Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Group insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Wyznaczanie wielkości renty w zależnych grupowych ubezpieczeniach na życie
100%
W artykule rozpatrywane są zależne ubezpieczenia grupowe dotyczące małżonków. W odróżnieniu od podejścia klasycznego opartego na niezależności długości życia małżonków dopuszcza się bardzie realistyczne założenie mówiące o ich zależności. Rozpatruje się dwa modele: Markowa i oparty na archimedesowych funkcjach łączących. W obydwu modelach wyznacza się aktuarialne wartości trzech rodzajów rent. Na podstawie danych empirycznych dotyczących Polski zbadano różnicę między wielkościami poszczególnych rent w wariancie opartym na niezależności i dopuszczającym zależności. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozpatrywane będą wyłącznie umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie wykupione przez pracodawcę dla swoich pracowników. Do zalet takiego programu emerytalnego należą m.in. połączenie ubezpieczenia na życie z dodatkowymi formami zabezpieczenia przed niespodziewanymi wypadkami, chorobami czy niezdolnością do pracy, mogącymi wystąpić przed osiągnięciem wieku emerytalnego, oraz wykorzystanie doświadczenia towarzystwa ubezpieczeniowego w dziedzinie ubezpieczeń i inwestowania składek, a także przeniesienie odpowiedzialności za inwestycje z zakładu pracy na ubezpieczyciela. Wadą tego rozwiązania mogą być opłaty związane z obsługą części ochronnej i części inwestycyjnej składki, które pobiera ubezpieczyciel, oraz to, że pracodawca oraz pracownik nie mają wpływu na zarządzanie i strategię inwestycyjną zakładu ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Grupowe pracownicze ubezpieczenie na życie są jednym z wielu produktów o charakterze dobrowolnym dedykowanych ochronie ryzyk osobowych pracownika. Może ono stanowić istotne uzupełnienie w stosunku do obowiązkowych instrumentów (przede wszystkim ubezpieczeń społecznych), które zapewniają ochronę w zakresie ryzyk osobowych pracownika. Ubezpieczenia na życie mogą być nabywane przez pracowników indywidualnie, jednakże oferta grupowego pracowniczego ubezpieczenia na życie przy współudziale pracodawcy jest dla pracowników atrakcyjną alternatywną. Decyzja o udziale w grupowym ubezpieczeniu pracowniczym ma charakter indywidualny i powinna być podjęta w oparciu o znajomość kształtu oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Celem artykułu jest wskazanie różnic pomiędzy grupowym pracowniczym, a indywidualnym ubezpieczeniem na życie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z finansowaniem ubezpieczenia oraz ich wpływu na wybrane dla pracownika kwestie. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiamy podejście do analizy ubezpieczeń dla wielu osób oparte na niejednorodnych łańcuchach Markowa z czasem dyskretnym. Formułujemy model probabilistyczny i opisujemy, jak obliczyć prawdopodobieństwa przejścia w przypadku, gdy czasy dalszego trwania życia ubezpieczonych nie są niezależne, wykorzystując do tego celu funkcje copula. Pokazujemy, jak wyznaczyć jednorazową składkę netto i matematyczną re-zerwę składki. Ilustrację do rozważań teoretycznych stanowi przykład obliczeniowy, który pokazuje, że uchylenie założenia o niezależności może mieć istotny wpływ na wysokość składki pobieranej przez ubezpieczyciela, a w szczególności może prowadzić do niedosza-cowania ponoszonego ryzyka(abstrakt oryginalny)
