Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka publiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest specyfikacja podstawowych pojęć oraz uwagi terminologiczne charakteryzujące proces zarządzania publicznego. Proces ten może być opisywany przez wiele różnych kategorii. Dla przyjęcia jednolitej interpretacji konieczny jest wybór, przegląd i analiza podstawowych pojęć, za pomocą których można opisywać zarządzanie publiczne. (abstrakt oryginalny)
Głębokie przemiany funkcjonalne współczesnej administracji publicznej, powiązane często z przekształceniami strukturalnymi, stawiają kwestię pojęcia zadań publicznych wśród naczelnych problemów nauki prawa administracyjnego oraz nauki administracji. Analiza obecnych uwarunkowań politycznych, społecznych i gospodarczych (np. dyskusja publiczna w przedmiocie reformy systemu opieki zdrowotnej w Polsce) pozwala Autorowi postawić tezę, że katalog zadań publicznych, zakres i sposób ich realizacji stanowią w dzisiejszych realiach główną oś sporów politycznych, dyskusji społecznych, jak i zupełnie indywidualnych obaw o przyszłość. Autor zaznacza, że rozwiązanie tych problemów jest jednak trudne bez zbudowania „teorii zadań publicznych". Brak zainteresowania elit politycznych podbudową teoretyczną przedsiębranych zmian systemowych (w tym głównie w zakresie procesów prywatyzacyjnych czy regulacyjnych) staje się źródłem ich indolencji reformatorskiej. Artykuł stanowi głos w dyskusji nad „teorią zadań publicznych". (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Subjectivity of Best Practices in Flood Protection
75%
Pomimo ciągłych postępów w działaniach przeciwpowodziowych, ludzie i ich technologia mają ograniczony wpływ na występowanie powodzi, a w konsekwencji wyniki są zdecydowanie niewystarczające w stosunku do poniesionych kosztów. Ponadto, błędne decyzje i / lub nieodpowiednie rozwiązania mogą prowadzić do niepożądanych szkód. W artykule podkreśla się znaczenie działań profilaktycznych opartych na wszechstronnym rozważeniu różnych czynników ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Podkreśla się również fakt, znajdujący potwierdzenie podczas każdej powodzi, że nieustanny rozwój infrastruktury przeciwpowodziowej (np. wałów przeciwpowodziowych) paradoksalnie powoduje ograniczenie możliwości kontroli powodzi i skutkuje wzrostem zagrożeń. W artykule zaproponowano przegląd kryteriów stosowanych w poszukiwaniu najlepszej metody kontroli przeciwpowodziowej, uznając ryzyko i biorąc pod uwagę zewnętrzne składniki kosztów i potencjalnych zagrożeń. (abstrakt oryginalny)
Konieczność reformowania struktur administracji publicznej i wprowadzania nowych form zarządzania sprawami publicznymi związana z odbiurokratyzowaniem struktur oraz wprowadzeniem samokontroli, a także zdolności do krytycznej oceny, wymaga nowego spojrzenia na kształcenie w zakresie nauk ekonomicznych i administracyjnych. (fragment teksu)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny: - po pierwsze, czy uwagi sformułowane przez Europejską Komisję Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ), dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego i jego rozwoju w różnych (wybranych) państwach (UN ECE 2002, UN ECE 2008), stanowią odzwierciedlenie sytuacji partnerstwa publiczno-prywatnego również w Polsce; - po drugie, czy w świetle uwag EKG ONZ warunki rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce można uznać za zbliżone (typowe) do uwarunkowań jego ekspansji w innych państwach. (fragment tekstu)
Dyscyplina finansów publicznych oznacza obowiązek przestrzegania prawa w zakresie gospodarki finansowej przez pracowników sektora finansów publicznych i inne osoby dysponujące środkami publicznymi. Ustawodawstwo przewiduje kilkadziesiąt rodzajów naruszeń dyscypliny finansów publicznych. Opracowanie przedstawia procedurę postępowania i działalność orzeczniczą Regionalnej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Bydgoszczy oraz związane z tą działalnością zagadnienia prawne. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Finansowanie infrastruktury technicznej dla zrównoważonego rozwoju
63%
W artykule przedstawiono zmiany w finansowaniu infrastruktury technicznej dla zrównoważonego rozwoju na przykładzie województwa wielkopolskiego w latach 2000-2009. Zbadano wpływ tych zmian na stan środowiska naturalnego i jego ochronę. (abstrakt oryginalny)
