Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Graphical method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Koncepcja obiektów symbolicznych została zapoczątkowana w pracach Michalskiego oraz Michalskiego, Steppa i Didaya nad klasyfikacją pojęciową (conceptual clustering). Tematyka obiektów symbolicznych została rozwinięta w ramach projektu SODAS. Celem projektu było wykorzystanie danych symbolicznych do analizy dużych zbiorów danych, opisywanych przez zmienne o złożonej, nietypowej strukturze, szczególnie w instytucjach przeprowadzających analizy statystyczne i badania marketingowe.Wśród metod statystycznej analizy wielowymiarowej, rozszerzonych na obiekty symboliczne, można wskazać m.in. symboliczną analizę dyskryminacyjną, metody klasyfikacji, drzewa klasyfikacyjne i analizę czynnikową.W artykule zaprezentowano podstawowe pojęcia analizy danych symbolicznych (SDA), charakterystykę zmiennych symbolicznych oraz sposoby graficznej prezentacji obiektów symbolicznych. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony badaniu zależności za pomocą metod graficznych. Jest podzielony na dwie części: w pierwszej jest przedstawiona graficzna ilustracja pewnych rodzajów zależności, które są modelowane za pomocą funkcji copula. W przykładach badana jest głównie zależność w ogonach rozkładów. Wykresy chi i Kendalla są przedstawione w drugiej części artykułu. Są one narzędziami graficznymi opartymi na rangach, które potrafią wykrywać istnienie zależności w próbie losowej z pewnego dwuwymiarowego rozkładu ciągłego. (skrócony abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Mega Distributed Lag Model
80%
This paper attempts to describe the graphical behavior of the distributed lag model in an infinite coordinate space. The "mega distributed lag model" (MDL) is a mathematical framework that can examine the simultaneous interrelationships between all involved variables. The multidimensional graphical setting simultaneously reveals all non-linear exposure-response dependencies and delayed effects between lagged and dependent variables-which two-dimensional figures overwhelmingly fail to capture. Under the Omnia Mobilis assumption, each distribution lag function is indexed with respect to time and space. The Mega distributed lag model observes multiple trends in full motion, the final output (determinant) of which is called "the JIM-coefficient". Hence, this paper tries to analyze different approaches of lag distribution models that can help in the construction of our new model. The mega distributed lag model" (MDL) is moving from the uses of the classic 2-dimensional and 3-dimensional graphical modeling to a multidimensional graphical modeling in Econometrics. Finally, this model is an extension of those explored earlier in the field of econographicology. (original abstract)
Metoda grafów wspomagających jest bardzo dobrą alternatywą dla badaczy, dla których metody Taguchiego powstałe na gruncie praktyki wydają się niedostatecznie umocowane na klasycznej teorii planowania eksperymentów. Metoda Wu i Chena jest szczególnie interesująca e przypadku konstrukcji planów eksperymentów dla czynników znajdujących się wyłącznie na dwóch poziomach. W przypadku planów eksperymentów tworzonych dla czynników znajdujących się na różnej liczbie poziomów pozytywne własności metody grafów wspomagających ulegają znacznemu zmniejszeniu. (fragment tekstu)
Zaprezentowane w artykule narzędzia budowania równowagi portfela projektów nowych produktów pozwalają pozycjonować nowy produkt w portfelu. Niewłaściwa pozycja projektu w portfelu burzy równowagę portfela, co skutkuje jego odsunięciem od realizacji, podnosząc tym samym efektywność podjętych decyzji selekcji w świetle założonych celów. Utrzymanie równowagi portfela jako jeden z celów zarządzania portfelem należy do głównych aspektów zarządzania innowacjami produktowymi. Wielu praktyków i teoretyków zarządzania innowacjami produktowymi wskazuje na istotność problematyki budowania portfela projektów NPD w świetle konieczności podnoszenia efektywności decyzji w procesie rozwoju nowego produktu. W wyniku przeprowadzonych badań literaturowych stwierdzono, że najczęściej