Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Genetically modified food
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Międzynarodowy rynek zmodyfikowanych genetycznie produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza soi i kukurydzy wykazuje dużą dynamikę wzrostu. Zróżnicowanie regulacji krajowych dotyczących dopuszczania odmian zmodyfikowanych genetycznie do uprawy oraz obrotu zaczyna stanowić istotną barierę w rozwoju rynku i funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Problem ten dotyczy zwłaszcza Unii Europejskiej, chociaż liczba powiadomień dotyczących nieautoryzowanego GMO w stosunku do liczby wszystkich powiadomień RASFF nie jest duża.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę roślin genetycznie modyfikowanych (GM) w rolnictwie państw rozwijających się oraz rozwiniętych. Analizując zmiany powierzchni upraw GM w wieloleciu, zauważono, że największa powierzchnia uprawy znajduje się w krajach stosunkowo bogatych, lecz największa dynamika przyrostu powierzchni charakterystyczna jest dla państw biedniejszych. Rośliny modyfikowane genetycznie odgrywają odmienną rolę w rolnictwie krajów rozwiniętych, gdzie wprowadzane są głównie ze względów ekonomicznych, podczas gdy w państwach rozwijających się służą przede wszystkim redukcji poziomu niedożywienia. Zwrócono także uwagę na szczególną pozycję Unii Europejskiej, gdzie rola upraw modyfikowanych genetycznie jest stosunkowo niewielka, a zagadnienia związane z tą problematyką w szczególny sposób stanowią przedmiot regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono dostępne dane z zakresu mikrokapsułkowania lipidów metodą suszenia rozpyłowego z wykorzystaniem skrobi modyfikowanej typu oktenylobursztynian skrobiowy (OSA). Omówiono właściwości skrobi OSA oraz przedstawiono dane odnośnie do efektywności mikrokapsułkowania i stabilności oksydatywnej mikrokapsułkowanego oleju w matrycach z jej udziałem. Skrobia modyfikowana typu OSA spełnia wiele wymagań efektywnego enkapsulanta, takich jak dobra rozpuszczalność w wodzie, tworzenie roztworów o niskiej lepkości, zdolność tworzenia filmów, a także stabilizowanie emulsji. Jako substancja stosunkowo niedroga może stanowić alternatywę dla gumy arabskiej czy preparatów białek mleka. Tak jak w przypadku innych hydrokoloidów węglowodanowych i białkowych stosowanie skrobi OSA w połączeniu z niskocząsteczkowymi cukrami prowadzi do zwiększenia efektywności procesu i uszczelnienia matrycy na działanie tlenu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawy teoretyczne związane z genetycznie modyfikowanymi organizmami oraz żywnością, która powstaje z ich wykorzystaniem. Celem opracowania było scharakteryzowanie rynku genetycznie modyfikowanych organizmów w Polsce i na świecie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na korzyści i zagrożenia związane z wprowadzaniem tych produktów na rynek. Tematyka GMO wywołuje współcześnie wiele dyskusji na temat obaw i korzyści wynikających z ich stosowania, a na wiele pytań nie ma dziś jednoznacznej odpowiedzi. Jednakże należy liczyć się z tym, że biotechnologia będzie pełnić coraz ważniejszą rolę w przetwórstwie rolno-spożywczym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Evaluation of Lithuanian Consumers' Attitudes to Genetically Modified Food
75%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników badań na temat nastawienia litewskich konsumentów do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). W ramach powyższych badań przeanalizowano opinie konsumentów na temat GMO, wiedzę o dostępności artykułów spożywczych zawierających GMO na litewskim rynku, znajomość obowiązkowych etykiet na żywności modyfikowanej genetycznie, zachowanie wobec produktów transgenicznych podczas zakupów oraz chęć nabywania takich produktów. Dane zgromadzono na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca mieszkańców Litwy. Z wyników empirycznych można wnioskować, że większość respondentów jest negatywnie nastawiona do artykułów spożywczych zawierających GMO, przy czym osoby starsze oraz konsumenci o niższych dochodach częściej odnoszą się niechętnie do takiej żywności niż osoby młodsze z bardziej