Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  General subsidies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przeprowadzone badania miały na celu ukazać złożoność systemu subwencjonowania jednostek samorządu terytorialnego, w analizowanym przypadku powiatów, uwzględniającego wiele kryteriów i dzięki temu redystrybuującemu dochody adekwatnie do różnorodnych potrzeb istniejących na danym obszarze. Konstrukcja subwencji i rozdział środków według algorytmu przewidzianego dla każdej części powinny tworzyć system subwencjonowania przekładający się na spłaszczenie różnic w poziomie dochodów w stosunku do stanu pierwotnego, generowanego przez dochody własne, a zwłaszcza podniesienie dochodów jednostek ekonomicznie najsłabszych i wykonujących najwięcej zadań.(fragment tekstu)
Dochody budżetów gminnych, szczególnie w odniesieniu do dochodów własnych, są często uwarunkowane historyczną lokalizacją kapitału, złóż naturalnych czy przedsiębiorstw. Źródła dochodów gminnych na terenie Polski są zlokalizowane bardzo nierównomiernie, co wynika z przyczyn niezależnych od gmin. Natomiast bezpośredni wpływ na budżet gminy mają takie czynniki, jak: położenie geograficzne gminy, jej atrakcyjność turystyczna czy handlowa itp. O ile wydatki gmin mają podobny charakter, o tyle dochody ich bardzo się od siebie różnią. W niwelowaniu tych dysproporcji powinno pomagać państwo, ponieważ nie mogą one obciążać tylko mieszkańców danej społeczności gminnej. Jednym z instrumentów finansowych, służącym do wyrównywania tych dysproporcji dochodowych jest subwencja ogólna. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia strukturę subwencji dla wybranych powiatów ziemskich województwa świętokrzyskiego: buskiego, kazimierskiego, kieleckiego, koneckiego i pińczowskie- go w latach 2004-2009. Analiza obejmuje wszystkie trzy części subwencji: oświatową, wyrównawczą i równoważącą. Powiaty zostały dobrane na podstawie wielkości dochodów podatkowych na jednego mieszkańca oraz stopy bezrobocia w poszczególnych jednostkach. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka bada wpływ redystrybucji poziomej na potencjał dochodowy gmin w Polsce w latach 2007-2014. Przedstawia w nim przesłanki i zagrożenia związane z wyrównywaniem poziomym oraz konstrukcję systemu wyrównywania dochodów gmin. Analizuje również skalę transferów wyrównawczych, natomiast za pomocą współczynnika Giniego oraz pozycyjnych miar położenia określa bezpośredni wpływ redystrybucji poziomej na wyrównywanie dochodów własnych i dochodów ogółem gmin per capita. O ile w rozpatrywanym okresie redystrybucja pozioma ograniczała zróżnicowanie dochodów własnych gmin na mieszkańca, o tyle miała marginalny wpływ na zmniejszanie nierówności pod względem dochodów ogółem na mieszkańca. Przeprowadzone w artykule badanie potwierdza formułowane w literaturze przedmiotu oraz orzecznictwie krytyczne uwagi na temat systemu redystrybucji poziomej w polskim podsektorze samorządowym. (abstrakt oryginalny)
Subwencja ogólna stanowi jedno z trzech obligatoryjnych źródeł dochodów powiatów. W teorii finansów publicznych ma ona stanowić transfer finansowy z budżetu państwa, którego zadaniem jest dopełnienie dochodów własnych powiatów. Transfer ten ma umożliwiać realizację zadań publicznych nałożonych na powiaty w wyniku zmian administracyjnych z 1998 r. Głównym celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli subwencji ogólnej w dochodach powiatów województwa lubelskiego w latach 2010-2012. W artykule poddano analizie dochody powiatów województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem subwencji ogólnej, oraz omówiono sposób jej kształtowania.(abstrakt oryginalny)
6
75%
