Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Global information systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Na przykładzie systemu GIS omówiono wybrane problemy organizacyjne i ekonomiczna, które mogą pojawić się podczas wprowadzania systemów informacyjnych.
Szybkość zmian otoczenia biznesowego, w którym, na coraz większą skalę, przychodzi działać organizacjom gospodarczym wymusza na nich ciągłą konieczność dostosowywania się. Zaostrzająca się walka konkurencyjna i globalizacja gospodarki wymuszają poszukiwanie i wykorzystywanie coraz lepszych strategii i narzędzi służących prowadzeniu biznesu. Bell wskazuje, iż "... najistotniejsze w społeczeństwie postprzemysłowym jest to, że wiedza i informacja stają się źródłem strategii i przemian społeczeństwa. czyli tym samym, czym praca i kapitał w społeczeństwie przemysłowym (...) Nowa technika informacyjna staje się podstawą myślenia technicznego, w którym wiedza teoretyczna i jej nowe techniki (takie jak analiza systemowa) nierozłączne z komputerem stają się decydujące dla innowacji przemysłowych i wojskowych" Iak więc, obecny rozwój organizacji nierozerwalnie związany jest z narzędziami przetwarzania informacji, nowoczesnymi modelami SIZ i narzędziami IT. Współczesne informacyjne systemy zarządzania przedsiębiorstwem nie są zdolne zapewnić przewagi konkurencyjnej organizacji bez nowoczesnych i efektywnych metod jej zbierania i rozprowadzania. Cechą charakterystyczną nowoczesnych strategii biznesowych jest odejście od patrzenia na organizację przez pryzmat hierarchii i funkcji poszczególnych działów, na rzecz skupienia się na procesach, jakie w niej zachodzą. Brane jest lakże pod uwagę radykalne podejście do definiowania nowych procesów. Hammer i Champy zauważają iż "w dziedzinie reinżynierii radykalne przeprojektowanie oznacza odrzucenie wszystkich dotychczasowych struktur i procedur i wymyślenie kompletnie nowego sposobu osiągnięcia celu" (fragment tekstu)
Wraz z rozwojem systemów baz danych i wzrostem ilości gromadzonych danych problem uwzględnienia zmienności świata stal się na tyle trudny, że do jego rozwiązania potrzebny był aż nowy paradygmat wsparty nowymi technologiami. Duże nadzieje na kompleksowe rozwiązanie problemu ujmowania zmienności świata w systemach informatycznych związano z technologią hurtowni danych i narzędziami klasy OLAP. Miała stać się ona panaceum na wszystkie kłopoty, jakie mieli informatycy z przechowywaniem i analizą historii. Nowa technologia rzeczywiście umożliwiła istotny postęp przede wszystkim w zakresie zadawania zapytań i analizy danych. Jednak niektóre z problemów związanych z poprawnym i formalnym ujęciem w systemie informatycznym zagadnień związanych z upływem czasu (zagadnień temporalnych) pozostają nierozwiązane. W artykule omówiono niektóre z nich. (abstrakt oryginalny)
Utożsamiając zrównoważony rozwój z ekorozwojem i zasadami koncepcji dobra społecznego w długiej perspektywie czasowej (strategicznej), ze szczególnym uwzględnieniem ekonomicznej i środowiskowej efektywności przedsięwzięć, w tym procesów zarządzania marketingowego, na uwagę zasługuje sposób realizacji tych koncepcji przez przedsiębiorstwa sektora IT, które charakteryzuje innowacyjność wynikająca z natury tego sektora. Funkcjonując w relacjach sieciowych, z dominującą pozycją promotora/lidera badanego sektora, dysponenta kluczowych zasobów w relacji, globalne organizacje systemowych produktów IT dostarczają sieciowych narzędzi stosowania i wspierania koncepcji zrównoważonego rozwoju, co stanowi przedmiot zainteresowania autorki artykułu.(abstrakt oryginalny)
Globalna współpraca internautów zmienia oblicze biznesu. Zarówno debiutujące spółki, jak i tworzone grupy internautów wykorzystują sieć znacznie skuteczniej niż wielkie korporacje. Zmieniają jedną branżę po drugiej tak szybko, że biznes nie jest w stanie za nimi nadążyć. Tak dzieje się w telekomunikacji, oprogramowaniu, handlu, finansach, rozrywce, mediach, reklamie. "Sieci stały się matecznikiem innowacyjności; są coraz mniej szczelne i bardziej zdecentralizowane." - uważa prof.Walter Powell z Uniwersytetu Stanforda.
