Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka informacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule została przedstawiona istota gospodarki informacyjnej - nowego paradygmatu organizacji współczesnej gospodarki światowej. Wskazano na wzrost roli informacji jako zasobu produkcyjnego, zmieniającego znaczenie pozostałych czynników wytwórczych oraz mającego istotny wpływ na specyfikę gospodarowania. Omówiono oddziaływanie zachodzących zmian na charakter rozwoju regionów. Podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie, jakie wyzwania stawia gospodarka informacyjna dla rozwoju regionalnego. Należy się spodziewać, że era cywilizacji informacyjnej przyczyni się do pogłębienia dysproporcji regionalnych. Regionom opóźnionym trudniej będzie znaleźć szansę rozwoju w zmieniających się uwarunkowaniach, szczególnie w odniesieniu do nowych kryteriów lokalizacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę scharakteryzowania cech rynku informacyjnego ze względu na powiązania z sektorem agrobiznesu, a w szczególności wskazuje miejsce indywidualnych gospodarstw rolnych na tym rynku. Analizując praktykę rynków informacyjnych we współczesnej gospodarce można stwierdzić, iż ogólne prawidłowości funkcjonowania rynków dóbr i usług mają zastosowanie także dla rynku informacji. We współczesnej gospodarce znaczenie informacji jako czynnika wytwórczego jest decydujące dla rozwoju społecznego i ekonomicznego, natomiast sektor informacyjny jest coraz ważniejszy i rozwija się bardzo dynamicznie. (skr. oryg. streszcz.)
W niniejszej pracy scharakteryzowane zostaną zagadnienia, które odnoszą się do roli, jaką mają technologie informacyjne w ramach zarządzania wiedzą. Warto podkreślić, że oba te obszary, a więc technologie informacyjne oraz zarządzanie wiedzą, w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat bardzo intensywnie się rozwijały. Obecnie na szeroką skalę są one wykorzystywane w praktyce funkcjonowania wielu przedsiębiorstw, decydując o poziomie ich konkurencyjności i innowacyjności, odnoszeniu przez nie sukcesów na rynku oraz zdobywaniu nowych klientów. W pracy główna uwaga zostanie skupiona na pokazaniu tego, w jaki sposób technologie informacyjne mogą wpływać na zarządzanie wiedzą i czy mogą podnosić jego efektywność, jak również jakie najczęściej spośród tych technologii są wykorzystywane w obszarze związanym z zarządzaniem wiedzą.(abstrakt oryginalny)
The article establishes that the development of an industrial enterprise in the conditions of the information economy requires an assessment of the competitiveness of the enterprise. To solve this problem, a mechanism for assessing the competitiveness of an industrial enterprise in the information economy is developed, which is based on a complex of models for assessing the components of the competitiveness of an industrial enterprise and comparing them with the indicators of the competitive environment. Using the developed mechanism in the activity of an industrial enterprise makes it possible to assess its state in the aspect of adaptability to the information economy and provides the basis for developing solutions for further development of the enterprise.(original abstract)
Współcześnie planowanie gospodarcze jest procedurą, która polega na świadomym i systematycznym przetwarzaniu informacji o charakterze ekonomicznym i technicznym oraz na konstruowaniu wewnętrznie spójnych koncepcji strategii działania pod kątem najlepszych sposobów wyznaczonych celów1. Strategia rozwoju jest we współczesnej gospodarce koniecznością każdego podmiotu gospodarczego. Dotyczy to także jednostek terytorialnych i struktur państwowych. W Polsce przygotowanie strategii rozwoju regionalnego jest ustawowym obowiązkiem samorządu wojewódzkiego.(fragment z tekstu)