Ustalenie wydajności źródeł dochodów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego nie odbywa się w sposób dowolny, ale w oparciu o prawnie ustalone reguły, które zresztą w poszczególnych aktach prawnych mogą się od siebie różnić. Do takiego wniosku prowadzi chociażby porównanie danych podlegających ujawnieniu w sprawozdaniach z wykonania dochodów podatkowych, składanych przez gminy na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej [Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, Dz. U. Nr 119.] oraz unormowań zawartych w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - o czym będzie mowa poniżej. Nie oznacza to, że ustawodawca może zupełnie dowolnie kształtować sposób ustalenia potencjału dochodów podatkowych, bowiem dla realizacji każdej ze wskazanych wyżej funkcji potencjał dochodów podatkowych powinien być ustalony w sposób rzeczywisty i w oparciu o możliwie najbardziej aktualny stan faktyczny. Z tego punktu widzenia podlegać będzie ocenom w ramach niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Głównym celem opracowania było wskazanie zależności pomiędzy wielkością przyznanej subwencji ogólnej a stopniem samodzielności dochodowej na przykładzie wybranych gmin. Przy wykorzystaniu literatury przedmiotu, danych liczbowych badanych gmin oraz informacji z Ministerstwa Finansów podano definicje użytych pojęć, przedstawiono poziom subwencji ogólnej i jej części składowe, określono stopień samodzielności dochodowej. Jak wynika z badań, najniższy stopień zależności od subwencji ogólnej odnotowano w gminach nadmorskich, które dodatkowo wpłacały nadwyżki do budżetu państwa w związku z przekroczeniem wymaganego poziomu wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. Tym samym gminy te w odniesieniu do pozostałych charakteryzowały się najwyższym stopniem samodzielności dochodowej. Potwierdzeniem zależności pomiędzy wielkością subwencji ogólnej a stopniem samodzielności dochodowej było zastosowanie współczynnika korelacji liniowej. Uzyskane wyniki wskazały bardzo silną zależność, jednak nie zostało to potwierdzone w przypadku dwóch gmin.(abstrakt oryginalny)
Omówiono strukturę i funkcje subwencji ogólnej dla gmin, prawne podstawy i zasady kalkulacji kwoty podstawowych dochodów podatkowych oraz zasady ustalania finansowych skutków decyzji organów samorządu gminnego dla kalkulacji podstawowych dochodów podatkowych.
Ze względu na swoją specyfikę potrzeby lokalne wymagają, aby były one finansowane w sposób ciągły, jak równieŜ jest rzeczą poŜądaną, aby źródła dochodów gmin były efektywne, kreatywne, a jednocześnie stabilne. Gmina chcąc realizować zadania publiczne musi posiadać określone dochody. Fundamentem samodzielnej gospodarki gminy jest budŜet. BudŜet podstawowej jednostki samorządu terytorialnego jest planowany oraz uchwalany jako uchwala budŜetowa i realizowany według przewidzianych aktów prawnych. Wykonywany jest on na dany rok kalendarzowy. Dochody zasilające budŜety gmin są niezbędne do realizacji zadań publicznych. W artykule omówiono podstawy prawne funkcjonowania gmin, źródła dochodów gmin oraz przeprowadzono analizę struktury budŜetów gmin ze szczególnym uwzględnieniem dochodów własnych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie struktury budŜetów gmin, ze szczególnym ukazaniem znaczenia dochodów własnych w finansowaniu szerokiego katalogu zadań przez gminy. (abstrakt oryginalny)
System subwencjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce jest dosyć skomplikowany. Typ systemu subwencjonowania ma z jednej strony charakter perfekcjonistyczny ze względu na zastosowanie licznych kryteriów w części oświatowej, a z drugiej strony oparty jest na kluczowych kryteriach w pozostałych częściach subwencji. Głównym kryterium jest liczba ludności i jej struktura. Innym ważnym kryterium jest potencjał fiskalny. Mniej istotnymi kryteriami są funkcje pełnione przez samorząd, stopień wyposażenia w infrastrukturę i stan rozwoju ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia jak w