Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Global environmental policies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono założenia programowe ekohumanizmu. Omówiono założenia: ekologiczne, ekonomiczne i etyczne. Przeanalizowano problem budowania świadomości ekohumanistycznej.
Artykuł traktuje o metodologicznym podejściu do istotnych kwestii integrowania komunikacji w globalnym systemie relacji ekologicznych i ekonomicznych. Bieżąca sytuacja i analiza sprzeczności, jakie wynikają z procesu globalizacji, determinują potrzebę stworzenia efektywnego, instytucjonalnego wsparcia dla rozwoju globalnej ekonomii. Międzynarodowa i środowiskowa integracja, która powinna być podstawą globalizacji, jest identyfikowana jako nowy etap w rozwoju globalnej ekonomii i rozwiązywaniu problemów środowiska. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie problemu międzynarodowej koordynacji polityki ekologicznej oraz środowiskowych i ekonomicznych argumentów na jej rzecz. Ponadto zamiarem Autorki jest określenie wpływu wspólnego działania w zakresie ochrony środowiska na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz handel międzynarodowy. W tym kontekście szczególna uwaga zostanie poświęcona GATT/WTO, jako forum dla międzynarodowej koordynacji polityki ekologicznej. (fragment tekstu)
4
Content available remote Psychologia środowiskowa jako determinant zachowań aktorów międzynarodowych
84%
Znajomość poniższych zagadnień pozwoli czytelnikowi odpowiedzieć na takie pytania, jak: 1. Dlaczego do tej pory nie zdołaliśmy jako społeczność międzynarodowa wyartykułować nowego porozumienia, skutecznie ograniczającego sczerpywanie kapitału nieodnawialnego?; 2. Które kraje, w kontekście zagrożeń dla środowiska i zrównoważonego rozwoju, mają największy interes w utrwalaniu reżimu "liberalnego chaosu" w handlu?; 3. Co warunkuje konkretną postawę polityków i dyplomatów w poddanej analizie dziedzinie, szczególnie biorąc pod uwagę różnicę kontekstów granicznych i kulturowych, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie się idiosynkratycznej percepcji narodowej?; Odpowiedź na nie i podjęcie wspólnych działań na poziomie globalnym wymaga od zainteresowanych stron wysiłku intelektualnego dla zrozumienia interesu i intencji każdej z nich. To zaś rodzi konieczność poznania ekonomiczno-psychologicznych sił kierujących ludzkim umysłem. Odpowiedzi na nurtujące pytania o charakterze ontologicznym i aksjologicznym - mające wskazać na determinanty ludzkich zachowań przy okazji kontaktu człowieka ze środowiskiem naturalnym i związanymi z nimi stresami środowiskowymi - dostarcza wieloletnia spuścizna badań naukowych prowadzonych przez psychologów środowiskowych. To oni w wyniku poznawczych eksperymentów empirycznych (najczęściej ankiet i wywiadów bezpośrednich) starają się sformułować obiektywne wnioski, tłumacząc logikę i racjonalność ludzkich postaw na styku warunkowanym przez siły natury, przy asyście których człowiek prowadzi codzienną egzystencję. Odwołanie się tutaj do opisu zachowań indywidualnych i zbiorowych jest bezsprzecznie niezbędne, by móc w konsekwencji zrozumieć istotę działań podmiotów pierwotnych i wtórnych prawa międzynarodowego. Chodzi tu o aktorów politycznych, których prawnie wiążące decyzje, podejmowane na szczeblu międzyrządowym i ponadnarodowym, odnoszą się do ochrony środowiska lub jej braku sensu stricto i sensu largo. Psychologia środowiskowa, jako odrębny dział nauk społecznych, jest tym cenna, że systematycznie wnosi ogromny wkład do percepcji ekologicznej wszystkich kategorii społeczeństwa tzw. globalsów, mobalsów i localsów poprzez kreację środowiskowych teorii eksplanacyjnych. Sedno rozważań stanowi w nich działalność antropogeniczna w obrębie systemu środowiska naturalnego.(fragment tekstu)
