Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Government offices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Głowa państwa jest podstawową instytucją konstytucyjną, stojącą na szczycie hierarchii najwyższych władz państwowych. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla istnienia i funkcjonowania państwa szczególnie ze względu na to, że wyraża suwerenność państwa i jego integralność. Tworzenie konstytucyjnego statusu i usytuowania władzy głowy państwa jest uzależnione of jego relacji z naczelnymi organami władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Artykuł poddaje analizie pozycję głowy państwa w zakresie wykonania przyznanych uprawnień. Podkreśla najistotniejsze problemy związane z interpretacją tych uprawnień. W tym kontekście ważne jest zdefiniowanie zakresu możliwości głowy państwa w dziedzinie samodzielnego proponowania, sprawdzania i ewentualnie odrzucania kandydatów na stanowiska reprezentujące poszczególne władze państwowe. Możliwości te różnią się w zależności od tego, czy głowa państwa odnosi się do propozycji organów wykonawczych, innych niezależnych organów czy parlamentu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu poruszony został problem wykorzystania internetu przez urzędy miejskie i gminne z województwa małopolskiego. Podjęto próbę technicznej i merytorycznej oceny 182 stron WWW. Powstała w ten sposób prezentacja wzorców, ale także negatywnych elementów serwisów samorządowych może stać się cenną wskazówką dla osób odpowiedzialnych za ich tworzenie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wykorzystywane przez urzędy samorządowe rodzaje klasyfikacji procesów. Zaprezentowano obszary, w zakresie których należy mierzyć procesy w urzędach administracji samorządowej. Wskazano na kryteria procesów administracyjnych, jakie pozwoliły zidentyfikować badania przeprowadzone w 2006 roku w siedmiu urzędach administracji samorządowej.
W ostatnim czasie powstało wiele wątpliwości dotyczących powoływania i zatrudniania kierowników urzędu stanu cywilnego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie źródeł rodzących się kontrowersji. Zawarte w nim zostały bowiem rozważania dotyczące podstaw zatrudnienia kierownika USC, charakteru prawnego uchwały rady gminy o jego powołaniu oraz skutków jego zatrudnienia z pominięciem otwartego i konkurencyjnego naboru. Podjęta w nim została także próba zupełnie odmiennego - od przyjętego - sposobu interpretacji obecnie obowiązującej w tym zakresie regulacji prawnej, w związku z czym artykuł ten może się wydawać kontrowersyjny. Jednak zaproponowane w nim rozumienie stosownych przepisów rozwiązuje wiele pojawiających się w tym zakresie praktycznych problemów. (abstrakt oryginalny)
Propaganda i tzw. fakty alternatywne stały się - szczególnie po pojawieniu się nowych mediów - jednymi z głównych narzędzi, które są wykorzystywane przez rządy, jednostki lub grupy interesu do zmiany narracji dotyczącej wybranych informacji. Wykorzystując podstawowe metody opowiadania historii, Narrative Policy Framework (NPF) pozwala decydentom politycznym wykorzystywać media do rozpowszechniania narracji o nowej dynamice. Od 2014 r., po dojściu do władzy partii Bharatiya Janata Party, indyjski rząd nieustannie używa państwowych mediów w sposób, który zmienił przestrzeń medialną kraju. W niniejszym artykule na podstawie NPF przeanalizowano treści medialne przekazywane w Indiach i omówiono zmiany, które zaszły w tym obszarze. W tym celu wskazano różne empiryczne przykłady i fakty (dotyczące Indii), które zmieniły narrację w społeczeństwie masowym i dzięki którym partia rządząca realizuje swoje cele polityczne poprzez radykalną zmianę polityki publicznej.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących postrzegania barier architektonicznych przez klienta niepełnosprawnego w administracji publicznej na przykładzie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Celem pracy jest zbadanie poziomu postrzegania tychże barier architektonicznych przez osoby niepełnosprawne, jak również określenie, czy stopień niepełnosprawności wpływa na ich percepcję odnośnie do postrzegania danej bariery.