Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Group purchasing organizations (GPO)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano, w jaki sposób funkcjonowanie w ramach grupy zakupowej wpływa na budowanie przewagi konkurencyjnej. W artykule przedstawiono definicje grupy zakupowej oraz zasady działania w ramach grup zakupowych. Przedstawiono podział grup zakupowych. W artykule poddano analizie 13 małych i średnich przedsiębiorstw działających w branżowej grupie zakupowej w latach 2011-2013. Na ich przykładzie przedstawiono, jakie korzyści zyskują przedsiębiorstwa działając w tego typu organizacjach. Przedstawiono obszary działania, w których jednostki tworzące branżowe grupy zakupowe zyskują przewagę nad konkurencją.(abstrakt autora)
Współczesne przedsiębiorstwa na stałe mają wpisane w swoją działalność poszukiwanie najlepszych strategii rozwoju, które zapewnią im zwiększenie udziału w rynku, zysków i wartości dla akcjonariuszy. Jedną z takich dróg jest strategia internacjonalizacji. Wymaga ona podjęcia znaczącego ryzyka, ale może przynieść większe korzyści niż działalność na rynku krajowym. Ponadto w gospodarce globalnej internacjonalizacja niejednokrotnie jest wymuszana dużą liczbą konkurentów z różnych stron świata, co skłania do poszukiwania optymalnych rozwiązań, w tym tańszych zasobów. Często problemem dla przedsiębiorstwa, poza samym umiędzynarodowieniem jego działalności, jest jej utrzymanie. Pierwsza dekada XXI w. pokazała, że świat biznesu coraz częściej skłania się ku nawiązywaniu długookresowej współpracy międzyorganizacyjnej, tj. kooperacji, która staje się elementem współczesnej gospodarki światowej. Kooperują pojedyncze osoby, ich grupy czy też organizacje, w tym przedsiębiorstwa, często w następstwie nawiązania dobrowolnych relacji między nimi, charakteryzujących się równoczesnym realizowaniem ich celów wspólnych i indywidualnych. Swoistym bodźcem do zacieśniania współpracy jest też kryzys, gdyż to właśnie nawiązanie współpracy może być sposobem na przetrwanie trudnych czasów. Przedsiębiorstwa poszukują nowych rozwiązań czy struktur usprawniających funkcjonowanie ich łańcuchów dostaw, które pozwalają w stosunkowo krótkim czasie zwiększyć przychody ze sprzedaży na rynki zagraniczne, optymalizując tym samym koszty tego przedsięwzięcia. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zasad działania grupy marketingowo-sprzedażowej oraz wykazanie, iż taka forma współpracy jest jedną z możliwych dróg rozwoju na rynku zagranicznym dla polskich przedsiębiorstw. Temat ten stanowi rozwinięcie rozważań odnoszących się do szans rozwoju rynków małych i średnich przedsiębiorstw, które zostały częściowo przedstawione w artykule autorki na łamach czasopisma "Management". (fragment tekstu)
3
84%
Zaopatrzenie medyczne szpitali amerykańskich z udziałem Szpitalnych Grup Zakupowych zdecydowanie dominuje nad jakąkolwiek formą bezpośredniego handlu dostawców z lecznicami. Szacuje się, że około 85% placówek realizuje 50% i więcej wolumenu zakupowego zużywalnego sprzętu medycznego oraz 80% szpitali kupuje minimum 50% leków za pośrednictwem grup zakupowych. Zaopatrzenie materiałowe w zakresie asortymentu bezpośrednio wykorzystywanego w procesie leczenia szpitalnego to punkt wyjścia na drodze do budowania wartości dodanej i oczekiwanej przez pacjenta, jaką jest usługa lecznicza, po którą trafia do szpitala. Rzecz jasna ta "część wartości" jest jedynie dodatkiem do pracy lekarza oraz zespołu, a także umiejętności i autorytet. Jednak wartość traktowana w sferze materialnej znajduje wyraz właśnie w fizycznym produkcie, który wędruje w łańcuchu zaopatrzenia od producenta do szpitala. całej wartości niematerialnej, na którą składają się: wiedza, kompetencje, umiejętności i autorytet. (fragment tekstu)
4
Content available remote Metody tworzenia grup zakupowych
84%
Grupy zakupowe to coraz częściej spotykane na polskim rynku rozwiązanie, które polega na nawiązywaniu wzajemnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, które wzajemnie generują popyt lub dokonują wspólnych zakupów za pośrednictwem jednej spośród zrzeszonych firm. Celem tworzenia grup zakupowych jest możliwość osiągnięcia większej siły przebicia podczas negocjacji warunków współpracy, logistyki, co powoduje zakup dóbr po znacznie korzystniejszych cenach. Tworzenie grup zakupowych wymaga posiadania bardzo specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, znajomości rynku oraz doświadczenia w prowadzeniu tego typu przedsięwzięć. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie pojęcia grupy zakupowej, wskazanie, jakie są podstawowe procedury ich tworzenia, modele funkcjonowania oraz szanse i zagrożenia przystąpienia do grupy. (fragment tekstu)
