Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Global Position System (GPS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Rosnące wraz z nasilającą się globalizacją przemieszczanie się ludności powoduje wzrost zapotrzebowania na sprawne określanie lokalizacji własnego położenia geograficznego. Znajomość aktualnego miejsca, wraz z oszacowaniem tempa przemieszczania, pozwala na prawidłową organizację procesów gospodarczych, ma bezpośrednie przełożenie na zaoszczędzone środki finansowe i wyznacza zdolność konkurencyjną przedsiębiorstw. Autor artykułu omawia istotę i zastosowanie globalnego systemu pozycyjnego (GPS). Po przedstawieniu podstaw teorii systemu GPS, jego założeń matematycznych i istoty dokonywania pomiaru autor przedstawia przykłady praktycznego wykorzystania GPS w gospodarce.
Artykuł przedstawia rozważania na temat możliwości zaadaptowania współczynników DOP znanych z pomiarów GNSS do nawigacji wewnątrz budynków. W sposób graficzny przedstawiony jest przykład obrazujący, jaki wpływ ma zmienna geometria węzłów służących jako punkty odniesienia na współczynniki DOP a co za tym idzie na dokładność wyznaczenia pozycji. Zaproponowany został również algorytm służący do weryfikacji czy dołączenie dodatkowego węzła do obliczeń da wymierną poprawę współczynników DOP. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia sposób modyfikacji depeszy nawigacyjnej systemu GNSS w celu dołączenia do sygnału informacji o położeniu naziemnego nadajnika wspomagającego konstelację satelitów. Do tego celu wykorzystane są nieużywane słowa w depeszy nawigacyjnej. Przedstawiono również schemat przepływu i przetwarzania danych efemerydalnych w nadajniku PL. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii satelitarnego pozycjonowania oraz informatyki sprawił, iż na rynku pojawia się coraz więcej ręcznych odbiorników GPS. W celu ułatwienia dostępu do usług jakie oferuje ten system, szczególnie użytkownikom których satysfakcjonuje dokładność pozycji na poziomie metrowym, w sprzedaży pojawiły się również tanie alternatywne urządzenia mobilne takie jak: PDA, Pocket PC czy smartfony, które wyposażono w odpowiednie chipy GPS. W artykule podjęte zostało zadanie wykonania prostej mapy nawigacyjnej fragmentu miasta, przeznaczonej dla ręcznych odbiorników GPS oraz udostępnienie jej w internecie w formie interaktywnej. Mapę wykonano na podstawie danych uzyskanych z pomiarów ręcznym odbiornikiem GPS i darmowego oprogramowania GIS. Natomiast za pomocą takich narzędzi jak HTML, CSS i JavaScript oraz w oparciu o dokumentację biblioteki Google Maps API opublikowano ją w internecie. (abstrakt oryginalny)
Współczesne techniki nawigacyjne można z powodzeniem wykorzystywać w transporcie miejskim. Jednakże istotnym problemem jest, oprócz dokładności określania współrzędnych, dostępność sygnałów nawigacyjnych w warunkach wysokiej i gęstej zabudowy miejskiej. W prezentowanym artykule przedstawiono wyniki badań dokładności, dostępności i wiarygodności określania pozycji wyznaczanej za pomocą systemu GPS/EGNOS na terenie silnie zurbanizowanym o zabudowie ciągłej i porównano je z wynikami otrzymanymi dla pozycji na terenie otwartym, wolnym od zakłóceń. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wyznaczenie współrzędnych osnowy szczegółowej GPS III powiatu wieruszowskiego
80%
W pracy przedstawiono metodykę pomiaru i opracowania osnowy szczegółowej GPS III na obszarze powiatu wieruszowskiego. Pomiary 988 punktów wykonano metodą statyczną w ciągu dziesięciu dni z wykorzystaniem 12 odbiorników GPS Ashtech Z-XII, Z-Surveyor, Z-Xtreme. W pracy przedstawiono także analizy wyrównania i transformacji z układu ETRF-89 do państwowych układów współrzędnych: "1965" i "2000". Z uwagi na liczne zasłony drzew nad wyznaczanymi punktami, obserwacje GPS powtórzono na około trzydziestu punktach, aby uzyskać wymaganą dokładność i niezależną kontrolę pomiarów. Dodatkowo przy takiej liczbie odbiorników bardzo skuteczne okazały się analizy zamknięć przyrostów w trójkątach jak również warunki geometryczne nieoznaczoności pomiarów fazowych stosowane przy rozwiązaniach multistacyjnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Application of GPS Technology in Surface Mining
80%
The fact that the satellite system provides data independently of weather conditions, round the clock and anywhere in the world is a major advantage of the system. During the last two decades the satellite technology has been undergoing fast developments worldwide, which has resulted in the use of GPS technology in many fields. In the surface mining industry the GPS has proven to be useful mainly at resolving usual surveying tasks. The option is now investigated of utilisation the GPS technology also for facilitation of the mining process. (fragment of text)