Recenzowana publikacja stanowi wydanie książkowe rozprawy doktorskiej obronionej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Goethego w semestrze zimowym roku akademickiego 2009/2010. Promotorem doktoratu był jeden z najbardziej znanych niemieckich naukowców zajmujących się prawem ubezpieczeniowym - prof. Manfred Wandt. Recenzowana monografia warta jest zainteresowania polskiego czytelnika przede wszystkim ze względu na swą tematykę. Na problemach związanych z ubezpieczeniami grupowymi ogniskują się bowiem w ciągu kilku ostatnich lat dyskusje bardzo wielu osób interesujących się prawem ubezpieczeniowym - zarówno praktyków, jak i teoretyków. Choć kwestie te budzą bardzo żywe emocje i kontrowersje, brak jest ciągle w polskiej literaturze ubezpieczeniowej opracowania, które w rzetelny i kompetentny sposób analizowałoby materię umów ubezpieczeń grupowych. Nie pozostaje nic innego jak tylko szukać wśród opracowań obcych. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności monografia ubezpieczeń grupowych została stworzona w Niemczech, które są krajem o dość podobnych do polskich prywatnoprawnych regulacjach ubezpieczeniowych. Błędem byłoby więc nie zauważyć książki F. Herdtera i nie skorzystać z zawartych w niej analiz.(fragment tekstu)
Grupowe ubezpieczenie na życie stanowi popularną i prostą formę obejmowania ochroną ubezpieczeniową pracowników i członków ich rodzin. Umowa taka pokrywa najczęściej wiele rodzajów wypadków ubezpieczeniowych. Z uwagi na klasyfikację ryzyk obejmowanych umową, ubezpieczenie to jest wyłącznie domeną ubezpieczycieli działu I. Podstawę produktu stanowi bowiem ubezpieczenie na wypadek śmierci. Zalety ubezpieczenia grupowego skłaniają ubezpieczycieli działu II do oferowania produktu, którego konstrukcja (zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i mechanizm realizacji świadczeń) jest zbliżona do ubezpieczenia grupowego na życie. Ubezpieczenie powyższe opiera się na ubezpieczeniu zryczałtowanych kosztów pogrzebu (UZKP). Artykuł porusza problematykę prawną, związaną z kwalifikacją UZKP jako ubezpieczenia majątkowego, oraz wady i zalety grupowego ubezpieczenia quasi-życiowego w dziale II.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia grupowe oferowane s ą prawie na całym świecie. Obejmują ochroną osoby pochodzące z wielu środowisk. Ubezpieczenia grupowe przewidują wypłatę świadczenia z tytułu różnych okoliczności. Przeznaczone są one głównie dla "ludzi pracy", a więc dla osób nie najbogatszych. Ubezpieczenie to może obejmować ochroną ubezpieczeniową członków rodziny ubezpieczonego pracownika. Rozwój ubezpieczeń w Polsce nastąpił w XIX wieku. Ubezpieczenia w Polsce mają stosunkowo krótką tradycję. W okresie powojennym rozwinęły się głównie ubezpieczenia grupowe. Ubezpieczenia te przez lata stanowiły specyficzny elementem polskiego rynku ubezpieczeń. Oparte zostały one na tzw. kasach pośmiertnych. Po pewnych przekształceniach ubezpieczenia te utrwaliły si ę jako ubezpieczenia z niską sumą ubezpieczenia. W czasach gospodarki nakazowo-rozdzielczej ubezpieczeniem grupowym objętych było około 60 tys. przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
8
Content available remote Ubezpieczenia grupowe małżeństw uwzględniające zależności
75%
W artykule są rozpatrywane grupowe ubezpieczenia małżonków. Przyjmuje się, że w odróżnieniu od podejścia klasycznego, długości życia małżonków mogą być zależne. Struktura zależności jest opisana funkcją łączącą (ang. copula). Wyznacza się wartości aktuarialne trzech rent, a wyniki otrzymane dla różnych funkcji łączących porównuje się z wynikami uzyskanymi dla przypadku niezależności. Rozpatruje się wpływ stopnia zależności na wartości tych rent.(abstrakt oryginalny)
Autorzy kontynuują dyskusję na temat problemów przedstawionych w części I ("Wiadomości Ubezpieczeniowe", nr 1-2/2003), m.in. problemów zarządzania grupą kapitałową, prowadzenia działalności operacyjnej, kreowania rozwoju grupy, koordynacja między członkami grupy.(abstrakt oryginalny)
Omówiono początki grupowych form ubezpieczeniowych w ubezpieczeniach osobowych oraz przedstawiono nowe formy i funkcje grupowych ubezpieczeń na życie w Polsce po 1991 roku.
