Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka energetyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja zintegrowanego informatycznego systemu zarządzania budynkiem energooszczędnym. Budynek ten stanowi wynik prac zespołu projektowego "Dom 2020" biorącego udział w projekcie "Bioenergia dla Regionu - Zintegrowany Program Rozwoju Doktorantów". W grupie projektowej znaleźli się specjaliści z takich dziedzin, jak architektura, budownictwo, mechanika, techniki cieplne i chłodnictwo, energetyka i elektrotechnika, ochrona środowiska oraz zarządzanie. Efektem prac jest spójna koncepcja architektoniczna, budowlana i instalacyjna, zaprojektowana w zgodzie z zagadnieniami ekologii i ochrony środowiska. W budynku przewidziano system informatyczny integrujący pracę najważniejszych instalacji i odbiorów oraz optymalizujący poziom zużycia energii. (fragment tekstu)
Aura
|
2023
|
nr 10
22-23
Druga zasada termodynamiki - zwana też Prawem Entropii - głosi, że każda przemiana energetyczna powoduje wzrost nieuporządkowania we wszechświecie. Jej wpływ na podejmowane decyzje gospodarcze jest marginesowy. Co nie znaczy, że pośrednio - zwłaszcza w związku z zachowaniem zasad trwałości gospodarowania - ekonomia ignoruje potrzebę nałożenia pewnych ograniczeń na wykorzystanie zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Integracja gospodarki energetycznej i przestrzennej musi również oznaczać konieczność likwidacji barier instytucjonalnych, takich jak np. rozbieżność celów w zakresie lokalnej polityki energetycznej, polityki ochrony środowiska i polityki zagospodarowania przestrzennego itp. oraz ewentualnych sprzeczności przepisów prawa lokalnego w tym zakresie. W praktyce integracja powinna zachodzić poprzez tworzenie powiązań operacyjnych i instytucjonalnych między przedsiębiorstwami energetycznymi (producenci i dostawcy), użytkownikami energii i służbami planistycznymi gminy (koordynatorzy lokalnej gospodarki energetycznej), mającymi na celu kształtowanie racjonalniejszej struktury konsumpcji energii w rozpatrywanej jednostce terytorialnej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie wartości (cele) leżą u podstaw ingerencyjnej działalności organów administracji gospodarczej właściwych w sprawach regulacji sektora energetycznego. Odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, że pozwala wyznaczać przesłanki ingerencji administracji gospodarczej, rozumiane jako zasadniczy cel i warunek ingerencji w sferę praw i wolności uczestników rynku. Analiza podstaw aksjologicznych regulacji sektora energetycznego pozwala na stwierdzenie celowego powiązania konkurencji z realizacją celów publicznych, takich jak ochrona środowiska czy bezpieczeństwo energetyczne. Dla realizacji tych celów państwo posługuje się podmiotami prywatnymi, przy czym realizują one te zadania we własnym interesie gospodarczym, a państwo jednocześnie reguluje ich zachowania rynkowe w interesie publicznym. Na gruncie prawa energetycznego, podobnie jak i na gruncie regulacji prawnych odnoszących się do funkcjonowania pozostałych sektorów infrastrukturalnych, dochodzi do swoistej "społecznej funkcjonalizacji" konkurencji. Prawo energetyczne wpisuje się tym samym ściśle w kontekst zasady społecznej gospodarki rynkowej, zgodnie z którą prymat gospodarki rynkowej (rynku) uzasadniony jest o tyle, o ile mechanizm konkurencji służy interesowi publicznemu. W niniejszej części omówione zostaną takie zagadnienia, jak umiejscowienie fukcji regulacji gospodarczej w ramach "konstytucji gospodarczej" RP, systematyka celów (wartości) leżących u podstaw regulacji sektora energetycznego w świetle regulacji ustawy Prawo energetyczne, oraz ochrona środowiska jako cel regulacyjnej ingerencji w funkcjonowanie sektora energetycznego.(abstrakt oryginalny)
5
75%
The economic costs of electricity generation in Poland differ significantly from its accounting costs. Overt and covert forms of public support and taxation obscure the picture of the relationship between the public sector and the energy industry, and give rise to speculations whether one generation technology is privileged over another, i.e. used more often than other technologies with lower economic costs. The analysis presented in this article shows that there are significant differences in terms of impact of individual electricity generation technologies on public finances in Poland. (original abstract)