zamożnych gospodarstw domowych. Grupa 72% konsumentów wie, że na opakowaniu żywności zawierającej GMO musi znajdować się etykieta z informacją na ten temat. Wielu konsumentów niechętnych wobec GMO nie stara się jednak unikać takich artykułów i nie zwraca uwagi na składniki wyszczególnione na etykiecie. Tylko jedna czwarta badanych sprawdza takie informacje przy zakupie. Oznacza to, że ewentualna zawartość GMO nie jest przedmiotem szczególnego zainteresowania ze strony konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Problematyka dotycząca żywności genetycznie zmodyfikowanej łączy w sobie różnorodną tematykę oraz wchodzi w zakres kilku różnych obszarów prawa Unii Europejskiej. Należą do nich m.in. regulacje z zakresu rynku wewnętrznego i ochrony środowiska naturalnego. Znaczenie zagadnienia, jakim jest żywność genetycznie zmodyfikowana, z całą pewnością zostało dostrzeżone i zaakcentowane przez prawodawcę unijnego. Prawodawstwo Unii Europejskiej zawiera wiele regulacji szczegółowych, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie takiej żywności do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. (fragment tekstu)
Problematyka dotycząca żywności modyfikowanej genetycznie jest obecnie przedmiotem wielu społecznych dyskusji. Respondenci odczuwają obawy przed żywnością tego typu przede wszystkim ze względu na brak wiedzy i brak docierających informacji, pozwalających na budowanie własnych przekonań o wpływie organizmów modyfikowanych genetycznie na ludzki organizm i zdrowie. Żywność GM zaliczana jest do tzw. nowej żywności (ang. novel food), która powstała jako odpowiedź naukowców i producentów na potrzeby i preferencje współczesnych konsumentów. Celem prezentowanego badania było poznanie opinii respondentów pochodzących z województwa mazowieckiego o postrzeganiu i stosunku do żywności modyfikowanej genetycznie, jak również możliwościach akceptacji tej żywności na polskim rynku. W badaniu empirycznym jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz ankiety o wysokim stopniu standaryzacji, który posłużył do zbadania i poznania opinii badanych o żywności modyfikowanej genetycznie. Badanie wykazało negatywne nastawienie respondentów do żywności GMO. Zdaniem badanych, gdyby taka żywność była powszechnie dostępna na rynku w przyszłości i miała być zaakceptowana i kupowana przez nabywców, to musiałaby posiadać wiele nowych właściwości, których nie posiada żywność tradycyjna. Między innymi powinna charakteryzować się zmniejszoną kalorycznością, większą zawartością witamin i związków mineralnych i nie wyższą ceną od powszechnie dostępnych produktów żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Badanie ankietowe zrealizowano we wrześniu 2008 roku w grupie 1002 konsumentów. Podjęto w nim próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie dotyczące gotowości Polaków do spożywania żywności genetycznie zmodyfikowanej z uwzględnieniem jej znajomości oraz roli wybranych poglądów w warunkowaniu przyszłych zachowań. Żywność genetycznie zmodyfikowana była znana dla około połowy badanych, ale w grupie tej ponad połowa osób jej nie spożywała. Odnotowano niskie zainteresowanie konsumpcją żywności GM, tylko 1/5 badanych zadeklarowała zamiar jej spożywania w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a w grupie tej relatywnie największy odsetek stanowiły osoby spożywające tę żywność. Wykazano pozytywną zależność o dużej sile między deklarowaną postawą względem żywności GM oraz postrzeganiem korzyści wynikających z jej spożywania, a o nieco mniejszej sile z odczuwaniem ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Kanada i Unia Europejska cechują się odmiennym podejściem do żywności genetycznie modyfikowanej. Celem artykułu jest przenalizowanie postanowień Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) w zakresie biotechnologii, wskazanie na rozbieżności wynikające ze stosowania zasady zasadniczej równoważności i zasady przezorności oraz przedstawienie możliwych skutków zapisów umowy CETA w zakresie biotechnologii dla rynku Unii Europejskiej, w tym w zakresie zanieczyszczenia niezatwierdzonymi organizmami genetycznie modyfikowanymi. W artykule dokonano przeglądu dostępnych źródeł literaturowych oraz aktów prawnych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Georgian Consumer Attitudes Towards Genetically Modified Products
