Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Genetically Modified Organisms (GMO)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
GMO czyli Organizmy Modyfikowane Genetycznie to kontrowersyjny temat, o którym ostatnio wiele się mówi. We wrześniu zeszłego roku m.in. na łamach Food and Chemical Texicology opublikowano wyniki badań zespołu francuskich biologów molekularnych, pod kierownictwem prof. Gillesa-Erica Seraliniego, które zakwestionowały bezpieczeństwo żywności modyfikowanej genetycznie. W doświadczeniu badano skutki karmienia szczurów kukurydzą GMO NK 603, przy stosowaniu herbicydu Roundup. Wśród badanych wystąpiły liczne przypadki raka oraz inne powikłania. Fale protestów przeciwko GMO nie wpłynęły na podpisanie ustawy o nasiennictwie przez Senat RP, która dopuszcza rejestrację i obrót nasion genetycznie modyfikowanych w Polsce. Ustawa czeka na podpis Prezydenta. Prezentujemy opinie kilku osób, które wypowiedziały się na temat GMO.(abstrakt autora)
Unię Europejską można opisać jako szczególną hybrydową strukturę integracyjną, która łączy w sobie cechy państwa i organizacji międzyrządowej. Jej ramy instytucjonalne, system prawny i podział kompetencji są przykładami organizacji ponadnarodowej lub ponadnarodowego systemu decyzyjnego. Proces decyzyjny jest wynikiem interakcji sieciowych pomiędzy wieloma podmiotami, których relacje są niehierarchicznie uporządkowane. Organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) jako przykład zastosowania nowoczesnej biotechnologii są tematem wysoce polaryzującym w UE, jak i na świecie. Tym samym polityka wobec GMO jest przykładem prawnej i politycznej hybrydowości UE. Analiza prawnej i politycznej hybrydowości UE zostanie zawężona do przypadku roślin zmodyfikowanych genetycznie i metodologicznie zorganizowana wokół koncepcji analizy decyzyjnej, która składa się z pięciu kategorii: sytuacja decyzyjna, podmioty, proces decyzyjny, decyzja, wdrożenie decyzji. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy rynek zmodyfikowanych genetycznie produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza soi i kukurydzy wykazuje dużą dynamikę wzrostu. Zróżnicowanie regulacji krajowych dotyczących dopuszczania odmian zmodyfikowanych genetycznie do uprawy oraz obrotu zaczyna stanowić istotną barierę w rozwoju rynku i funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Problem ten dotyczy zwłaszcza Unii Europejskiej, chociaż liczba powiadomień dotyczących nieautoryzowanego GMO w stosunku do liczby wszystkich powiadomień RASFF nie jest duża.(abstrakt oryginalny)
Insurers undoubtedly have to face the basic difficulty related to enigmatic nature of threats resulting from GMO. Rapid development of genetic techniques in recent years allows for correct building of potential deterministic models that are history based. However, probabilistic models are based on the stochastic methodology (random, incidental) cover thousands hypothetical and scientifically possible events which are difficult to identify, especially in case of multigene manipulations. In spite of the fact that modelling is an indispensable insurance and reinsurance process and probabilistic models accompany insurers and reinsures work, for the time being there are no positive signals of covering GMO related threats as a result of conclusions generated by the models in question. Seriously treating global GMO related threats that are possible and still believed to be insufficiently researched - in the author's opinion - insurance systems should be based on the system of insurance pool that would group commercial insurers and reinsurers supported by participation of national or trans-national institutions e.g. the European Union. While gradually recognising all potential threats, different scopes connected with territories or amounts should be taken into consideration. The scope, price, franchise or limits should be elements of consensus between natural caution of insurers and a necessity for helping potential victims of GMO related disasters. (fragment of text)
