Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 856

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka rynkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
Celem artykułu jest próba przedstawienia postępów i przeszkód we wprowadzaniu gospodarki rynkowej w Polsce w ciągu ubiegłych siedmiu lat. Omówiono tu organizacyjno-prawne warunki dla funkcjonowania gospodarki rynkowej w kraju postsocjalistycznym, postępy w zmianie struktury produkcji i poprawie efektywności, zmiany zasad podziału dochodów w przedsiębiorstwach, problemy usprawnienia niektórych służb publicznych.
Prezentowana w niniejszym opracowaniu koncepcja otwierania gospodarki wychodzi z założenia o kluczowej roli czynników zewnętrznych w rynkowej transformacji gospodarki. Równocześnie zakłada, że otwieranie gospodarki, definiowane jako proces wiązania kierunków rozwoju danej gospodarki z kierunkami rozwoju gospodarki światowej w celu podwyższenia efektywności gospodarowania, ma w swej istocie wymiar ekonomiczny i w związku z tym :abstrahuje od ideologii i polityki jako ewentualnych elementów tego procesu. W tym sensie można ją odnosić zarówno do gospodarek w procesie transformacji rynkowej, tj. byłych krajów socjalistycznych, a więc i teorii związanej / tym procesem (Economics of Transition), jak też krajów rozwijających się i odpowiednio teorii rozwoju (Economics of Development).(fragment tekstu)
Artykuł opracowany na podstawie raportu zamieszczonego w "The Economist" poświęconego głównym problemom kształtującej się dopiero w Rosji gospodarki rynkowej.
Omawianymi zagadnieniami w artykule są: właściwości systemu bankowego w Polsce przed 1989 r., ewolucja systemu bankowego po roku 1989 i pozostałości poprzedniego ustroju, istota i zadania systemu bankowego w gospodarce rynkowej, determinanty przekształceń polskiego systemu bankowego, instytucje bankowe - ich pozycja w systemie i wzajemne relacje, kierunki i postulaty rozwojowe systemu bankowego w Polsce.
Przedmiotem zainteresowania w tym rozdziale są kraje południa Europy: Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy. (...) Sformułowania "kraje południa Europy", "kraje południa Unii Europejskiej" lub "południa strefy euro" nie mają geograficznego charakteru, są raczej użytecznym terminem pozwalającym na nazwanie wyodrębnionej grupy państw o systemie gospodarczym wykazującym cechy, które szczegółowo omówiono poniżej. Wyznaczono specyfikę systemu gospodarczego krajów południa Unii Europejskiej w relacji do pozostałych krajów Unii oraz krajów OECD. Tam, gdzie z powodu dostępności danych było to możliwe, posłużono się benchmarkiem w postaci średniej dla 27 krajów Unii Europejskiej oraz średniej dla krajów OECD. Pomocniczo dla celów porównawczych wybrano również Niemcy, Wielką Brytanię oraz USA. Specyfika systemów gospodarczych Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch, o której mowa poniżej, jest zatem wyznaczona względem krajów o wysokim produkcie krajowym brutto i dojrzałej gospodarce rynkowej, zwłaszcza krajów Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Unia Europejska, globalizacja i Polska
80%
Międzynarodowa integracja gospodarcza, czy inaczej globalizacja, ma długą historię, poczynając od okresu średniowiecza. Powstanie i późniejsze rozszerzenie Unii Europejskiej jest częścią tego procesu. Twierdzi się, że członkostwo w UE przyniosło Polsce niewątpliwe zalety, takie jak wsparcie dla rolnictwa oraz dla regionów o wysokim bezrobociu i usuwania ceł wobec polskich towarów, ale poważniejsze zmiany nastąpiły w Polsce po wprowadzeniu gospodarki rynkowej w 1989 roku. Aby ocenić znaczenie członkostwa w Unii Europejskiej i wpływu procesów globalizacji na Polskę, potrzebny jest znacznie dłuższy okres czasu. W każdym razie Polska jest częścią procesów globalizacji i integracji ekonomicznej, co odzwierciedla fakt jej przynależności do Unii Europejskiej.
