Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Glocalization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W dobie dynamicznych zmian w światowej gospodarce rośnie znaczenie nowego paradygmatu rozwoju zwanego rozwojem ukierunkowanym terytorialnie. Ta zmiana ogólnej koncepcji rozwoju determinowana jest wieloma czynnikami, a przede wszystkim tym, że jest ona wytworem historycznym, a więc ma wymiar czasowy. Zarówno rozwój regionalny, jak i lokalny są modelami dynamicznymi, w których istnieją ciągłe interakcje między elementami lokalnymi i globalnymi. Interakcje te tworzą system przestrzennie skoncentrowanych i historycznie ukształtowanych działalności technicznych, produkcyjnych i instytucjonalnych, wykonywanych i skoordynowanych w różny sposób przez wszelkiego rodzaju organizacje, czyli terytorium. Można stwierdzić, że terytoria kształtują się w sposób ewolucyjny, a ich historię tworzą kolejne, następujące po sobie fazy rozwoju oraz nowe sytuacje zewnętrzne, zmuszające je do ciągłego dostosowywania się. W ich granicach występuje nieustająca kombinacja czynników rozwoju, a cechy je odróżniające są niepowtarzalne i z trudem można je odtwarzać na innych obszarach. Terytoria zatem są specyficznymi konstrukcjami społecznymi. Współczesne realia społeczne wymagają łączenia wymiaru lokalnego i regionalnego z wymiarem światowym - globalnym. To sprawia, że terytoria są areną gry aktorów ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Podstawowa zmiana w samorządach terytorialnych dotyczy tworzenia klimatu współpracy różnych aktorów i osiągania wspólnych celów. Zarządzanie staje się elastycznym modelem podejmowania decyzji, opartych na luźnych, poziomych powiązaniach pomiędzy władzą publiczną i pozostałymi aktorami życia społeczno-gospodarczego. Jest to fundamentalna zmiana w stosunku do tradycyjnego modelu funkcjonowania samorządu, opartego na układzie hierarchicznym oraz formalnych procedurach. Nowe koncepcje polityki rozwoju lokalnego wspierają partnerstwo między sektorem samorządowym, sektorem prywatnym (reprezentowanym przede wszystkim przez przedsiębiorców) i sektorem społecznym (organizacje pozarządowe, grupy, zrzeszenia). Celem artykułu jest przedstawienie zmian w układach lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji zarządzania rozwojem lokalnym.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Globalizacja - ziszczenie wizji McLuhana
75%
Termin globalizacja jest dzisiaj jest jednym z najbardziej modnych i nośnych haseł, niezależnie od postaw, jakie wobec niej przybieramy. Globalizacja sprawia, iż świat, w którym przyszło nam żyć, kurczy się. Mimo tysięcznych odległości, jakie nas dzielą, dzięki zastosowaniu nowych technologii mamy nieodparte wrażenie, że przyszło nam żyć w jednej globalnej wiosce - parafrazując słowa McLuhana. Mimo iż McLuhan termin globalnej wioski odnosił do telegrafu, metafora ta świetnie wpisuje się w ideę Internetu. Jak zauważa McLuhan, elektryczne środki przekazu nie zwiększają władzy przestrzennej człowieka, a raczej tę przestrzeń znoszą. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy procesów rozwoju regionalnego sektorów TSL (ST) wielkich systemów społeczno-terytorialnych (STS) w kontekście zjawisk globalizacyjnych i glokalizacyjnych. Analiza klasteryzacji terytorialnej i funkcjonalnej jest oparta o modele korelacyjne dynamiki czasowej i zbieżności strukturalno-funkcjonalnej infrastruktury kolejowej jako bazy ST w skalach czasowych - 150, 50 i 30 lat z oceną kwasi-okresowości i zbieżności na zbiorze 56 państw i wielkich STS - hiper-regionów z najbardziej rozwiniętymi ST. Udowodniono zmienność okresowości cykli zbieżności procesów i możliwość identyfikacji STS jako hiper-regionów transportowych.(abstrakt oryginalny)