Pojęcie ekonomia informacji nie jest precyzyjnym określeniem pola badawczego w naukach ekonomicznych. Artykuł przedstawia przegląd różnych konotacji terminu ekonomia informacji. Autor identyfikuje główne pola badawcze ekonomii informacji oraz grupuje je w cztery obszary: ekonomika informacji, infonomika, ekonomia gospodarki informacyjnej oraz ekonomia informacji niedoskonałej. Prezentuje związki pomiędzy tymi obszarami badawczymi oraz łączy je z  różnymi typami informacji z punktu widzenia najprostszego modelu człowieka gospodarującego, używającego rzadkich środków do osiągania alternatywnych celów. (abstrakt oryginalny)
Od ponad pól wieku karmieni jesteśmy wizjami i koncepcjami przyszłości nasyconej technikami i technologiami informacyjnymi (ICT). Już w latach 60. XX wieku w USA i Japonii starano się badać, mierzyć i przewidywać wpływ ICT na społeczeństwo, gospodarkę, kulturę i politykę. Na początku tych badań panował optymizm, z czasem zaczęło dominować bardziej wyważone i ostrożne podejście, a ostatnio pojawia się ton ostrzegawczy, a czasami nawet alarmistyczny.(abstrakt oryginalny)
W gospodarce światowej od lat osiemdziesiątych, zachodzi proces kształtowania się cywilizacji informacyjnej, którego wyznacznikiem są cztery, bardzo silnie powiązane ze sobąmegatrendy1: formowanie się gospodarki globalnej, demokratyzacja życia społecznego, rewolucja technologiczna oparta głównie na technologiach informatycznych oraz rozwój zrównoważony. Wyrazem tych przemian na poziomie lokalnym jest powstawanie tak zwanego społeczeństwa informacyjnego. Jego istota polega na wzroście w rozwoju roli informacji lub/i wiedzy, które stają się zasobami strategicznymi, obok tradycyjnych: ziemi, pracy i kapitału . Towarzyszy temu rozwój narzędzi i technik informacyjnych, które są środkiem służącym wyszukiwaniu, gromadzeniu, selekcji, przechowywaniu i przetwarzaniu informacji3 oraz proces powszechnego uczenia się ("uczące się regiony", "uczące się firmy")(fragment tekstu)
9
Content available remote E-Logistics and m-Logistics in Information Economy
63%
Wstęp: Celem pracy jest przeanalizowanie różnych koncepcji elektronicznej oraz mobilnej logistyki, jako części składowych ekonomii informacji, w obrębie, której mogą być realizowane efektywne zarządzanie przepływem informacji.Materiały: Praca opiera się na dostępnych ostatnio publikowanych pracach i publikacjach o charakterze zarówno teoretycznym jak i praktycznym. Wstęp do tych studiów pozwala na stwierdzić złożoność jak i istotność obranego do analizy tematu badawczego jak również małej ilości dotychczas przeprowadzonych prac w tym temacie. Wyniki: Została zaproponowana autorska definicja m-logistyki, jako części logistyki informacji, opisane aspekty jej funkcjonowania oraz zaprezentowane jej miejsce w ekonomii informacji. Wnioski: Praca ta może być punktem startu dalszych badań w obszarze e-logistyki oraz m-logistyki. Stwierdzono potrzebę opracowania i wdrożenia nowoczesnych metod i modeli ekonomicznych i matematycznych dla celów pomiaru efektywnego zarządzania informacją we współczesnym środowisku biznesowym. (abstrakt oryginalny)