Funkcjonowanie w ramach organizacji wielopodmiotowych staje się coraz bardziej popularne. Przedsiębiorstwa zazwyczaj łączą się i działają razem po to, aby poprawić swoją sytuację finansową i stać się bardziej konkurencyjne na rynku. Wspólne działanie ma im pozwolić zwiększać sprzedaż czy ograniczać koszty. Rosnąca konkurencja, jak i zakupy grupowe dokonywane przez indywidualnych klientów stają się dla samodzielnie działających przedsiębiorstw dużą przeszkodą w walce o klienta. Dlatego często pojawiają się na rynku różnego typu grupy zakupowe, które mają za zadanie poprawić sytuację finansową jednostek je tworzących. Funkcjonowanie w ramach grup zakupowych ma swoje zalety i wady, jednak podstawą do sprawnego funkcjonowania grupy zakupowej są ścisła współpraca wszystkich uczestników i sprawna organizacja systemu dostaw. Celem artykułu jest przybliżenie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw w ramach grup zakupowych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Finansowe aspekty funkcjonowania grup zakupowych
84%
Cel - Ukazanie specyfiki finansowych aspektów funkcjonowania grup zakupowo- sprzedażowych z branży instalacyjnej w Polsce. Metodologia badania - Analiza literatury krajowej i zagranicznej, analiza danych finansowych pochodzących z ogólnopolskiej grupy zakupowo-sprzedażowej, skupiającej 25 przedsiębiorstw. Wynik - Działalność w opisywanej instytucji pozwala zapewnić rentowność działalności, usprawnić proces zarządzania przedsiębiorstwem. Oryginalność/wartość - Artykuł dotyczy standardowych problemów zarządzania finansami w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote The Influence of a Purchasing Group on the Profitability of Commercial Companies
84%
Celem referatu było przedstawienie jaki wpływ na rentowność przedsiębiorstw handlowych ma funkcjonowanie w ramach branżowych grup zakupowych. W artykule zaprezentowano definicje i istotę grup zakupowych. Dokonano ich podziału oraz szczegółowo przedstawiono jakie korzyści daje przedsiębiorstwom handlowym funkcjonowanie w ramach branżowych grup zakupowych. W artykule przedstawiono rolę i funkcję jednostki centralnej powoływanej przez przedsiębiorstwa działające w grupie zakupowej. Zaprezentowano również bariery z jakimi spotykają się przedsiębiorstwa, które chcą dołączyć do grup zakupowych. W dalszej części referatu omówiono kluczowe zagadnienia związane z rentownością. Wskazano podstawowe wskaźniki służące do pomiaru stopnia intensywności rentowności. Przedstawiono ich budowa oraz determinanty stopy zwrotu przychodów ze sprzedaży, aktywów i kapitałów własnych. Następnie na przykładzie przedsiębiorstw handlowych działających w branżowej grupie zakupowej przedstawiono jakie udogodnienia otrzymują przedsiębiorstwa handlowe działające w branżowej grupie zakupowej. Najważniejsze korzyści które firmy uzyskują to przede wszystkim niska cena zakupu towarów oraz atrakcyjny okres dla kredytu kupieckiego. Oba te elementy plus efekt skali w dużym stopniu pozwalają przedsiębiorstwom handlowym działającym w branżowych grupach zakupowych na obniżanie kosztów działalności operacyjnej i zwiększanie przychodów ze sprzedaży. Zwiększenie sprzedaży i optymalizacja poziomu kosztów w wyniku wspólnego działania pozytywnie wpływa na poziom rentowności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Logistyka w przedsiębiorstwie działającym w branżowej grupie zakupowej
84%
W artykule zaprezentowano organizację i funkcjonowanie logistyki w przedsiębiorstwie handlowym działającym w branżowej grupie zakupowej. W opracowaniu przedstawiono definicję, podział i zasady funkcjonowania grup zakupowych. Zaprezentowano organizację logistyki zaopatrzenia i logistyki dystrybucji w przedsiębiorstwie działającym w branżowej grupie zakupowej. W artykule dokonano szczegółowej analizy kosztów logistyki pod względem rodzaju i miejsc powstawania. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Group Purchasing Organization (GPO) as a Means of Business Costs Savings
84%
Purpose: The main purpose of the paper is to introduce group purchasing organizations (GPOs) and elaborate on their role as a savings generating factor in reconfi guration of the supply chain. Approach: The basic methodological approach profi ted from in this article is descriptive and has been based on literature (mainly scholarly articles), business reports and a case study. Methodology: Literature study, and an analysis of a case study of one of the Polish purchasing group against the background of topical academic research and business reports. Implications for society: The article is aimed at showing a new way of optimizing operational costs and thereby create new employment possibilities. Value of the paper: The main value of the article lies in the acknowledgement of appearance in Poland of a new business structure which allows, without excessive expenditure on the part of an enterprise, to lower operational costs and thereby improve cost-eff ectiveness of the business. (original abstract)
10
Content available remote Influence of Group Purchasing Organizations on Financial Situation of Polish SMEs
84%