Conception of transition includes transformation from the centrally planned, administrative to market economy. Transition such as this represents a broad located, global process, which began at the end of the eighties and the beginning of the nineties of the last century. All transition economies can be classified into four groups: Central and Eastern Europe (CEE): Albania, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, FRY, Macedonia, Hungary, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia, Bosnia and Herzegovina and Serbia and Montenegro; The Baltic countries: Estonia, Latvia, Lithuania; The Commonwealth of Independent States: Armenia, Azerbaijan, Russia, Belorus, Kazakhstan, Georgia, Kyrgiz Republic, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine; Transition economies in Asia: Cambodia, Lao, Vietnam, China. (original abstract)
Artykuł jest polemiką z tezami przedstawionymi przez prof. M. Skousena, amerykańskiego ekonomistę, podczas wykładu Co napędza gospodarkę: C, I, czy G?, który wygłosił 28 maja 2012 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę: 1) opracowania listy atrybutów rozwiniętej gospodarki rynkowej, tworzących układ docelowy dla krajów postkomunistycznych; 2) nakreślenia dwóch podstawowych "dróg dojścia" do układu docelowego; 3) scharakteryzowania czynników determinujących "drogi dojścia".(abstrakt oryginalny)
Polska stając się z dniem 1 maja 2004 roku członkiem Unii Europejskiej została objęta programami europejskiej polityki regionalnej, uzyskując tym samym dostęp do najważniejszych instrumentów oddziaływania wspólnotowej polityki regionalnej - funduszy strukturalnych. Okres przygotowawczy (przedakcesyjny) oraz lata po akcesji stanowiły dla polskich przedsiębiorstw możliwość partycypacji w unijnych środkach publicznych jako instrumentu zewnętrznego zasilenia kapitałowego, z myślą o podnoszeniu innowacyjności i poprawie pozycji konkurencyjnej (w ramach sektora oraz na jednolitym rynku europejskim). Tak więc, sektor spożywczy, do którego zalicza się branżę przetwórstwa rybnego, stał się bardzo ważnym sektorem dla gospodarki polskiej. Członkostwo w Unii Europejskiej skutkowało dostępem do rynku zamożnych konsumentów i konfrontacji.(fragment tekstu)
11
Content available remote Rynkowa gospodarka czy rynkowe społeczeństwo - globalna alternatywa?
80%
Spór o globalizację wynika z faktu, iż nie ma obecnie problemu bardziej istotnego dla rozwoju gospodarki światowej. Jedni w ramach tego sporu (B. Barber) twierdzą, że należy "cywilizować anarchiczne siły globalnej ekonomii", inni sugerują (J. Gray), iż stanowi narzędzie globalnej dominacji, a jeszcze inni (J. Norbert) występują w obronie globalnego kapitalizmu. Konflikt pomiędzy globalistami i antyglobalistami wynika z różnej oceny skutków funkcjonowania wolnego rynku, który powoduje, iż "bogaci stają się coraz bogatsi, a ubodzy coraz ubożsi" (Jan Paweł II). Obrońców wolnego rynku nazywa się "rynkowymi fundamentalistami" (J. Stiglitz), ale inni - powołując się na dane Human Development Report i World Development Indicators - twierdzą, że "globalna nędza zmniejszyła się". Funkcjonowanie mechanizmu wolnego rynku w skali globalnej traktuje się jako fakt obiektywny, wątpliwości rodzą się przy ocenie jego społecznych skutków, stąd tytułowa alternatywa w ramach której (L. Jospin) sugeruje się rynkowa gospodarka - tak, rynkowe społeczeństwo - nie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie krótkiej historii Łodzi na tle wydarzeń historycznych prowadzącej do dezindustrializacji miasta w okresie transformacji gospodarczej Polski. Jako trauma "wielkiej zmiany" w latach 1990-2004 dokumentowana jest juwenilizacja biedy w Łodzi, niebrana pod uwagę i niedostrzegana przez architektów i realizatorów przejścia od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej.(abstrakt oryginalny)