Kiedy przed pół wiekiem zaczęto zwiastować zmierzch epoki przemysłowej i wejście w fazę postindustrialną (ze względu na rosnącą rolę technologii informatycznych, nauki ściśle powiązanej z gospodarką, sektora usług w strukturze zatrudnienia etc.), można było odnieść wrażenie, że logicznie dopełnia się Weberowski proces racjonalizacji (odczarowania) świata, czyli oczyszczania kolejnych dziedzin życia - poprzez ich zorientowanie na model tzw. działań cełowo-racjonałnych9 - z miazmatów myślenia magicznego (metafizycznego, mistycznego) i uzależnienia od uciążliwej tradycji, której legitymizacją miałaby być ona sama. Przestrogi autorów "Dialektyki Oświecenia" przed skutkami XVIII-wiecznego złudzenia ostatecznego rozprawienia się z mitologią za pomocą instrumentarium nauki, które niepostrzeżenie samo "(,..) z każdym krokiem coraz głębiej wikła się w mitologię. Wszelką materię czerpie z mitów, aby je zniszczyć, i samo jako instancja osądzająca wpada w zaklęty krąg mitu"10 zbudowanego tym razem na neopozytywistycznej wierze w omnipotencję scjentyzmu i naturalizmu jako jego narzędzia - ginęły w zgiełku entuzjastycznych owacji na cześć "końca jałowych sporów ideologicznych" i otwarcia drogi do niezakłóconej konwergencji całego świata, prowadzącej do niepodzielnego tryumfu instytucji zachodniej demokracji, mechanizmów gospodarki rynkowej i konsumpcyjnego stylu życia jako uniwersalnych źródeł i zarazem oznak ludzkiej pomyślności. W zgiełku tym nieodłącznym elementem była coraz bardziej popularna retoryka obowiązującej nowomowy, szermującej hasłami o społeczeństwie "poprzemysłowym", "informacyjnym", "ponowoczesnym" i o stanowiącej jego podstawę nowej gospodarce: cyfrowej, sieciowej, opartej na wiedzy, kognitywnej itp. Rosnąca rola technologii spod znaku ICT, nie tylko w gospodarce, ale w całym życiu społeczeństw, zdawała się uzasadniać tę diagnozę nowego otwarcia, marginalizując zarazem głosy sceptyków. Czy istotnie zatem postęp naukowo-techniczny jest tożsamy z ową racjonalizacją, czy będąc jej symptomem jest zarazem jej gwarantem? Czy ta nowa formuła gospodarki, a pośrednio życia społecznego jest prostą kontynuacją modernizacyjnego projektu rozpoczętego przed wiekami? W niniejszym opracowaniu nie ma odwołań do standardowych, podających w wątpliwość to przekonanie i przeciwnych temu procesowi przykładów irracjonalnych działań w rodzaju dewastacji środowiska naturalnego w wyniku niepohamowanej konsumpcji, która paradoksalnie z kolei jest niezbędna dla stabilności obowiązującej formuły gospodarki, pogłębiającej się polaryzacji społecznej świata, podzielonego na enklawy skumulowanego bogactwa i zbytku oraz rozległe połacie nędzy i wegetacji czy kondycji świadomości społeczeństwa współczesnego, której poglądowym wskaźnikiem jest rodzaj preferowanych przez odbiorców programów medialnych i efektywność kierowanych do nich kampanii reklamowych. Zamiast tego pojawia się tu refleksja nad prawomocnością lansowanego w tej postindustrialnej formule gospodarki modelu pracy i zostaje wskazana zawarta w niej mistyfikacja. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono specyfikę problemów badawczych i metod, jakie w ramach ekonomiki informacji jako ekonomiki szczegółowej, powinny być opracowane. Jednym z celów autora było zasygnalizowanie, aby na ekonomiczne aspekty informacji, poruszone w artykule zwracali uwagę twórcy, projektanci, administratorzy systemów i zasobów informacyjnych w państwie i gospodarce. Straty społeczne i ekonomiczne, zbędne nakłady ponoszone przez społeczeństwo i gospodarkę wskutek pomijania aspektu ekonomicznego informacji w stanowieniu prawa, w działaniach administracji publicznej, w funkcjonowaniu przedsiębiorstw są ogromne. Autor ma nadzieje, że poruszone w artykule problemy zwrócą uwagę naukowców i praktyków na potrzebę spojrzenia na informację, procesy i systemy informacyjne nie tylko z technicznego, organizacyjnego i użytkowego, ale i także z ekonomicznego punktu widzenia, zmuszą do wyciągnięcia praktycznych wniosków z ekonomicznych implikacji nowych zjawisk społeczno-ekonomicznych, określonych terminem "nowej gospodarki".
