Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka surowcowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Gospodarka surowcowa w przemyśle cukrowniczym odgrywa bardzo ważną rolę. Wynika to z faktu, że o efektach produkcyjnych cukrowni w dużym stopniu decyduje zaopatrzenie w surowiec, zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Ważne są też terminy jego dostarczania, co ma wpływ nie tylko na organizację produkcji, ale również na wyniki produkcyjne i ekonomiczne cukrowni.Udział kosztów surowca w kosztach produkcji cukru jest najwyższy ze wszystkich elementów kosztów i w Cukrowni "Wrocław" w 1991 r. wyniósł 57,66%, a w 1994 r. aż 76,07%. Udział surowca w kosztach całkowitych produkcji cukru wykazuje więc tendencje wzrostowe, powodowane głównie wzrostem cen skupu buraków. Gospodarka surowcowa winna zatem stanowić przedmiot szczególnie wnikliwych analiz, zmierzających do optymalizacji wykorzystania surowca i ograniczenia kosztów. Poprawa gospodarki surowcowej stanowi obecnie główny czynnik mogący doprowadzić do poprawy efektywności ekonomicznej polskiego przemysłu cukrowniczego. (fragment tekstu)
Celem części teoretycznej artykułu jest określenie roli instytucji w kształtowaniu konkurencyjności gospodarek surowcowych w handlu międzynarodowym, natomiast części empirycznej - omówienie przedmiotowego zagadnienia na przykładzie Azerbejdżanu wraz z analizą pozycji konkurencyjnej azerskiej gospodarki we współczesnym handlu międzynarodowym. W tym celu zastosowano dwa wskaźniki, tj. ujawnionych przewag komparatywnych Balassy oraz relacji eksportowo-importowych Lafaya. Z przeprowadzonej analizy wynika generalny wniosek, iż szeroko rozumiane instytucje w krajach o gospodarkach surowcowych w istotny, najczęściej negatywny, sposób determinują ich konkurencyjność w handlu międzynarodowym. W przypadku Azerbejdżanu istniejące uwarunkowania instytucjonalne, pomimo podejmowanych zmian, nie dają podstaw, aby zakładać, iż w nieodległej przyszłości obecny niski poziom konkurencyjności tego kraju w handlu międzynarodowym ulegnie znacznej poprawie, co dodatkowo wzmocni surowcowy charakter azerskiej gospodarki i silnie uzależni dalszy jej rozwój od koniunktury cenowej na międzynarodowych rynkach surowcowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę występowania przystropowej strefy metanonośnej, obejmującej wtórnie nasycone metanem pokłady węgla występujące w bliskim sąsiedztwie stropu karbonu w obszarach Bzie-Dębina oraz Gołkowice. Z uwagi na wykazany w sąsiednich złożach związek pomiędzy występowaniem metanu w przystropowej strefie i ukształtowaniem stropu węglonośnych utworów karbonu, podobną zależność zbadano w omawianym złożu. Przedyskutowano również możliwe sposoby ujęcia metanu w celu zminimalizowania zagrożenia metanowego na przyszłych poziomach eksploatacyjnych w polu Bzie-Dębina 1 Zachód. Wzięto pod uwagę ujęcie metanu systemami podziemnego odmetanowania, podobnie jak czyni się to w obecnie czynnych kopalniach węgla, ze szczególnym uwzględnieniem odmetanowania wyprzedzającego, a także odprowadzenie metanu powierzchniowymi otworami wierconymi do stropu karbonu metodą poeksploatacyjnego odmetanowania zrobów (GOB Wells), ponieważ sposób ten praktykowany jest np. w amerykańskich zagłębiach węglowych. Ten drugi sposób ujęcia metanu byłby nowatorski w warunkach polskich i wymagałby przeprowadzenia dodatkowych badań. Ujęcie i wykorzystanie metanu ze złoża Bzie-Dębina 1 przyczyni się z jednej strony do redukcji zagrożenia gazowego na przyszłych poziomach eksploatacyjnych, a z drugiej pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (abstrakt oryginalny)