latach 2007-2011 kształtowały się wpłaty na rzecz części równoważącej subwencji ogólnej dokonywane przez mnpp i w jakim stopniu obciążały one dochody podatkowe. W latach 2008-2010 szczególnie mocno odczuwalne były skutki światowego kryzysu finansowego, który wpłynął również niekorzystnie na sytuację finansową mnpp. Spadek dochodów podatkowych przyniósł wzrost wysokości wpłat. Zasada obliczania wysokości wpłat, wykorzystująca wielkości dochodów osiągnięte dwa lata wstecz w stosunku do roku, na który obliczana jest wpłata, staje się szczególnie dotkliwa dla budżetu JST w sytuacji pogorszenia koniunktury gospodarczej, kiedy wpływy podatkowe maleją, a obowiązkowe wpłaty dodatkowo je uszczuplają. Spotyka się to z dużą niechęcią samorządów, które wspierając innych szkodzą własnym interesom. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na poszukiwaniu przyczyn braku zależności między wpływami z tytułu subwencji ogólnej a wydatkami inwestycyjnymi jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie wyników badań statystycznych oraz porównania wpływów z części oświatowej subwencji ogólnej oraz jej całkowitej wielkości w stosunku do wydatków oświatowych jako najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie przyjęto wysokość tych ostatnich, które nierzadko przekraczają wpływy z całej subwencji ogólnej.(abstrakt oryginalny)
As a result of decentralization, educational tasks in Poland were almost entirely transferred to local government units (LGUs). Thus, the aim of the article is to analyse the level of imbalance of LGUs' budgets in the field of education in the context of the adequacy principle and to present the role of transfers from the state budget in limiting vertical and horizontal fiscal imbalance in this field. The study covered data from budget reports Rb-27S and Rb-28S for the years 2013-2017 for all LGUs and their groups (communes, cities with county rights, counties, voivodeships). The results obtained indicate a differentiated level of fiscal imbalance in education for groups of LGUs and an increase in the scale of the phenomenon in all groups in 2017 in connection with the reform of the school system. (original abstract)
Subwencja ogólna jest nieodłącznym elementem sytemu finansów publicznych. Legitymizacja tego transferu z budżetu państwa wynika z implementacji zasady subsydiarności oraz zasady adekwatności środków do zadań. Koncepcja subwencji ogólnej podlega ewolucji, co nie pozostaje bez konsekwencji dla systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego (w szczególności gmin). Celem badań jest ocena skutków dla budżetów gmin ewoluowania koncepcji subwencji ogólnej w wyniku wprowadzonych zmian legislacyjnych w jej konstrukcji pod koniec 2021 r. oraz w 2022 r. Realizacji celu badawczego posłużyły metody: 1) krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz aktów prawnych; 2) analizy sytuacji finansowej gmin pod kątem określenia związku pomiędzy przekazanymi gminom środków z subwencji ogólnej na wodociągi i zaopatrzenie w wodę oraz kanalizację pod koniec 2021 r. a możliwością uzyskania przez te gminy premii aktywizującej i inwestycyjnej w ramach części rozwojowej subwencji ogólnej w 2026 r. W wyniku ewoluowania koncepcji subwencji ogólnej następuje upodabnianie (w kluczowych aspektach) jej konstrukcji do konstrukcji dotacji celowej, co m.in. ogranicza samodzielność wydatkową gmin. Ponadto implementacja zmian w konstrukcji subwencji ogólnej od 2021 r. przyczynia się do tworzenia dla części gmin systemu kumulacji środków finansowych z subwencji ogólnej, co w efekcie różnicuje sytuację gmin w zakresie dostępu do środków publicznych.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia historię rozwoju amerkańskiego systemu finansowania budownictwa mieszkaniowego. Począwszy od polityki Nowego Ładu (New Deal), aż po czasy współczesne.