Struktura artykułu jest następująca. Autor rozpoczął od przedstawienia krótkiej historii pojęcia społeczeństwa informacyjnego, jego determinantów oraz sposobów definiowania (wydzielił tu podstawowe kryteria określające społeczeństwo informacyjne: kryterium technologiczne, terytorialne, kulturowe i ekonomiczne). W kolejnej części przedstawił nurt ekonomiczny w badaniach społeczeństwa ekonomicznego. Artykuł zamykają rozważania rozpatrujące informację w kategoriach ekonomicznych i przedstawiające sektor informacyjny, jako czwarty sektor gospodarki.
Badanie opisane w tym artykule dotyczy wpływu narodowych stereotypów biznesowych na rozwój gospodarki narodowej takich krajach jak Singapur, Finlandia i USA. Zachowania ekonomiczne opierają się na transmisji informacji i tworzeniu baz danych. Informacje są przesyłane energetycznie po całym świecie oraz w obrębie poszczególnych instytucji biznesowych. Informacje są podstawą kształtowania krajowego środowiska biznesowego i efektywności działania w danym kraju i na świecie. Kraje, w których przeprowadzono ankietę różnią się organizacją sfery informacyjnej, stereotypami biznesowymi i cechami przedsiębiorstwa ale mają wspólną cechę - wszystkie były w stanie wykorzystać tradycje swoich narodów do optymalizacji rozwoju gospodarczego i ewolucji. Analiza wykazała, że tylko otoczenie wewnętrzne wpływa na światowy rynek wysokich technologii i nanotechnologii, a to wewnętrzne środowisko staje się standardem prowadzenia biznesu na świecie, opracowanym przez wiele podmiotów gospodarczych z zagranicy. (abstrakt oryginalny)
14
63%
Artykuł poświęcony jest problemom tworzenia organizacyjnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem w kontekście gospodarki opartej na informacji. Zostały w nim zdefiniowane i zidentyfikowane zmiany dotyczące zasad organizacji systemu zarządzania. Autorzy dokonali analizy zarówno zmian ewolucyjnych w działalności gospodarczej, jak i cech charakterystycznych dla nowych form działalności. Przedstawiono również główne klasyczne kierunki poprawy systemu zarządzania organizacjami w społeczeństwie postindustrialnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność opracowania nowych wskaźników statystycznych w celu diagnozowania rozwoju społeczno-gospodarczego w warunkach globalizacji. W związku z tym, omówiono narodziny nowej gospodarki globalnej i specyfikę jej funkcjonowania, w tym również modelu gospodarki informacyjnej. Wśród zaproponowanych wskaźników można wyróżnić: wskaźnik glokalizacji, wskaźnik regionalizacji, wskaźnik dostępu do informacji. Artykuł stanowi zarys idei wprowadzenia nowych syntetycznych mierników rozwoju społeczeństwa, które wymagają dodatkowego doprecyzowania pod względem ilościowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule poszukiwane są efekty procesu supraterytorializacji i przestrzennej dekompozycji łańcucha wartości dodanej oraz dematerializacji jego wytwarzania w kontekście globalizacji napędzanej rewolucją informacyjną. W odniesieniu do lokalizacji działalności określanej mianem outsourcingu, nearshoringu, offshoringu czy networkingu zaproponowano koncepcję nowego typu przestrzennego podziału pracy, a z perspektywy geografii ekonomicznej - koncepcję węzłów gospodarki informacyjnej. Artykuł, oprócz propozycji teoretycznych, zawiera podstawowe dane dotyczące lokalizacji centrów usług biznesowych w Polsce, które służą jako przykład wytwarzania nowego typu regionów globalnej gospodarki informacyjnej - gospodarczo bliskich, choć geograficznie odległych. (abstrakt oryginalny)
