteczność podejmowanych przez nią w toku tych postępowań czynności uzależniona jest od zachowania należytego sposobu reprezentacji. Opracowanie przedstawia możliwe trudności na gruncie reprezentacji spółki jawnej oraz podejmuje próbę wskazania rozwiązania sytuacji, w których spółka - z uwagi na konflikt wspólników - nie może składać skutecznych oświadczeń woli. (abstrakt oryginalny)
Sytuację prawną wspólników wyznacza przynależność do wspólnoty realizującej we wspólnym interesie wspólny cel. Jednym z uprawnień korporacyjnych wspólników spółek osobowych kształtującym ich pozycję prawną jest prawo kontroli spółki. Jest ono wpisane w konstrukcję jurydyczną spółki osobowej, która jest oparta na osobistym zaangażowaniu wspólników i ich współdziałaniu w osiąganiu wspólnego celu. Prawo i obowiązek każdego wspólnika prowadzenia spraw spółki i prawo do jej reprezentacji zapewniają wspólnikom bezpośredni wpływ na funkcjonowanie spółki. Nieograniczona, osobista, choć solidarna ze spółką i subsydiarna względem niej odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest oczywistym uzasadnieniem dla osobistej dbałości wspólników o stan, w jakim znajduje się spółka. Wskazane cechy spółki osobowej uzasadniają wniosek o braku potrzeby przyznania wspólnikom tych spółek uprawnień nadzorczych, przy jednoczesnym przyznaniu im bezwzględnego prawa kontroli spółki. Istotą tego prawa jest zapewnienie dostępu do wiedzy o spółce. Nie mieści się w nim natomiast kompetencja władcza, a więc władcza ingerencja. Artykuł 38 § 2 k.s.h. stanowi ustawową gwarancję dla osobistego zasięgania przez wspólnika informacji o majątku i interesach spółki oraz przeglądania ksiąg i dokumentów. Wykonywanie wskazanych uprawnień daje pełny obraz stosunków wewnętrznych spółki i jej relacji zewnętrznych. Treść prawa kontroli oraz jego charakter, jako prawa służącego ex lege, którego nie można wyłączyć ani ograniczyć, nie budzą wątpliwości. Kontrowersje dotyczą dwóch kwestii. Po pierwsze, czy termin "osobistego" wykonywania uprawnień kontrolnych należy odnosić do charakteru prawa, czy do sposobu jego wykonywania? Po drugie, czy jest dopuszczalna umowna modyfikacja tego prawa przez dopuszczenie możliwości jego wykonywania także przez osobę trzecią albo z jej udziałem.(abstrakt oryginalny)
Spółka jawna jest zapomnianą postacią spółki prawa handlowego. Podobnie jak to ma miejsce w obcych systemach prawnych, w ujęciu, jaki nadał tej spółce polski kodeks handlowy, ma ona charakter spółki osobowej. W artykule omówiono zasady powstania i rozwiązania spółki jawnej, jej opodatkowanie (podatek dochodowy podatek VAT), oraz odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe.
Przedmiotem artykułu jest analiza orzeczeń Izby Karnej Sądu Najwyższego, podjętych w 2018 r. w ramach rozstrzygania zagadnień prawnych wymagających zasadniczej wykładni ustawy (art. 441 § 1 k.p.k.), budzących poważne wątpliwości co do wykładni przepisów prawa (art. 82 § 1 u. o SN) lub wywołujących w orzecznictwie sądów rozbieżności w wykładni przepisów prawa, będących podstawą ich orzekania (art. 83 § 1 u. o SN), w zakresie prawa karnego procesowego. Rozstrzygając przedstawione mu zagadnienia, Sąd Najwyższy opowiedział się: za dopuszczalnością sprostowania jako oczywistej omyłki pisarskiej określenia w sposób odmienny cyfrowo i słownie wymiaru kary (art. 105 § 1 k.p.k.); możliwością podejmowania przez prokuratora decyzji w przedmiocie wykorzystania dowodu w postępowaniu karnym, uzyskanego w wyniku kontroli operacyjnej zarządzonej na wniosek uprawnionego organu w stosunku do innego przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego innego niż przestępstwo objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej, ale tylko wtedy gdy do tego innego przestępstwa jest dopuszczalne zarządzenia takiej kontroli (art. 168b k.p.k.); niezaskarżeniem w ówczesnym stanie prawnym ponownego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego lub o jego umorzeniu (art. 330 § 2 k.p.k.); możliwością uchylenia wyroku uniewinniającego lub umarzającego postępowanie karne i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, związaną z regułą ne peius (art. 454 § 1 k.p.k.); ograniczeniem sądu rozpoznającego skargę na wyrok o uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania do zbadania, czy stwierdzone przez sąd odwoławczy uchybienie daje podstawę do wydania orzeczenia kasatoryjnego (art. 539a § 1 i 3 k.p.k.); dopuszczalnością wydania przez sąd odwoławczy wyroku łącznego raz pierwszy kary łącznej albo orzeczenia jej w innym zakresie niż orzekł sąd pierwszej instancji (art. 568a § 2 k.p.k.); pobraniem w postępowaniu karnym wykonawczym opłaty od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, złożonego przez osobę inną niż wskazana w tytule egzekucyjnym, na którą przeszły uprawnienia po powstaniu tytułu (art. 25 § 1 k.k.w.); niedopuszczalnością zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego, wydanego w postępowaniu w sprawach o wykroczenia (art. 109 § 1 k.p.w.); kontynuowaniem postępowania w danej instancji w składzie dotychczasowym w razie jego zmian w wyniku nowelizacji przepisów o składzie sądu (art. 30 ustawy z dnia 27 września 2013 r.); każdy wspólnik spółki jawnej jest obowiązany jest udzielić uprawnionemu organowi informacji, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie (art. 78 ust. 5 p.r.d.). Ponadto organ ten wyjaśnił przesłanki przedstawiania Sądowi Najwyższemu zagadnień prawnych wymagających zasadniczej wykładni (art. 441 § 1 k.p.k.) oraz wywołujących w orzecznictwie sądów rozbieżności w wykładni przepisów prawa będących podstawą ich orzekania (art. 83 § 1 u. o SN). (abstrakt oryginalny)
Z zastrzeżeniem art. 67 § 1 in fine k.s.h., w sytuacji gdy w spółce jawnej składającej się z dwóch wspólników po stronie jednego z nich zaistnieje powód rozwiązania spółki, należy przeprowadzić jej likwidację. Wyjątek od tego przewiduje w szczególności art. 66 k.s.h. Zgodnie z nim w takim przypadku sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem zgodnie z art. 65 k.s.h. W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się, że art. 66 k.s.h. ma na celu zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorstwa spółki jawnej w dotychczasowym kształcie, a odpowiednio stosowany - także przedsiębiorstwa innych handlowych spółek osobowych. Samo brzmienie przepisu jest jednak dość lakoniczne. Prowadziło to do różnych problemów interpretacyjnych, które stopniowo są rozwiązywane w doktrynie i orzecznictwie. W artykule poddano analizie nierozstrzygnięte dotąd ostatecznie kwestie chwili, w której roszczenie występującego wspólnika o zapłatę z tytułu rozliczenia staje się wymagalne, momentu, w którym powinien zostać sporządzony bilans służący rozliczeniu, a także z którego powinny być w nim uwzględnione ceny, skład i stan majątku spółki oraz dnia, od którego mogą być naliczane odsetki od wskazanej w bilansie należności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.