Artykuł poświęcony jest aktualnym zagadnieniom równości płci w energetyce. Jest retrospektywną analizą problemu równości płci na przestrzeni ostatnich 50 lat w różnych krajach i sektorach gospodarki. Ogólna sytuacja w zakresie poprawy równowagi płci zmienia się, ale nierównomiernie, co zwiększa znaczenie zwracania uwagi na czynnik płci w opracowywaniu polityki, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Ustalono, że w energetyce pozostają tzw. szklane ściany i szklane sufity dla rozwoju kariery zawodowej kobiet, co prowadzi do segregacji poziomej i pionowej. Zwrócono uwagę na główne bariery dla równowagi płci w sektorze energetycznym. Uwarunkowania instytucjonalne zapewniające równość płci w sektorze energetycznym pozwoliły na pełniejsze spojrzenie na problem segregacji zawodowej ze względu na płeć. Wymieniono ischarakteryzowano szereg problemów instytucjonalnych związanych z równością płci w sektorze energetycznym. Należą do nich: niespójność formalnych norm równości płci z istniejącymi praktykami gospodarczymi; brak uwzględniania problematyki płci w tworzeniu polityki energetycznej bez zwrócenia wystarczającej uwagi na relacje społeczne; tworzenie dodatkowych napięć w przemyśle w celu zapewnienia równości płci; bezrobocie pełnosprawnych kobiet z powodu segregacji na rynku pracy w energetyce. Wykorzystując szereg praktycznych propozycji zapewnienia równości płci na poziomie przemysłowym i przedsiębiorstw, autorki proponują koncepcyjny model instytucjonalnego wsparcia równości płci w sektorze energetycznym. Wdrożenie tych propozycji pomogłoby wyeliminować nierówności płci w sektorze energetycznym i promować zrównoważony rozwój przedsiębiorstw energetycznych. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono ocenę jednego z ważnych warunków technologiczno-organizacyjnych przy wprowadzaniu roślin energetycznych do istniejących systemów rolniczych, jakim jest kumulacja nakładów robocizny. Zastosowano w tym celu metodę symulacji z wykorzystaniem modelu gospodarstwa. Założono, że plan produkcji gospodarstwa obejmuje cztery technologie żywnościowe (pszenica ozima, rzepak ozimy, jęczmień jary i kukurydza na ziarno) o areale po 20 ha. Poszczególne rośliny uprawiane są po sobie. Uprawa energetyczna (wierzba) zostaje wprowadzona kosztem rezygnacji z 20 ha najmniej dochodowej uprawy dotychczasowej. Potrzeby robocizny zabezpiecza właściciel gospodarstwa i pracownicy najemni. Kumulację nakładów robocizny analizowano przy podziale roku kalendarzowego na okresy dekadowe. Stwierdzono, że zastąpienie najmniej dochodowej rośliny (pszenicy ozimej) wierzbą energetyczną nie powodowało niedopuszczalnej kumulacji nakładów i dla przyjętych założeń zastąpienie pszenicy ozimej uprawą energetyczną może być strategią opłacalną.(abstrakt oryginalny)
Działaniem wspomagającym logistykę przedsiębiorstw energetycznych w zakresie zaopatrzenia klientów w energię elektryczną jest wyznaczanie standardowych profili obciążenia poszczególnych grup odbiorców. W pracy przeanalizowano możliwości wykorzystania do celów klasyfikacji profili zużycia energii elektrycznej zestawów wskaźników wywodzących się w większości z klasycznych metod analizy zmienności obciążeń elektroenergetycznych, które uzupełniono parametrami statystycznymi struktury zbioru godzinowego zapotrzebowania na energię elektryczną.(abstrakt oryginalny)
Analiza systemów energetycznych w kontekście ich zrównoważonego rozwoju wymaga przyjęcia nieco innego niż tradycyjny widzenia systemu jako całości. Systemy energetyczne rozpatrywane są zazwyczaj albo z punktu widzenia technicznego, niezawodności dostarczania energii, albo z punktu widzenia kosztów pracy systemu. Podejmując trud analizy stopnia zrównoważenia systemu energetycznego, należałoby ocenić go znacznie szerzej, rozpatrując relacje między systemem energetycznym a jego otoczeniem - środowiskiem, otoczeniem gospodarczym i człowiekiem, jako twórcą, kierującym pracą oraz głównym adresatem działania i użytkownikiem systemu energetycznego. (fragment tekstu)
