Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Genetic engineering
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Celem badań było określenie poziomu wiedzy i postaw rolników województwa opolskiego odnośnie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Na podstawie badań przeprowadzonych w roku 2017 można stwierdzić, że pojęcie GMO znane było zdecydowanej większości ankietowanych rolników (92%), którzy jednocześnie potrafili podjąć próbę wyjaśnienia, co oznacza ten skrót. Wyższym poziomem wiedzy na ten temat wykazywali się rolnicy młodsi, ze średnim i wyższym poziomem wykształcenia. Najczęściej wiedza na temat GMO pochodziła z mediów, rzadziej z prasy specjalistycznej. Jednak większość badanych (ponad 70%) uznała, że jest ona niewystarczająca. Rolnicy nie byli pozytywnie nastawieni do wprowadzania tego rodzaju upraw i żywności (73,9% mężczyzn i 57,1% kobiet). Tylko nieznaczny odsetek ankietowanych przyznał się do uprawiania roślin GM, natomiast większy procent badanych deklarował stosowanie pasz GM w żywieniu zwierząt. Prawie 1/3 respondentów uważała, że z upraw roślin GM nie płyną żadne korzyści, pozostali wskazali m.in. większą wydajność takich upraw i zmniejszenie ilości stosowanych środków ochrony roślin. Taki sam odsetek badanych uważał, że uprawy GM nie są zagrożeniem dla środowiska. Ponad 80% rolników było otwartych na szkolenia i kursy, które miałyby uzupełnić ich wiedzę na temat inżynierii genetycznej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 25
23-25
Postęp w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej wywarł w ostatnich latach ogromny wpływ na rolnictwo i hodowlę roślin. Ponad dwudziestoletnie doświadczenia badawczo-rozwojowe na całym świecie zaowocowały wyhodowaniem i wprowadzeniem na rynek wielu nowych, cennych roślin uprawnych. Pomimo kontrowersji, jakie budzi uprawa GMO, także w Polsce stosowanie biotechnologii jest szansą na ożywienie rynku rolnego.
|
|
nr 25
26-29
Stany Zjednoczone i kraje z nimi współpracujące w maju 2003 r. złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko UE w sprawie moratorium na genetycznie modyfikowane zboża i żywność, wychodząc z założenia, iż jest ono nielegalne, nie poparte naukowo oraz szkodliwe dla rolnictwa i krajów rozwijających się. Jest to spór o charakterze decydującym o przyszłości GMO. Bez europejskiego rynku bowiem rozwój biotechnologii w rolnictwie może zostać zahamowany.
W opracowaniu podjęto problem ryzyka zastosowania nowoczesnych technologii w rolnictwie. Rozważania odnoszą się przede wszystkim do wykorzystywania inżynierii genetycznej w rolnictwie. Inżynieria genetyczna stanowi także ogromne wyzwanie dla dziedziny ubezpieczeń. (fragm. tekstu)
Naukowcy chcą zapobiec temu, by genetycznie zmodyfikowane rośliny lub zwierzęta mieszały się z żyjącymi na wolności. Jednak ich niektóre propozycje budzą kontrowersje: geny terminatora (ziarna zawierających je rośli nie kiełkują); bezpłodna ryba ("superłosoś" rośnie znacznie szybciej niż normalny); czy systemy ochrony genów (wszczepione geny zapobiegają krzyżowaniu się zmodyfikowanych upraw z naturalnymi).
Amerykanie już od ponad 10 lat kupują produkty mutowane genetycznie. Europejczycy jednak ich nie chcą. 2 lipca Parlament Europejski zdecydował, że genetycznie modyfikowane artykuły spożywcze będą dopuszczone do sprzedaży w UE, pod warunkiem ich wyraźnego oznakowania. Amerykański Departament Stanu oświadczył, iż nowe zasady znakowania żywności "mogą doprowadzić do pojawienia się nowych barier niecelnych".