W latach dziewięćdziesiątych nastąpiło wiele podstawowych przemian społeczno- -gospodarczych, politycznych i ideologicznych. Istnieje już bardzo bogata literatura przedmiotu. Brakuje jednak często teoretycznej analizy tych przemian, a powszechnie dominuje myślenie w kategoriach neoliberalnej ekonomii. Stosunkowo rzadko pojawiają się krytyczne i pogłębione opracowania o podstawowych przemianach społecznych po 1989 roku. Jednym z takich opracowań jest praca prof. Egona Matznera: Jednobiegunowy ład światowy. O społecznej ekonomii dominacji Stanów Zjednoczonych.(fragment tekstu)
Na polskim rynku wydawniczym ukazało się już w ostatnich latach kilka książek dotyczących ekonomii środowiska i zasobów naturalnych1, które mają niewątpliwy walor edukacyjny i są przydatne w kształceniu na poziomie akademickim. Tym niemniej wydaje się, że nadal potrzebny jest dobry, spójny podręcznik z tej • dziedziny w języku polskim. Istniejące podręczniki polskich autorów (w tym przede wszystkim skrypty wydawane na niektórych uczelniach) cechuje wybiórczość, zapewne odzwierciedlająca w dużej mierze specyficzne zainteresowania poszczególnych autorów, na przykład S. Łojewskiego, T. Madeja. Dość wyraźne ślady tego faktu widoczne są też w pracy J. Śleszyńskiego. Wydaje się jednak, że w przypadku tej publikacji ważniejszą cechą jest ujęcie mniej sformalizowane z punktu widzenia aparatu pojęciowo- metodologicznego ekonomii, co czyni ją bardziej przydatną dla studentów kierunków nieekonomicznych ochrony środowiska. Także przetłumaczony podręcznik pod red. H. Folmera i innych nie wyczerpuje wszystkich kluczowych zagadnień, co zapewne wiąże się z faktem, że ma służyć jako wprowadzenie do ekonomicznych podstaw polityki środowiska i zasobów naturalnych' (a nie po prostu podręcznik ekonomii środowiska). Ponadto pojawić się mogą przy odbiorze treści przez studentów problemy związane z faktem autorskiej niejednorodności tekstu, która wyraża się w zróżnicowanym języku i stopniu szczegółowości prezentacji poszczególnych zagadnień.(fragment tekstu)
Profesor Stefan Kozłowski jest wybitnym geologiem, przyrodnikiem, politykiem, naukowcem, wykładowcą, znawcą ¡jednym z prekursorów koncepcji ekorozwoju w Polsce, laureatem wielu nagród i odznaczeń. Na Akademii Górniczej w Krakowie byl asystentem Profesora Walerego Goetla, który prowadził prace nad koncepcją trwałego użytkowania zasobów przyrodniczych, koncepcją sozologii. Jego książki O trwałości użytkowania zasobów przyrody (1963) i Soz.ologia nauka ochrony przyrody i jej zasobów (1966) z pewnością wywarły wpływ na młodego naukowca. Idea sozologii i sozotechniki utrwaliła się w kręgach Akademii Górniczej oraz w publikacjach Komitetu "Człowiek i Środowisko".1 Profesor Stefan Kozłowski prowadził sekcję ochrony przyrody nieożywionej Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Jako kierownik Zakładu Złóż i Surowców opracował bazę surowcową dla wielu regionów Polski, między innymi dla Roztocza, Gór Świętokrzyskich, Lubelszczyzny, Pienin. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wybranych europejskich programów i inicjatyw wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego ze szczególnych uwzględnieniem Regionalnych Programów Operacyjnych i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz ich wykorzystania na przykładzie województwa opolskiego. Jako metodę badawczą zastosowano analizę źródeł literaturowych oraz aktów prawnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.