Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalization of markets
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Rozwój i globalizacja rynków konsumenckich determinują ciągłe zmiany w zakresie funkcjonowania firm działających według własnej strategii konkurencyjnej i oferujących dostosowaną do różnych wymagań popytowych obsługę logistyczną podmiotów gospodarczych. Przykładem przedsiębiorstwa, w którym teorię logistyki przeniesiono na grunt działań praktycznych jest F.M Logistic, jeden z największych i najnowocześniejszych koncernów logistycznych w Europie. O pozycji tej firmy świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie Europe's 500 na temat przedsiębiorczej potęgi Europy1. Dane i dotyczyły 5000 firm zatrudniających nie mniej niż 50 pracowników, które wiatach 1991-1996 osiągnęły ponad 50% wzrost obrotów. W przygotowanym raporcie wśród dwudziestu najbardziej dynamicznie rozwijających się w badanym okresie firm F.M Logistic sklasyfikowano na 15 miejscu. Niewielka firma transportowa, którą w 1962 r. założyli bracia Claude i Edmund Faure oraz Jean Maria Machet w ciągu 30 lat stała się liderem wysoko wyspecjalizowanych usług logistycznych. (fragment tekstu)
Globalizacja rynków finansowych jest elementem szerszego zjawiska, którym jest globalizacja gospodarek narodowych. Jako cechy globalizacji rynków autor wymienia formowanie się światowej sieci obrotu dobrami i usługami, intensywny rozwój międzynarodowych obrotów kapitałowych, rozwój sieci światowego systemu transportowego oraz utworzenie światowego systemu informacyjnego. Kwestiami poruszonymi w artykule są ponadto: integracja rynków finansowych w krajach strefy euro oraz konsekwencje globalizacji rynków finansowych.
Financial behavior as a common term of social science, including economics, evokes many controversies connected with its proper definition. Scientists who use the term often lack precision in their attempt at defining the category, wich leads to ambiguity, and consequently, problems with studies of consumer financial behavior
Globalizacja1 to jeden z ważniejszych trendów, jakie charakteryzują współczesną gospodarkę. Zjawisko globalizacji jest wielowymiarowe, gdyż jego występowanie możemy obserwować w kilku obszarach - mówimy o globalizacji finansów, rynków i strategii, technologii, stylów życia i modeli konsumpcji, rządzenia i regulacji prawnych, globalizacji jako politycznym ujednolicaniu świata2. To właśnie wysoki stopień globalizacji gospodarki światowej przyczynił się do szybkiego rozprzestrzenia się kryzysu gospodarczego. Jednym z przejawów globalizacji widocznym na poziomie przedsiębiorstw jest ich umiędzynarodowienie3, czyli różne formy i zakres powiązań przedsiębiorstwa z rynkami zagranicznymi (abstrakt oryginalny)
Od końca lat siedemdziesiątych kwestie sprawiedliwości społecznej są często w zachodnim świecie uznawane za wielce kontrowersyjne, a co najmniej za szkodliwe ekonomicznie i politycznie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest potężna fala samoregulacji rynkowej, określana jako globalizacja rynkowa. (fragment tekstu)
Globalizacja gospodarki charakterystyczna dla naszej dekady, powoduje konieczność tworzenia aliansów strategicznych. Do najważniejszych aliansów telekomunikacyjnych należą: Global One, Unisource, AT&T-Unisource, World Partners, Concert. Dokonano oceny tych aliansów pod względem: wpływu rynkowego, skutków finansowych, skutków innowacyjnych, wpływu na politykę firmy.