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zagadnienie związane z działalnością administracyjną w obszarze JST. Autorki postawiły i udowodniły tezą, iż współczesne urzędy gmin prezentują wysoki poziom rozwoju instytucjonalnego w obszarze zarządzania procesami, które są istotnym elementem funkcjonowania administracji samorządowej, natomiast mało rozwinięte są działania administracyjne ukierunkowane na realizację projektów. W badaniach wykorzystano metodykę Analizy Instytucjonalnej opracowanej przez MSAP działającą przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Wartością artykułu jest przestrzenne spojrzenie na działania administracyjne realizowane w urzędzie i wskazanie możliwości diagnostycznych dla tego obszaru.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Artykuł przedstawia rolę personelu w obsłudze interesantów jednostek samorządu terytorialnego. Autor odnosi się do: - pożądanych kierunków zmian związanych z wprowadzeniem nowej koncepcji obsługi klienta w urzędzie, - nowych zadań i ról personelu administracyjnego w obsłudze interesantów, - roli personelu administracji samorządowej w procesie komunikowania się z interesantami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł diagnozuje sytuację wykorzystania benchmarkingu w sektorze publicznym w Polsce, opisuje przebieg i schemat procesu benchmarkingowego przyjętego w urzędzie oraz wskazuje techniczne zalety i wady jego stosowania. Opisuje konkretne działania Urzędu Miasta w Dzierżoniowie. Na końcu artykułu przytoczone są przykłady na praktyczne zastosowanie benchmarkingu w skali kraju i Europy. Wykazane są wymierne korzyści i wielopłaszczyznowe zastosowanie metody, szczególnie w sektorze publicznym. Autorka wskazuje drogi doskonalenia procesów z wykorzystaniem benchmarkingu.(abstrakt oryginalny)
Urzędy gmin poprawiają swoją pozycję konkurencyjną m.in. poprzez zastosowanie usprawnień w obszarze konfiguracji struktury organizacyjnej. Jednym z takich usprawnień jest wdrożenie zarządzania procesowego. W tym celu urzędy muszą przejść przez szereg poziomów dojrzałości procesowej, systematycznie podejmując nowe działania optymalizujące ich strukturę. Wdrażaniu zarządzania procesowego sprzyja szereg przesłanek. Wyniki badań wskazały poprawę organizacji działalności urzędu oraz polepszenie jakości świadczonych usług jako przesłanki dominujące.(abstrakt oryginalny)
Treść prezentowanej wypowiedzi obejmuje wyjaśnienie istoty reinżynierii i jej genezy oraz określenia potrzeb i możliwości zastosowania ogólnych założeń i zasad reinżynierii w urzędach administracji samorządowej. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano model funkcjonowania urzędu posiadającego wdrożony system jakości ISO serii 9000. Opracowany model, o podejściu procesowym ujmuje zastosowanie szeregu metod badania i oceny jakości, a także istotne elementy doskonalenia systemu, przy jednoczesnym stosowaniu niezbędnych działań korygujących i zapobiegawczych. W podsumowaniu zawarto główne korzyści z zastosowania modelu (S) funkcjonowania zarządzania jakością w urzędzie.
14
Content available remote Nie petent czy interesant lecz klient - jak zmieniło się oblicze urzędu
75%
W artykule zaprezentowano zmiany jakie przeszły urzędy użyteczności publicznej, szczególnie w sferze postrzegania relacji urząd-klient. Przedstawiono również jak przez dziesięciolecia zmieniała się świadomość obywateli, jakie mają oni oczekiwania i wymagania Pokazano jak musiały zmienić się urzędy, by dostosować się do tych wymagań oraz wskazano kierunki dalszych zmian. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących postrzegania barier architektonicznych w urzędach miejskich przez osoby niepełnosprawne. Badania wykonano w Urzędzie Miejskim w Pszczynie. Dotyczyły one jakości postrzeganej usług z perspektywy osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony analizie efektów funkcjonowania budżetu zadaniowego w Polsce na przykładzie urzędu wojewódzkiego. Skupiono się w nim na możliwości wykorzystania budżetu zadaniowego jako instrumentu poprawy jakości rządzenia ze względu na takie wymiary, jak: demokratyczne państwo prawne, przejrzystość, rozliczalność, efektywność i skuteczność, partycypacja oraz inkluzja społeczna. W artykule poruszono problem zalet i wad budżetu zadaniowego. Uzyskane wyniki pozwoliły na sformułowanie wniosku o wykorzystywaniu budżetu zadaniowego w Polsce jako narzędzia prezentacyjnego, a tylko w umiarkowanym stopniu jako instrumentu zwiększającego efektywność i skuteczność wydatkowania środków publicznych. Natomiast osiągnięcie lepszych efektów jego stosowania będzie możliwe, jeśli zostanie on powiązany z kontrolą zarządczą. Pod względem poprawy jakości rządzenia obecnie budżet zadaniowy spełnia kryterium demokratycznego państwa prawnego i kryterium przejrzystości. Kolejne wymiary dobrego rządzenia będą mogły być osiągane, gdy budżetowanie zadaniowe zostanie wprowadzone jako obligatoryjne narzędzie we wszystkich jednostkach sektora finansów publicznych, co spowoduje większą dbałość o realizację celów określonych w jego ramach. (abstrakt oryginalny)