Obowiązująca w jednostkach organizacyjnych sektora ubezpieczeń społecznych strategia zarządzania ryzykiem jest opracowaniem jednolitych zasad opisu, badania i jego oszacowania oraz zachowania względem zidentyfikowanego ryzyka. Przyjmuje ona za cel osiągnięcie jak najlepszych wyników w zarządzaniu ryzykiem poprzez usystematyzowanie tego procesu, zapoznanie z nim wszystkich pracowników oraz uświadomienie ich roli i odpowiedzialności. Ma ona zapewnić stały i jednolity sposób postępowania względem ryzyka w jednostkach w odniesieniu do realizowanych celów i zadań. Skutkiem ryzyka występującego w tych jednostkach może być brak realizacji ustawowych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych i innych działań. Polityka wewnętrzna w jednostkach organizacyjnych sektora ubezpieczeń społecznych w Polsce nakierowana jest na dążenie do osiągnięcia takiej kultury organizacyjnej, aby wszyscy pracownicy rozumieli, że ryzyko jest związane z każdą podejmowaną decyzją, a tym samym z każdym działaniem lub jego zaniechaniem, gdyż zarządzanie ryzykiem stanowi niezbędny element bieżącej pracy na wszystkich stanowiskach. Celem opracowania jest scharakteryzowanie możliwości i ograniczeń poprawy funkcjonowania zarządzania ryzykiem w jednostkach organizacyjnych sektora ubezpieczeń społecznych na podstawie wartościowania ryzyka w tych jednostkach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono współdziałanie podmiotów pochodzących z różnych sfer gospodarki (publicznej, prywatnej i społecznej) w kontekście wzajemnych adaptacji zachowań rynkowych organizacji non profit i podmiotów komercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu wspóldziałania na strategie marketingowe organizacji non profit. (fragment tekstu)
Za początek gospodarki wojennej w Japonii przyjmuje się zwykle rok 1930, kiedy Japonia zaczęła przygotowywać się do aneksji Mandżurii. Od tego czasu systematycznie postępowała naprzód militaryzacja gospodarki, dopiero jednak pierwsza większa akcja zbrojna, związana z agresją w Chinach w 1937 r., spowodowała szczególne nasilenie zjawisk charakterystycznych dla gospodarki wojennej. Chociaż ogólne zasady gospodarki finansowej pozostały takie same jak w okresie pokoju, to nastąpiły poważne zmiany w roli i natężeniu poszczególnych elementów. Bezpośrednią przyczyną tych zmian była konieczność pokrycia ogromnych wydatków na rozbudowę sił zbrojnych i przemysłu wojennego. Wykorzystywane w okresie pokojowym źródła finansowania okazały się niedostateczne, trzeba więc było sięgnąć do źródeł dodatkowych, w niewielkim stopniu lub w ogóle dotychczas nie wykorzystywanych. Przykładem tego może być finansowanie wojny kosztem zmniejszenia majątku narodowego. Sytuacja taka w gospodarce pokojowej jest raczej niespotykana, rzadko również występuje podczas wojny. Tak drastyczne kroki podejmowane są jedynie w obliczu groźby klęski wojennej. (fragment tekstu)
W opracowaniu starano się wykazać związki przyczynowo-skutkowe między systemem gospodarki publicznej a kategoriami makroekonomicznymi kształtującymi statykę lub dynamikę tego systemu. (fragment tekstu)
12
Content available remote Związki zawodowe i ich wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy
63%
Ponad dwadzieścia ostatnich lat szczególnie dla krajów wysoko rozwiniętych było okresem niemalże wymarzonego dobrobytu. Wspomniana sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych, których postulaty odwoływały się do idei udziału pracujących w zysku przedsiębiorców. Wpływając na określenie poziomu wynagrodzeń, świadczeń socjalnych, zdrowotnych czy emerytalnych, mogły wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie sposobów postępowania związków zawodowych w okresie ostatnich pięciu lat oraz wskazanie znaczenia związków zawodowych w dobie trwającego kryzysu ekonomicznego i ich rzeczywistego udziału w kształtowaniu stopnia rozwoju społecznego i gospodarczego w wybranych krajach.(fragment tekstu)
The thesis focuses on spatial planning in the Czech Czech Republic and Poland, especially due to the ongoing recodification of public building law in the Czech Republic. It traces the administrative distribution of competences, i.e. state administration and self-government, and furthermore hierarchizes spatial planning documents. The levels have been determined according to the distribution of competences and the territorial division of countries into national, regional and local. For each level, documentation and strategies have been selected and their role and function for the development of the given territory has been described, as well as the link to other instruments both horizontally and vertically. The text focuses more specifically on the delivery of sustainable development through relevant spatial planning instruments at the lowest, because most effective, level.(abstrakt oryginalny)
