Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Group psychology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rzeczywistość dzisiejszej Polski bardzo różni się od "sielankowej baśni", a żyjącym w tym kraju ludziom nierzadko wiele brakuje do pełni szczęścia, bywa, że odczuwana przez nich jakość własnego życia jest bardzo niska. Młodzi ludzie często czują się w naszym kraju pozbawieni ochrony i wsparcia, zdani są na samych siebie, przez co nie mają zbyt wielkich możliwości życiowych, nie posiadają też jeszcze w pełni wykształconych ważnych umiejętności społecznych niezbędnych do tego, żeby poradzić sobie w każdej trudnej sytuacji, którą napotykają na swojej drodze. Niepewność dnia jutrzejszego powoduje w odczuciu młodych ludzi ich chwiejne postawy, co z kolei prowadzi do poczucia samotności, niezrozumienia i zagubienia. Młodzież stawiająca pierwsze kroki w dorosłym życiu nie jest też dostatecznie przygotowana, żeby sprostać zadaniom oraz poradzić sobie z problemami, jakie ono przed nią stawia. Okres dorastania to czas konfrontacji wyobraźni o świecie, przyjaźni i miłości z bolesnym zazwyczaj stanem realności. Człowiek zaczyna sprawdzać samego siebie, dojrzewa do rozwiązywania konfliktów. Słowem: uczy się żyć w świecie realnym i akceptować fakt, że życie nie jest jedynie pasmem przyjemności i radości, ale że są to przede wszystkim kompromisy. Próbuje odnaleźć się w rzeczywistości.(fragment tekstu)
Borderland may be understand in the various ways. Especially important is the conception of the territorially borderland.The article contains its definitions and characteristics in the correlation with the function of border and trans-borderland. The review of research connected with the identity of borderland's man and the influence of the borderland on its inhabitants (borderland "effect") shows its incoherent. Author postulates the program of the further research.(original abstract)
Temat stereotypów narodowych jest niezwykle często podejmowany we współczesnej psychologii społecznej, a szczególnie w tym jej nurcie, który nazywany jest psychologią społeczno-poznawczą, czyli social cognition. W latach 80. i 90. w psychologicznych badaniach nad stereotypami dominowało przekonanie, że stereotypy są w pewnym sensie neutralne - traktowano je jako schematy poznawcze, uproszczenia bądź iluzoryczne korelacje. Myślenie stereotypowe miało być naturalnym sposobem poznawczego funkcjonowania człowieka, konsekwencją ograniczonych zasobów poznawczych jednostki ludzkiej. (...) Psychologia w ciągu ostatnich dziesięciu lat odkryła na nowo wartościowanie zawarte w procesie stereotypizacji - a psychologowie zrozumieli, że treść stereotypów pełni określone funkcje w życiu jednostek i grup społecznych. (fragment tekstu)
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródła sukcesu rozumianego jako osiąganie założonych celów w wyznaczonym czasie i warunkach, na poziomie określonym jako wyższy od zadowalającego w funkcjonowaniu organizacji, kieruje uwagę w stronę czynników determinujących ów sukces. Celem artykułu jest omówienie zagadnienia nieświadomości oraz przedstawienie jej przejawów w organizacji, w oparciu o psychoanalityczne koncepcje człowieka i grup w organizacji. W artykule omówiona została koncepcja W. Biona, który opisał trzy rodzaje podstawowych założeń. Mają one charakter regresywny i działają na poziomie nieświadomym. Jeśli któreś z owych założeń dominuje w grupie, w istotnym stopniu obniża to jakość jej pracy; grupa skazana jest wówczas na brak sukcesu, w rozumienie przedstawionym powyżej. (abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono problem perswazji i manipulacji jako formy wpływu społecznego. W pierwszej części opracowania przedstawiono, co odróżnia perswazję od manipulacji, zarówno pod względem ich podobieństwa i różnic. Zjawisko perswazji jest właściwe, we współpracy, a manipulacja jest bardziej odpowiednia w działaniach konkurencyjnych. W drugiej części omówiono typologię perswazji i techniki manipulacji.