Celem badań było określenie wpływu zastosowania w mieszankach paszowych finiszer dla tuczników genetycznie zmodyfikowanej (GM) poekstrakcyjnej śruty sojowej oraz poekstrakcyjnej śruty rzepakowej na efekty tuczu, wartość rzeźną tusz, właściwości technologiczne i sensoryczne mięsa wieprzowego. Badanie żywieniowe przeprowadzono na 24 tucznikach, mieszańcach ras (♀ Wielka Biała Polska x Polska Biała Zwisłoucha) x ♂Duroc), podzielonych na 2 grupy doświadczalne. Zwierzęta żywiono mieszankami pełnoporcjowymi finiszer: mieszanka S z udziałem GM poekstrakcyjnej śruty sojowej, mieszanka S+R - w 50 % białko z GM poekstrakcyjnej śruty sojowej zastąpiono białkiem poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Tucz przeprowadzono na zwierzętach od masy ciała 65 kg do 115 kg. Określono przyrosty dobowe, wykorzystanie paszy, wartość rzeźną tusz tuczników, właściwości technologiczne i sensoryczne schabu (m. longissimus dorsi) oraz szynki (m. semimembranosus). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, większe o 4,7 % przyrosty dobowe i lepsze o 4,8 % wykorzystanie paszy przez tuczniki otrzymujące w dawce GM poekstrakcyjną śrutę sojową w porównaniu z tucznikami żywionymi mieszanką, w której zastąpiono w 50 % białko śruty sojowej białkiem pochodzącym z poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Nie odnotowano statystycznie istotnego zróżnicowania wartości rzeźnej tusz, właściwości technologicznych (z wyjątkiem barwy m. longissimus dorsi) i sensorycznych mięsa wieprzowego w zależności od zastosowanego rodzaju białka roślinnego w żywieniu tuczników.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
57-58
Dla specjalistów branży biotechnologicznej nie ulega wątpliwości, że przewaga żywności modyfikowanej genetycznie nad tradycyjną jest tylko kwestią czasu. Konieczne jest jednakże pokonanie barier: ryzyka dla zdrowia ludzi i ekosystemów oraz lęku konsumentów.
|
|
nr 25
5-8
Skoro polskie rolnictwo w wieku XXI musi się intensywnie modernizować, w najbliższych latach musi pokać technologiczną i psychologiczną barierę GMO. Niestety nie jest to zadanie łatwe; przy pomocy biotechnologii można bowiem dokonywać prawdziwych cudów, trudniej jednak przełamać opór konsumentów. Istnieje też możliwość skierowania całego wysiłku na stworzenie rolnictwa specjalistycznego (uprawy energetyczne, biopaliwa).
Rośliny transgeniczne wykorzystuje się w rolnictwie i ogrodnictwie od około 15 lat, doświadczenia zaś w tym kierunku prowadzone są od lat dwudziestu. Na świecie uprawy takie zajmują obecnie ponad 59 mln ha, głównie w USA, Kanadzie, Argentynie i Chinach. W Unii Europejskiej z powodu silnych obaw, upraw tych jest niewiele i obowiązuje moratorium na takie produkty. W Polsce hodowlą takich roślin oficjalnie zajmują się wyłącznie instytuty naukowe i placówki badawcze.
|
|
nr 25
16-22
Polskie ustawodawstwo niestety nie sprzyja doświadczeniom w dziedzinie wdrażania upraw GMO, które znajdują się pod pręgierzem opinii publicznej. Tymczasem sprowadza się gotowe produkty genetycznie zmodyfikowane z zagranicy bez przeszkód natury formalnej. Pomimo kontrowersji, jakie budzi GMO nadal aktualny jest postulat ożywnienia gospodarki poprzez biotechnologię.
|
|
nr 11
40-42
Miliony ludzi na całym świecie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem dzięki ostatnim odkryciom biotechnologicznym w medycynie. Biotechnologia spowodowała też wzrost plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu używania herbicydów i pestycydów. Jednakże z doświadczeniami genetycznymi wiążą się sprawy etyczne i moralne; nie jest także do końca powiedziane, iż wszystkie tego typu eksperymenty zakończą się sukcesem, bez szkody dla środowiska naturalnego i samego człowieka.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.