Les politiques monétaires non conventionnelles de la Banque Centrale Européenne, souvent qualifiées de politique de bilan, sont généralement traitées dans la littérature selon une approche néo-wicksellienne basée sur le taux d'intérêt réel naturel. L'article présente cette approche néo-wicksellienne, ainsi que ses limites. En particulier, il est proposé l'idée que cette approche maintient la politique monétaire dans une perspective de court-moyen terme de politique de stabilisation conjoncturelle ne permettant pas d'intégrer de manière parfaitement adéquate des problématiques de moyen terme et structurelles, comme la stagnation séculaire, mises en évidence par la crise. L'article développe une approche d'inspiration keynésienne des politiques de bilan de la Banque Centrale Européenne permettant notamment de tenir compte de problèmes structurels de l'économie européenne comme la stagnation séculaire et la transition écologique ; mais aussi les questions de demande, de redistribution et d'inégalités qui ont aussi été présentés comme étant à l'origine de la crise. La finalité ultime de cette approche d'inspiration keynésienne des politiques de bilan est de contribuer à la sortie de la crise actuelle, et tenter de prévenir les crises futures.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Perspektywa finansowa do 2020 roku a wyzwania dla Unii Europejskiej
84%
W artykule przedstawiono realne i potencjalne wyzwania, które stoją przed Unią Europejską w okresie zmian cywilizacyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia wynikające z antropogenicznego obciążenia środowiska przyrodniczego. Wskazano narzędzia, które należałoby podjąć w perspektywie finansowej 2014-2020 od idei zrównoważonego rozwoju i koncepcji zielonej gospodarki do pakietu energetyczno-klimatycznego. Obszerniej zaprezentowano problem kształtowania odporności na globalne zagrożenia w kontekście szacunku kosztów działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu w okresie do 2030 roku. (abstrakt oryginalny)
Zmiany w rozwoju społeczno-gospodarczym - zarówno w skali globalnej i regionalnej, a poniekąd nawet lokalnej - zachodzą coraz szybciej oraz mają specyficzną cechę w każdym kolejnym cyklu. Otóż w latach 70. XX wieku nabrzmiały problemy zanieczyszczenia środowiska naturalnego przez gospodarkę oraz podejmowanie z tego powodu przedsięwzięć ochronnych. Pojawiły się zatem kwestie takie jak granice wzrostu gospodarczego z powodu wyczerpywania się zasobów surowcowych oraz źródła finansowania inwestycji w ochronie środowiska. (abstrakt oryginalny)
Początki światowych konferencji na rzecz ochrony środowiska sięgają 1972 roku. Wtedy po raz pierwszy w Sztokholmie zorganizowano konferencję ONZ poświęconą ochronie środowiska. Hasło, towarzyszące temu wydarzeniu brzmiało: "Mamy tylko jedną ziemię". Sama konferencja zaowocowała wieloma ważnymi publikacjami, choć z punktu politycznego była nieudana. Świat nie był przygotowany na rewolucję, która tak naprawdę miała dopiero nadejść. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko globalnego ocieplenia jest jednym z wyzwań, przed jakim stoi ludzkość. Problem ten został dostrzeżony już w latach 70. XX w., zaś na przełomie dwóch kolejnych dekad środowisko międzynarodowe podjęło próbę przyjęcia rozwiązań mających na celu zredukowanie skali przyczyny tego zjawiska - emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Za cel postawiono przyjęcie efektywnego dokumentu, którego zobowiązania miały w procesie ich realizacji doprowadzić do ograniczenia przez rozwinięte państwa wspomnianej emisji. Zadanie to zostało postawione przed Międzyrządowym Komitetem Negocjacyjnym ds. Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Intergovenmental Negotiating Committee - INC - for a Framework Convention on Climate Change - FCCC), zwanej także Ramową Konwencją Klimatyczną, która miała stać się dokumentem przygotowanym w procesie negocjacji. Wraz z podjętymi w ramach Komitetu pracami rozpoczął się proces negocjacji klimatycznych, mający na celu stałą adaptację środowiska międzynarodowego do postępujących zmian klimatycznych: nakładania na państwa nowych zobowiązań, negocjowania ich oraz tworzenia nowych mechanizmów działania i współpracy. (fragment tekstu)