Badacze ruchów społecznych stosunkowo dużo miejsca poświęcają problematyce tożsamości. Stało się to szczególnie widoczne, gdy ukonstytuowana w latach 50. i 60. teoria ruchów społecznych - po latach dominacji podejść związanych z teorią działania zbiorowego oraz po dokonanym wiatach 60. zwrocie w kierunku koncepcji związanych z teorią wyboru społecznego - okazała zainteresowanie nieco bardziej kulturowymi analizami działań zbiorowych. Przejście to nastąpiło na gruncie koncepcji społecznego konstrukcjonizmu i tzw. teorii nowych ruchów społecznych. Tożsamość uczestników ruchów społecznych stała się jednym z kluczowych tematów analizy, choć, co należy podkreślić, była traktowana w bardzo różny sposób. (fragment tekstu)
7
Content available remote Analiza determinantów rozmiaru grup społecznych jednostek
75%
Motywacja: Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że stosunki gospodarcze wpływają na sposób kształtowania się relacji społecznych, m.in. poprzez występowanie zjawiska strategicznego dobierania znajomych, aby uzyskać przewagę na rynku pracy, co prowadzi do erozji relacji międzyludzkich. Cel: Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna teorii tłumaczących liczebność znajomych, których posiadają jednostki. Ma to służyć sprawdzeniu czy faktycznie czynniki ekonomiczne można uznać za istotne w kształtowaniu się rozmiarów sieci społecznych oraz czy można obwiniać system gospodarczy za postępującą atomizację społeczeństwa. Materiały i metody: W artykule użyto metody ekonometryczne dla zmiennych licznikowych, stosowane na mikrodanych. W szczególności zastosowano regresję ujemną dwumianową z logarytmiczną funkcją łączącą. Wyniki: Wykazano brak istotnego wpływu czynników ekonomiczno-społecznych na kształtowanie się rozmiaru grup społecznych. Wyniki wskazują z kolei na istotny wpływ czynników ewolucyjnych i zwykłej częstotliwości wchodzenia w interakcje z ludźmi. (abstrakt oryginalny)
Czym jest pamięć? Czy tylko prostą rejestracją zdarzeń, które przebiegają przez nasze życie, zapisując się jak na taśmie filmowej? Czy pamięć jest własnością czysto indywidualną, czy możemy też mówić o pamięci zbiorowej? Pamięć o przeszłości jest jednym z nieodłącznych aspektów człowieczeństwa. Stanowi podstawę, dzięki której człowiek znajduje umocowanie w świecie, a nade wszystko w środowisku, w którym przyszło mu żyć. Społeczeństwa trwają dzięki pamięci o przeszłości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Problem stanowi jednak fakt, że zapamiętywana przeszłość nie jest jednorodna. To samo wydarzenie inaczej jest postrzegane przez jego uczestnika, inaczej przez osoby postronne. Jeszcze inaczej opisuje się wydarzenia z perspektywy lat. W niniejszym artykule przedstawiono teoretyczne ujęcia pamięci zbiorowej według Barbary Szackiej i Andrzeja Szpocińskiego. Zaprezentowano stanowiska ww. autorów dotyczące relacji między pamięcią zbiorową a historią, omówiono perspektywy badawcze stosowane w badaniach nad pamięcią zbiorową. Zwrócono uwagę na najważniejsze funkcje pamięci o przeszłości oraz jej nośniki. (abstrakt oryginalny)
Do problemu tzw. sekt nie można podchodzić obojętnie i nie można go nie dostrzegać. Rozwój cywilizacyjny z jednej strony poprawia warunki egzystencji człowieka i rozszerza jego horyzonty, z drugiej zaś może doprowadzić do degradacji czy deformacji wartości pojmowanych jako tradycyjne wektory społecznego ładu i sprzyjać powstawaniu dla nich alternatyw. Często takie "nowe aksjologie" prezentują różne sekty i niektóre współczesne zjawiska ze sfery konfesyjne - światopoglądowej. Autor opracowania zastanawia się nad możliwością porównania sekty?, której przywódca i członkowie parają się działalnością przestępczą, do zorganizowanej grupy przestępczej albo związku mającego na celu popełnianie przestępstw w rozumieniu polskich regulacji prawnych (art. 258 kodeksu karnego). Wydaje się, że do sekt, z którymi łączy się działalność przestępcza - ze względu na specyfikę tego typu organizacji - na ogół bardziej adekwatne byłoby odniesienie nazwy związku przestępczego aniżeli zorganizowanej grupy przestępczej (choć należy podkreślić, że i taka forma organizacji przestępczej może wchodzić w grę). (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autor bada poza ekonomiczne czynniki wpływające na zachowania uczestników rynku akcji. W pierwszej części autor ocenia zasadność argumentacji J.M. Keynes`a związanej z zachowaniami inwestorów na rynku papierów wartościowych. Ponad to analizuje wpływ sytuacji na światowym rynku finansowym na zachowania inwestorów. W drugiej części podkreśla aspekt zbiorowego zachowania inwestorów w kontekście teorii psychologii tłumu.