Inspiracją dla tego artykułu była książka, napisana przez Mario Raicha, Simona L. Dolana i Jana Klimka, zatytułowana Globalna transformacja biznesu i społeczeństwa. Autorzy podejmują w niej temat globalnej trans-formacji, pod kątem przede wszystkim destrukcyjnych zmian, jakich już jesteśmy świad-kami i które mogą okazać się katastrofalne dla ludzkości, o ile nie zostaną w odpowiedni sposób ukierunkowane. Zdaniem recenzenta książka, napisana przez trzech wybitnych uczonych reprezentujących różne kultury, stanowi ważne studium. Jest swego rodzaju fotografią stanu cywilizacji i społeczeństwa oraz jego wytworów u progu drugiej dekady XXI wieku, jak też wyobrażeniem o tym, jakie mogą być konsekwencje kontynuowania dotychczasowych trendów i postępowania, oraz co należy czynić. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Delokalizacja przedsiębiorstw : przejaw światowej samoregulacji
75%
Kapitalistyczny system gospodarczy opiera się na umiędzynarodowieniu ekonomii. Polega na poszukiwaniu zewnętrznych chłonnych rynków zbytu i możliwości produkcji jak najmniejszymi kosztami. Dawniej taka dążność była bodźcem do organizowania podbojów kolonialnych. Obecnie światowy pokojowy porządek ekonomiczny i logika finansowa jest odmienna, stanowi jednak powód zaburzeń procesów produkcyjnych. Według definicji Funduszu Monetarnego, globalizacja to "wrastająca gospodarcza współzależność krajów świata, spowodowana wzrostem woluminu i rodzajów transgranicznych transakcji dóbr i usług, międzynarodowych przepływów kapitałów, z równoczesną przyspieszoną i uogólnioną dyfuzją technologii". Świat wszedł w erę gospodarki globalnej. Globalizacja wzbudza kontrowersje, w równym stopniu dzieli, jak i jednoczy. Przedsiębiorstwa skłaniają się do delokalizacji produkcji do krajów o znaczącym wzroście ekonomicznym i względnie słabych kosztach produkcji. Dokonują tego po uprzednim rozpoznaniu chłonności rynku, kondycji społeczno-ekonomicznej istniejącej w krajach goszczących. Globalizacji towarzyszy wynarodowienie końcowego produktu, uniemożliwiające jego "narodową" identyfikację.(fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba syntetycznego przedstawienia obszarów problemowych i zagadnień związanych ze wzajemnymi relacjami między procesami globalizacji, amerykanizacji i (glo)kalizacji. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Główny problem badawczy można sfomułować w sposób następujący: Jaka jest dynamika relacji między procesami globalizacji, amerykanizacji i (glo)kalizacji we współczesnym wielokulturowym świecie? W tym kontekście sformułować można też problemy bardziej szczegółowe: Jakie są instrumenty monokulturowego narzucania światu zachodnich czy amerykańskich wartości? W jaki sposób lokalne kultury rekonstruują zachodnie praktyki kulturowe w celu ich adaptacji do własnych tradycji i zwyczajów? Punktem wyjścia odpowiedzi na te pytania była analizy reprezentatywnej literatury przedmiotu, szczególnie anglojęzycznej. Metody analizy mają charakter jakościowy i mieszczą się w ramach społecznego konstruktywizmu. PROCES WYWODU: Proces wywodu składa się z kilku etapów: wprowadzenia w proces globalizacji, rekonstrukcji wybranych kontekstów dynamiki relacji między globalizacją, amerykanizacją i (glo)kalizacją (z przedstawieniem adekwatnych przykładów), podsumowania i wniosków. W przedstawionych sposobach argumentacji i w narracji unika się twierdzeń o charakterze uniwersalnym lub wartościującym; mają one charakter zdecydowanie diagnostyczny. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Procesy globalizacji nie prowadzą - wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdzono - do westernizacji czy amerykanizacji świata. Są pełne ambiwalencji i wewnętrznych sprzeczności. Mogą prowadzić zarówno do marginalizacji lokalnych kultur, jak i ich emancypacji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Procesy globalizacji, amerykanizacji i (glo)kalizacji stwarzają duże możliwości analizy i interpretacji wyłaniających się współcześnie tendencji i praktyk kulturowych. Zrozumienie ich mechanizmów może służyć jako punkt wyjścia działań pedagogicznych na rzecz świadomego i krytycznego uczestnictwa młodego pokolenia w kulturze współczesnej.(abstrakt oryginalny)