Autor rozpatruje graf Internetu jako globalną gospodarkę, której jedynym wytwarzanym produktem jest informacja. Internet, jako sieć bezskalowa, oprócz połączeń technicznych buduje strukturę powiązań w układzie słów kluczowych. Zaproponowano ilościowy pomiar informacji oraz analizę wag, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi słowami kluczowymi w grafie informacyjnym. Do analizy ilości informacji oraz zależności, jakie zachodzą między poszczególnymi słowami kluczowymi, użyto modelu przepływów międzygałęziowych. (abstrakt oryginalny)
Informacja jest podstawowym zasobem każdej organizacji. Zarówno ilościowa, jak i jakościowa teoria informacji próbują formułować opisowe definicje tego pojęcia. Jednakże dla pełnego zrozumienia informacji należy umiejscowić tę kategorię pojęciową na poziomie całego systemu. Dopiero takie systemowe ujęcie informacji pozwala na pełne jej wykorzystanie, np. do analizy efektywności procesów informacyjno-decyzyjnych w uprzednio zidentyfikowanym systemie informacyjnym zarządzania. (abstrakt oryginalny)
GSI przedsiębiorstw i instytucji są pochodną realizowania przez nie strategii globalnej. Informatyczne systemy bankowe rozwijają się w kierunku dużych zintegrowanych systemów komputerowych. Autor charakteryzuje zagrożenia tej sytuacji.
Opracowanie jest kontynuacją poszukiwań nowych elementów teorii organizacji i zarządzania formułującej nowe zasady i formy, opisującej działania organizacji wirtualnej (e-biznesowej) w e-gospodarce. Organizacje w dzisiejszym globalnym otoczeniu muszą się borykać z problemami, które były nie do pomyślenia kilka lat temu. Wyzwania, przed jakimi stają liderzy są potęgowane przez problemy globalizacji, działalności prowadzonej w czasie rzeczywistym, wciąż rosnących wymagań konsumentów, braku niezbędnych umiejętności i konkurencji na nigdy wcześniej nienotowanym poziomie. Liderzy przedsiębiorstw na całym świecie zdają sobie sprawę ze strategicznej roli, jaką Internet pełni w kontekście zdolności przetrwania i konkurowania w przyszłości. Przedsiębiorstwa muszą się nauczyć panować nad możliwościami Internetu, aby w pełni zachować konkurencyjność w nowej gospodarce. Realia odnoszenia sukcesu w e-gospodarce różnią się od założeń, jakie do niedawna prowadziły organizacje do tego celu. Podstawy prowadzenia działalności diametralnie się zmieniły. Czynniki sukcesu są ulotne, jednak czynniki prowadzące do upadłości są takie same, jak w przypadku dotychczasowych praktyk menedżerskich. Przed przedsiębiorstwami zakorzenionymi w tradycyjnej gospodarce stoją znacznie trudniejsze zadania związane z dostosowaniem do potrzeb e-gospodarki. Korzyści skali tych przedsiębiorstw często skłaniają je do skupienia się na rynkach masowych zamiast na bezpośrednich powiązaniach z pojedynczymi klientami, które są preferowane przez e-gospodarkę. (fragment tekstu)
Summing up all considerations included in the article, one may state that IS security should be the subject of efficient management, system thinking about security management and arrangement of all the employees is necessary as well, and especially the knowledge of this issue by managerial staff. It is directly connected with shaping organizational culture directed at protection of confidential information resources of enterprise. In the article it was underscored that none of technical and technological solution will reduce threats resulting from features of human personality, and every strategy which do not perceive this dependency is doomed. That is why one should remember that trained employees may become ideal element of company's security management strategy. In connection with it there should be assured that employees will work in appropriate organizational culture, aware of the issues connected with IS security of enterprise. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.