Celem artykułu jest analiza efektywności orientacji wspólnotowej (kolektywnej) w organizacji. Kolektywizm - przekonanie, że dobro grupy społecznej jest ważniejsze od dobra indywidualnego, w organizacji przejawia się orientacją na cele grupowe, nawet wbrew interesom jednostek, a preferowanymi postawami są: konformizm i współpraca. Z punktu widzenia zarządzania wydawałoby się, że praca w zespole, a więc orientacja na zespół i wspólnotowość powinny dawać większą efektywność, wynikającą ze współpracy wielu osób. Jednak kontrargumenty wypływają, z jednej strony, z psychologii społecznej (szeroko przedstawiany przez autora syndrom decyzji grupowych oraz grupowe myślenie, a także problem próżniactwa społecznego), z drugiej zaś z badań nad kulturą. Analizie tej ostatniej inspiracji towarzyszy przeprowadzone przez autora międzynarodowe badania porównawcze w pięciu krajach (Polska, Ukraina, Niemcy, USA, Rosja), które reprezentują bardzo zróżnicowane spektrum kulturowe. Minimalna próba liczyła około 100 jednostek, maksymalna ponad 800 (Polska). Próba badanych jednostek, którą stanowią w znacznej większości pracujący studenci kierunków ekonomicznych, jest dość homogeniczna pod względem wykształcenia, wieku i rodzaju pracy. Są to osoby zatrudnione w różnych przedsiębiorstwach, co likwiduje możliwość badania kultur kilku niereprezentatywnych organizacji, zamiast kultur wielu organizacji w jednym społeczeństwie. Polska kultura organizacyjna, zgodnie z wynikami tego badania porównawczego, wykazuje najwyższy wskaźnik wspólnotowości spośród badanych krajów. Częściej w organizacjach polskich wspólnotowość przejawia się utożsamianiem się pracowników z określoną wewnętrzną grupą niż z całą organizacją. Zdaniem autora ten kolektywizm organizacyjny będzie sprzyjał występowaniu negatywnych efektów orientacji zespołowej. Organizacjom działającym w Polsce zagraża syndrom próżniactwa społecznego i złudzenia grupowego myślenia. Dlatego niezbędne jest wdrażanie mechanizmów równoważących orientację wspólnotową. Konkludując autor rekomenduje łączenie podejścia indywidualistycznego z zespołowym. Wymaga to jednak podjęcia działań z obszarów zarządzania zasobami ludzkimi, strategii, struktury oraz kultury organizacyjnej. Potrzebna jest świadomość zagrożeń płynących z orientacji wspólnotowej, związanych zarówno z psychologią społeczną grupy, jak i efektami kulturowymi solidarności społecznej.
12
Content available remote Systematyka wymiarów różnorodności zespołów ludzkich
75%
W artykule opisano zagadnienie różnorodności zespołów ludzkich. Wskazano, że jest to istotny element badań związanych z funkcjonowaniem oraz efektywnością zespołów ludzkich. Zdefiniowano pojęcie różnorodności zespołów ludzkich i wskazano na występujące różnice w wynikach badań z nim związanych. Analiza występujących różnic w wynikach badań pozwoliła dojść do wniosku, że warunkiem uzyskania jednoznacznych i wiarygodnych rezultatów jest konieczność zastosowania odpowiedniej systematyki wymiarów opisujących różnorodność zespołów ludzkich. Opisano próby ich grupowania. Na podstawie wspomnianej analizy zaproponowano własną systematykę wymiarów. Zidentyfikowano dwie grupy wymiarów: związane z różnorodnością członków zespołu oraz związane z różnorodnością zadań zespołu, a następnie przyporządkowano wykorzystywane w literaturze wymiary do poszczególnych grup.(abstrakt oryginalny)
Grupy dyspozycyjne działają zespołowo, aby chronić i bronić ludzi oraz infrastrukturę przed różnymi zagrożeniami. Sprawność działania grupy jako całości wymaga odpowiedniego ukształtowania osobowości. W pracy podejmuje się identyfikację dynamizmów charakteru pożądanych u członków grupy dyspozycyjnej. Klasyfikacja dynamizmów charakterów pochodzi z cybernetycznego modelu człowieka jako układu samodzielnego. Wykazuje się zasadność badania kandydatów pod kątem wrodzonych cech osobowości charakteryzowanych odpowiednim dynamizmem. (abstrakt oryginalny)
Pod pojęciem "instytucjonalnego samobójstwa" rozumiem pewien scenariusz schyłku istnienia grupy religijnej, wynikający z jej świadomej decyzji, a zarazem nie polegający na jej natychmiastowym samorozwiązaniu. Termin ten podkreśla, z jednej strony, że koniec dotyczy organizacji, a nie samych wiernych (w odróżnieniu od "zbiorowego samobójstwa") i, z drugiej strony, że jest to świadoma i dobrowolna decyzja grupy (w odróżnieniu od "instytucjonalnej śmierci"). Opisywane tu wydarzenia i procesy wiązały się z silnymi emocjami i wewnętrznymi sporami w łonie shakeryzmu i w zasadniczy sposób wpłynęły na jego losy. (fragment tekstu)
Badanie (N = 156) miało na celu sprawdzenie wartości predykcyjnej kwestionariuszowych miar zaufania w odniesieniu do zachowania w grze oraz możliwości zastąpienia ich przez inne narzędzia. Ponadto celem była replikacja uzyskanych przez innych badaczy wyników, demonstrujących, że informacja o przynależności grupowej drugiej osoby wpływa na ufne i godne zaufania zachowanie w grze. Po wypełnieniu kwestionariuszy, uczestnicy wzięli udział w Grze Zaufania, w której manipulowano informacją na temat przynależności grupowej drugiej osoby. Analiza wyników potwierdziła przewidywania na temat braku związku pomiędzy deklaratywnymi miarami zaufania i zachowaniem w grze. Wiarygodność przewidywała natomiast miara aprobaty społecznej. Wyniki nie potwierdziły negatywnego wpływu informacji o przynależności do grupy obcej na zaufanie i wiarygodność. Obecność informacji o drugiej osobie spowodowała wyższą ufność i wiarygodność w porównaniu do grupy kontrolnej. Dyskusja odnosi się do potencjalnych przyczyn otrzymanych wyników oraz ograniczeń prezentowanego badania. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metodę ustawień systemowych w biznesie według Berta Hellingera. Przedstawiono istotę, zalety, sposób działania oraz obszary zainteresowań ustawień systemowych. Porównano klasyczne metody konsultingu z ustawieniami organizacyjnymi.