O wadach polskiego systemu gospodarowania przestrzenią napisano wiele, ale nie dość, by wywołać zmiany dobre dla rozwoju miast. Obecnie, gdy terminem rewitalizacja opatruje się wszelkie przedsięwzięcia, prócz tych, które w istocie nią są, zmiana w tej dziedzinie staje się jeszcze ważniejsza. Trzeba to powiedzieć z całą mocą: odnowa polskich miast jest niemożliwa w sytuacji "dziurawego jak drogi w krajach trzeciego świata", systemu gospodarowania przestrzenią. Dwa pytania są w tej kwestii kluczowe: co (z)robić I w jaki sposób? Prezentujemy kluczowe problemy dotyczące gospodarowania przestrzenią w ramach działań rewitalizacyjnych, wywołane brakiem spójności systemu w tej dziedzinie. Ta diagnoza oznacza, że dodanie do niego kolejnych przepisów regulujących rozwój i rewitalizację miast oznaczać będzie dalsze brnięcie tą tzw. trzecią drogą, tak niekorzystną dla naszych miast. Odpowiedź na postawione na wstępie pytania wymaga analizy kosztów i korzyści różnych rozwiązań z perspektywy korzyści dla odnowy miast. Stopniowe modyfikacje obecnego systemu prowadzą do redukcji potencjału polskich miast i ich konkurencyjności. Potrzebne są radykalne zmiany, które przywrócą stosowane w Europie narzędzia polityki miejskiej. Dopiero to stworzy miastom szansę przekierowania twórczych ambicji i kreatywności na budowę kultury miejskiej, kultury organizacyjnej, tworzenie norm i instytucji sprzyjających partnerstwu i zdrowej rywalizacji z innymi miastami europejskimi. Potrzeba dokonania postulowanych rewolucyjnych zmian jest uzasadniona stanem polskich miast i radykalnym wzrostem kosztów obecnej praktyki. Wynika ona także z trendów demograficznych i wyzwań wobec globalnej konkurencji. (abstrakt oryginalny)
Niemiecki system bankowy jest permanentnym placem budowy, którego głównym zadaniem jest dostosowywanie się do potrzeb rynku. Niemieckie banki, jako główne źródło pozyskiwania funduszy obcych na realizację zamierzeń inwestycyjnych, są lokomotywą napędzającą gospodarkę. Największą rolę odgrywa sektor banków uniwersalnych, który tworzą zarówno banki komercyjne, banki publiczne oraz banki spółdzielcze. Banki komercyjne, w szczególności cztery duże banki prowadzą działalność zarówno na rynku narodowym, jak i międzynarodowym. Istotną rolę odgrywają również kasy oszczędnościowe i banki spółdzielcze, które w swojej działalności skupiają się na finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw, oraz wspierają ideę oszczędzania. Aktywa systemu bankowego stanowią ponad 300% PKB Niemiec. (abstrakt oryginalny)
Background: Public planning plays an increasingly important role as planning acts issued by the administration form the basis for the actions of public authorities, including determining the directions of legislative activity. Therefore, they are the subject of interest in the doctrine of public law. Research objectives: The aim of this paper is to explore selected governmental development policy documents assessed from the point of view of social economy development in order to show both their complexity and the range of their subject matter. The issue of theoretical foundations of planning in administration and their scope was also taken into account. Research design and methods: The research method used in the study is the legal-dogmatic method and the theoretical-legal method. Results: Findings of the study expose that although in selected government strategic documents reference is made to social economy issues, due to the exclusively internal nature of planning acts and the overly general provisions of the analysed strategies, they can hardly provide a basis for coordinated action. Conclusions: The study identifies a need for greater precision in the provisions so that they can become a basis for specific actions by the administration, including drafting of legislation. (original abstract)
Dzięki dokonaniom ekonomicznej teorii regulacji, sfalsyfikowano część zbyt optymistycznych czy też raczej zbyt upraszczających rzeczywistość założeń, na podstawie których sformułowana została teoria regulacji oparta na interesie publicznym. Jednakże również modele ekonomicznej teorii regulacji nie opisują całego spektrum działań, jakie w ramach pogoni za rentą podejmują maksymalizujący zysk uczestnicy rynku - zainteresowani są oni bowiem nie tylko wykorzystaniem przyjętych instytucji dla własnych, partykularnych celów, lecz również demontażem istniejącego porządku instytucjonalnego w korzystnym dla nich zakresie. Skoro bowiem uczestnicy rynku maksymalizują zysk, a maksymalizowanie zysku oznacza pogoń za rentą, zaś pogoń za rentą oznacza ucieczkę od sankcji, a więc osłabianie systemu instytucjonalnego, to dążenie do osłabienia czy też demontażu istniejącego systemu instytucji wpisane jest w istotę ekonomicznej aktywności uczestników rynku. Fakt ten, jak się wydaje, dodatkowo usprawiedliwia postulat włączenia w zakres badań nad problemami wyboru publicznego (w tym zwłaszcza pogoni z rentą) również zjawiska ucieczki od sankcji. (fragment tekstu)