75%
Genetically modified products (GM) have been sensitive topic in different societies. This paper looks at (GM) from one consumer group's perspective; specifically, from the Ajara region of Georgia in February 2014. A survey of 603 consumers revealed that these respondents knew very little about genetic engineering but held a negative attitude towards GM products, expected the government to regulate both their import and production, and wanted GM to be identified as such. Even if priced lower than comparable foodstuffs, most consumers would not buy them. An empirical investigation based on analysis of variance and Pearson's correlation coefficient demonstrated that education, income and social class were significant determinants of genetic engineering awareness among consumers, while age had no impact. (original abstract)
Celem opracowania było zbadanie jaki wpływ mają działania współistnienia oraz koszty generowane w wyniku ich wdrożenia w przedsiębiorstwie produkującym pasze treściwe na jego strategie konkurencyjne w odniesieniu do produktów zawierających i nie zawierających GMO. Stwierdzono, iż wdrożenie przez przedsiębiorstwo działań współistnienia pozwoliło na zastosowanie dwóch strategii: zróżnicowania i wiodącej pozycji kosztowej. Jednocześnie zrodziło dodatkowe koszty, które wyniosły 35,85 zł/t i zostały przypisane do produktów nie zawierających GMO. (abstrakt oryginalny)
W poszukiwaniu efektywnych źródeł żywności funkcjonalnej nie sposób pominąć żywności określanej mianem genetycznie modyfikowanej (GMF), otrzymanej z genetycznie modyfikowanych surowców. Wykorzystanie nowych technik inżynierii genetycznej wydaje się być najszybszą drogą do pozyskania żywności w pożądany sposób kształtującej wartość odżywczą i jakość zdrowotną diet. W produkcji żywności pochodzenia roślinnego przykładem pozytywnych rozwiązań jest eliminacja glutenu z ziarna pszenicy (ważna w przypadku osób z nietolerancją tego białka), modyfikacja zawartości aminokwasów ograniczających, redukcja solaniny w ziemniakach i wzrost zawartości karotenoidów. Podejmuje się również próby wykorzystania zwierząt jako swoistych bioreaktorów umożliwiających uzyskanie żywności funkcjonalnej, np. mleka o zmniejszonej alergenności (wskutek obniżenia zawartości β-laktoglobuliny) lub mleka zawierającego transgeniczne globuliny przeznaczonego dla pacjentów skazanych na częste i wysokie dawki antybiotyków. (abstrakt oryginalny)
The analysis of changes undergoing in plant production and food industry enables concluding that food production in the XXIst century will additionally be based on genetically modified organisms. The article reports on general ideas concerning genetically modified organisms, selected transgenic plants and crop acreage planted to genetically modified plants in Poland and world wide. The government policy on transgenic food is analysed as well.(original abstract)
Żywność genetycznie zmodyfikowana jest jednym z najbardziej problematycznych obszarów współpracy między krajami. Liczne kontrowersje towarzyszące jej uprawom i wprowadzaniu do obrotu na poszczególnych rynkach skłoniły autorkę do refleksji nad tym zagadnieniem. Celem publikacji jest identyfikacja istoty żywności genetycznie modyfikowanej i wskazanie zakresu jej wykorzystania w dzisiejszej gospodarce światowej. W związku z tym przeanalizowano regulacje prawne dotyczące genetycznie zmodyfikowanych organizmów w poszczególnych państwach, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Ponadto wskazano przesłanki wykorzystywania genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) w produkcji żywności oraz zagrożenia z tym związane. