Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gold
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
During the World War I, most of the countries stopped coin production and began converting paper money into gold. Various forms of exchange were later abolished during the "Great Depression" in 1929-1933. Later, gold lost the value of money in most of the economies worldwide. Multiple price rise of gold caused a real rise in the value of gold reserves and their potential ability to cover the balance of payment deficit. At the same time, it shows that gold still plays an important role in terms of monetary aspect. The aim of this study was to determine whether ARIMA models are suitable for determining the short-term volatility of gold prices. The calculations show that ARIMA model is suitable only for short-term gold price forecasts (max. 1 year). Thus, it is necessary to apply other models (multi-regression ones) that also can reveal the relationship between gold price and its determinants. (original abstract)
W niniejszym artykule przedstawiono zmiany rezerw walutowych krajów kapitalistycznych za lata 1980-1987. Omówiono strukturę rezerw walutowych: rezerwy złota, rezerwy dewizowe oraz rezerwy w MFW, SDR-y.
3
Content available remote Dywersyfikacja równoległa oparta na rynku złota w Polsce
100%
Złoto jest znane na świecie od ponad 6 tysięcy lat. Z uwagi na właściwości fizyczne minerału nie było ono nigdy wykorzystywane do wyrobu produktów codziennego użytku, więc dla człowieka pierwotnego było właściwie bezużyteczne. Z uwagi na walory estetyczne, złoto określano często mianem boskiego kruszcu. Już w starożytnym Egipcie łączono blask złota z blaskiem słońca, którego uosobieniem był bóg słońca - Re. Wierzono również, że amulety zrobione ze złota (nosili je najbogatsi Egipcjanie) są symbolem mocy i zwycięstwa nad złem i strzegą przed nim w czasie życia doczesnego i po śmierci, a także były uznawane za insygnia władzy. (fragment tekstu)
Inwestorzy poszukują możliwości zabezpieczenia przed stratami swoich portfeli inwestycyjnych. Jedną z nich jest dywersyfikacja, która polega na uwzględnieniu w portfelu nowych klas aktywów, w tym m.in. złota. Celem artykułu jest ocena roli złota jako komponentu portfela inwestycyjnego. Analizowano efektywność portfeli w aspekcie wysokości stopy zwrotu i ryzyka w ujęciu Markowitza. Ocenie poddano sześć typów skonstruowanych portfeli trzyskładnikowych, tj. złota połączonego z czterema indeksami reprezentującymi analizowane klasy aktywów: akcje, surowce, nieruchomości i obligacje. Na podstawie danych historycznych notowań tych aktywów zbudowano dwuskładnikowe portfele inwestycyjne o minimalnej wariancji, a następnie odpowiednio portfele trzyskładnikowe z udziałem złota oraz portfele Sharpe'a. Badania wykazały, że efekt dywersyfikacji w postaci wzrostu oczekiwanej stopy zwrotu przy równoczesnej redukcji ryzyka, w porównaniu z portfelami dwuskładnikowymi, inwestorzy osiągnęli w przypadku 3 portfeli, natomiast 5 portfeli Sharpe'a charakteryzuje się wyższą efektywnością niż portfel rynkowy.(abstrakt oryginalny)
Kamienie szlachetne od dawna są obiektem pożądania. Celem tego artykułu jest przegląd rynku złotniczego i kamieni szlachetnych. Głównym celem przeglądu literatury jest wyjaśnienie, jakie są najbardziej istotne zasady dotyczące określania wartości kamieni szlachetnych. Rynek luksusowej biżuterii jest bardzo dochodową branżą. Marketing i zarządzanie firmami produkującymi ekskluzywne wyroby ze złota, przykładem takiego przedsiębiorstwa jest marka Bulgari, ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala na znaczące zwiększenie przychodów firmy poprzez jej większy udział w rynku.(abstrakt oryginalny)