Autor rozważa relacje między pojęciami globalizacji i glokalizacji oraz przyczyny coraz powszechniej narastającego społecznego sprzeciwu wobec globalizacji w wydaniu cywilizacji zachodniej. Podkreśla różnice, jakie istnieją w procesach rozwojowych między uniwersalizmem a unifikacją. Stwierdza, że w dającej się przewidzieć przyszłości próby centralnej regulacji procesów globalizacyjnych, w postaci jakiejś formy "rządu światowego" i jego agend, są nierealistyczne. Jego zdaniem nie wyklucza to jednak różnego rodzaju form koordynacji tych procesów na ich niższych poziomach - międzyregionalnych i regionalnych oraz lokalnych. Szczególną rolę w tym względzie mają do odegrania procesy glokalizacyjne. (abstrakt oryginalny)
Objective: This is a case study on how a French firm went from Localization to Glocalization from a cross-cultural communication and language perspective.Methodology: The method used was a case study approach. Lionel Thibaud, the General Manager, Impression et Enregistrement des Résultats (IER) (a French firm) based on the Middle East thought about achievements and challenges faced by the company within the Middle East region over the period of 2007-2013 in relation to various cross-cultural and multi-national issues.Findings: The problem faced by the decision-makers in this region was how to do business with the different Middle Eastern countries while handling and striking a balance with all varying cultures and customs. In addition, to meet the needs of the customers, a key strategic mission was to establish long-term relationships and collaborations with suppliers and customers. This 'way of doing business' was made all the more difficult as the Middle Eastern culture was perceived similar from the outside.Value Added: Culture in Middle East was a good way to create discussions and healthy debate to understand how to do business in the Middle East and gain a competitive advantage through the relationships that IER developed through trust from the customers. IER Middle East continued to strive successfully on how to do business within the Middle Eastern region in handling and striking a balance with all varying cultures and customs. In addition, to meet the needs of the customers, IER had a long-term mission to establish long-term relationships and collaborations within the Middle East region.Recommendations: IER Middle East was to continue being the preferred vendor of airlines and airports while providing innovative ideas and solution as well as to continue to offer outstanding customer support. (original abstract)
W artykule zaprezentowano wybrane aspekty przeobrażeń wspólnot lokalnych w Polsce, wynikające z wpływu, jaki globalizacja i rozwój komunikacji internetowej wywarły na gospodarowanie gmin. W pierwszej części artykułu zdefiniowano pojęcie wspólnoty lokalnej. Druga została poświęcona problemom globalizacji i glokalizacji. Trzecia część dotyczy rozwoju komunikacji internetowej społeczności lokalnych. Wnioski zawarte w zakończeniu koncentrują się wokół ekonomicznych konsekwencji zmian obserwowanych we wspólnotach lokalnych oraz znaczenia nowych form wspólnotowości.(abstrakt oryginalny)
Social glocalization (portalization of globalization and localization) represents the simultaneous occurrence of universalization and particular tendencies in contemporary social, political and economic systems. In our paper we deal with the impact of the glocalization approach on solving social problems. Through socio-economic analysis we focus on the basic problems, termino-logical context, related topics and context of application of glocalization ap-proaches to the solution of social problems as well as the relation of applica-tion of this approach to social practice. (original abstract)