Product Lifecycle Management remains a strategy that aims to strengthen the capabilities and competitive advantages of the company. Its implementation and its adoption depend on the problems that are brought back to be solved by this tool as well as its acceptance by the companies that will implement it. Hence, we like to introduce this approach within the cottage industry to improve its competitiveness. For this, we are going to present this article as being the first step towards the introduction of this strategy within the craft sector. So, we aim to investigate the problems faced by the craft sector, the levers favoring the establishment of this kind of approach and to analyse the independence between the problems investigated, the nature of the companies interviewed and their sector of activity. Data was gathered from surveys of 132 craft industries the primary data analysis was performed using excel and SPSS techniques and chi square test. The results affirm that the management and communication problems, as well as problems related to the raw material waste, are the most dominant in the sector. Moreover, our study shows that the problems faced by the sector are independent towards the nature of the company and the sector of activity. (original abstract)
Artykuł zawiera analizę funkcjonowania opłat eksploatacyjnych w Polsce. Omawia zmiany, jakie miały miejsce w konstrukcji tych opłat w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a także funkcje przez nie spełniane. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do racjonalnej gospodarki kopalinami i działań korzystnych z punktu widzenia ochrony środowiska. W artykule przeanalizowano również doświadczenia wybranych krajów europejskich w zakresie funkcjonowania opłat i podatków eksploatacyjnych. (abstrakt oryginalny)
In order to raise the economic efficiency of industrial enterprises, there had been suggested the methodology of identifying the optimal needs of resources of leather raw materials. The efficiency of developed methodology is based on the economic-mathematical model which takes into consideration all the categories of natural raw materials, the variants of technological treatment, the technical opportunities of an enterprise and permits to identify the consolidated profit from the sale of manufactured products. (original abstract)
Chińska Republika Ludowa przeszła długą drogę przemian gospodarczych i politycznych od czasu sformułowanego przez Deng Xiaopinga na przełomie lat 70. i 80. XX wieku hasła - "nieważne, czy kot jest czarny czy biały, ważne żeby łapał myszy". Dzięki rozpoczętym wówczas reformom ekonomicznym, Chiny zmieniły się z zacofanego kraju w państwo, które mimo wysokiego stopnia spolaryzowania rozwoju, powszechnie uznawane jest za mocarstwo nie tylko w sferze gospodarczej, ale i politycznej. Chiny w celu realizacji własnych założeń gospodarczych, wyłożonych pod koniec lat 70. XX wieku, równolegle dokonywały zwiększenia liczby dostępnych im instrumentów politycznych w stosunkach międzynarodowych. Uznawanym obecnie już za klasyczny środek wpływu są surowce. Bardzo wyraźnie uwidocznił to "szok naftowy" z 1973 r., kiedy to ropa naftowa została wykorzystana do osiągnięcia celów politycznych. Chiny są jednak w większym stopniu konsumentem surowców niż ich producentem. Mimo to nowym instrumentem politycznego wpływu Chin na środowisko międzynarodowe, którego znaczenie zostało potwierdzone pod koniec 2010 r., stały się surowce o nazwie: metale ziem rzadkich. Mniej znany opinii społecznej surowiec stał się argumentem politycznym i ekonomicznym ChRL nie przez przypadek. Jego wykorzystanie nie jest bowiem kwestią doraźnego działania, a jak wiele wskazuje, świadomego, długoletniego planu ChRL. Już w 1992 r. Deng Xiaoping ogłosił, że metale ziem rzadkich odegrać mają dla Chin rolę taką, jak ropa naftowa ma dla Bliskiego Wschodu. (fragment tekstu)
Pod wpływem przemian strukturalnych, związanych z nową epoką postindustrialną, zaobserwowano w uprzemysłowionym świecie zmiany zapotrzebowania na surowce i energię. Produkcja surowców przestała być motorem postępu i wzrostu gospodarczego. Fakt ten miało konsekwencje dla rozwoju gospodarczego surowcowych krajów słabo rozwiniętych. Zmniejszająca się rola surowców dla gospodarki światowej znalazła swoje odbicie w spadku ich znaczenia w handlu międzynarodowym. Kraje rozwijające się odczuły w związku z tym coraz słabszą pozycję przetargową jako eksporterzy surowców. W pracy omówiono skutki zmniejszenia roli tych krajów. Przedstawiono również możliwości ich restrukturyzacji.