The paper consists of globalization and liberalization impact on air transportation market. The article presents trends towards the privatization of international airline companies in the meaning of the development of worldwide alliances as also the liberalization. The challenges of the globalization are considered in the context of how appropriate policies and civil aviation activities should be developed.(original abstract)
Meeting the demands of "a new road to success" is difficult, especially for companies in the SME sector, which is why these organizations are increasingly deciding to various forms of cooperation. Creating a strategy for operation of company in the network is difficult because it must make a choice between creating a strategy in the network is difficult because it must make a choice between creating a strategy for group of organizations, and the result of the assumptions made by them individually. This article does not present a clear answer, but will concentrate on describing the concept of creating a strategy, which will be based on multilateral relations. (fragment of text)
Fenomen rozwojowy Chin jest efektem nałożenia się w czasie z jednej strony reform rynkowych, z drugiej postępującego procesu globalizacji. To połączenie w tym przypadku ujawniło bardzo wyraźne efekty synergiczne. Takich efektów nie byłoby bez specyfiki warunków chińskich i trafnej, jak się okazało w praktyce, polityki gospodarczej. Autor przedstawia wszechstronną analizę polityki gospodarczej Chin, na tle procesów globalizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Postępująca globalizacja światowych gospodarek przyczynia się do wzrostu powiązań między rynkami kapitałowymi. W związku z tym identyfikacja powiązań między rynkamioraz analiza zmian siły tych powiązań w czasie stanowią istotną wskazówkę dla krajowych decydentów makroekonomicznych i stają się ważnym elementem zarządzania ryzykiem związanym z funkcjonowaniem rynków kapitałowych. Tym samym głównym celem prezentowanego artykułu jest analiza powiązań pomiędzy rynkami kapitałowymi wybranych krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech i Węgier. Badanie relacji pomiędzy wskazanymi rynkami zostało dodatkowo uzupełnione o analizę ich powiązań z nieodległym geograficznie, a jednocześnie zaliczanych do wiodących w Unii Europejskiej rynkiem niemieckim. W badaniach wykorzystano model DCC-GARCH z warunkowym rozkładem t-studenta. A nalizę przeprowadzono w latach 1997-2015, co pozwala na sformułowanie wniosków odnośnie do tendencji w kształtowaniu się powiązań miedzy wybranymi rynkami, mierzonymi za pomocą warunkowych korelacji.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja gospodarki stwarza dla polskich przedsiębiorstw nie tylko szanse, ale i zagrożenia. Dostosowując swą strategię do nowych wymogów przedsiębiorstwo musi uwzględniać czynniki rynkowe, kosztowe, rządowe i konkurencyjne. Zależnie od okoliczności najbardziej pożądana może być strategia wzrostu albo strategia stabilizacji. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Implikacje globalizacji dla rynku pracy
75%
Obecnie na rynkach pracy dokonują się przyśpieszone zmiany, które według D. Kotlorz zostały wywołane przede wszystkim "(...) procesami globalizacji i integracji gospodarczej, przyśpieszeniem postępu technicznego w obszarze technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych czy nowymi strategiami wielkich korporacji"1, przy czym technologie informacyjne najbardziej wpływające na współczesną globalizację są najważniejszymi czynnikami sprawczymi nowoczesnych rynków pracy. XXI w. zrewolucjonizowały: "(...) komputer i informatyka oraz powszechne wmontowanie mikroprocesora w narzędzia produkcyjne". Efekty tego, widoczne w procesie pracy, wpływają na sytuację na rynku pracy. Autorka artykułu uważa, że "(...) ze względu na nasuwające się pytania o przyszłość pracy, równie ważny wydaje się kontekst prognostyczny, można by ewentualnie nazwać go kontekstem globalnym. Kontekst ten pojawił się w związku z dokonującymi się przemianami cywilizacyjnymi". Niezmiernie trudno jest precyzyjnie określić kierunki zmian, które w przyszłości dokonają się w procesie pracy. Jednak jest to konieczne, by przeciwdziałać negatywnym skutkom tych zmian. Celem artykułu jest przedstawienie opinii specjalistów z różnych dziedzin na temat wpływu globalizacji na przemiany dokonujące się w procesie pracy na współczesnym rynku pracy, a także wpływu kapitału intelektualnego na sytuację na tym rynku. (fragment tekstu)
