Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Grupy nacisku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rola lobbingu w konstytuowaniu wizerunku grup interesu
100%
Artykuł objaśnia rolę lobbingu w konstytuowaniu wizerunku grup interesu. Lobbing rozumiany jako wywieranie wpływu na władzę jest z jednej strony, wyznacznikiem skuteczności organizacji, lecz z drugiej strony, sam obciążony jest negatywnymi stereotypami. Lobbing umacnia organizację, jej pozycję w otoczeniu, sprawia, że warunki jej funkcjonowania stają się lepsze, a więc wizerunek staje się właściwszy dla jej funkcjonowania.(abstrakt autora)
Głównym celem artykułu jest ustalenie czynników, które mogą mieć znaczenie dla postrzegania przez urzędników urzędów gminnych w Polsce związku między korupcją a naciskami politycznymi. Rozważane są cztery grupy czynników: 1) struktura administracji, 2) opinie obywateli, jako czynnik zewnętrzny w odniesieniu do sektora publicznego, 3) charakterystyki urzędu, 4) indywidualne cechy urzędników. Badanie jest oparte na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wśród 858 urzędników pracujących w 100 urzędach gminnych w Polsce w 2009 roku. Wyniki oparte na analizie korelacyjnej sugerują, że lokalizacja geograficzna oraz typ gminy mają istotne znaczenie dla postrzegania związku między korupcją a naciskami politycznymi. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Przedmiot lobbingu z perspektywy etycznej
75%
W opracowaniu dokonuję przeglądu wybranych definicji i ujęć lobbingu w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie o zakres przedmiotowy tego typu działalności. Wypracowaną w toku rozważań formułę wykorzystam w dalszej części do refleksji nad zagadnieniem etyki działalności lobbingowej. (fragment tekstu)
4
Content available remote Grupy interesu i nacisku w ochronie środowiska przyrodniczego
75%
Opracowanie przedstawia przesłanki, cele i sposoby działań określonych grup interesu i nacisku w ochronie środowiska przyrodniczego. Grupy podejmujące wspólne działania to grupy, dla których korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego jest warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej oraz czynnikiem decydującym o efektywności ekonomicznej (branżowe grupy producentów, grupy biznesowe, organizacje przedsiębiorców upatrujące indywidualnych korzyści z określonych regulacji), oraz formalne i nieformalne grupy społeczne, których celem jest wysoka jakość i ochrona środowiska przyrodniczego. Działania mogą być ukierunkowane na wywieranie społecznej presji lub mogą mieć formę bezpośredniego nacisku na władze i decydentów w celu uzyskania określonego dobra wspólnego w ochronie i kształtowaniu środowiska przyrodniczego ( regulacji ekologicznych). (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych przyniósł branży public relations nadzieję na rozwój sposobu komunikowania, który spełniałby założenia dwukierunkowego modelu symetrycznego komunikowania. Według Jamesa Gruniga i jego teorii doskonałości, normatywnym sposobem prowadzenia działań public relations jest dialog z otoczeniem, gdzie każda ze stron ma wobec siebie równorzędną pozycję i obie strony dążą do wzajemnego zrozumienia. Sam Gruning przyznał, że media społecznościowe są "idealne do prowadzenia dwukierunkowego komunikowania". Innymi słowy, social media są doskonałym narzędziem komunikowani, a początkowa moda na działalność w społecznościach przerodziła się w stale wzrastający trend wśród praktyków public relations. (...) Analiza przytoczonych w opracowaniu studiów przypadku pozwala autorom na stwierdzenie, w jakim stopniu grupy interesariuszy poprzez posłużenie się mediami społecznościowymi są w stanie wpłynąć na sposób funckjonowania organizacji oraz jej wizerunek, broniąc swoich interesów. Pozwala to także na częściową weryfikację tezy Gruniga o wyrównywaniu szans i symetrycznym dwustronnym komunikowaniu. (fragment tekstu)
W Polsce termin „lobby” występuje w kilku znaczeniach, na co niewątpliwie miał wpływ brak kompleksowej regulacji prawnej tego zagadnienia. W pierwszej części artykułu autor charakteryzuje definicje formułowane w literaturze nieprawniczej. Następnie ukazuje definicje legalne lobbingu funkcjonujące w wybranych państwach (w USA, Australii, Kanadzie, Gruzji i na Litwie), kończąc rozważania przedstawieniem cech wspólnych analizowanych definicji. Omawia także pojęcie „grupy interesu” oraz termin „lobbing”, które zostały zawarte w polskich projektach ustaw dotyczących lobbingu. Meritum artykułu, poprzedzone ukazaniem kilku problemów, które wyłoniły się w toku prac sejmowej Komisji Nadzwyczajnej, stanowi nieco krytyczna charakterystyka polskiej definicji lobbingu. W podsumowaniu autor formułuje kilka uwag de lege ferenda dotyczących opisywanej regulacji prawnej. (abstrakt oryginalny)