W porównaniu z inwestycjami w złoto, fizyczne akcje spółek szeroko rozumianego sektora kopalni złota (eksploratorzy oraz producenci: początkujący, juniorzy i seniorzy) dają inwestorom szansę osiągania wyższych stóp zwrotu, ale również narażają ich na znaczne ryzyko. Ponadto może wystąpić odpowiednio dodatni lub ujemny efekt dźwigni ceny złota. Celem artykułu jest ocena zależności między zmianami ceny złota i kursami akcji wymienionych spółek reprezentowanych przez indeksy branżowe, a także identyfikacja i pomiar wielkości ryzyka oraz efektu dźwigni. W ocenie wykorzystano podstawowe statystyki opisowe, wykresy graficzne oraz analizę opisową. Okres analizy obejmował lata 2011-2015. Analiza empiryczna wykazała, że rozwój kursu akcji badanych spółek podążał, ogólnie mówiąc, za zmianą ceny złota. Cena determinowała osiągane przez inwestorów stopy zwrotu i ryzyko inwestycji. Inwestycje w akcje spółek eksploracyjnych charakteryzowały się wyższą (ujemną) stopą zwrotu i wyższym ryzykiem w porównaniu z akcjami kopalni. Dźwignia występowała częściej w przypadku kopalni niż eksploratorów, jednak była wyższa dla tych ostatnich. Przeważały ujemne efekty dźwigni.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy aktualny kryzys gospodarczy wpływa na wzrost znaczenia złota jako uniwersalnego środka płatniczego i formy gromadzenia oszczędności. Przedstawiono m.in takie zagadnienia jak rezerwy złota, rynek złota, ceny złota.
9
Content available remote Popyt na rynku złota
75%
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy popytu na rynku złota, ze szczególnym uwzględnieniem trzech głównych subkategorii popytu całkowitego: popytu na wyroby jubilerskie, przemysłowego oraz inwestycyjnego, a także czynników go kształtujących. (fragment tekstu)
Istnieje powszechne przekonanie, że inwestycja w złoto przynosi dochody przede wszystkim w długim czasie. Lokata w ten metal szlachetny, występujący na rynku np. w postaci sztabek czy tzw. monet bulionowych, uważana jest za szczególnie bezpieczną w okresach kryzysów gospodarczych, politycznych czy nawet konfliktów zbrojnych. Po-wstaje jednak pytanie, czy i na ile inwestycja w złoto fizyczne może być dochodowa w krótkim terminie? Niniejszy artykuł można uznać za próbę odpowiedzi na to pytanie. Jego celem jest zbadanie, czy cena złota "poddaje się" narzędziom analizy technicznej. W artyku-le zastosowano popularną w analizie technicznej metodę zasięgu przebicia (TRB, Trading Range Break). Umożliwiło to wyznaczenie rozkładów warunkowych stóp zwrotu z inwesty-cji w złoto. Z kolei zastosowanie odpowiednich testów statystycznych i przeprowadzenie badań symulacyjnych metodą bootstrapową pozwoliło na zbadanie efektywności strategii wykorzystujących inwestowanie cykliczne.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto analizę znaczenia złota jako składnika oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z niej, że od początku lat 90. XX w. banki centralne krajów wysoko rozwiniętych zmniejszają rezerwy złota. Nie obserwuje się również wzmożonego zainteresowania złotem, jako składnikiem oficjalnych aktywów rezerwowych, ze strony krajów rozwiniętych i rozwijających się. Sprzedaż części rezerw złota przez MFW wskutek globalnego kryzysu finansowego nie zmieni tej tendencji. Nie ma więc warunków sprzyjających utworzeniu nowej międzynarodowej lub regionalnej jednostki pieniężnej powiązanej ze złotem, lub powiązaniu już istniejących walut ze złotem. Pomysły tego typu trzeba traktować jako utopijne. (abstrakt oryginalny)
12
75%
Celem artykułu jest ocena ekspozycji kursów kopalni na zmiany ceny złota i rozwój rynku akcji. Sformułowano następującą hipotezę badawczą: ceny akcji kopalni złota wykazują większą ekspozycję na zmiany ceny złota niż na zmiany cen na rynku akcji. Dla realizacji wytyczonego celu zbadano stacjonarność szeregów czasowych, posługując się rozszerzonym testem Dickeya-Fullera (augmented Dickey-Fuller test, ADF), zbudowano model potęgowy i przeprowadzono analizę kointegracji. W badaniu wykorzystano także podstawowe statystyki opisowe oraz analizę opisową. Okres badań obejmował lata 1997-2016. Analizę oparto na danych empirycznych publikowanych przez World Gold Council oraz pozyskanych z portalu finansowego Yahoo Finance. (fragment tekstu)
Omówiono dane dotyczące podaży złota i popytu na złoto. Przedstawiono rosnące ceny złota i rezerwy złota w wybranych państwach świata w 2009 roku.