Weryfikacja procesu kształtowania się cen instrumentów finansowych budzi zainteresowanie zarówno świata akademickiego, jak i praktyków. Jednym z fundamentalnych zagadnień neoklasycznej teorii finansów jest zaproponowana przez E. Famę hipoteza efektywności informacyjnej, w myśl której ceny instrumentów finansowych zawsze i w pełni odzwierciedlają istotne dane rynkowe. Rosnące zainteresowanie inwestorów rynkami towarowymi rodzi pytanie, czy podlegają one podobnym prawidłowościom, jak rynki klasycznych papierów wartościowych? Celem artykułu jest identyfikacja zjawisk anomalnych o charakterze kalendarzowym. Badaniu poddano stopy zwrotu instrumentów opartych na cenie ropy, złota oraz kukurydzy. (abstrakt oryginalny)
Produkcja surówki wielkopiecowej wymaga ogromnej ilości surowców i materiałów do produkcji. Ciągłość pracy wielkiego pieca powoduje, że nie mogą wystąpić sytuacje braku surowców w magazynie. Celem artykułu jest charakterystyka problemu gospodarki surowcowej w wybranym Wydziale Wielkopiecowym jednej z polskich hut. Artykuł ten dotyczy tylko jednego rodzaju surowców, tj. rud żelaza. W pierwszej części dokonano analizy wielkości i struktury dostaw surowców do zakładu. W drugiej jego części oceniono wielkość produkcji surówki i jednostkowe zapotrzebowanie na poszczególne surowce i materiały. W ostatniej części dokonano próby prognozy produkcji i zapotrzebowania na rudy. W analizie uwzględniono wyniki zebrane w analizowanym Wydziale Wielkopiecowym i obejmujące 1 rok kalendarzowy. (abstrakt oryginalny)
Le cycle des matières premières dépend d'évolutions si diff érentes qu'il a été délibérément choisi de dissocier les biens énergétiques de ceux qui ne le sont pas comme des denrées agricoles. Déroulant une analyse tant en termes de quantités que de prix, cette contribution décèle et explique les tendances lourdes de ces marchés à la lumière du passé comme de l'actualité récente, tout en tentant d'en pronostiquer les perspectives probables.(abstrakt oryginalny)
Przytoczone opinie wyrażone przez autorów omawiających problemy wielkości zasobów naturalnych (zwłaszcza złóż surowców mineralnych) w stosunku do istniejących potrzeb dają podstawy do stwierdzenia, że surowce te mogą być ograniczone, a ich niedobór zwiększy się wraz ze wzrostem gospodarczego. Ograniczenia w dostępności zasobów naturalnych mogą spowolnić w przyszłości tempo planowanego wzrostu gospodarczego, głównie chodzi o te surowce, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Nawet dynamiczne ujęcie zasobów surowców mineralnych nie eliminuje pojęcia i istoty bariery surowcowej, nadaje mu jedynie inną treść ekonomiczną. Z faktu, że zasoby mogą rosną, nie wynika jeszcze, że rosną one w wystarczającym tempie i że dlatego mogą okazać się one ograniczone również w dynamicznym ich ujęciu.
Praca ma charakter studium przypadku, zawierające analizę pozyskiwania, transportu i przechowywania oraz wstępnego przygotowania surowców do produkcji biogazu w wybranej biogazowni rolniczej. Biogazownia o zainstalowanej mocy elektrycznej 1,2 MW wykorzystuje substraty celowe w postaci kiszonki z kukurydzy, a także produkty uboczne i odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego: wywary, wytłoki, wycierki. Część substratów jest zużywana na bieżąco, część zaś zakiszana i magazynowana na terenie zakładu. Park maszynowy i transportowy dostosowany jest do ilości i fizycznych parametrów (wilgotności, rozdrobnienia) substratów.(abstrakt oryginalny)
Na podstawie literatury przedmiotu i badań przeprowadzonych w przemyśle dziewiarsko-pończoszniczym, przedstawiono kierunki działań w przedsiębiorstwie dziewiarskim w świetle operacji gospodarowania materiałami, w szczególności w sferze przygotowania i realizacji produkcji, zmierzających do minimalizacji zużycia surowców. Ponadto podjęto próbę kompleksowego przedstawienia problemu zużycia przędzy w procesie podstawowym przedsiębiorstwa dziewiarskiego, tj. w procesie dziania. (abstrakt oryginalny)
Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich zaprezentowano rolę i tendencje zmian w wykorzystaniu surowców i materiałów oraz określono istotę oszczędności surowcowo-materiałowych i problemy pomiaru potencjalnych ich rozmiarów w gospodarce. Rozdział drugi dotyczy przedsięwzięć oszczędnościowych, ich istoty, rodzajów, przesłanek oraz barier hamujących ich realizację w przemyśle. W trzecim rozdziale pracy zaprezentowano obszary i sposoby oszczędzania paliw, energii, stali i wyrobów hutniczych zarówno u ich producentów, jak i u odbiorców. W czwartym przedstawiono kryteria i metody doboru przedsięwzięć oszczędnościowych do realizacji oraz podjęto próbę weryfikacji tych metod w oparciu o przedsięwzięcia przynoszące