W referacie przedstawiono wybrane problemy dotyczące implementacji europejskiej usługi opłaty elektronicznej EETS w Polsce. Instytut Transportu Samochodowego prowadził testy projektu pilotażowego - struktura funkcjonalna Krajowego Systemu Automatycznego Poboru Opłat (KSAPO). W skład systemu wchodzą następujące elementy: dwa inteligentne urządzenia pokładowe OBU, dwie bramki kontrolne, laboratoryjny model krajowej centrali automatycznego poboru opłat KCAPO. OBU automatycznie nalicza opłatę (myto), biorąc pod uwagę kategorię pojazdu (dmc, liczbę osi), klasę emisji spalin oraz przejechany odcinek drogi. OBU jest wyposażone w moduł GPS, GSM oraz DSRC, co zapewnia mu interoperacyjność z innymi systemami EETS w państwach członkowskich UE. System spełnia wymagania dyrektywy 2004/52/EC oraz decyzji KE. (abstrakt oryginalny)
9
80%
W referacie pokazano sposób opracowania wyników pozycjonowania dla obserwacji GPS wspomaganych użyciem pseudosatelity (PL, pseudolite). Zastosowano oprogramowanie własne oparte na wyrównaniu sekwencyjnym metodą najmniejszych kwadratów. Pokazano pozytywny wpływ dołączania obserwacji PL na wyniki, przy założeniu różnych, symulowanych zasłon sfery niebieskiej.(abstrakt oryginalny)
10
80%
W praktyce wykorzystania pomiarów GPS w precyzyjnych pracach geodezyjnych istotnym źródłem błędów okazuje się charakterystyka środka fazowego anteny odbiornika sygnałów GPS. Problem ten pojawia się w wyraźnej postaci, gdy w trakcie jednej sesji pomiarowej korzystamy z obserwacji sygnałów GPS pozyskanych z różnych zestawów odbiornik - antena, w tym ze stacji pemanentnych. W celu poprawienia dokładności i niezawodności wyników na podstawie opracowania sygnałów GPS należy uwzględnić parametry charakterystyk anten odbiorczych. W artykule zilustrowano wpływ uwzględnienia charakterystyk anten w funkcji odległości zenitalnej sygnału na wyniki wyznaczania wysokości punktu na dwóch przykładach liczbowych.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wykorzystaniem wirtualnych stacji referencyjnych VRS (Virtual Reference Station) generowanych w polskim wielofunkcyjnym systemie satelitarnej, aktywnej sieci geodezyjnej ASG-EUPOS. Wykorzystanie wirtualnych stacji referencyjnych pozwala na wzmocnienie układu elementów nawiązania, skrócenie długości wektorów nawiązania, może także prowadzić do ogólnej poprawy konstrukcji geometrycznej wyznaczanej sieci. W niniejszej pracy skoncentrowano się na określeniu optymalnej długości wektorów nawiązania przy określonej założonej długości sesji obserwacyjnej realizowanej metodą statyczną. Przeprowadzone eksperymenty badawcze dowiodły, że podejście takie umożliwia poprawę parametrów jakościowych zakładanej w taki sposób sieci realizacyjnej. Jednak wymierny efekt jakościowy staje się zauważalny po skróceniu długości wektorów nawiązujących do około 35 km. Odpowiada to w przybliżeniu połowie odległości, w jakiej zostały rozmieszczone stacje referencyjne (CORS) w systemie ASG-EUPOS. Zaproponowane rozwiązanie prowadzi do zwiększenia niezawodności zewnętrznej związanej z warunkami nawiązania oraz poprawia dokładność zwłaszcza w sensie bezwzględnym (wyznaczenia wektorów GPS i błędów położenia punktów). (abstrakt oryginalny)
W Europie system tachografów cyfrowych wprowadzono w 2005 roku. W Polsce od 1 maja 2006r. Przez kilka lat funkcjonowania, kierowcy wynaleźli skuteczne metody modyfikacji wskazań tachografu cyfrowego. W artykule przedstawiono koncepcję rozwiązania tego problemu wykorzystując odbiornik GPS połączony z tachografem. W artykule zaprezentowano przykład weryfikacji wskazań urządzenia rejestrującego, jakim jest tachograf w transporcie drogowym. Wykorzystanie nawigacji satelitarnej GPS a w przyszłości Galileo pozwoli sprawdzanie wskazań urządzeń pomiarowych również w innych dziedzinach transportu i Życia codziennego.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł opisuje wyniki doświadczenia zmierzającego do oceny precyzji i dokładności działania serwisów czasu rzeczywistego sieci stacji permanentnych GNSS ASG-EPUOS. Przedstawiono tu problematykę pozycjonowania z wykorzystaniem serwisów precyzyjnego pozycjonowania w oparciu o metodę RTK (Real Time Kinematic) i NRTK (Network RTK).(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki opracowania pomiarów sygnałów GPS na wybranych punktach poziomej osnowy geodezyjnej III klasy na obszarze Krakowa. Pomiar ten miał charakter kontrolny w stosunku do wcześniej wykonanego przeliczenia osnowy z układu lokalnego Krakowa do układu "2000". Do pomiarów wybrano kilkadziesiąt punktów, na których wystąpiły największe odchyłki wyżej wymienionych transformacji współrzędnych. Pomiary sygnałów GPS zrealizowano metodą szybką statyczną, w nawiązaniu do stacji permanentnej KRAW znajdującej się na budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. Dzięki temu uzyskane z pomiaru współrzędne nie były obarczone błędami osnowy klasy I i II. Wykonano szereg analiz umożliwiających porównanie współrzędnych z transformacji i z bezpośredniego pomiaru. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Istota i zastosowanie systemu Galileo