Artykuł poświęcony jest przesłankom ekonomicznym tworzenia sztucznych lądów, w tym sztucznych wysp oraz problemom związanym z ich funkcjonowaniem. Podstawą teoretyczną analizy jest dorobek naukowy geografii ekonomicznej. Szczególnie przesłanki ekonomiczne budowy sztucznych wysp w bardzo dużym zakresie można wyjaśnić odwołując się do nowej geografii ekonomicznej Paula Krugmana. Dlatego też, autorzy wiążą rozwijające się dynamicznie zjawisko budowania sztucznych wysp z procesem glokalizacji. Z kolei funkcjonowanie sztucznych wysp - ich zdaniem - w zasadzie można sprowadzić do koncepcji równowagi przedsiębiorstwa, gdyż sztuczną wyspę można potraktować jako jego analog. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w przestrzeni. Znajdują się w nim odniesienia do podstawowych procesów, jakie zachodzą we współczesnej gospodarce rynkowej. Opisano uwarunkowania działalności gospodarczej wynikające ze zjawiska globalizacji i glokalizacji. Wskazano także listę czynników najistotniejszych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez inwestorów i przedsiębiorców. Stanowią one jednocześnie wymagania w odniesieniu do walorów użytkowych przestrzeni. Podjęto także próbę opisania roli władz samorządowych, w jednostkach terytorialnych, jako administratora procesów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Procesy glokalizacji w rozwoju nowoczesnego terytorium
75%
Postępujące procesy globalizacji, a właściwie glokalizacji, rozumianej jako przystosowanie globalnych produktów, dóbr, usług, idei i wartości oraz ich reklamy do wymogów (warunków) rynku lokalnego, powodują wzrost zainteresowania problemami współczesnych terytoriów, w tym miast i regionów. Regionalizm pozwala na większe zaangażowanie społeczności lokalnych w procesy przeobrażeń społeczno-ekonomicznych i przez to optymalną realizację wyzwań stojących przed krajami. Ponadto dla gospodarujących jednostek i społeczeństw niezwykle istotna jest wiedza o społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, politycznych i kulturowych uwarunkowaniach ich działania. W analizach struktury społeczno-ekonomicznej regionów szczególną rolę odgrywa sposób lokalizacji w przestrzeni poszczególnych podmiotów gospodarczych, kształtowania się ich wzajemnych powiązań, formowania się ich skupisk, różnicowania się form, typów i efektów ich działalności. (fragment tekstu)
We współczesnej zglobalizowanej gospodarce wymiar terytorialny nabiera nowego znaczenia - gospodarka i społeczeństwo regionów ulega przekształceniom w kierunku regionów uczących się. W regionach tych rysuje się prymat czynników endogenicznych nad czynnikami egzogennymi. Zauważa się, iż narzędziem, które angażuje ten wewnętrzny potencjał regionu, a szczególnie kapitał społeczny, w procesie zarządzania i rozwoju regionu jest governance.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja to proces pełen paradoksów, który obecnie ma silne sprzężenie zwrotne z lokalizmem i rozwojem regionalnym. Odzwierciedla to coraz częściej używane pojęcie: „glokalizacja". W artykule przedstawiono ekonomiczno-społeczne konotacje globalizacji i lokalizmu oraz podstawowe modele dostosowań do globalizacji. Wskazano na podstawowe wyzwania stojące przed samorządem terytorialnym, takie jak: kształtowanie konkurencyjności gospodarki lokalnej, wykorzystanie lokalnych, oryginalnych czynników warunkujących konkurencyjność, optymalizację wydatków społecznych. W rozważaniach zasygnalizowano również inicjatywy związane z glokalizacja: tworzenie technopolii, ekowiosek, Glocal Forum. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Aspekty lokalne gospodarki opartej na wiedzy - wybrane zagadnienia
63%
Współczesna gospodarka, nazywana gospodarką opartą na wiedzy (GOW), stanowi typ gospodarki, której kształtowanie się i rozwój dokonują się głównie pod wpływem nauki lub wiedzy naukowej. Staje się ona jednym z najważniejszych czynników determinujących tempo rozwoju społeczno-gospodarczego. Wpływ na nią mają przede wszystkim innowacje, zwłaszcza informacyjno-telekomunikacyjne. W wymiarze przestrzennym ma ona postać instytutów i placówek naukowych, które tworzą m.in. centra informacyjne, a w wymiarze przedmiotowym - postać nowych gałęzi produkujących dobra i oferujących usługi wykorzystujące technologie informacyjno-telekomunikacyjne (IT), tradycyjnych gałęzi przemysłu, usług edukacyjnych, finansowych, medycznych i administracyjnych. Procesy globalizacji i integracji gospodarki przejawiają się m.in. rozwojem sieciowych form organizacji oraz kształtowaniem się nowego typu społeczeństwa opartego na wiedzy i informacji. W tych warunkach lokalne przejawy gospodarowania wiedzą są silnie zdywersyfikowane i często nie nadążają za sieciowym rozwojem rdzenia własnego regionu. Równolegle z postępującą globalizacją następuje wzrost znaczenia skali lokalnej/regionalnej i czynnika terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