Międzynarodowe zróżnicowanie państw pod względem rozwiązań legislacyjnych w zakresie ochrony środowiska oraz zasad, celów i narzędzi polityki ochrony środowiska czy też mówiąc słowami teorii ekonomiki środowiska naturalnego: zróżnicowanie pod względem stopnia internalizacji środowiskowych kosztów zewnętrznych, rodzi wiele różnego rodzaju konsekwencji natury ekologicznej. Okazuje się jednak, że podział państw na kraje stosujące względnie liberalne normy i standardy środowiskowe, w których stopień świadomości ekologicznej społeczeństwa jest dość niski, oraz kraje, które pod adresem producentów, usługodawców, importerów, a także konsumentów formułują bardzo restrykcyjne wymagania, będące często konsekwencją rosnących oczekiwań społecznych, implikuje nie tylko skutki negatywne dla środowiska przyrodniczego, ale narusza także równowagę w innych sferach ludzkiego życia, np. w gospodarce światowej w obszarze międzynarodowych przepływów towarów, usług i kapitałów. W tym ostatnim przypadku najczęściej mówi się o zjawisku tzw. neokolonializmu czy też imperializmu ekologicznego, które nie tylko samo w sobie jest czymś szkodliwym, ale dodatkowo poprzez fakt jego występowania generuje kolejne negatywne środowiskowo, społecznie i gospodarczo konsekwencje. Mając to na uwadze w niniejszym opracowaniu podjęta zostanie próba identyfikacji tego typu działań w gospodarce światowej oraz określenia stopnia, zakresu i intensywności ich występowania, a także próba syntetycznej oceny tego zjawiska, tak z punktu widzenia globalnych, jak i krajowych potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego. (fragment tekstu)
Omówiono obszar konfliktów na tle ekologicznym pomiędzy krajami Północy i Południa. Przedstawiono problem gotowości uczestnictwa obu grup krajów w przedsięwzięciach zmierzających do rozwiązywania zagrożeń środowiska oraz wpływ narodowej polityki ochrony środowiska na handel międzynarodowy.
Pomimo obfitości wody w morzach i oceanach, w teorii ekonomii oraz w polityce gospodarczej ostatnio mocniej eksponuje się kwestie niedoboru zasobów wodnych w skali regionalnej i lokalnej w postaci coraz częściej odczuwanego deficytu wody słodkiej, a zwłaszcza pitnej. Problem ten wymaga holistycznego podejścia z uwzględnieniem różnorodnych aspektów gospodarki wodnej, w tym o charakterze również filozoficznym i etycznym. Celem artykułu jest zaprezentowanie kwestii deficytu zasobów wodnych w powiązaniu z bezpieczeństwem narodowym, czyli publicznym, oraz innych kwestii o charakterze społecznym.(fragment tekstu)
Zmiany, które zachodzą obecnie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, wymagają przezwyciężenia wielu problemów, takich jak: brak równowagi ekonomicznej, niedostatek kapitału, utrata tradycyjnych rynków zbytu, przestarzała struktura gospodarcza itp. Przemiany ustrojowe ujawniają także bariery o charakterze psychologicznym, będące częściowo dziedzictwem starego systemu. Inną grupę problemów stanowią konflikty na tle narodowościowym i religijnym. Na szczęście dotyczą one tylko niektórych krajów tej części Europy. Cierpienia i wyrzeczenia związane z przezwyciężaniem wszystkich trudności sprawiają, że społeczeństwa i rządy krajów Europy Wschodniej skupiają uwagę głównie na problemach wewnętrznych, mniejszą zaś na problemach globalnych. Ale ich rozwiązanie i tak możliwe będzie przy współudziale całej społeczności międzynarodowej (w bardzo długim czasie) i jest konieczne w jej interesie. (fragment tekstu)