Pakiet klimatyczno-energetyczny obejmuje cele, których osiągnięcie zostało wyznaczone na 2020 rok. Wśród nich znajdują się cele dotyczące redukcji emisji ditlenku węgla, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Cele zawarte w przedmiotowym dokumencie dotyczą Unii Europejskiej jako całości. Jednak dokument, stanowiący załącznik do omawianego dokumentu, zawiera cele dotyczące poszczególnych krajów członkowskich. Niniejszy artykuł przedstawia kierunek działań przyjęty przez Unię Europejską w zakresie poprawy efektywności energetycznej na podstawie analizy europejskich dokumentów. Wartości oszczędzonej energii finalnej oraz pierwotnej wskazują, czy obrane mechanizmy spełniają swoją rolę. Szczegółowej analizie pod kątem zużycia energii zostały poddane następujące sektory: przemysł, gospodarstwa domowe oraz transport. Analizie została również poddana poprawa efektywności energetycznej w Polsce od 2000 do 2013 roku. Następująca poprawa w zakresie oszczędzania energii również wskazuje, że stosowane mechanizmy mają pozytywny wpływ na dążenie do celów wyznaczonych w pakiecie klimatycznym. Ponadto artykuł wskazuje na bariery występujące zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej w zakresie wdrażania istniejących środków. Poznanie ich jest nieodłącznym elementem dostrzeżenia obszaru, w którym istnieje największy potencjał oszczędności energii. Takie informacje pozwolą na stworzenie kolejnych instrumentów poprawy efektywności energetycznej i możliwość osiągnięcia zarówno obecnych celów klimatyczno-energetycznych do 2020 r., jak i nowych, wyznaczonych do roku 2030. (abstrakt oryginalny)
Jedną ze skutecznych metod, która umożliwia ocenę i porównanie wpływu na środowisko wytwarzania energii elektrycznej w różnych elektrowniach bazujących na tym samym paliwie, jest ocena cyklu życia (Life Cycle Assessment - LCA). Analizie za pomocą tej metody mogą być poddawane zarówno produkty, procesy obejmujące pełny cykl życia produktu, jak również całe gałęzie przemysłu2. W publikacji zostanie przeprowadzona analiza metodą LCA, która pozwoli na ocenę i porównanie wytwarzania energii elektrycznej w dwóch elektrowniach opalanych węglem kamiennym: Elektrowni Dolna Odra oraz Elektrowni Opole (fragment tekstu)
13
75%
We wprowadzeniu autorzy zarysowują tło teoretyczne, związane z lokalną gospodarką energetyczną, także w wymiarze między-narodowym. W kolejnej części charakteryzują istotne elementy zarządzania gospodarką energetyczną w gminie. W głównej części artykułu, w analizie przypadków, autorzy wykazali, że nowatorskie platformy wpływające na gospodarkę energetyczną w gminie mogą występować na różnych poziomach i przybierać różny charakter.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest omówienie istoty pakietu energetyczno-klimatycznego oraz wskazanie konsekwencji jego przyjęcia dla krajowego sektora energii. Szczególny nacisk położono na przedstawienie wpływu przyjęcia pakietu dla przyszłej roli węgla kamiennego w Polsce. Dodatkowo w artykule przedstawiono główne czynniki, które w dominującym stopniu mogą wpłynąć na zmianę przyszłej polityki rządu dotyczącej odejścia od promowania węgla kamiennego jako podstawowego paliwa dla krajowej energetyki. W końcowym fragmencie dokonano krytycznej oceny części projektu przyszłej polityki energetycznej kraju dotyczącej przyszłej roli węgla kamiennego w krajowym sektorze energii. (abstrakt oryginalny)
Rozwój cywilizacyjny zawsze powiązany był z zapewnieniem sobie odpowiednich, w miarę tanich, źródeł energii. W konsekwencji mieliśmy do czynienia z tzw. porządkiem światowym, który jaskrowo utrwalił się w historii współczesnej po 1945 r., kiedy to USA zabezpieczyła sobie tanie dostawy ropy naftowej z basenu Zatoki Perskiej. Pojawiająca się konkurencja o jej stabilne dostawy na rynki światowe i związane z tym błędne koncepcje polityczne doprowadzały do występowania wielu konfliktów. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w sektorze odnawialnych źródeł energii, a dodatkowo jeszcze rewolucja w branży motoryzacyjnej, sprawią, że podobnie jak w przypadku węgla będziemy mówić o schyłkowej roli ropy naftowej. W efekcie nowych trendów już można zaobserwować wiele pozytywnych zmian na geopolitycznej mapie świata. Celem pracy było pokazanie, że tania i wszędzie dostępna energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii powinna przynieść ulgę ludzkości, ponieważ w pierwszej kolejności należy oczekiwać, że znikną niepotrzebne już napięcia powodowane konkurencją o dostęp do nośników energetycznych. Celem artykułu było również przedstawienie korzystnych dla ludzkości efektów sprzężenia osiągnięć nauk stosowanych z rezultatami badań podstawowych, w szczególności w dziedzinie informatyki i inżynierii materiałowej (nanotechnologie). (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Benefits of MCHP XRGI use in the Brewing Industry
75%