Research background: SMEs often operate in markets where they compete with large companies. A fight for a customer, payment backlogs, problems with debt collection and new branches cause that managers are looking for solutions that will influence positively on the situation of financial companies. Maintaining liquidity and generating income are the primary steps to build a competitive position and a progressive development of enterprises. One of the most popular methods that allows companies to do profitable business and increase their chances for safety is operation within group purchasing organizations. Currently in the Polish market there are many different types of GPOs (Group Purchasing Organizations). The choice of the right one is a chance to improve their financial situation.Purpose of the article: The aim of the article is to present an impact of group purchasing organizations on the financial situation of enterprises. In the article the classification of groups is done and there are shown the benefits that commercial enterprises operating in them gain. The article presents some obstacles to join specific group purchasing organizations and difficulties faced by companies operating in them.Methods: The studies were carried out on the basis of 60 SMEs. These companies operated in five Polish GPOs. The groups were divided into branch and multi-branch ones. The study period covered the years 2013-2015. In order to analyze the impact of purchasing groups on the financial situation of enterprises, some selected groups of financial ratios were used. A preliminary analysis of financial balance sheets and profit and loss account was conducted.Findings & Value added: The analysis showed that the choice of an appropriate group purchasing organization had a large impact on financial situation of companies. Different opportunities can be offered by a branch purchasing group than by the multi-branch one. Research has shown that better results relate to dynamics of revenues, costs, liquidity and profitability that are effects of operation within the branch purchasing groups. The analysis conducted has also showed that functioning within purchasing groups allows to maintain safe financial liquidity, apart from obtaining a low price of purchased goods and materials, and has a positive impact on the effectiveness of managing receivables and short-term liabilities. (original abstract)
Łączenie się organizacji w grupy zakupowe oferuje możliwość oszczędności i redukcji kosztów, między innymi dzięki korzyściom skali. Konsolidacja popytu pozwala na lepsze warunkach handlowych niż mogłyby być wynegocjowane niezależnie przez poszczególne spółki. Autorzy artykułu zbadali kilka modeli funkcjonowania grup zakupowych. Przeprowadzono analizę tworzenia takich grup.
Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie, iż przyłączenie się do grup zakupowych jest dla przedsiębiorstw sposobem optymalizacji kosztów operacyjnych i podniesienia zdolności konkurowania na obecnym rynku. W opracowaniu przedstawiono w zarysie działanie grup zakupowych i wyniki różnego rodzaju badań naukowych dotyczące efektów ich działalności oraz dokonano analizy porównawczej kosztów jednej z firm działających w województwie łódzkim, które potwierdziły postawioną tezę, iż dzięki przyłączaniu się do grup zakupowych dochodzi do wzrostu efektywności operacyjnej firmy. (abstrakt oryginalny)
13
84%
Współcześnie przedsiębiorstwa walcząc o swoją pozycję konkurencyjną poszukują rozwiązań optymalizujących ich działalność. Jedną z takich propozycji jest przystąpienie do grup zakupowych umożliwiających obniżkę kosztów i wzrost efektywności operacyjnej. Takie praktyki przedsiębiorstw stają się coraz powszechniejsze w Polsce. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modeli organizacyjnych grup zakupowych dostępnych w literaturze przedmiotu oraz ich egzemplifikacja w województwie łódzkim. Grupy zakupowe opisane zostaną w kategoriach formy organizacyjno-prawnej i modeli organizowania takiej grupy. Artykuł zawiera prezentację możliwych form organizacyjno-prawnych i modeli organizacyjnych grup zakupowych poparte badaniami wskazującymi, które modele teoretyczne implikowane są w struktury polskich firm. (abstrakt oryginalny)
Rynek medyczny w Polsce stanowi 0,6% światowego rynku zdrowia w ujęciu wartościowym, zaś na służbę zdrowia wydaje się około 7-8% PKB, podczas gdy wydatki w tym zakresie w Niemczech wynoszą około 10,5%, a w Stanach Zjednoczonych ponad 16% [OECD Health Data]. Takie proporcje wskazują z jednej strony nie tylko na konieczność zwiększania nakładów na polski system ochrony zdrowia, ale także, a może przede wszystkim, na potrzebę szczególnie efektywnego gospodarowania tak skromnymi środkami. Pomimo wysokich nakładów w systemach krajów zachodnich, orientacja kosztowa w strategiach zakupowych szpitali znalazła tam istotne miejsce w codziennej praktyce biznesowej podmiotów opieki zdrowotnej i ich dostawców, w postaci stworzenia szpitalnych grup zakupowych.(fragment tekstu)
Polskie Składy Budowlane SA posiadają największą sieć hurtowni i zarazem są największym dystrybutorem materiałów budowlanych w Polsce. PSB SA jako pierwsze w kraju zastosowały model grupy zakupowo-sprzedażowej, która nie odbierając suwerenności poszczególnym podmiotom, tworzy dla nich wspólny wizerunek marketingowy i grupowo negocjuje warunki zakupu towarów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.