Coroczny rytuał: z początkiem roku Ukraina czyni wysiłki powstrzymania inflacji, lecz potem ugina się pod naciskami różnych grup społecznych i przyznaje subwencje oraz pożyczki z kasy państwowej, które powodują wzrost cen. Przedstawiciele rządu uważają, że ten rok jest inny.
Celem artykułu było ukazanie subwencji ogólnej jako źródła dochodów uzyskiwanych przez gminy poprzez analizę i ocenę mechanizmów ustalania wielkości kwoty podstawowej części wyrównawczej tego transferu finansowego. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, subwencja ogólna ma stanowić jedynie instrument niwelujący różnice występujące w poziomach dochodów własnych uzyskiwanych przez tego typu jednostki samorządu terytorialnego. W badaniach wykorzystano dane dotyczące wielkości poszczególnych kategorii dochodowych uzyskiwanych przez gminy powiatu włodawskiego z okresu 2010-2012 udostępnione przez ROI w Lublinie oraz Banku Danych Lokalnych. Przeprowadzone analizy wskazują, że subwencja ogólna, wbrew założeniom legislatora (który traktuje ją jako uzupełnienie dochodów własnych), pełni rolę głównego źródła dochodów dla większości gmin powiatu włodawskiego. Przeprowadzone badania wykazały również, że mechanizm wykorzystywany przy ustalaniu wielkości kwoty podstawowej, części wyrównawczej, subwencji ogólnej nie zawsze odzwierciedla realną sytuację dochodową gmin. Uniemożliwia to skuteczne wyrównywanie sytuacji dochodowej tego typu JST. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor analizuje, na tle obowiązującego od 2004 r. stanu prawnego oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (w szczególności postanowienia sygnalizacyjnego z 26.02.2013 r.), funkcjonowanie instytucji wpłat na część równoważącą subwencji ogólnej dla gmin i powiatów oraz wpłat na część regionalną subwencji ogólnej dla województw. Dokonywany transfer - co podkreśla autor - na rożne sposoby dyskryminuje największych płatników netto "janosikowego", czyli m.st. Warszawę (jako miasto na prawach powiatu) oraz województwo mazowieckie (jako praktycznie jedynego płatnika netto), w coraz silniejszym stopniu utrudniając im, w sytuacji spadku dochodów podatkowych, któremu nie towarzyszy odpowiedni spadek wysokości wpłat, wykonywanie zadań publicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie funkcjonowania systemu redystrybucji finansowej pomiędzy budżetami jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu województw, w tym przede wszystkim województwa mazowieckiego. Wyniki przeprowadzonej analizy za lata 2004-2011 wskazują na znaczące obciążenie budżetu samorządu województwa mazowieckiego na rzecz innych województw, również w sytuacji uwzględnienia całości transferów z budżetu państwa. Konieczność dokonywania wpłat wyrównawczych nie tylko ogranicza możliwości rozwoju tego województwa, lecz stanowi istotny czynnik wymuszający jego zadłużenie. Z przedstawionych danych wynika, że mechanizm wyrównawczy jest na tyle silny, iż prowadzi do znaczącego wyrównania dochodów ogółem "do dyspozycji" per capita (tj. po skorygowaniu o dokonane wpłaty obowiązkowe). W opracowaniu autor wskazuje słabości systemu redystrybucyjnego, którego głównym celem jest wyrównywanie dochodów regionów, a nie dążenie do zapewnienia optymalnych warunków rozwoju regionów. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o samorządzie terytorialnym nadała subwencji ogólnej istotną rangę, umieszczając ją wśród stałych źródeł dochodów budżetowych gmin. Subwencja ta z założenia nie krępuje nadmiernie organów samorządu terytorialnego w realizacji oddziaływań na gospodarkę lokalną i regionalną, a jednocześnie nie zmniejsza ich zainteresowań w generowaniu własnych dochodów budżetowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.