Wygrane przez Donalda Trumpa - dzięki odwołaniu do wartości i narracji konserwatywnej -wybory prezydenckie wywołały wstrząs w społeczeństwie amerykańskim. Nowy prezydent z powodzeniem ograniczył postępującą oligarchizację życia politycznego Stanów Zjednoczonych. Zdołał pokonać Hilary Clinton z jej wizją państwa - oligarchii wspieranej przez klienckie grupy tożsamościowe. Trump skoncentrował swoją retorykę i kierunki polityki na solidarności społecznej w ramach państwa narodowego opartego na wartościach republikańskich. Stanął w opozycji zarówno do liberałów, jak i do libertarian złączonych w walce przeciwko niemu. Widać tu konflikt dwóch modeli interesu wspólnotowego w ujęciu Vilfredo Pareto. Ponadto dostrzec można podobieństwa do prezydentury Ronalda Regana, jednakże trudno pominąć zasadnicze rozbieżności (Trump - człowiek wielkiego biznesu z ogromnym majątkiem osobistym, niemający doświadczenia politycznego i niepełniący wcześniej funkcji publicznych). Sama wizja "wielkiej Ameryki" jest stworzonym przez Trumpa zjawiskiem społecznym, opartym na retoryce wielkości i władzy wykorzystywanej jednak przy wdrażaniu rzeczywistych zmian polityki państwa (np. nominacje sędziowskie). Oprócz tego nowy prezydent zapewnił Partii Republikańskiej wyjście z kryzysu, dając szansę na gruntowną i zasadniczą reorientację systemu politycznego USA. Intuicja polityczna i doświadczenie przedsiębiorcy pozwalają Trumpowi na obalenie monopolu retoryki politycznej poprawności wraz z moralnym dyktatem nowomowy i rozproszonymi formami cenzury. Brutalna retoryka i specyficzne poczucie humoru towarzyszące autentycznemu optymizmowi self-made man, wraz z biznesową mentalnością, pozwoliły Donaldowi Trumpowi na przetrwanie ostracyzmu elit oraz zaciętych ataków mediów liberalnych. Nowy prezydent zajął miejsce trybuna "twardej Ameryki" (Michael Barone) stając w opozycji do liberalnej pogardy dla "godnych pożałowania". Trump identyfikuje się jako budowniczy, człowiek działania, doświadczony i ostry gracz świata wielkich interesów. Sama Ameryka dlań to naród budowniczych. Nowa prezydentura jest również symbolicznym zakończeniem porządku ustanowionego w USA i Europie Zachodniej po roku 1945. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono najważniejsze fakty z historii powstania GUS w okresie od I wojny światowej do do wydania ustawy o statystyce administracyjnej z dnia 21 października 1919 r.
19
Content available remote Precedencja stanowisk publicznych w Polsce
75%
W opracowaniu podjęto próbę prezentacji aktualnego stanu precedencji stanowisk publicznych w Polsce. Omówiono historyczne znaczenie terminu precedencja oraz przedstawiono kształtowanie się porządku najwyższych godności w polskiej tradycji. Poddano analizie zasady współczesnej hierarchii najwyższych stanowisk państwowych w RP i na tym tle przedstawiono precedencję stanowisk administracji rządowej i samorządowej w województwie oraz stanowisk samorządowych w powiecie i gminie (mieście). Omówiono także precedencję w korpusie dyplomatycznym i Kościele katolickim. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono najważniejsze fakty z historii powstania GUS. Pierwsza część artykułu dotyczy okresu przed powstaniem GUS. W tej części, w ujęciu syntetycznym, scharakteryzowano warunki rozwoju badań statystycznych oraz instytucje, które je przeprowadzały na terenie trzech zaborów. Opisano m.in. działalność Warszawskiego Komitetu Statystycznego, którego sukcesorem (po odpowiednich przekształceniach) został GUS. Okoliczności tych przekształceń w okresie I wojny światowej przedstawiono od strony prawno-organizacyjnej, scharakteryzowano też dokumenty. Szczegółowo omówiono okres tworzenia GUS (od strony organizacyjno-prawnej oraz przedstawiono osoby, które były jego twórcami i organizatorami) — od wydania Reskryptu Rady Regencyjnej (13 lipca 1918 r.) do wydania ustawy o statystyce administracyjnej (21 października 1919 r.) (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.