W dobie dynamicznego rozwoju produkcji opartej o organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) dużego znaczenia nabierają kwestie współistnienia produktów GMO i niezmienionych w łańcuchu żywności i pasz dla zwierząt. Podstawowym warunkiem współistnienia jest zagwarantowanie konsumentom możliwości wyboru spośród dostępnych produktów pochodzących z różnych systemów rolniczych. Rodzi ono jednak określone skutki ekonomiczne. Celem opracowania jest zbadanie kosztów generowanych w wyniku wdrożenia działań współistnienia w łańcuchu dystrybucji pasz treściwych zawierających soję. Analizy dla roku 2006, oparto o model uwzględniający dodatkowe koszty współistnienia. Stwierdzono, że koszty te wynosiły 35,85 zł/t dla paszy i były narzucane na produkty niezawierające GMO. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawy teoretyczne związane z genetycznie modyfikowanymi organizmami oraz żywnością, która powstaje z ich wykorzystaniem. Celem opracowania było scharakteryzowanie rynku genetycznie modyfikowanych organizmów w Polsce i na świecie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na korzyści i zagrożenia związane z wprowadzaniem tych produktów na rynek. Tematyka GMO wywołuje współcześnie wiele dyskusji na temat obaw i korzyści wynikających z ich stosowania, a na wiele pytań nie ma dziś jednoznacznej odpowiedzi. Jednakże należy liczyć się z tym, że biotechnologia będzie pełnić coraz ważniejszą rolę w przetwórstwie rolno-spożywczym. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia kosztów współistnienia produktów modyfikowanych genetycznie, konwencjonalnych i ekologicznych w łańcuchu żywności i pasz dla zwierząt w Unii Europejskiej. Podstawą do rozważań są analizy w tym zakresie opublikowane przez różne ośrodki i grupy badawcze. Współistnienie odnosi się w głównej mierze do ekonomicznych konsekwencji mieszania produktów modyfikowanych genetycznie i niezmienionych, wpływu zastosowania odpowiednich działań w celu właściwego odizolowania tych produktów oraz kosztów tych działań. Można wyróżnić kilka kategorii kosztów, które powstają bezpośrednio w związku ze współistnieniem. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany w uprawie kukurydzy i pszenicy oraz kształtowanie się cen wybranych produktów na rynkach o różnych regulacjach odnośnie uprawy i obrotu odmian zmodyfikowanych genetycznie. W krajach liberalnych względem odmian GM obserwowany był systematyczny wzrost powierzchni uprawy kukurydzy kosztem ograniczania powierzchni uprawy pszenicy. W pozostałej grupie krajów tendencji tej nie stwierdzono. Na rynkach odmian GM ceny produktów rolnych są niższe. Ceny kukurydzy na rynkach liberalnych względem odmian GM są zbliżone, natomiast wyraźnie odbiegają od cen kukurydzy w krajach europejskich. Podział ten nie jest natomiast tak wyraźny w przypadku cen pszenicy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote GMO a międzynarodowy rynek soi
61%
Przedmiotem analiz przedstawionych w artykule były zmiany w poziomie i strukturze obrotów oraz powiązaniach cenowych na międzynarodowym rynku soi. Stwierdzono, że upowszechnianie się odmian soi zmodyfikowanej genetycznie nie wpłynęło niekorzystnie na wolumen obrotów międzynarodowych. Zmieniły się jednak wyraźnie kierunki handlu, zwłaszcza w przypadku krajów Unii Europejskiej. Zmalało znaczenie importu z USA, wzrosło natomiast znaczenie importu z Brazylii. Analizy transmisji cen wskazują jednak, że w okresie 2004/05-2011/12 wpływ impulsów cenowych ze strony rynku brazylijskiego na ceny w UE uległ zmniejszeniu w stosunku do lat 1996/97 - 2003/04, wzrósł natomiast wpływ cen rynku amerykańskiego. Przyczyną mogą być zmiany w regulacjach dotyczących uprawy soi zmodyfikowanej genetycznie w Brazylii oraz ustabilizowanie regulacji dotyczących rynku produktów zmodyfikowanych genetycznie w UE. (abstrakt oryginalny)
Obawy respondentów przed nową żywnością wiążą się z brakiem ogólnej wiedzy na jej temat, a także z brakiem informacji o możliwym wpływie tej żywności na organizm ludzki. Badanie empiryczne potwierdziło negatywne nastawienie badanych do żywności modyfikowanej genetycznie. Jeśli żywność tego typu byłaby w przeszłości dostępna na rynku, konsumenci zdecydowaliby się na jej kupno pod warunkiem, że posiadałaby ona wiele nowych cech niespotykanych w żywności tradycyjnej.
Autorka widzi konieczność dostosowania się Polski do unijnych regulacji prawnych dotyczących żywności modyfikowanej genetycznie. Podkreśla, że niezgodne z prawem unijnym są ustawy o nasiennictwie i o paszach. W długo oczekiwanej ustawie o uprawie roślin genetycznie zmodyfikowanych powinien znaleźć się zapis o zasadach bezpieczeństwa, współistnienia z pozostałymi systemami produkcji - tradycyjnym i ekologicznym.