Przedmiotem tekstu jest analiza strategicznej strony dręczenia rówieśniczego. Punktem wyjścia do rozważań jest konstatacja, że coraz częściej różni autorzy i badacze tego fenomenu dochodzą do wniosku, że działania sprawcy dręczenia mają charakter wyraźnie instrumentalny i zaplanowany. W tekście uzasadniam potrzebę takiego przesunięcia punktu ciężkości w zakresie oglądu tego zjawiska koncentrując się szczególnie na zagadnieniu dominacji społecznej oraz funkcji poszczególnych zachowań agresywnych oraz dokonuję przeglądu prac badawczych, które dostarczają (w sposób bezpośredni i pośredni) dowodów na potwierdzenie tych założeń. Na zakończenie przywołuję koncepcję działań przymuszających (coercive actions ) opracowaną przez Jamesa T. Tedeschiego i Richarda B. Felsona, za sprawą której mogą być wyjaśniane instrumentalne działania agresywne występujące w bullyingu. (abstrakt oryginalny)
Interesujący przegląd sposobów poszukiwania nowych rozwiązań proponuje prof. Jan Daniel Antoszkiewicz w książce "Rozwiązywanie problemów firmy. Praktyka zmian". Artykuł przedstawia jej podstawowe tezy.
W pierwszej części artykułu dokonano próby scharakteryzowania jednego z czynników wspomagających racjonalne wybory, jakim jest inteligencja. Tu, omawiana jest jedna z najważniejszych zdolności człowieka, która w kontekście współczesnych, nagłych, często dramatycznych, nieprzewidywalnych zmian wpływa na trafność wyborów, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ilość danych jest ograniczona, decyzje podlegają presji czasu, a każda z nich jest przekonująco uzasadniona. Tą zdolnością, a może raczej grupą zdolności, jest intuicja. Traktowana jest ona niekiedy jako przeciwieństwo racjonalności, często jako uzasadnienie kaprysów, a przeważnie jako cecha specyficznej strony ludzkiego mózgu. Stąd też bardziej kojarzona jest z natchnieniem niż z analizą. Tymczasem intuicja zależy od nagromadzonych w podświadomości doświadczeń i informacji. Takie podejście sugeruje i uzasadnia wyprowadzenie wniosków praktycznych: 1. Od intuicji należy oczekiwać "podpowiedzi" dot. decyzji kierunkowych, nie analitycznych. Jeśli jednak coś można zmierzyć i policzyć, należy to zrobić. 2. Ponieważ intuicja związana jest z doświadczeniem, można ją ćwiczyć, dostarczając coraz więcej informacji i systematycznie testować, aby przez informacje zwrotne można było korygować błędy. 3. W trakcie przetwarzania danych szczegółowych (co wymaga przejścia na poziom analityczny), intuicja milknie lub pozwala się zdominować aktualnie odbieranym sygnałom. 4. Intuicja jest potrzebna w dzisiejszym racjonalnym świecie jako uzupełnienie i pomoc dla ratio tak, jak pomocą i uzupełnieniem prawej ręki człowieka jest jego lewa ręka. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obraz i sytuację jednostki pod wpływem procesów globalizacyjnych. Powołując się na Berryego autorka wyróżnia cztery odmiany postaw względem akulturacji: integracje, asymilację, separację, marginalizację. Psychologiczne konsekwencje globalizacji autorka analizuje w następującym układzie: stres, tożsamość jednostki, stosunki międzygrupowe oraz inne konsekwencje psychologiczne akulturacji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.