Konferencja w Rio de Janeiro była bardzo ważnym etapem na drodze tworzenia się nowej, globalnej świadomości ekologicznej. Świadczy o tym przyjęcie dwu podstawowych dokumentów: "Deklaracji z Rio", precyzującej 27 praw i zasad ekorozwoju oraz Globalnego Programu Działań - AGENDA 21 - określającego harmonogram działań i kosztorys wydatków w latach 1993-2000. W dokumentach tych zaprezentowano założenia filozoficzno-społeczne i gospodarcze nowej ery ekologicznej. Ustalono 40 głównych problemów, które powinny być rozwiązane do 2000 roku. Określono także mechanizmy finansowo-gospodarcze, niezbędne do realizacji celu głównego - zrównoważonego rozwoju świata. Uznano za konieczne wydatkowanie 600 mld dol. rocznie na ten cel. Według założeń, pieniądze te powinny pochodzić z odpisu 0,7% dochodu narodowego brutto państw wysoko uprzemysłowionych. W wymienionych dokumentach ujęto ponadto zadania dla rządów państw i samorządów terytorialnych, niezbędne do wdrożenia ustaleń "Szczytu Ziemi". Podczas konferencji nie zdołano jednak uzgodnić wielu problemów, które ułatwiałyby (sprzyjały) wdrażaniu ekorozwoju. (fragment tekstu)
Przedmiotem opacowania jest model zarządzania środowiskiem według normy ISO 14001. Autorka charakteryzuje jego strukturę (planowanie, wdrażanie i działanie, kontrola i działania korygujące, audyt systemu) oraz dokumentację jako podstawowe narzędzie modelu. Zarysowuje także zagadnienie funkcjonowania europejskiego znaku ekologicznego.
Purpose.The human influence on the environment and its protection are subjects of marketing communication, and numerous regulations were issued to control the "green" messages. The popularity of such practices makes it essential to compare the reactions to green marketing and greenwashing in two European societies and to check how "green" awareness of European consumers translates into behavior. Design/method/approach. The review of literature and decisions regulating green marketing is followed by a CAWI study of the French and Polish young consumers ecological attitudes, intentions, and behaviors. ANOVA and linear regression methods were used to analyze data. Findings. The French young consumers are more pro-environmentally focused than Poles and display more robust skepticism toward sustainable claims. The Poles, more than the French, focus on the products' primary functions. Both groups show higher levels of spontaneous awareness of greenwashing than average consumers in those two countries. Our hypotheses about relationships of ecological attitudes with purchase intentions and behavior were supported. Surprisingly, there was a negative relation between French nationality and environmental behaviors. Originality/Value. There is a regional market segment of European consumers from Generation Z who react similarly to green marketing claims and reject the greenwashing actions. They are highly environmentally aware, but the relationships between their eco-attitudes and behaviors, albeit significant, are weak. Practical implications. The marketers aiming their activity at the young customer segment should not expect an immediate influence of ecological attitudes on behaviors. This market segment can instead become a powerful influencing group among their societies. (original abstract)