Wydarzenia na Bliskim Wschodzie w 2011 r. nie miały precedensu w historii świata arabskiego. Zmiany polityczne, które nastąpiły w następstwie tych wydarzeń w takich krajach, jak Egipt, Tunezja, Jemen, Syria czy Algieria, zostały bowiem wymuszone oddolnie przez niezorganizowane masy społeczne, a nie - jak do tej pory - przez partie polityczne. Społeczeństwa odegrały rolę bezpośrednich grup nacisku na elity władzy. W odróżnieniu od partii politycznych społeczne grupy nacisku nie zamierzały przejąć władzy; nie miały kadry przywódczej ani etatowych pracowników. Nie otrzymywały też żadnego wsparcia finansowego z zagranicy. Presja na władze ze strony społeczeństwa okazała się bardziej skuteczna w przeprowadzeniu reform niż działalność partii politycznych. Społeczne grupy nacisku są ciągle aktywne w państwach arabskich, a problemy społeczne, będące źródłem ich aktywności, są nadal nierozwiązane.(abstrakt oryginalny)
Procesy zachodzące w Polsce i w UE wpisują się w tendencje globalne. Postępująca globalizacja sprawia, że wiele zjawisk lokalnych zależy bezpośrednio od decyzji podejmowanych na szczeblu ponadnarodowym. Zakres dziedzin, które zależą od międzynarodowych uwarunkowań wzrasta, a tym samym więcej podmiotów dąży do wywierania wpływu na proces stanowienia prawa. Lobbing ulega profesjonalizacji, a usługi rzecznictwa interesów świadczone są przez wyspecjalizowane agencje. Tradycyjnie lobbingiem trudnili się przede wszystkim przedsiębiorcy, korporacje zawodowe i handlowe. Obecnie o swoich stanowiskach informują również: organizacje konsumenckie, ekolodzy, antyglobaliści, działacze broniący praw krajów rozwijających się, etc. Decydenci i uczestnicy negocjacji międzynarodowych mają zapewniony dostęp do wszystkich prezentowanych stanowisk, a przez to do pełniejszej informacji o konsekwencjach podejmowanych inicjatyw ustawodawczych. Wraz z upowszechnieniem lobbingu pojawia się jednak również ryzyko wystąpienia działań sprzecznych z prawem lub etyką. Po pierwsze, sama instytucja lobbingu wprowadza elementy bezpośredniego wpływania na władzę, co stanowi oczywiste wyzwanie dla demokracji pośredniej. Po drugie, nawet akceptując istnienie rzecznictwa interesów w demokracji parlamentarnej, pojawia się niebezpieczeństwo działań bezprawnych i nieetycznych: korupcji, czy też wprowadzania w błąd decydentów. Po trzecie, istotna jest kwestia finansowania instytucji pozarządowych i tego czyje de facto interesy są reprezentowane. W obliczu ilościowego i jakościowego rozwoju grup interesu, pojawia się zatem potrzeba uregulowania działań lobbingowych i zapewnienia przejrzystości procesu stanowienia prawa. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie, z jakimi problemami borykają się obecnie europejskie grupy nacisku, a zwłaszcza te, które były do tej pory uważane za skuteczne i wpływowe. W oparciu o wywiady przeprowadzone w Brukseli oraz teoretyczne rozważania, przede wszystkim Ph.C. Schmittera i W. Streecka, dokonana zostanie analiza skuteczności działania jednej grupy nacisku – COPA. Grupa ta reprezentuje interesy farmerów, a więc jest aktywna w sektorze uważanym za bardzo wpływowy, jeśli chodzi o kształtowanie wspólnej polityki rolnej (WPR), na którą Unia Europejska przeznacza niemal połowę wspólnego budżetu. (fragment tekstu)
Angielskie słowo lobby (pochodzące od łacińskich terminów lobbium, lobbia) pierwotnie oznaczało kuluary. W początkach XIX wieku termin ten zyskał nowe znaczenie, zaczął być kojarzony ze szczególnym typem relacji występujących pomiędzy przedstawicielami władzy, a tymi, którzy chcieli uzyskać do niej dostęp. Coraz częściej termin lobby był używany dla określenia rozmów w kuluarach, a później także dla charakterystyki grup nacisku. Generalnie rzecz biorąc, lobbing określa się mianem rzecznictwa interesów. W demokracji traktowany jest jako ogniwo łączące obywateli z ugrupowaniami i instytucjami władzy. Lobbing przybierając formę dialogu, traktowany jest jako ważny element współczesnej demokracji. Zakłada on bowiem konieczność aktywnego uczestnictwa społeczeństwa w sprawowaniu i kontrolowaniu władzy. (fragment tekstu)
11
Content available remote Przymus wyborczy : geneza, praktyka funkcjonowania, argumenty za i przeciw
63%
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z instytucją przymusu wyborczego. Autor wyjaśnia podstawowe pojęcia, prezentuje przymus wyborczy w perspektywie historycznej oraz przedstawia jego stan aktualny. Omawia funkcjonowanie przymusu wyborczego, zwracając szczególną uwagę na zasady przymusowego głosowania, kwestie stosowania sankcji za niegłosowanie oraz wpływ przymusu na frekwencję wyborczą. Autor prezentuje także wątki toczącej się wieloletniej debaty na temat zasadności instytucji obowiązkowego głosowania.
