Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 213

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka materiałowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
1
Content available remote Ewidencja obrotu materiałowego (praktyczne rozliczenie)
100%
Gospodarowanie obrotem materiałowym jest jednym z gwarantów sukcesu przedsiębiorstwa. Efektywność tego procesu zależy od zrozumienia ekonomicznych aspektów, funkcji gospodarki materiałowej. Zarządzanie gospodarką materiałową to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa, ponieważ jest ono bazą dla prowadzenia skutecznej działalności gospodarczej. W obrocie materiałowym celem staje się uzasadnione ponoszenie nakładów na zasoby materiałowe i optymalne ich wykorzystanie. W efekcie pomnaża się majątek przedsiębiorstwa (poprzez minimalizację nakładów i maksymalizację korzyści). Wykazanie zysku musi być zgodne z prawem (ustawą o rachunkowości), zatem gospodarka materiałowa jest ewidencjonowana w oparciu o dokumentację księgową. W tym przypadku, teoria nie zastąpi przykładów praktycznego rozliczenia, uwzględniających: ewidencję i rozliczenie zakupu materiałów wraz z bilansowym ujęciem sald kont związanych z procesem zakupu: ponadto, ewidencja przychodu i rozchodu materiałów wraz z ich uproszczoną formą, koszty zakupu i ich rozliczenie.(fragment tekstu)
W oparciu o doświadczenia bułgarskie w artykule przedstawiono uwagi na temat istoty i celu ustalania norm zużycia materiałowego. (abstrakt oryginalny)
Nowa ustawa z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2013, poz. 888) zmieni dotychczasowe zasady postępowania z opakowaniami wielomateriałowymi. Rozliczane dotychczas w ramach grup przeważającego materiału w opakowaniu, będą musiały być oddzielnie zebrane i w wyseparowany sposób przekazane do odzysku i recyklingu. Obowiązek ten przedsiębiorca będzie musiał realizować samodzielnie bądź za pośrednictwem porozumienia. Nie ma możliwości scedowania go na organizację odzysku, co jest znacznym utrudnieniem dla przedsiębiorców. (fragment tekstu)
Zmiany gospodarcze w krajach byłego bloku wschodniego oraz pojawienie się potencjalnego rynku zbytu zachęciły kierownictwo koncernu Volvo do rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych i autobusów na terenie środkowo-wschodniej Europy. Ostatecznie zarząd Volvo Truck Corporation w Geteborgu podjął decyzję o rozpoczęciu inwestycji w Polsce. Magazyn zlokalizowany we Wrocławiu zasila produkcję Volvo Polska Sp. z o.o. oraz wspomaga pracę działu części zamiennych
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie możliwości praktycznego wykorzystania opisywanego w literaturze narzędzia służącego do usprawniania procesów, jakim jest metodologia Six Sigma. Użyto ją do rozwiązania problemu z obszaru zarządzania gospodarką materiałową w przedsiębiorstwie produkcyjnym sektora przemysłu ciężkiego branży elektroenergetycznej. Sam problem dotyczył nieprawidłowego planowania dostaw materiałowych i zarządzania materiałami do produkcji na terenie zakładu, co skutkowało przeładowaniem magazynów, zwiększeniem kosztów magazynowania oraz dużej części obszaru dedykowanego pod produkcję na magazynowanie tychże materiałów. Przebadanie procesów w sekwencji pięciu głównych kroków metodologii Six Sigma jako sposobu rozwiązywania problemów, opisywanych dalej w artykule, dało możliwość wytypowania kilku głównych czynników składających się na genezę problemu, co pomogło w ich eliminacji jako źródeł generujących problem. (fragment tekstu)
Szybki rozwój techniki i nowoczesnych gałęzi przemysłu sprzyja wzrostowi ilości wytwarzanych odpadów. Wiążą się z tym poważne problemy ekologiczne i ekonomiczne, które muszą być kontrolowane i na bieżąco rozwiązywane zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Wczesne rozpoznanie zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami, pozwala w krótkim czasie podjąć trafne decyzje, które będą bezpieczne, możliwe do zaakceptowania przez społeczeństwo i zapewne związane z dużo mniejszymi kosztami. Konieczne są działania zarówno wytwórców, jak i obywateli, ukierunkowane na opracowanie skutecznych sposobów unieszkodliwiania odpadów. W niniejszej pracy podjęto próbę analizy i wyjaśnienia zagadnień związanych z termicznym unieszkodliwieniem palnych odpadów przemysłowych. Celem pracy było wykorzystanie powyższych odpadów przede wszystkim do celów energetycznych. Tę procedurę można stosować w różnych już istniejących procesach technologicznych. Termiczna utylizacja zachodzi w różnego typu komorach, a instalacje są dobierane indywidualnie do każdego rodzaju odpadów ze względu na różnorodność ich właściwości. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Stoczni Szczecińskiej szczegółowo omówiono zagadnienie gospodarki materiałowej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Zwrócono uwagę na takie elementy jak: koszty materiałowe, wydatki materiałowe, proces zaopatrzeniowy oraz zapasy magazynowe.
