Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Graphene
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Nanocebulki węglowe oraz ich potencjalne zastosowanie w biomedycynie
100%
Nanocebulki węglowe (Carbon Nano-Onions - CNOs) zbudowane są z zamkniętych sferycznie monowarstw węglowych skupionych wokół pustego rdzenia - fulerenu C60. Dotychczasowe badania dowiodły, iż CNOs wykazują lepsze właściwości niż pozostałe struktury węglowe. Duży stosunek powierzchni do objętości, niska gęstość oraz wielowarstwowa morfologia grafitowa umożliwiają wiele zastosowań, m.in. w superkondensatorach, bateriach litowo-jonowych czy układach elektromagnetycznych. Największe zainteresowanie wzbudza brak ich toksyczności, co predysponuje CNOs do odgrywania ważnej roli w nanomedycynie lub biotechnologii. Nanocebulki mogą być wykorzystane jako: materiał kontrastowy umożliwiający fluoroscencyjne obrazowanie żywych organizmów, do budowy bioczujników, a także jako nanoplatforma do unieruchomienia bądź transportu substancji aktywnych. W pracy przedstawiono obecny stan wiedzy na temat zastosowania wielościennych fulerenów w diagnozie biomedycznej oraz innych gałęziach biotechnologicznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie grafenu w projektowaniu technologicznie zaawansowanych silników spalinowych, co umożliwi poprawę zarówno sprawności mechanicznej, jak i ogólnej tych urządzeń przez redukcję strat tarcia w węźle kinematycznym tłok-cylinder. Dalszą konsekwencją będzie redukcja emisji dwutlenku węgla oraz zużycia paliwa, co jest równoznaczne z proekologicznym skutkiem zmian zaproponowanych w konstrukcji silnika. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter przeglądowy. Zawiera wyniki badań nowych materiałów, nowych technologii oraz nowych produktów w kontekście implementacji kryteriów rozwoju trwałego i zrównoważonego. Przedstawiono i przeanalizowano właściwości oraz już rozpoznane i potencjalne obszary zastosowań rozwiązań innowacyjnych. Wśród nowych technologii uwagę skoncentrowano na tych, które mają charakter przełomowy, co związane jest zasadniczo z wykorzystaniem nanomateriałów, w szczególności alotropowych odmian węgla, takich jak grafen i fulereny, oraz odmiany alotropowe innych pierwiastków, to jest: cyny, germanu, krzemu, a także pierwiastków i surowców krytycznych. Zidentyfikowano czynniki, umożliwiające przestrzeganie zasad trwałego i zrównoważonego gospodarowania nieodnawialnymi zasobami naturalnymi, mimo wielkiej skali produkcji urządzeń wytwórczych, a przede wszystkim przedmiotów codziennego użytku nowej generacji(abstrakt oryginalny)
Grafen to mówiąc potocznie płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Prace badawcze prowadzone w IMP nad wytwarzaniem grafenu 3D IMP należą obecnie do jednych z najbardziej rozwijających się w Polsce. Grafen 3D IMP, w odróżnieniu od grafenu (o grubości jednej płaskiej warstwy atomów) jest materiałem, który możliwy jest do uzyskania przy zastosowaniu ciągu procesów cieplno-chemicznych, w prowadzeniu których IMP posiada wieloletnie doświadczenie. Grafen 3DIMPna podłożu miedzi (lub innych metali jak np. nikiel, srebro, chrom, tytan, kobalt itp.) wytwarzany jest w technologii wibrofluidyzacji w aktywnej atmosferze ochronnej. Innowacyjna technologia wytwarzania grafenu 3D IMP może stać się przedmiotem licencji eksportowych, zaś w kraju powinna zaowocować wdrożeniami w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i elektrotechnicznym. Grafen 3D IMP - może zrewolucjonizować niektóre dziedziny techniki w taki sam sposób jak obecnie czyni to grafen otrzymywany na powierzchniach płaskich. Szczególnie przydatny może okazać się w transporcie i przemyśle w dziedzinie wzrostu niezawodności i bezpieczeństwa użytkowania.(abstrakt oryginalny)
The oxidised and reduced graphene samples (having different surface functionalities) were studied by inverse gas chromatography to characterise their acceptor-donor properties. The DN values denoting the donor number in the Gutmann scale and the AN* values denoting the acceptor number in the Riddle-Fowkes scale have been chosen in the estimation of the electron-acceptor parameter KA and electron-donor parameter KD values.(original abstract)
Przedstawiono przegląd badań własnych nad stosowaniem nanomodyfikatorów, inspirujących analiz grafenu i nanorurek do fizycznej modyfikacji hydrofilowymi naturalnymi włóknami konopi hydrofobowych nici, włóknin w kontekście zmian odporności bakteriologicznej i poprawy komfortu użytkowania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.