W artykule przedstawiono zasadnicze procesy technologiczne występujące w browarnictwie oraz ich potrzeby energetyczne. Przeanalizowano możliwości wprowadzenia różnych rodzajów kogeneracji w zależności od wielkości rocznej produkcji browarów. Zaproponowano możliwości poprawy gospodarowania energią w browarach mikro, oraz małych i średnich browarach regionalnych, poprzez wykorzystanie mikrokogeneracji gazowej MCHP XRGI. Pokazano również porównanie kosztów operacyjnych dla tradycyjnego i proponowanego systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki i doświadczenia z realizacji projektu „Zeroemisyjna gospodarka energią w warunkach zrównoważonego rozwoju Polski do 2050 r.”, w którym wykorzystano metody foresightowe. Realizowany projekt w swych założeniach uwzględnia różnice pomiędzy pracami paneli technologicznych, koncentrujących się na wyborze technologii, a panelami zajmującymi się zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi i środowiskowymi, których zadaniem jest „przewidywanie” zachowania się uwarunkowań zewnętrznych. Przedstawiona w artykule metodyka uwzględnia specyfikę prowadzonych w projekcie badań i była wykorzystana w tego typu projektach po raz pierwszy. W artykule zaprezentowano także metody rekrutacji ekspertów do paneli oraz doświadczenia z nich wynikające, w końcowej części zaś przedstawiono wnioski z zastosowanych metody. (abstrakt oryginalny)
Geopolityczne położenie Ukrainy I Polski na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej ma bezpośredni wpływ na kreowanie stosunków międzynarodowych, w szczególności zaś stosunków energetycznych. W opisywanym układzie geostrategicznym rola przestrzenna Ukrainy - stojącej przed szansą uzyskania statusu kluczowego państwa tranzytowego dla surowców z rejonu Morza Kaspijskiego oraz rosyjskiego gazu dla Europy - wydaje się szczególnie interesująca. Ponadto, w perspektywie przyszłej międzynarodowej konstelacji geopolitycznej na wzmiankowanym obszarze szczególnego znaczenia nabiera polityczna rola zachodniego sąsiada Ukrainy, tj. Rzeczpospolitej Polskiej. (fragment tekstu)
W pracy omówiono innowacyjne rozwiązania w zakresie lokalnej gospodarki energetycznej opartej na aspektach ekonomicznych, społecznych i ekologicznych.Przeanalizowano główne elementy zrównoważonego gospodarowania energią, w tym możliwości rozwoju lokalnej infrastruktury energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Omówiono innowacyjne rozwiązania energetyki lokalnej w aspekcie ich możliwości adaptacyjnych do adaptacji do warunków polskich. Omówione zostały czynniki wpływające na rozwój lokalnej energetyki. Szczególną uwagę poświęcono inicjatywom angażującym lokalną społeczność w rozwój energetyki odnawialnej oraz sposoby implementacji rozwiązań na przykładzie rozwiązań istniejących w Europie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu rozważenie dostępnych polityk dotyczących produkcji biomasy jako surowca do dalszej produkcji bioenergii w powojennej Ukrainie w celu wyciągnięcia wniosków dla dalszego wdrażania bioenergii na Ukrainie oraz określenia liczby miejsc pracy, które bioenergia umożliwiła i mogłaby zapewnić kolejne w przyszłości zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Polska posiada znaczny potencjał biomasy, którego lwią część stanowią odpady rolnicze, kukurydza i dedykowane uprawy energetyczne. Ukraina ma znaczący potencjał do produkcji i wykorzystania biogazu i biometanu ze względu na dostępne surowce i rozwinięty system dostaw gazu. Do oszacowania liczby miejsc pracy w sektorze bioenergii w Polsce i na Ukrainie wykorzystano metodę współczynnika zatrudnienia. Oszacowania, które są głównym wynikiem pracy, wskazują, że liczba miejsc pracy w rolnictwie przy produkcji surowców na cele energetyczne może wynieść trzydzieści trzy tysiące do 2030 roku w Polsce i trzynaście tysięcy na Ukrainie. Produkcja biomasy na cele energetyczne w Polsce jest wspierana przez Wspólną Politykę Rolną UE. Producenci energii z biomasy mają pierwszeństwo w dostępie do sieci i kwalifikują się do taryf gwarantowanych, premii i aukcji oraz specjalnych programów finansowych. Na Ukrainie producenci energii z biomasy mogą korzystać z taryfy gwarantowanej na biomasę i biogaz oraz 10% niższej taryfy na ciepło z biomasy niż taryfa na ciepło z gazu ziemnego. Pomimo korzyści płynących z biomasy, zainstalowane moce do jej wykorzystania pozostają niewystarczające ze względu na istniejące bariery w obu krajach. W przyszłości Ukraina będzie musiała aktywniej niż dotychczas rozwijać swój sektor biomasy rolniczej w celu zastąpienia gazu ziemnego i innych nośników ener(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.