stosowanymi narzędziami zarządzania portfelem projektów nowych produktów są metody ocen wielokryterialnych oraz formy graficzne. W przypadku metod wielokryterialnych uzyskujemy ocenę projektu w wielu wymiarach lub informację syntetyczną. W przypadku pierwszym mamy do czynienia z liczbą danych utrudniających ich przegląd i budowę portfela, w przypadku drugim zaś ocena jest zbyt syntetyczna, co nie pozwala na budowę wielowymiarowej równowagi portfela. W razie zastosowania metod graficznych można zaproponować takie rozwiązanie metodyczne, które zapewni w sposób szczególny prezentację tych wymiarów, które są najważniejsze dla przedsiębiorstwa (kryteria, na podstawie których budowany jest portfel). Narzędzia graficzne budowy portfela projektów NPD są narzędziami elastycznymi poprawiającymi efektywność podejmowania decyzji selekcji projektów nowych produktów. (fragment tekstu)
6
Content available remote Strategie morfingu obiektów w grafice komputerowej
80%
W artykule omówiono strategie morfingu obiektów dwuwymiarowych w celu uzyskania efektu płynnego przejścia pomiędzy zadanymi kształtami. Pośrednie figury przejściowe generowane są na podstawie aproksymacji krzywej łamanej opisującej dany obiekt. Strategie oparto na metodach całkowicie automatycznych oraz wymagających nadzoru człowieka - metodach półautomatycznych. (abstrakt oryginalny)
Dobór zmiennych objaśniających do modeli ekonometrycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień współczesnej ekonometrii. Od prawidłowego wyboru zmiennych objaśniających zależy zgodność modelu z opisywaną przez niego rzeczywistością gospodarczą, a tym samym - jego użyteczność. Metoda analizy grafów jest powszechnie znaną metodą doboru zmiennych objaśniających do liniowego modelu regresji opartą na badaniu istotności współczynników korelacji w macierzy korelacji. W metodzie tej ignorowany jest fakt testowania wielokrotnego w macierzy korelacji i wnioski wysnuwane są po zweryfikowaniu wielu hipotez statystycznych, każdej na poziomie istotności a. Lekceważenie efektu testowania wielokrotnego powoduje, iż wykrywamy zbyt dużo istotnych współczynników korelacji, co skutkuje zbytnią redukcją zmiennych. Tym samym w ostatecznym zbiorze zmiennych może zabraknąć ważnych zmiennych objaśniających. Celem artykułu jest zaproponowanie modyfikacji metody analizy grafów, która zapewni kontrolę efektu testowania wielokrotnego w macierzy korelacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie możliwości graficznej prezentacji wyników analizy za pomocą tzw. wykresu współrzędnych barycentrycznych. (fragment tekstu)
Psychologowie sygnalizują problemy związane z pomiarem wartości, z ich analizą statystyczną i klarowną interpretacją uzyskanych wyników badań. Najbardziej pożądanymi, z psychologicznego punktu widzenia, byłyby takie metody, które pozwoliłyby na opracowanie statystyczne wskaźników preferencji pojedynczych wartości (umożliwiające niejako "atomistyczną" analizę systemu wartości) i jednocześnie ukazywałyby ich "strukturalny" układ (pozwalający wyprowadzać ogólne wnioski związane z wyjaśnianiem złożoności funkcjonowania psychicznego). Spełnienie tego postulatu wydaje się szczególnie trudne w sytuacji, kiedy dąży się do równoczesnego uwzględnienia wielu czynników warunkujących preferencje wartości, np. kulturowych, narodowościowych, religijnych, związanych z pełnioną funkcją społeczną czy cechami osobowościowymi.Niniejsza praca jest przykładem poszukiwania nowych rozwiązań w prezentacji wieloaspektowych danych odnoszących się systemu wartości. (fragment tekstu)
10
Content available remote Zastosowanie kodów dwuwymiarowych 2D
61%
Kod dwuwymiarowy 2D, to kolejny krok na drodze rozwoju kodów kreskowych i automatycznej identyfikacji. Artykuł przedstawia krótka charakterystykę, zastosowanie oraz korzyści. (abstrakt oryginalny)
Wizualizacja danych giełdowych pomaga inwestorom podejmować decyzje. Oprócz typowych, powszechnie używanych wykresów, przedstawiono także wykresy prezentujące równoczesne zmiany wartości i objętości danego indeksu, m.in. trójwymiarowe wykresy, które pozwalają obserwować efekt rotacyjnej zależności między wartością a objętością indeksów giełdowych.