The aim of the study is to indicate the essence and increasing importance of the ecologization of innovative development in the glocalization of economic processes as well as the potential benefits of eco-innovation for long-term objectives of regions development. The study systematize the knowledge on this topic, and indicate the necessity of their continuous development. The applied methodology is based on an analysis of scientific literature European countries. The research methodology is systematization of approaches to the direction of innovation processes for the development, creation and implementation of innovations in the form of new products, technology, method, form of production organization, etc., which directly or indirectly contributes to reducing the environmentally destructive effects of production and consumption on the environment and solving environmental problems. The authors hypothesis is that the glocalization on the basis of the implementation of environmental innovations will contribute to the sustainable development of the economy of the regions. This is a new way of looking at the region development, i.e. that looks at how ecologization of innovative development should be used for strategic advantage of region and how processes of ecologization of innovative development of the region can be a catalyst for the processes of market glocalization and promote sustainable development of the regional economy. (original abstract)
W XXI w. w sposób dotąd niespotykany, wieloaspektowy i dynamiczny zmienia się otoczenie okołobiznesowe organizacji, a także one same. W praktyce ewoluowanie procesów wewnętrznego zorganizowania przedsiębiorstw i ich relacji z otoczeniem skutkuje tym, że ich efektywność warunkowana jest jakością sieci powiązań kształtowanych w toku historycznego rozwoju oraz zależnością od firm trzecich. Jedną z form ich skutecznego kreowania, eksploatowania czy też dynamizowania są aktywności i instrumenty związane z kształtowaniem relacji współpracy międzyorganizacyjnej w rzeczywistości wirtualnej (na wirtualnej płaszczyźnie działania). Procesy wirtualizacyjne powodują dążenie do intensywnego wykorzystywania technologii informatycznych, konieczność stawiania na współpracę sieciową oraz koncentrację na zasobach niematerialnych - wiedzy i informacjach, zaś stopień zwirtualizowania (oraz digitalizacji) działań organizacyjnych przedsiębiorstwa coraz częściej decyduje o jego sukcesie rynkowym. Celem opracowania jest przedstawienie istoty i roli działań wirtualizacyjnych w procesach dynamizowania współpracy międzyorganizacyjnej, a także konkurencyjności korzystających z nich podmiotów.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Glokalizacja zaufania publicznego w koncepcji zarządzania wartością
63%
Artykuł podejmuje aktualne problemy związane z zarządzeniem wartościami na poziomie mikroekonomicznym i makroekonomicznym. Autorka wskazuje na nadmierne izolowane funkcjonowania nauk ekonomicznych, zarządzania i socjologii, które doprowadziło do luki pomiędzy kapitałem finansowym i społecznym. Według autorki konieczne jest poszukiwanie alternatywy do tych dylematów i przyjęcie w procesach gospodarowania nowych założeń wyjściowych we współczesnej ekonomii z wykorzystaniem aksjologii oraz szersze i bardziej interdyscyplinarne podejście. Podejście postulatywne wskazuje na owe paradygmaty w koncepcji powiązań między zarządzaniem wartością ekonomiczną i zarządzaniem przez wartości a glokalizacją zaufania publicznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.