oszczędności energii i wyrobów hutniczych. Rozdział piąty traktuje o doświadczeniach w zakresie stymulowania przedsięwzięć oszczędnościowych w krajach wysoko rozwiniętych w celu poszerzenia ich zakresu w gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ocena poziomu bezpieczeństwa ekonomicznego Republiki Azerbejdżanu na etapie transformacji gospodarczej lat dziewięćdziesiątych XX w. Problem badawczy sformułowany został w pytaniu: Czy wybór surowcowego modelu gospodarki w czasach rządów Gajdara Alijewa wpłynął na wzrost bezpieczeństwa ekonomicznego państwa? Przy ocenie bezpieczeństwa ekonomicznego Azerbejdżanu główny nacisk położony zostanie na wymiar makroekonomiczny, a jej podstawę stanowić będą wskaźniki PKB, PKB per capita, stopy bezrobocia i stopy inflacji, a także indeks rozwoju społecznego (HDI). Do opisu i analizy zjawiska wykorzystane zostaną narzędzia analizy statystycznej. (fragment tekstu)
17
Content available remote Polityka bezpieczeństwa energetycznego Azerbejdżanu w regionie kaspijskim
84%
Polityka bezpieczeństwa energetycznego zakłada dążenie do ochrony państwa i społeczeństwa przed licznymi zagrożeniami, których mnogość, nieprzewidywalność i złożoność wynikają z poliarchicznego środowiska międzynarodowego. Zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego są dynamiczne, zmienne i podlegają ewolucji. W takiej sytuacji państwa starają się konstruować długoterminowe polityki bezpieczeństwa energetycznego, mające zapewnić płynne dostawy surowców, zdywersyfikować drogi eksportu i czerpać jak największe zyski ze sprzedaży nośników energii. Problemem badawczym jest w tym kontekście analiza dynamiki polityki bezpieczeństwa energetycznego Azerbejdżanu w specyficznej geoenergetycznej i geostrategicznej przestrzeni regionu kaspijskiego z uwzględnieniem zmienności jego środowiska bezpieczeństwa. Wyzwaniem dla polityki bezpieczeństwa energetycznego tego państwa jest tym samym niestabilność regionu kaspijskiego oraz zwiększająca się rywalizacja między różnymi aktorami, suwerennymi i niesuwerennymi w wymiarze politycznym i gospodarczym, w kontekście budowy newralgicznej infrastruktury energetycznej. Interesy Azerbejdżanu w regionie kaspijskim warunkowała więc geopolityczna rywalizacja dotycząca dróg eksportu surowców, strategiczne usytuowanie między Europą i Azją Centralną oraz specyfika procesu budowania państwa w oparciu o zasoby surowcowe.
W artykule przedstawiono charakterystykę popiołów lotnych klasy F z trzech zakładów energetycznych w Polsce: Elektrowni Kozienice S.A., Elektrowni Rybnik S.A. i Elektrowni Stalowa Wola, jako potencjalnych dostawców surowców odpadowych do produkcji zeolitów syntetycznych. Analizowane popioły lotne poddano analizie składu mineralnego (XRD, SEM), chemicznego (XRF, CEC (Cation Exchange Capacity) - pojemność jonowymienna) oraz badaniom teksturalnym (powierzchnia właściwa BET, struktura porów). Zeolity z opisywanych popiołów pierwotnie otrzymywano na skalę laboratoryjną metodą syntezy hydrotermalnej popiołu lotnego z ługiem sodowym. Z uwagi na pozytywne wyniki prowadzonych reakcji syntezy oraz otrzymanie wysokiej czystości materiału zeolitowego typu X, podjęto próbę przełożenia procesu na skalę półtechniczną. W tym celu zaprojektowano i wykonano prototyp w pełni zautomatyzowanej linii technologicznej na potrzeby prowadzenia procesu syntezy. Scharakteryzowano również otrzymany w opisanym procesie materiał zeolitowy, a następnie dokonano porównania parametrów technologicznych (powierzchnia właściwa BET, CEC) popiołów lotnych z otrzymanym materiałem zeolitowym. Badania wykazały, że produkowany materiał zeolitowy charakteryzuje się 20-krotnie wyższą powierzchnią właściwą BET w stosunku do popiołów lotnych (średnio 14 m2/g) oraz nawet 25-krotnie wyższą wartością CEC (do 252 meq/100 g) w stosunku do materiału wyjściowego, przez co stanowi bardzo dobrej jakości sorbent mineralny. W pracy dokonano również charakterystyki ekonomicznej proponowanego rozwiązania technologicznego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ekonomika bezpieczeństwa - surowce strategiczne
84%
Celem przedstawionego artykułu było zbudowanie modelu pozwalającego na klasyfikację surowców krytycznych. Przedstawiono listę surowców krytycznych oraz model liniowy oparty o dwie zmienne: wskaźnik zastępowalności oraz wskaźnik recyklingu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sprawozdanie z sympozjum naukowego nt. materiałochłonności i energochłonności struktur produkcji w Polsce, które zostało zorganizowane 28 IV 1980 r. przez Komisję Nauk Ekonomicznych krakowskiego Oddziału PAN wspólnie z Instytutem Nauk Ekonomicznych AGH.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.