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat znaczenia i symboliki złota w komunikacji biznesowej. W celu zawężenia perspektywy badawczej autorka koncentruje się na nazwach metaforycznych, które wykorzystują domenę złota i wpływają na różne aspekty dyskursu organizacyjnego, szczególnie na jego wymiar edukacyjny. Artykuł przedstawia, jak meta- fory determinują tworzenie nazw uczestników, instrumentów i strategii współczesnego dyskursu ekonomicznego oraz jak nazwy metaforyczne wpływają na proces edukacji ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Inwestorzy szukają alternatywnych sposobów inwestowania. Najstarsza i najbardziej cenioną w złych czasach inwestycją jest złoto, również złote monety. W artykule podano przykłady monet kolekcjonerskich, których wartość bardzo wzrosła po kilku latach.
Złoto osiąga rekordowe ceny. Kusi ono inwestorów, zwłaszcza w czasie kryzysu, ponieważ jest odporne na dekoniunkturę i zawirowania na rynkach. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy warto inwestować w ten kruszec.
Cel - Celem artykułu była ocena roli złota jako komponentu trzech portfeli trzyskładnikowych. Każdy zawierał złoto połączone z portfelem dwuskładnikowym: portfelem S&P500 + WILREIT, portfelem S&P500 + TR/J CRB i portfelem WILREIT + TR/J CRB. Metodologia badania - Na podstawie historycznych danych analizowanych aktywów, zgodnie z teorią portfela, zostały skonstruowane dwuskładnikowe portfele o minimalnej wariancji i portfele optymalne, a następnie odpowiednio portfele trzyskładnikowe zawierające inwestycje w złoto. Wynik - Analiza wykazała, że oczekiwana stopa zwrotu i ryzyko portfeli determinowane były przez poziom charakterystyk ich komponentów. Portfele o większym udziale złota miały niższą minimalną wariancję i wyższą stopę zwrotu. W portfelach optymalnych wraz ze wzrostem odsetka złota spadała stopa zwrotu przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka inwestycji, przy czym portfele o wyższym udziale złota wykazały niższy przedział zmienności stopy zwrotu. Analiza obejmowała lata 1994-2015. Oryginalność/Wartość - Oryginalność badań polega na ocenie roli złota jako komponentu portfeli inwestycyjnych w okresach niepewności na wielu rynkach aktywów.(abstrakt oryginalny)
Już w czasach starożytnych złoto stanowiło symbol bogactwa i władzy, niedostępnych dla zwykłych obywateli. Czy złoto powinno odzyskać swoją pozycję w systemie finansowym i stanowić konkurencję dla obecnych walut? Celem artykułu jest przedstawienie rozważań nad nowym systemem walutowym, opartym na złocie, w kontekście procesów zachodzących w systemie finansowym. Wydaje się, że nowy system walutowy oparty na złocie jako konkurencja dla systemu walutowego opartego na długu ma znaczenie wówczas, gdy globalny system finansowy osiągnie stopień nasycenia długiem uniemożliwiający osiągnięcie konsensusu w zakresie wyodrębnienia nowej dominującej waluty. Nowy globalny system walutowy oparty na złocie będzie jednak oznaczał przyspieszenie mechanizmu regulacyjnego w odniesieniu do realnej wartości dotychczasowych walut. (abstrakt oryginalny)
Theoretical background: The safety of capital investments is one of the criteria in the decision-making process. Under conditions of uncertainty in financial market, investors' interest in gold - as an alternative form of capital investment - is growing, especially in comparison with stocks perceived as more risky assets. Fluctuations in the prices of these assets make investors transfer their funds from gold markets to more profiable markets, or return to gold markets. From this point of view, it is important to analyse the causal relationships between returns on these