Celem pracy było wskazanie strategicznych wyzwań stojących przed polską gospodarką żywnościową w kontekście kluczowych interesariuszy - konsumentów i producentów - rolników i przetwórców żywności. Główny wątek stanowi zagrożenie przyszłości polskiego rolnictwa i jakości żywności ze strony genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO). Analiza literatury, podstawowych dokumentów i zachowań wielu państw, w tym szczególnie członków UE, pozwala stwierdzić, że w aspekcie zagrożeń społecznych, ekonomicznych i ekologicznych najważniejszym celem polskiej gospodarki żywnościowej jest zablokowanie możliwości wprowadzenia GMO, a priorytetem - dopracowanie odpowiednich przepisów prawa. Zakaz upraw GMO oznacza także zachowanie głównych wyróżników jakości i potencjału eksportowego polskiej żywności: produktów ekologicznych, regionalnych i tradycyjnych(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Evaluation of Lithuanian Consumers' Attitudes to Genetically Modified Food
61%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników badań na temat nastawienia litewskich konsumentów do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). W ramach powyższych badań przeanalizowano opinie konsumentów na temat GMO, wiedzę o dostępności artykułów spożywczych zawierających GMO na litewskim rynku, znajomość obowiązkowych etykiet na żywności modyfikowanej genetycznie, zachowanie wobec produktów transgenicznych podczas zakupów oraz chęć nabywania takich produktów. Dane zgromadzono na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca mieszkańców Litwy. Z wyników empirycznych można wnioskować, że większość respondentów jest negatywnie nastawiona do artykułów spożywczych zawierających GMO, przy czym osoby starsze oraz konsumenci o niższych dochodach częściej odnoszą się niechętnie do takiej żywności niż osoby młodsze z bardziej zamożnych gospodarstw domowych. Grupa 72% konsumentów wie, że na opakowaniu żywności zawierającej GMO musi znajdować się etykieta z informacją na ten temat. Wielu konsumentów niechętnych wobec GMO nie stara się jednak unikać takich artykułów i nie zwraca uwagi na składniki wyszczególnione na etykiecie. Tylko jedna czwarta badanych sprawdza takie informacje przy zakupie. Oznacza to, że ewentualna zawartość GMO nie jest przedmiotem szczególnego zainteresowania ze strony konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Jak dowodzi wielu naukowców, aktualnie największym zagrożeniem dla środowiska i człowieka jest wykorzystywanie w produkcji rolnej genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Tylko mówiąc zdecydowane "nie" ciągłym próbom wprowadzenia do Polski GMO, uratujemy i wykorzystamy potencjał eksportowy polskiego rolnictwa, uratujemy rodzinne gospodarstwa rolne, w tym ekologiczne. Celem rozważań jest prezentacja niektórych podstawowych elementów kreowania zrównoważonej wizji polskiej gospodarki żywnościowej; wykorzystano zarówno wyniki badań naukowych wielu autorów, jak i przemyślenia własne. Wykonana analiza pozwala na stwierdzenie, że zrównoważony model polskiego rolnictwa i przetwórstwa musi pozostać modelem wolnym od GMO. (abstrakt oryginalny)
Można przyjąć, iż zagadnienia z zakresu biotechnologii, zwłaszcza dotyczące inżynierii genetycznej, stanowią polityczne wyzwanie dzisiejszych czasów. Ze względu na różnice światopoglądowe oraz różne podejścia filozoficzne mamy do czynienia z głębokimi podziałami uzasadniającymi sprzeczne decyzje podejmowane w ramach polityki społecznej w tej dziedzinie. Celem przedstawionych tu rozważań jest ocena, czy, i jeżeli tak, to w jakiej mierze możliwa jest debata dotykająca sedna problemu. Jak się wydaje, pomimo prezentowanych, odmiennych stanowisk światopoglądowych, taka debata w dzisiejszych warunkach ma nikłe szanse powodzenia, a to z powodu dwóch dominujących tendencji: technokratycznej (dążenie wielu naukowców, aby dać im wolną rękę w ich pracy) i libertariańskiej (aby wszelkie regulacje pozostawić prawom wolnego rynku). Te tendencje sprawiają, iż decyzje dotyczące sfery zagadnień biotechnologicznych oparte są na czysto formalnych, racjonalnych kalkulacjach, bardziej na środkach niż celach. Aczkolwiek, mimo iż praxis ma na ogół pierwszeństwo w stosunku do teorii, istotne, polityczno-społeczne decyzje w dziedzinie biotechnologii niekoniecznie muszą stanowić wynik konsensusu w tych sprawach, lecz, jak to jest postulowane w dalszej części rozważań, wydaje się możliwe, a nawet wysoce wskazane odejście od wąsko rozumianej, dominującej obecnie, racjonalistycznej debaty. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach temat genetycznie modyfikowanych roślin stał się obiektem dyskusji nie tylko naukowców ale także konsumentów i polityków. W opinii społecznej jest to zagadnienie kontrowersyjne, głównie ze względu na sprzeczność pojawiających się w mediach informacji dotyczących właściwości tych roślin, ich wpływu na zdrowie ludzi i funkcjonowanie w środowisku naturalnym. Przeprowadzono badania ankietowe w celu poznania opinii studentów lubelskich uczelni na temat uprawy i zastosowań roślin genetycznie modyfikowanych. Ankietowani studenci deklarują znajomość zagadnień związanych z GMO, wykazują chęć pogłębienia wiedzy na ten temat chociaż głównym źródłem wiedzy są dla nich Internet i telewizja. Zauważają też potrzebę działań podejmowanych przez rząd w celu rzetelnej kampanii informującej na ten temat. Ich opinie o roślinach GMO są ambiwalentne, mają obawy odnośnie do uprawy i stosowania roślin GMO, dostrzegają też korzyści jakie ta biotechnologia mogłaby przynieść. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany na międzynarodowym rynku oleistych w okresie upowszechniania odmian zmodyfikowanych genetycznie. Pomimo odmiennych regulacji krajowych rynku GMO poziom obrotów międzynarodowych oleistymi szybko wzrastał. Stwierdzono jednak osłabienie związków przyczynowych pomiędzy europejskimi cenami oleistych a cenami soi w USA. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kształtowanie się importu produktów rolnych przez kraje Unii Europejskiej. W wyniku wprowadzenia restrykcyjnych regulacji względem GMO znacząco spadł import tych produktów z USA, wzrósł natomiast z Brazylii i Argentyny. Restrykcje względem produktów zmodyfikowanych genetycznie mogą dawać podobne skutki, jak instrumenty protekcji handlowej. (abstrakt oryginalny)
19
61%
Celem badań było określenie poziomu wiedzy i postaw rolników województwa opolskiego odnośnie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Na podstawie badań przeprowadzonych w roku 2017 można stwierdzić, że pojęcie GMO znane było zdecydowanej większości ankietowanych rolników (92%), którzy jednocześnie potrafili podjąć próbę wyjaśnienia, co oznacza ten skrót. Wyższym poziomem wiedzy na ten temat wykazywali się rolnicy młodsi, ze średnim i wyższym poziomem wykształcenia. Najczęściej wiedza na temat GMO pochodziła z mediów, rzadziej z prasy specjalistycznej. Jednak większość badanych (ponad 70%) uznała, że jest ona niewystarczająca. Rolnicy nie byli pozytywnie nastawieni do wprowadzania tego rodzaju upraw i żywności (73,9% mężczyzn i 57,1% kobiet). Tylko nieznaczny odsetek ankietowanych przyznał się do uprawiania roślin GM, natomiast większy procent badanych deklarował stosowanie pasz GM w żywieniu zwierząt. Prawie 1/3 respondentów uważała, że z upraw roślin GM nie płyną żadne korzyści, pozostali wskazali m.in. większą wydajność takich upraw i zmniejszenie ilości stosowanych środków ochrony roślin. Taki sam odsetek badanych uważał, że uprawy GM nie są zagrożeniem dla środowiska. Ponad 80% rolników było otwartych na szkolenia i kursy, które miałyby uzupełnić ich wiedzę na temat inżynierii genetycznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na tendencję w gospodarce światowej polegającą na wzroście cen produktów rolnych, szczególnie zbóż. Ten supercykl towarowy napędzany jest popytem ze strony Chin. Zauważono również wpływ zmian klimatycznych na ceny. Podkreślono problem związany z żywnością genetycznie modyfikowaną - GMO (ang. genetically modified organisms). Przedstawiono wykresy obrazujące strukturę geograficzną producentów GMO w 2006 r. oraz powierzchnię całkowitą światowych upraw żywności modyfikowanej genetycznie w latach 1997-2007.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.