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową oraz analizę literatury. Jak można zauważyć, powszechna niechęć wielu społeczeństw, w tym polskiego, do spożywania żywności genetycznie zmodyfikowanej jest podsycana ogólnoświatowymi ruchami antyglobalistycznymi, których tłem jest przede wszystkim krytyka decyzji podejmowanych przez korporacje transnarodowe (KTN). Można sądzić, że potencjalne korzyści, jakie może przynieść nowoczesna technologia z zastosowaniem GMO dla działalności człowieka, oraz narastające problemy natury globalnej, a w ostatnich latach zwłaszcza problem zachowania bezpieczeństwa żywnościowego, są czynnikami przesądzającymi o konieczności pogłębiania wiedzy o wykorzystaniu GMO w różnych sferach życia, w tym w szczególności w produkcji żywności. O strategicznym znaczeniu GMO wydaje się świadczyć rosnące zainteresowanie biotechnologią rolniczą w Chinach oraz w samej Unii Europejskiej (choć udział tej ostatniej w całości światowych upraw jest marginalny), które sukcesywnie podążają w kierunku tworzenia biogospodarki opartej na szerzeniu innowacji, także w sektorze rolno-spożywczym.(abstrakt oryginalny)
Enhancing rural agricultural productivity using proven technologies such as genetically modified (GM) maize production has many advantages as a pathway to economic development and poverty reduction. However, despite the global rise in GM maize and potential benefits of GM technology, the production rates and yields of smallholder farmers remain very low for reasons that are poorly understood. With this background, the aim of this study was to investigate the drivers of genetically modified (GM) maize awareness, participation, and intensity of production at the household level. Data were collected from 400 randomly selected respondents from Ngqushwa Local Municipality using a semi-structured questionnaire. Through a triple hurdle model, the study revealed that GM maize awareness is negatively influenced by age and female gender and positively influenced by married status, employment and number of years in school. Conditional on awareness of GM maize varieties, both participation and intensity of participation in GM maize production are positively influenced by land size, female gender, group membership, income and ownership of arable land and negatively influenced by employment. The study recommends that priority should be given to these socio-economic and insti- tutional (group membership) factors by targeting GM maize awareness campaigns using platforms more suited to femaleheaded, older, less educated and unemployed rural farming households. The study also recommends addressing income, secure land ownership and access to large areas of land.(original abstract)
Współczesny rozwój gospodarki żywnościowej nakierowany jest na produkcję roślin, które mają na celu między innymi zwiększenie wydajności, odpornych na choroby, susze, ostre zimy i nieszkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Od wielu lat trwają prace i doświadczenia nad produkcją roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO). W pracy (...) przedstawiono pojęcie i zakres produkcji tych roślin. Zaprezentowano argumenty zwolenników i przeciwników produkcji GMO zarówno w Polsce, jak w innych państwach. Na tle tych rozbieżnych opinii proponuje się wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej producentów za produkty pochodzenia roślinnego, które zostały genetycznie zmodyfikowane. Wymagania prawne co do produkcji tych roślin są bardzo restrykcyjne. Jednakże pomimo tych restrykcji jest pewien margines niepewności. Ubezpieczenie to jest pomostem między zwolennikami i przeciwnikami produktów GMO. Ma ono na celu pokrywać udowodnione straty wśród ludności spożywającej te produkty. (fragm. tekstu)
A joint graduate program is proposed to connect Economics and Management with a modern area of Science and Technology. Specifically, the program aim to be an internationally recognized program of graduate education and research in the fields of DNA economics that would combine the production and exploitation of Genetically Modified Organism (GMO) for food production, with economics and management. This graduate program would offer a study program leading to the degree of a Master of Science (MSc) by Academic Departments of Economics in Collaboration with a Department of Chemistry or Chemical Engineering. It is proposed that the curriculum would contain a total of 4 semesters, where the first 2 Semesters would include teaching of 8 modules on the areas of Food Biotechnology, Economics and Management while, at the 3rd and 4th semesters students would work on their thesis in the area of DNA economy. The employability of graduates and the reasons of developing an interdisciplinary MSc curriculum that joins economy and science are also examined. Furthermore, this article provides an explanation of DNA economy including other areas of DNA economy for establishing similar innovative graduate programs. Specifically, those areas could be associated with the developing sustainable economy that aims to substitute oil economy. (original abstract)