assets. Purpose of the article: The aim of this paper is to investigate the causal relationship between the rates of return on investment in gold and stocks in selected countries of Central and Eastern Europe (Poland, Hungary, and the Czech Republic). We assume that the rates of return on the gold market constitute a Granger cause of the rates of return on the analysed stock markets. Research methods: To investigate the impact of the gold market on the stock market and vice versa, including the type and direction of Granger causality of the rates of returns, the VAR models were estimated and served as the basis for performing a Granger non causality linear test. The analysis of stationarity (ADF test) and cointegration (the Johansen test) of variables was carried out to select the final form of VAR/VECM model. The empirical data covered the period between December 1996 and December 2020. The analysis was carried out for the entire period and two sub-periods: the first one before the 2007 financial crisis and the second one, covering this crisis and the beginning of the ongoing COVID-19 pandemic. Stock indices included in this research are composed of the most liquid stocks, so-called blue chip shares traded on the Warsaw Stock Exchange - WIG20, the Budapest Stock Exchange - BUX index, the Prague Stock Exchange - PX index. The gold prices are expressed in domestic currencies (PLN, HUF, CZK, respectively). Monthly logarithmic returns on investment on the analysed markets constituted the variables of models reflecting the interrelations in the considered countries. Main findings: We show that, apart from two instances of unilateral causality running from gold to stock returns, no causal relationships were found in any of the directions (independence) for the entire sample. We prove that in the case of Hungary and the Czech Republic (significant at α = 5%), the rate of return on the gold market determined the rates of return on the stock market, whereas in Poland, no such causality was identified. To some extent, the research hypothesis was positively verified. The results also confirm that changes in the stock market prices in all considered countries did not affect the change in the price of gold. After dividing the sample into two sub-periods, no causal relationships were found between the analysed markets in the first sub-period, whereas in the second sub-period, we indicate that the rates of return on gold determine the rates of return on stocks in two countries, namely Poland and Hungary. In this respect, the research hypothesis of one-way causality occurring in the analysed sub-periods is positively verified. Only in Hungary is the impact of gold on the stock market observed both in the entire period and in the second sub-period.(original abstract)
W artykule scharakteryzowano pojęcie inwestycji zabezpieczającej, dywersyfikującej oraz inwestycji określanej jako bezpieczna przystań. Celem opracowania jest zbadanie, czy występują powiązania między stopami zwrotu osiąganymi na polskim rynku akcji a stopami zwrotu z inwestycji w złoto. W pracy zweryfikowano hipotezę: stopa zwrotu z inwestycji w złoto spełnia funkcję inwestycji zabezpieczającej w długim okresie w stosunku do inwestycji w WIG, zaś w czasie, kiedy inwestycja w WIG notuje ujemną stopę zwrotu, inwestycja w złoto jest inwestycją typu "bezpieczna przystań". Do weryfikacji hipotezy posłużyły wyznaczone wartości współczynników korelacji oraz autorska miara. Główny wniosek z badań to konkluzja, że inwestycja w złoto odgrywa rolę bezpiecznej przystani dla inwestora lokującego swój kapitał na GPW.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.