Od kilku lat obserwuje się wzrost stopnia umiędzynarodowienia działalności polskich przedsiębiorstw, które aby utrzymać dynamikę rozwoju i sprostać rosnącej konkurencji krajowej i zagranicznej, coraz częściej poszukują dla wytwarzanych produktów nowych rynków zbytu poza granicami Polski. Efektem podejmowanych przez polskie podmioty gospodarcze działań jest rosnący eksport i wzrost poziomu bezpośrednich inwestycji zagranicznych głównie w krajach europejskich. Ze względu na wyzwania związane z wyjściem na zagraniczne rynki wiele małych i średnich przedsiębiorstw posiada ograniczone możliwości rozwoju międzynarodowej działalności w tradycyjny sposób. Artykuł ma na celu analizę możliwości rozszerzania rynków zbytu i umiędzynarodowienia działalności przez polskie przedsiębiorstwa dzięki wejściu w roli dostawców materiałów, komponentów czy wyrobów gotowych do globalnych łańcuchów dostaw. Powstaje pytanie, na które warto poszukać odpowiedzi, jakie czynniki mogą w najbliższych latach zwiększyć zainteresowanie liderów łańcuchów dostaw poszukiwaniem partnerów biznesowych i lokowaniem zakładów produkcyjnych w Polsce. Kluczowe znaczenie mogą odegrać dynamiczne zmiany wielu czynników obserwowane na światowych rynkach gospodarczych i na arenach politycznych, m.in. kryzys finansowo-ekonomiczny, które spowodują konieczność rekonfiguracji globalnych łańcuchów dostaw. Tym bardziej, że łańcuchy dostaw budowane w czasach stabilnej gospodarki mogą sobie nie poradzić z wyzwaniami, które niesie ze sobą nieprzewidywalne i szybko zmieniające się otoczenie biznesowe. (fragment tekstu)
15
Content available remote Zapotrzebowanie na pracą w warunkach globalizacji
75%
W literaturze przedmiotu wskazuje się na wielość uwarunkowań powstania i trwania tendencji globalizacyjnych, mających charakter zarówno gospodarczy, społeczny, technologiczny, kulturowy, jak i instytucjonalny. Czynnikiem instytucjonalnym byłoby np. stopniowe znoszenie znacznej części instrumentów protekcjonistycznych likwidujące bariery wymiany gospodarczej, otwierające rynki towarów i usług. Podobny charakter mają uzgodnienia międzynarodowe dotyczące funkcjonowania rynków kapitałowych, zwłaszcza w obszarze ich deregulacji dopuszczającej swobodny przepływ kapitałów. Czynnikiem o charakterze tak społecznym, jak i kulturowym stała się głównie unifikacja wzorców konsumpcji i ich szybka przenośność w przestrzeni, następująca w wyniku efektu naśladownictwa. Dla kształtowania się zapotrzebowania na pracę - jego wielkości i struktury - zasadnicze znaczenie mają czynniki technologiczne i gospodarcze. Rozważmy zatem te związki, pamiętając przy tym, iż czynniki determinujące procesy globalizacyjne obserwowane we współczesnej gospodarce światowej nie powinny być postrzegane jedynie poprzez pryzmat pełnionej w nich roli sprawczej, ale również jako skutek globalizacji. Mamy tu bowiem do czynienia ze związkami o charakterze sprzężenia zwrotnego. (fragment tekstu)
Zjawisko globalizacji nie jest powszechnie akceptowane. Przed rozpoczęciem ekspansji na rynek międzynarodowy przedsiębiorcy powinni przeprowadzić wnikliwe badania poszczególnych rynków zagranicznych pod względem poziomu etnocentryzmu (wrogości w nastawieniu do produktów pochodzenia zagranicznego) wśród konsumentów, co może przyczynić się do zmniejszenia poziomu ewentualnej porażki. W artykule zaprezentowano pytania, na które przedsiębiorca, chcący działać na określonych rynkach zagranicznych, powinien znaleźć odpowiedzi.
W warukach globalizacji rynków i gospodarki liczba małych i średnich przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych systematycznie wzrasta. Sprzedaż towarów i usług na rynkach zagranicznych oraz intensywność eksportu są dwoma wskaźnikami stosowanymi powszechnie do oceny stopnia internacjonalizacji przedsiębiorstw. Artykuł przedstawia kilka aspektów internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw i odnosi je do wyników badań w tym zakresie.
18
Content available remote Globalizacja a rynek pracy z uwzględnieniem Polski
63%
W artykule omówiono zmiany zachodzące na rynku pracy w warunkach globalizacji oraz możliwości finansowania inwestycji tworzących miejsca pracy w Polsce. Przedstawiono rozwiązania związane z programem zachęt inwestycyjnych, stosowane w innych państwach UE oraz inne formy pomocy dla przedsiębiorców, takie jak szkolenia. Na koniec ukazano problem wysokich stóp procentowych w okresie transformacji polskiej gospodarki.
Autor zauważa, że rozwój procesów globalizacyjnych i ich skutki na płaszczyźnie funkcjonowania przedsiębiorstw są dostrzegane również na polskim rynku. Nie dotyczy to wyłącznie podmiotów, których działalność rynkowa ma wymiar międzynarodowy. W wielu przypadkach, twierdzi autor, można nawet stwierdzić, iż efekty tych przemian mają dużo większe znaczenie dla rodzimych przedsiębiorstw, funkcjonujących wyłącznie na terytorium tylko naszego kraju. Są to z reguły podmioty mniejsze, których potencjał nie pozwala na ekspansję na rynki zagraniczne, a jednocześnie słabsze z punktu widzenia możliwości konkurowania na coraz bardziej nasyconym i zdynamizowanym rynku. Przedsiębiorstwa te również bacznie obserwują zachodzące na rynku przemiany, starając się wychwycić z nich i wykorzystać to, co może się stać szansą dla rozwoju lub nawet jedynie utrzymania się na rynku oraz uniknąć tego, co jawi się jako potencjalne zagrożenie dla bytu rynkowego.
Artykuł prezentuje wyniki badań ankietowych kadry menedżerskiej, dotyczących zarządzania przedsiębiorstwami spółdzielczymi. Wiele kwestii dotyczących zasad spółdzielczych, a zwłaszcza zasady demokracji (1 członek = 1 głos), nie zostało rozstrzygniętych w sposób jednoznaczny. Wymagane jest nowe spojrzenie na rzeczywistość spółdzielczą, gdyż współcześnie widzimy zmierzch tej formy gospodarowania. Natomiast doświadczenia krajów UE dowodzą, że podmioty te mają rację bytu w gospodarce rynkowej. By polskie spółdzielnie mogły się rozwijać, wymagane są zmiany w sferze organizacyjnej, prawnej i strukturalnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.