12
Content available remote Political Monologue vs. Political Dialogue in Graphic Novels
51%
Czy komiks może być wyrazem poparcia dla politycznego status quo i próbą edukacji uległych konserwatywnych obywateli? A w innym wypadku, czy może mieć wywrotową wymowę i zachęcać do stawiania trudnych pytań? Z jakiego powodu powieści graficzne sprawdzają się tak dobrze jako środek propagandowy, kształtujący podejście do ideologii? Analizie ukierunkowanej na odkrycie hierarchicznej lub anarchistycznej komunikacji politycznej poddane są wybrane historie z serii komiksowych "Commando" oraz "Battle", obok V jak Vendetta Alana Moore'a i Davida Lloyda. Uwagę zwrócono na unikalny charakter komiksu jako medium.(abstrakt oryginalny)
Rzetelność i wiarygodność danych umieszczonych w składanych wnioskach o dopłaty obszarów wpływa na przewidywalność gospodarczą regionu, z którego pochodzą. Większa przewidywalność gospodarcza regionu przekłada się na jego większą konkurencyjność w porównaniu z innymi regionami w obrębie Unii Europejskiej. W pracy przedstawiono wyniki zastosowania metody graficznej prezentacji wyników kontroli w funkcji powierzchni gospodarstw i liczby działek składających się na gospodarstwo w celu wykrycia ewentualnych zależności, które mają charakter nieliniowy lub lokalny w ujęciu regionalnym i całego państwa. W badaniach wykorzystano dane źródłowe pochodzące z kontroli terenowych przeprowadzonych przez ARiMR w 2004 roku, którymi objęto 5% wszystkich gospodarstw, których dotyczyły złożone wnioski o dopłaty obszarowe. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Nowoczesna analiza wizualna ekonomicznych szeregów czasowych
51%
Artykuł przedstawia metody zaawansowanej analizy wizualnej, która nie polega jedynie na badaniu podstawowych, statystycznych własności szeregów czasowych, ale przede wszystkim na próbie wykrycia pewnej złożonej, ukrytej w nich struktury. Uzyskanie takich informacji nie jest możliwe na podstawie podstawowych badań statystycznych danych szeregu czasowego ani jego wykresu w postaci pierwotnej, który jest w rzeczywistości kompletnie nieczytelny. Współczesna analiza szeregu czasowego często przypomina przepuszczenie danych szeregu przez pewien pryzmat oraz przedstawienie wyników na odpowiednio skonstruowanym wykresie w celu wizualnej identyfikacji jego określonych własności. Istnieją również metody dwustopniowe, które dodatkowo zawierają analizę ilościową i możliwości szacowania specjalnych wskaźników uzyskanych wyłącznie na podstawie takich wykresów, które same niosą wiele przydatnych informacji i mogą stanowić wskazówki przy wyborze innych metod i narzędzi badawczych (por. np. metody Recurrence Quantification Analysis lub Artificial Insymmetrised Patterns). Metody te pozwalają na odróżnienie badanego szeregu czasowego od losowego szumu, wykrycie zakłóconych procesów deterministycznych, ocenę rodzaju zależności w nim występujących, określenie stopnia stacjonarności, determinizmu i rekurencji. Mogą także pomóc w doborze metod pozwalających wykryć w danych elementy nieliniowości (a nawet chaosu deterministycznego). Inną zaletą tego podejścia jest możliwość ujawnienia w danych cykli okresowych o różnych długościach (co pozwala na bardziej skuteczne stosowanie modeli ARIMA lub wyrównywania wykładniczego, gdzie okres składnika cyklicznego musi być znany i może być wykorzystywany w pewnych modelach teoretycznych, np. średnich ruchomych lub autokorelacji). Takie własności nowoczesnej wersji metod wizualnej analizy szeregów czasowych musiały wzbudzić zainteresowanie badaczy skomplikowanych zjawisk i procesów ekonomicznych, którzy próbują je wykorzystywać do pogłębionej analizy nieliniowej, a także do efektywnego modelowania i prób prognozowania tych procesów. Jest to również powód przedstawienia urozmaiconego przeglądu tych metod w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Research background: Maritime transport helps the development of the economy of countries. Improving the current situation in this type of transport requires the application of modern software tools for assessment, analysis and forecasting. Purpose: The aim