Mikroekstrakcja do fazy stałej (SPME) jest nowoczesną techniką izolacji związków lotnych i może stanowić alternatywę dla metod tradycyjnych. Była ona z powodzeniem stosowana w analizie różnych surowców roślinnych i produktów spożywczych. Przedmiotem zainteresowania autorów był aromat transgenicznego ogórka modyfikowanego genem taumatyny II. Do tej pory nie publikowano wyników badań oceniających wpływ tego typu modyfikacji genetycznej na profil zapachowy surowca. Celem pracy był dobór parametrów techniki SPME do oceny aromatu ogórka. Optymalizacja parametrów techniki SPME obejmowała wybór: rodzaju włókna, temperatury, czasu ekstrakcji i wysalania próby. Zastosowanie SPME pozwoliło na identyfikację związków lotnych odpowiedzialnych za aromat ogórka. Ponadto zaobserwowano zróżnicowanie ilościowe zawartości związków lotnych pomiędzy liniami transgenicznymi a niemodyfikowaną linią kontrolną. (abstrakt oryginalny)
Rozwój biotechnologii i wykorzystanie jej osiągnięć w praktyce rolniczej powoduje, że na świecie z roku na rok rośnie powierzchnia upraw roślin modyfikowanych genetycznie (ang. Genetically Modified Organisms, GMO). System produkcji rolniczej wykorzystujący najnowsze zdobycze biotechnologii budzi dziś wiele kontrowersji. Zważając jednak na skalę jego rozwoju, poza ogólną dyskusją na temat słuszności oraz korzyści i kosztów uwolnienia GMO do środowiska naturalnego, zastosowania w praktyce rolniczej, a w efekcie wykorzystania w żywieniu ludzi i zwierząt, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie współistnienia produktów modyfikowanych genetycznie i niezmienionych, tzn. konwencjonalnych i ekologicznych w całym łańcuchu dystrybucji żywności i pasz. Jest to istotne, ponieważ niezależnie od tempa rozwoju i wielkości wykorzystania poszczególnych systemów produkcji rolniczej w przyszłości, dziś pewnym jest, że systemy te, pomimo różnych założeń, będą funkcjonowały obok siebie (współistniały) w praktyce rolniczej, a produkty z nich pochodzące będą równolegle dostępne na rynku, w efekcie konkurując między sobą. W niniejszym artykule przedstawione zostały ekonomiczne i rynkowe uwarunkowania współistnienia tych produktów w świetle wyników najnowszych badań prowadzonych na świecie w tym zakresie.
Ekspandowanie kwaśnej skrobi tapiokowej pozwala otrzymywać bezglutenowe ciasto biszkoptowe bez potrzeby stosowania ekstruzji, proszku do pieczenia lub drożdży. Efekt ten osiąga się prowadząc fermentację mlekową skrobi i suszenie sfermentowanego produktu w słońcu. Obserwowane zmiany właściwości chemicznych, zachodzące w trakcie tego procesu, przypisuje się fotoutlenianiu. W celu potwierdzenia tego poglądu porównano właściwości skrobi tapiokowej utlenionej KMnO4, a następnie zakwaszanej kwasem mlekowym (LAC) lub cytrynowym (CIT), ze skrobią natywną (NAT), skrobią traktowaną kwasem mlekowym, a następnie suszoną w suszarce (LACOV) i w słońcu (LACSLIN) oraz handlową skrobią fermentowaną (SOUR). Okazało się, że w przeciwieństwie do skrobi NAT i LACOV, skrobie LAC i CIT oraz LACSLTN i SOUR nadają się do wypieków. Skrobie utleniane posiadały większą liczbę grup karboksylowych (1600 cm-1). Na podstawie zmian intensywności tego pasma można było przeprowadzić interpretacje skutków utlenienia, posługując się analizą głównego składnika (PCA). Zmiany zachodzące w intensywności pasma przy 1600 i 1060 cm-1 zależały liniowo od stopnia eskpandowania. Na podstawie nachylenia korelacji przypuszcza się, że degradacyjne utlenianie zachodzi pomiędzy C1 i O5 jednostek glukozowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.