80%
Nawigacja satelitarna to "rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi". Zasada działania systemu nawigacji satelitarnej polega na pomiarze przebytej drogi sygnału wysłanego przez satelitę, poruszającego się po zdefiniowanej orbicie, do anteny terminalu odbiorczego. Systemy nawigacji satelitarnej rozwiązują problem, z którym ludzkość miała do czynienia od początków cywilizacji, a mianowicie zrewolucjonizowały sposoby określania położenia obiektów w przestrzeni i czasie. Niezależnie od warunków pogodowych, pory dnia i nocy możliwe stało się z bardzo dużą dokładnością ustalanie parametrów badanych obiektów, czyli współrzędnych i prędkości ich przemieszczania; ponadto zaczęto również transmitować bardzo dokładne informacje na temat czasu.(fragment tekstu)
16
Content available remote Wpływ dołączenia obserwacji od pseudosatelity na wyrównanie sieci GPS
61%
W artykule zaprezentowano wyniki wyrównania sieci GPS w trudnych warunkach pomiarowych. Sieć została wyrównana dwukrotnie - z oraz bez dołączonego pseudosatelity. Obliczenia zostały wykonane przy wykorzystaniu autorskiego oprogramowania umożliwiającego obliczenie wektora na podstawie obserwacji GPS i obserwacji od pseudosatelity. Wpływ dołączenia pseudosatelity na wyrównanie sieci określony został na podstawie porównania wyników wyrównania sieci GPS bez utrudnień, GPS z utrudnieniami oraz GPS+PL z utrudnieniami.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Monitorowanie polskiej sieci stacji referencyjnych GPS
61%
W związku z dynamicznym rozwojem stacji permanentnych GNSS na terenie Polski wraca problem kontroli pracy stacji oraz realizacji sytemu ETRS'89. Od kilku lat są w obiegu współrzędne stacji permanentnych GNSS, których źródło pochodzenia nie jest znane. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest koncepcja monitorowania stacji permanentnych zgodnie ze standardami EPN. Referat zawiera koncepcję takiego rozwiązania oraz wyniki obliczeń, które wykonano w 2006 r. W analizie wyników zostanie przedstawione również porównanie współrzędnych z wynikami uzyskanymi w systemie ASG-PL.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Mathematical Model of Attitude Control Bucket-wheel Excavator
61%
Niniejszy artykuł przedstawia problemy związane z możliwościami zastosowania systemu GPS na łopatach kombajnu K800. W chwili obecnej operowanie na powierzchni urabianej wymaga pozyskiwania wielu informacji związanych z monitorowaniem procesu wydobycia oraz ekstrakcją selektywną. Wykorzystanie systemu GPS wydaje się być jedynym prawidłowym sposobem monitorowania, gdyż odbiorniki te są odporne na wibrację, kurz, różnice temperatur oraz zmiany atmosferyczne. Jedynym wymogiem jest komunikacja z systemem satelitarnym. Oznacza to, że nie mogą być one umieszczone w metalowych obudowach, ani w miejscach, które powodują ich osłonięcie lub w sąsiedztwie przewodów wysokiego napięcia. Nie powinny być one montowane również w okolicach koła kombajnu, ze względu na ryzyko zniszczenia wynikające z niewielkiej odległości od narzędzia urabiającego. Z tego względu odbiorniki GPS powinny być umiejscowione w najwyżej położonych punktach maszyny na powierzchni metalowej, stąd też konieczny jest model matematyczny, za pomocą którego wyznaczone zostanie miejsce montażu. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Methods of Users Localization in 802.11 Networks
61%
Systemy lokalizacji terminali w sieciach 802.11 stały się istotną kwestią. Wiele nowych aplikacji bazuje na śledzeniu użytkowników. Informacje o lokalizacji punktów dostępowych mogą również pomóc we właściwym doborze kanałów w małych sieciach domowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wdrożonego systemu telematycznego Poltrack oraz zbadanie wpływu tego systemu na proces zarządzania transportem samochodowym w przedsiębiorstwie Saltrans. W części empirycznej wykorzystano metody badawcze takie jak: wywiady bezpośrednie z właścicielem przedsiębiorstwa, analiza uzyskanych dokumentów i praca z programem. Zastosowanie tych metod pozwoliło na zbadanie wpływu systemu na proces zarządzania transportem samochodowym w przedsiębiorstwie Saltrans, co syntetycznie przedstawiono w poszczególnych podrozdziałach artykułu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.