Zainteresowanie problematyką globalnych skutków ekologicznych działalności gospodarczej, jak i współzależności gospodarki, handlu, stanu środowiska i jego ochrony w skali całej społeczności międzynarodowej, nie znajdowało jak dotąd należytego zainteresowania w polskiej literaturze ekonomicznej. Pojawiające się od czasu do czasu opracowania na ten temat miały charakter fragmentaryczny, to znaczy podejmowały tylko wybrane zagadnienia mieszczące się w obrębie tej problematyki: na przykład praca S. Czai Globalne zmiany klimatyczne, artykuły K. Górki na temat ekologicznych aspektów integracji Polski z Unią Europejską, czy artykuły i studia piszącego tę recenzję poświęcone tej problematyce, a także ekologicznym uwarunkowaniom handlu międzynarodowego. W tej sytuacji z wielkim zadowoleniem należy powitać wydanie pracy prof. A. Budnikowskiego jako pierwszej w Polsce próby syntetycznego i kompleksowego jednocześnie przedstawienia z punktu widzenia nauk ekonomicznych (ekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz ekonomii środowiska i zasobów naturalnych) globalnych uwarunkowań i skutków zanieczyszczenia środowiska i jego ochrony. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do ochrony środowiska i budowy "zielonej gospodarki" w kontekście uwarunkowań globalnych i europejskich dla rozwoju rynku towarów i usług środowiskowych (szczególną uwagę poświęcono w nim krajom Europy Środkowej i Wschodniej). Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest również promowanie czystego wzrostu ekonomicznego w celu wzmocnienia przechodzenia do bardziej zrównoważonej i bardziej zielonej gospodarki w sektorze energetycznym, przez wdrażanie redukcji emisji gazów cieplarnianych i tlenków siarki oraz przez rozwój energetyki bazującej na odnawialnych nośnikach energii. Pewne osiągnięcia w tej dziedzinie zostały zaprezentowane w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Ziemia, w Układzie Słonecznym, jest trzecią planetą od Słońca i jest jedyną, na której istnieje życie. Dostarcza wszystkich niezbędnych suplementów do istnienia i przetrwania żywych stworzeń. Już po raz 53, jak co roku 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. (abstrakt oryginalny)
W 1992 r. została utworzona w Niemczech Rada Naukowa Rządu Federalnego ds. Globalnych Zmian Środowiska. Rada zobowiązana jest do przedkładania w każdym roku raportu na temat globalnych zagrożeń środowiska w celu zapewnienia odpowiednich informacji dla rządu niemieckiego i jego agend, a także dla szerokiej, zainteresowanej publiczności. Rada składa się z dwunastu członków posiadających szczególną wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony środowiska. Do swojej dyspozycji posiada specjalne biuro w Bremerhaven. Do tej pory Rada przedłożyła już cztery raporty o globalnych problemach ochrony środowiska: "Świat w przemianach: podstawowa struktura globalnych stosunków człowiek-środowisko", 1993; "Świat w przemianach: zagrożenie gleb", 1994; "Scenariusz możliwości globalnego zmniejszenia CO2 i strategie jego wprowadzenia. Stanowisko wobec pierwszej konferencji państw stron Ramowej konwencji o zmianach klimatu w Berlinie", 1995; "Świat w przemianach: drogi do rozwiązania globalnych problemów środowiska", 1995. Raport naukowy "Świat w przemianach: drogi do rozwiązywania globalnych problemów Środowiska" zasługuje na szczególną uwagę, także polskich czytelników. Składa się on z wprowadzenia i trzech podstawowych części: "Społeczne przesłanki rozwiązywania globalnych problemów środowiska", "Międzynarodowe umowy na rzecz rozwiązywania globalnych problemów środowiska" oraz "Podsumowania wypowiedzi i zaleceń". Całość uzupełniona jest przez szczegółowe załączniki a także bogatą literaturę przedmiotu. W ujęciu Rady Naukowej Rządu Federalnego d/s Globalnych Zmian Środowiska podstawowe trendy tych przemian uległy zaostrzeniu i na razie nie widać korzystnych zmian. Dlatego też stają się konieczne zarówno poprawa społecznych przesłanek rozwiązywania globalnych problemów ochrony środowiska, jak również umowy międzynarodowe mające niezbędne środki i instrumenty do ograniczania i kontroli zagrożeń. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.