of this paper is to suggest an approach for an in-depth analysis of marine traffic near to independent ports. This approach is tested and validated for the Varna and Constanta ports for the period 2004-2021. Data from Eurostat are used. Research methodology: This paper proposes a new methodology for an in-depth analysis and forecasting of marine traffic of independent nearby ports using public data. Correlations, multiple regression, graphical methods, seasonality and trendlines are used to test and validate the proposed methodology. Results: The results show that the proposed methodology may be applied for other independent ports and periods. The results show some interesting facts about the analyzed ports of Varna and Constanta. Our initial assumptions that these two independent ports have similar seasonality is rejected. Novelty: The novelty of the paper refers to a new methodology for the in-depth analysis and forecasting of marine traffic of independent nearby ports using public data. Using the methodology in this paper (for an in-depth analysis of marine traffic of independent nearby ports) similar research may be done for other nearby ports and periods. Other research may focus on finding the specific types of cargo for each port influencing the differences in seasonality. Nearby ports with separate management may use the proposed methodology for better cargo planning and investment planning. (original abstract)
Kluczowe znaczenie w procesie wyceny nieruchomości ma prawidłowe uaktualnianie cen transakcyjnych ze względu na upływ czasu. Autor prezentuje wybrane elementy procedury szacowania wartości rynkowej nieruchomości w podejściu porównawczym z wykorzystaniem metody porównywania parami oraz metody korygowania ceny średniej. Podejmuje próbę oceny wpływu sposobu szacowania wskaźnika zmian cen transakcyjnych na szacowaną wartość nieruchomości oraz wskazuje na błędy związane z graficzną prezentacją danych. (abstrakt oryginalny)
Szukając rozwiązania na pytania: jak zarządzać bankiem w nowej sytuacji, jak zminimalizować wystąpienie ryzyka, coraz bardziej powszechna staje się idea stworzenia systemu kontrolno-sterującego bankiem. System takim, może okazać się controlling. (fragment tekstu)
Autor artykułu prezentuje koncepcję progów rentowności, wyrażonego ilościowo - BEP i wyrażonego wartościowo - BEPV. Prezentowane podejścia dają możliwość prowadzenia rozważań odnośnie do dwóch lub więcej asortymentow produkcji na plaszczyźnie dwuwymiarowej, a nie w trudno wyobrażalnej przestrzeni wielowymiarowej. W rozważaniach pominięto kwestię zdolności produkcyjnej w szczególności produktu "zamykającego rachunek", a także minimalnego poziomu produkcji poszczególnych rodzajów produktów. Celem prowadzonych rozważań nie była jednak prezentacja metod służących optymalizacji programu produkcji przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim prezentacja istoty zaproponowanych rozwiązań metodycznych i próba pewnego uporządkowania problematyki graficznych ujęć kwestii związanych z (księgowym) progiem rentowności produktu i przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Jednym z ważniejszych problemów rachunkowości zarządczej jest analiza progu rentowności BEP. Modele matematyczne BEP są stosunkowo proste w przypadku produkcji jednoasortymentowej. Dla produkcji wieloasortymentowej model staje się nieczytelny i tym samym trudny w praktycznym zastosowaniu. Proponowany sposób wyznaczania minimalnego i maksymalnego (tzn. przedziałowego) progu rentowności, w zaprezentowanych tablicach obliczeniowych, przedstawia algorytm, niezbędny do wyliczenia tego punktu w produkcji złożonej z wielu wyrobów. Metoda ta została poparta solidnym przykładem, dowodząc tym samym jej skuteczność w praktycznym zastosowaniu. Autorzy niniejszego artykułu proponują metodę szacowania przedziałowego, która jest analitycznym ujęciem metody graficznej, uporządkowaną w taki sposób, aby mogła być użyteczną i łatwą w wykorzystaniu przez firmy produkcyjne poszukujące wartościowego progu rentowności w wytwórczości wieloasortymentowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.