Usługi biznesowe stanowią ważną część europejskiej gospodarki rynkowej. Rozwój sektora usługi biznesowych zwykle tłumaczy się migracją zatrudnienia z przemysłu wytwórczego do usług ze względu na outsourcing funkcji o charakterze usług. Niemniej jednak przyczyn tego wzrostu jest wiele. Istotnymi czynnikami wzrostu są również zmiany w systemach produkcyjnych, zwiększenie elastyczności, silniejsza konkurencja na rynkach światowych, coraz większa rola ICT oraz wiedzy, czy też powstawanie nowych rodzajów usług. Usługi biznesowe przybierają obecnie nowy kształt dzięki zastosowaniu technologii teleinformatycznych oraz przechodzeniu na bardziej intensywne świadczenie usług za pośrednictwem Internetu. Nacisk kładziony jest na usługi świadczone drogą elektroniczną, takie jak usługi związane z oprogramowaniem komputerowym, pracami badawczo-rozwojowymi i testami technicznymi, usługi doradcze oraz w zakresie rozwoju zasobów ludzkich i pośrednictwa pracy.(abstrakt autora)
Stereotypowe myślenie o gospodarce oparte na ekonomii rynkowej nie zawsze musi sprawdzać się w rzeczywistości. Japoński przypadek pokazuje, że to deregulacja spowodowała w tamtej gospodarce wiele negatywnych następstw, a regulacja państwa zawsze eliminowała najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa zjawisko, jakim jest bezrobocie. Dlatego przy wyborze polityki gospodarczej państwa nie zawsze warto kierować się stereotypową ekonomią. Zawsze natomiast warto uwzględniać specyfikę danej gospodarki oraz społeczeństwa i na takiej podstawie formułować cele i narzędzia tej polityki. (fragment tekstu)
Udział państwa w gospodarce rynkowej, zakres, formy i instrumenty jego oddziaływania na przebieg procesów gospodarczych były, są i zapewne jeszcze długo będą przedmiotem dyskusji, sporów i sprzecznych poglądów, i to zarówno w nauce, jak i w praktyce gospodarczej. Problem ten, zawsze obecny i ważny, wydaje się szczególnie istotny w okresie transformacji gospodarczej w krajach realizujących procesy przebudowy systemowej i przejścia z systemu gospodarki centralnie zarządzanej do systemu gospodarki rynkowej. (fragment tekstu)
In countries with a market economy, in particular the highly developed ones, the intensive development of the sphere of innovative systems products (i.e. multi-products, multi-values) takes place. In parallel, new marketing concepts evolve to support this development. However, in the twenty-first century, new challenges (i.e. megatrends), which may seriously undermine the development of these products, combined with the global crisis, are emerging. The article discusses the opportunities and threats for this development stemming from the analysed megatrends.(original abstract)
Autor polemizuje z zarzutami stawianymi przez partie opozycyjne pod adresem gospodarki rynkowej. Podkreśla, że tylko normalna gospodarka rynkowa z solidnym zapleczem konstytucyjnym i ustawodawczym, z twardą egzekucją prawa jest najlepszą i najkrótszą drogą do sukcesu ekonomicznego i społecznego.
18
80%
Gospodarkę rynkową cechuje przewaga prywatnej własności oraz duży udział małych i średnich przedsiębiorstw w produkcji i usługach. Polska gospodarka rynkowa powstała na początku lat 90. XX wieku. Jednak potrzebowała ona wielu lat, żeby stare mechanizmy zostały zastąpione przez nowe. Stopniowe znoszenie barier wejścia na rynek dla prywatnych firm, będące jednym z fundamentów liberalizacji gospodarki, sprawiło, że w latach 1990-1993 utworzono ponad milion nowych firm prywatnych1. Na koniec 2009 roku liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wzrosła do 3,7 mln2. Z roku na rok powiększał się też sektor usług, którego praktycznie nie było przed 1989 rokiem. W rezultacie zaszła zmiana w samej strukturze zatrudnienia według sektorów własności. Udział zatrudnienia w sektorze prywatnym systematycznie wzrastał: od 13,2% w 1989 roku do 73,4% w 2002 roku3. Obecnie utrzymuje się on na poziomie około 74%4.(tekst z oryginału)
W artykule dokonano analizy formowania się zasad rachunkowości przedsiębiorstw w warunkach rynkowych i ich wpływu na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych na Ukrainie. Zasadniczym celem było omówienie: organizacji księgowości, metod i technik jej prowadzenia, a także przedstawienie problemów rachunkowości związanych z organizacją procedur księgowych oraz analizą zakresu informacji finansowej niezbędnej do sprawnego zarządzania biznesem.
Omówiono odmiany współczesnych systemów gospodarki rynkowej krajów wysoko rozwiniętych i ich atrybuty. Przedstawiono wybrane aspekty społeczno-gospodarczych uwarunkowań procesów transformacji systemowej w Polsce.
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.