Przepis art. 18 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadził zakaz wynagradzania ubezpieczającego oraz osób reprezentujących ubezpieczającego w ubezpieczeniu na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniu grupowym, w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub czynnościami związanymi z wykonywaniem umów ubezpieczenia. Przepis ten zrodził wiele wątpliwości w praktyce oraz stał się źródłem dyskusji w nauce prawa. Jego właściwa interpretacja wymaga uwzględnienia genezy tej regulacji prawnej, a w szczególności stanowisk prezentowanych przez Rzecznika Ubezpieczonych i Komisję Nadzoru Finansowego w okresie poprzedzającym uchwalenie wspomnianej ustawy, jak również przebiegu prac legislacyjnych. Dopiero przez pryzmat intencji leżących u podstaw tego przepisu możliwe jest dokonanie jego właściwej interpretacji. Celem deklarowanym przez prawodawcę było bowiem wyeliminowanie z praktyki obrotu rozwiązania polegającego na pobieraniu wynagrodzenia przez ubezpieczającego w sytuacji, w której faktyczna rola ubezpieczającego postrzegana mogłaby być jako zbliżona do roli pośrednika ubezpieczeniowego. Paradoksalnie jednak wprowadzenie w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej art. 18 pozwala stawiać tezę, że prawodawca przesądził, iż praktyka wynagradzania ubezpieczającego w ubezpieczeniu grupowym nie pozwala sama przez się na kwalifikowanie jego działalności jako pośrednictwa ubezpieczeniowego. Gdyby tak bowiem było, do zakwestionowania tej praktyki wystarczałyby obowiązujące już przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym i nie byłaby potrzebna kolejna regulacja prawna powtarzająca zakaz wynikający ze wspomnianych przepisów. Niniejszy artykuł stanowi również analizę kluczowych problemów interpretacyjnych powstających na gruncie art. 18, a w szczególności zagadnienia rozumienia "innych korzyści", problemu związku "innych korzyści" z "czynnościami polegającymi na oferowaniu możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub z wykonywaniem umowy ubezpieczenia", dopuszczalnością wypłacania kurtażu z tytułu umów ubezpieczenia grupowego brokerom ubezpieczeniowym, którzy pośredniczyli przy ich zawarciu, a także interpretacji wyjątków od zakazu wynikającego z art. 18 ust. 1 i 2 przewidzianego w ust. 3 tego artykułu. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Ochrona ryzyk osobowych w ubezpieczeniach grupowych dla pracowników
75%
Ochrona ryzyk osobowych jest przedmiotem oferty ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczych. Celem opracowania jest określenie czy grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie mogą stanowić uzupełnienie bezpieczeństwa socjalnego pracowników. W przeprowadzonym badaniu porównawczym określono, jakie są ubezpieczane ryzyka oraz rodzaj oferowanych świadczeń w pracowniczych ubezpieczeniach grupowych na życie. Wyniki przeprowadzonego badania mogą stanowić podstawę do wyciągnięcia wniosku o suplementarnej roli pracowniczych ubezpieczeń grupowych względem ubezpieczeń społecznych(abstrakt oryginalny)
Podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o działalności ubezpieczeniowej zgłoszono poprawkę zakazującą łączenia przez członków zarządów towarzystw ubezpieczeniowych funkcji w organie zarządczym innej instytucji finansowej1*' Wprawdzie na skutek krytyki ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń poprawka została wycofana, pozostał jednak problem: czy powiązania personalne w ubezpieczeniowych grupach kapitałowych wspomagają czy też pogarszają zarządzanie? Naświetlenie tego problemu jest przedmiotem niniejszego artykułu. Problem ten jest istotny z tego przede wszystkim powodu, że większość ubezpieczycieli działa w strukturze grup kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie istotniejszych zapisów grupowych umów ubezpieczeń, oferowanych przez banki kredytobiorcom hipotecznym, gdyż panuje zgodność co do tego, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa cywilnego nie są w stanie zagwarantować wystarczającej ochrony szczególnie tym uczestnikom rynku. W takiej sytuacji w grudniu 2013 r. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się wydać Rekomendację U, dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance, w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania tego rynku oraz zapewnienia lepszej ochrony wszystkim jego uczestnikom. W artykule skoncentrowano się na praktycznych i teoretycznych aspektach tej rekomendacji, patrząc na nią przez pryzmat efektów podobnych do regulacji wprowadzonych w Anglii przez tamtejszy nadzór finansowy.(abstrakt oryginalny)
Projekt "Ubezpieczenia studenckie" powstał we współpracy dwóch kół naukowych: Koła Naukowego Badań Sondażowych (KNBS) oraz Koła Naukowego Statystyki Aktuarialnej (KNSA). Zadaniem KNBS było badanie świadomości ubezpieczeniowej wśród studentów oraz uzyskanie informacji na temat preferencji w zakresie ubezpieczenia. KNSA zajmowało się analizą oferty rynkowej w roku akademickim 2005/2006. Oferta ubezpieczeń studenckich obejmuje ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia grupowe oraz karty młodzieżowe z ubezpieczeniem. Każda forma ubezpieczeń jest dobrowolna. Jedynie członkowie sekcji czy klubów są zobowiązani do ubezpieczania się. (...) W następnych paragrafach przedstawione są szczegółowo ubezpieczenia grupowe i karty młodzieżowe. Do porównania uwzględniono:- przedmiot i zakres ubezpieczenia,- składkę i sumę ubezpieczenia,- teren obejmowania ubezpieczenia,- ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (w tym szczególne włączenia lub wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela). (fragment tekstu)
Przedstawiono czynniki wpływające na poziom ryzyka w ubezpieczeniach grupowych na życie, które są charakterystyczne dla tego typu ubezpieczeń. Omówiono ryzyko antyselekcji oraz wyjaśniono pojęcie ubezpieczonego i ubezpieczającego. Zwrócono uwagę na takie czynniki jak: struktura zatrudnionych wg płci i wieku; liczba ubezpieczonych; podział ubezpieczonych wg wariantów ubezpieczenia oraz objęcie ubezpieczeniem małżonków pracowników.
Grupowe ubezpieczenia na życie powstały w celu ubezpieczenia na jednolitych warunkach dużych grup osób. Zaletą ubezpieczeń grupowych jest niski koszt zawarcia ubezpieczenia i administrowania umową, a ponadto niskie sumy ubezpieczenia i duża liczba ryzyk dodatkowych objętych ubezpieczeniem. Tradycyjnie ubezpieczenia grupowe były konstruowane z myślą o dużych przedsiębiorstwach. Obecnie oferta ubezpieczeń grupowych kierowana jest również do małych grup ubezpieczonych, w tym do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Celem artykułu jest ocena popularności ubezpieczeń grupowych wśród przedsiębiorstw sektora MSP i identyfikacja cech przedsiębiorstw korzystających z oferty ubezpieczeń grupowych. Analizę empiryczną przeprowadzono na podstawie wyników badań "Finanse MSP 2010". (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy mogą zapewnić swym pracownikom ochronę ubezpieczeniową w postaci ubezpieczeń grupowych. Oferta na rynku jest bogata, sięga 100 produktów grupowych.
Ubezpieczenia grupowe są tańsze od indywidualnych, jednak zakres ochrony objętej umową jest znacznie mniejszy niż przy ubezpieczeniach idywidualnych. Różnica ta wynika przede wszystkim z niskich kosztów ponoszonych przez ubezpieczonego w przypadku ubezpieczeń grupowych.
W ubezpieczeniach grupowych ryzyko jest uśrednione i rozkłada się na całą grupę osób, dlatego są one znacznie tańsze od indywidualnych polis na życie.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.