Racjonalna gospodarka zapasami i prawidłowe planowanie dostaw materiałów budowlanych przyczyniają się do zwiększenia efektywności realizacji przedsięwzięć budowlanych. Ze względu na specyfikę produkcji budowlanej dotychczas opracowane modele i metody ustalania wielkości partii oraz terminów dostaw stosowane w przemyśle mogą być stosowane w budownictwie w ograniczonym zakresie i wymagają dostosowania do występujących warunków i ograniczeń. W artykule zaproponowano model optymalizacji kosztów gospodarowania zapasami materiałów budowlanych zużywanych (zgodnie z harmonogramem budowy) w sposób nierównomierny. Uwzględniono w nim koszty organizowania i funkcjonowania składowisk tymczasowych, których powierzchnia jest ustalana na maksymalny zapas materiału w okresie realizacji budowy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest kompleksowa analiza procesu gospodarki materiałowej na podstawie przeprowadzonych badań. Prawidłowa realizacja procesów gospodarki materiałowej w istotny sposób wpływa na koordynację przepływów, jak i optymalizację kosztów procesów logistycznych. Problem badawczy prezentowanych badań koncentrował się na określeniu wpływu gospodarki materiałowej na zapewnienie stabilności produkcji przedsiębiorstw branży chłodniczej. Do zweryfikowania tak postawionego problemu użyto narzędzi badawczych teoretycznych (analiza, synteza, uogólnienia, porównania) i praktycznych (obserwacja, mapowanie procesów, wywiady bezpośrednie z pracownikami przedsiębiorstw).(abstrakt oryginalny)
System składania i realizacji zamówień ma zasadnicze znaczenie, ponieważ poprzez ten element systemu logistycznego kupujący i sprzedający przekazują sobie wzajemnie informacje odnośnie do zamówień na dany produkt. System ten jest ważny nie tylko w sferze logistyki, ale jest także głównym elementem całego systemu zarządczo-informacyjnego w przedsiębiorstwie.
W artykule przedstawiono zagraniczne i krajowe kierunki racjonalizowania gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie przemysłowym. Na ich tle dokonano oceny obecnego stanu zagadnienia i przedstawiono próbę teoretycznego, modelowego rozwiązania racjonalnego funkcjonowania gospodarowania materiałami w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono czynniki niezbędne do realizacji procesu magazynowego w przedsiębiorstwie produkującym żywność o krótkim terminie ważności. Zaprezentowano elementy składające się na powierzchni magazynu wyrobów gotowych. Przedstawiono instrukcję składowania wyrobów gotowych. Asortyment podzielono na grupy rotacyjne według terminu ważności. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o literaturę przedmiotu i własne dociekania naukowe przedstawiono gospodarowanie materiałami w przedsiębiorstwie przemysłowym jako system. Ponadto przedstawiono problem racjonalizacji gospodarowania materiałami w poszczególnych podsystemach. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie gospodarki materiałowej i jej wpływ na kształtowanie efektywności zarządzania. Kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe zarządzania przedsiębiorstwami. Kierunki poprawy gospodarki materiałowej przedsiębiorstw i jej ekonomiczne skutki. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka materiałowa obejmuje swoim zasięgiem wszelkie procesy związane z gospodarowaniem materiałami na wszystkich szczeblach zarządzania. Dotyczy ona zarówno procesów pozyskiwania, wykorzystania, jak i przemieszczania do odbiorców. Jednym z efektów działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo jest powstawanie strumienia odpadów. Dotyczy to zarówno procesów wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i następstw wykorzystywania lub wyeksploatowania produktów przez klientów. Zwiększona troska o środowisko naturalne przyczynia się do podejmowania przez przedsiębiorstwa szeregu działań o charakterze proekologicznym. Właściwe zrozumienie następstw realizowanych procesów na środowisko oraz znaczenia zagadnień związanych z projektowaniem produktów oraz planowaniem wykorzystania materiałów staje się priorytetowe we współczesnym świecie. W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono biografię oraz dorobek naukowy Profesora Bronisława Byrskiego. Na koniec przedstawiono wykaz osiągnięć w pracy naukowej.
18
Content available remote Identyfikacja pozycji zaopatrzenia w Polsce i w NATO
61%
Artykuł porównuje koncepcję oraz realizację Jednolitego Indeksu Materiałowego w resorcie obrony narodowej wraz Natowskim numerem magazynowym - NSN. Została omówiona budowę jednolitego indeksy materiałowego. Omówiono budowę Natowskiego Numeru Magazynowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera informacje o gospodarowaniu materiałami i sterowaniu zapasami w przemyśle hutniczym. Strukturę części ogólnej artykułu tworzą typowe działania w obszarach zaopatrzenia i składowania materiałów w przedsiębiorstwach hutniczych. W ramach analizy przedstawiono strukturę zużycia materiałów i stany poziomów zapasów w krajowym przemyśle hutniczym w latach 2000-2015. Za dane do analizy przyjęto wyniki rocznych ilości i wartości zakupionych materiałów i utrzymywanych zapasów. Ustalono przebieg trendów gospodarowania materiałami i zapasami w przemyśle hutniczym. Przedmiotem badań było również poszukiwanie zależności między poziomem zużycia materiałów (wskaźnik materiałochłonności) i stanem zapasów a rozmiarami produkcji hutniczej. (abstrakt oryginalny)
W praktyce gospodarczej bardzo często występuje problem zamawiania różńorodnych asortymentów od jednego bądź wielu dostawców. Związany jest on z tzw. efektem skali, czyli obniżeniem kosztów, a także uzyskaniem rabatów wraz z zamawianiem surowców, transportem, produkcja oraz magazynowaniem produktów w większych partiach. Rozwiązanie tego problemu zostanie przedstawione na przykładzie wybranej klasycznej metody zamawiania grupowego, jaką jest analiza pokrycia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.