Aktualna definicja spółki publicznej jest przedmiotem krytyki w polskiej doktrynie ze względu na powiązanie jej z czynnością techniczną jaką jest dematerializacja akcji. Artykuł ten poddaje ocenie nowe brzmienie definicji spółki publicznej w świetle proponowanych zmian legislacyjnych, które słusznie zrywają z dotychczasowym kryterium dematerializacji akcji jako cechy konstytutywnej spółki publicznej, na rzecz powiązania tej definicji z dopuszczeniem akcji do obrotu na rynku regulowanym. Systemowa doniosłość powyższych zmian będzie kluczowa dla rynku kapitałowego w Polsce, przede wszystkim pod kątem praktyki rynkowej i wymaga komentarza już na etapie prac legislacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym zagadnieniem analizowanym w opracowaniu jest pytanie o przyczyny wyjątkowo dobrej kondycji szwedzkiej gospodarki oraz finansów publicznych po recesji 2008-2009, a więc w czasie, gdy zdecydowana większość krajów wysoko rozwiniętych zmagała się z rachitycznym wzrostem gospodarczym oraz nadmiernym zadłużeniem. W prezentowanych rozważaniach przyjmuje się tezę, że nakreślona sytuacja nie była dziełem przypadku, lecz efektem nauki odebranej w wyniku wcześniejszego kryzysu oraz następującej po nim determinacji władz w budowaniu nowego ładu gospodarczego. Co istotne, proces ten nie jest jednak możliwy do zrozumienia na gruncie standardowej ekonomii głównego nurtu, w którym pomija się czynniki polityczne lub traktuje je wyłącznie jako ograniczenia, ignorując ich siłę sprawczą. Na tej podstawie argumentuje się, że mamy obecnie do czynienia z potrzebą rehabilitacji ekonomii politycznej, która w Polsce została niestety zepchnięta do podręczników historii myśli ekonomicznej wraz z wdrożeniem nowego, potransformacyjnego porządku gospodarczego oraz przyjęciem prawie niekwestionowanej dominacji ortodoksyjnego podejścia do uprawiania ekonomii. W artykule przyjęto następującą strukturę. Po części pierwszej, wprowadzającej, część druga poświęcona jest opisowi szwedzkiej recesji z lat 2008-2009, w tym przede wszystkim reakcji władz i podjętych działań antycyklicznych. Część trzecia przedstawia naturę szwedzkiego kryzysu z lat 1991-1993, który okazał się przełomowy dla budowania nowego ładu gospodarczego w kraju oraz który wykazuje duże podobieństwa do globalnego kryzysu finansowego rozpoczętego w 2007 roku. Część czwarta poświęcona jest analizie procesu wypracowywania nowego ładu makroekonomicznego w Szwecji po 1993 roku, który okazał się zbawienny dla dobrej kondycji szwedzkiej gospodarki podczas ostatniego załamania. I wreszcie część piąta, ostatnia, przyjmuje formę podsumowującej dyskusji, która podkreśla znaczenie polityki w kształtowaniu instytucji i działań sanacyjnych w szwedzkiej gospodarce, a ponadto wskazuje na słabości współczesnej ekonomii głównego nurtu. W części tej zaakcentowano znaczenie ekonomii politycznej dla właściwego rozumienia budowania zdrowych instytucji gospodarczych oraz stabilności makroekonomicznej. (fragment tekstu)
Wdrażanie e-usług wpisuje się w rozwój informatyzacji administracji publicznej. Elektroniczne usługi publiczne nabierają współcześnie coraz większego znaczenia. Oprócz tradycyjnego świadczenia usług administracja elektroniczna staje się jedną z kluczowych form załatwiania spraw urzędowych. Implementowany jest szereg przepisów prawnych stanowiących podstawę wdrażania e-usług oraz pozwalających na ich stosowanie. Działania w zakresie zmiany podejścia do e-usług zostały wymuszone w okresie pandemii, co pozwoliło na przyspieszenie procesu zmian i podejścia do wykonywania zadań przez administrację przy użyciu sieci Internet. Kluczową rolę w zakresie świadczenia usług elektronicznych odgrywa Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), która udostępnia jedną z największych ilości e-usług. Celem artykułu jest zdefiniowanie e-usług oraz wykazanie podstaw prawnych ich wdrażania w Polsce. Ponadto omówiono typy e-usług, platformę ePUAP i jej funkcjonalności jako platformy, przy pomocy której możliwe jest realizowanie usług elektronicznych. W pracy wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.