12
63%
This study seeks to investigate the ways in which the speech act of disagreement is expressed by young male and female Persian speakers. To collect the data 100 participants (50 males, 50 females,) were selected randomly from among undergraduate and graduate students of University of Isfahan and Islamic Azad University (Najafabad branch). The focus of this study was on the role that gender and power might play in the employment of strategies to mitigate the threat of disagreement. Students were asked to complete a discourse completion test (DCT) designed by the researcher. They were supposed to read nine suggestions situations, and react to them via making disagreements. Respondents were expected to disagree with three interlocutors with higher status, three peers and three with lower status. In order to analyze the utterances of disagreement, Muntigl and Turnbull's taxonomy (1998) was employed. The results revealed that although both males and females were concerned about the power status of interlocutors and try to apply the appropriate strategies while expressing their disagreements, females were more cautious and used different strategies from those of males(original abstract)
Odkąd Ukraina odzyskała suwerenność państwową w 1991 roku, kraj ten znajduje się w stanie głębokiej transformacji gospodarczo-politycznej. Dodatkowo, Ukraina nosi się z zamiarem wstąpienia do Unii Europejskiej. Z drugiej strony, można zaobserwować, że ta młoda państwowość wciąż znajduje się w kręgu zainteresowania Rosji, która nie akceptuje ani politycznej ani gospodarczej suwerenności swojej byłej republiki i wywiera silną presję na sąsiada, aby utrzymać go w strefie wpływów. Napięte stosunki Ukrainy z Rosją przekładają się na kontakty bilateralne tego państwa z Polską. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest prezentacja roli ponadnarodowych grup nacisku w systemie podejmowania decyzji w UE na przykładzie sektora rolnego. Analiza działania grup nacisku pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy grupy te rzeczywiście kształtują politykę gospodarczą UE. Realizacja tego zadania wymaga omówienia teoretycznych aspektów funkcjonowania grup nacisku, ich roli w procesie integracji europejskiej oraz procesu decyzyjnego w ramach tzw. I filaru UE (struktura filarowa obowiązywała przed wprowadzeniem traktatu z Lizbony). (fragment tekstu)
Naruszania niezależności urzędów statystycznych można się spodziewać ze strony reżimów totalitarnych i autorytarnych. Wyniki spisu ludności w ZSRR przeprowadzonego w 1937 r. rozczarowały Stalina, co pociągnęło za sobą represje wobec statystyków. Podobne, choć bardzo rzadkie przypadki zdarzają się jednak także w krajach demokratycznych w XXI w. Nieskuteczne naciski prezydenta Argentyny na obniżanie przez statystyków stopy inflacji skończyły się procesem wobec osoby zajmującej się szacowaniem inflacji w urzędzie statystycznym INDEC. Prezes greckiego urzędu statystycznego ELSTAT został w 2018 r. skazany za przekazanie do Eurostatu prawdziwych danych makroekonomicznych wskazujących na przyczyny kryzysu w tym kraju. Artykuł pokazuje, jak wysoką cenę mogą płacić statystycy za profesjonalną pracę ukazującą prawdę o rzeczywistości gospodarczej i społecznej. Trzeba pamiętać, że praca statystyka jest służbą publiczną, w której wielkie znaczenie ma postawa etyczna. Celem artykułu jest opisanie przypadków stosowania szykan wobec statystyków przez władze państwowe niektórych krajów za przedstawianie zgodnego z prawdą obrazu rzeczywistości społecznej lub gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten jest wycinkiem raportu z badań terenowych przeprowadzonych wiosną 2005 roku w gminie Gręboszów. Ilustruje on ważną hipotezę: istotnym podmiotem, który ma wpływ na funkcjonowanie samorządu terytorialnego są elity gospodarcze w gminie. Elity gospodarcze funkcjonują jako elity wpływu. Z przeprowadzonych szerszych badań wynika, że wpływ mieszkańców na działalność samorządu jest niewielki. W sytuacjach codziennych z reguły się nie ujawnia. Przybiera na sile wobec stanu zagrożenia, np. powodzi, lub przyjmuje specyficzny charakter intensywnych, obustronnych kontaktów w okresie kampanii wyborczej. Ważną płaszczyzną kontaktów mieszkańców z reprezentantami samorządu (poza kontaktami elit gospodarczych) są wzajemne interakcje pomiędzy samorządem terytorialnym a organizacjami społecznymi, takimi jak np. ochotnicza Straż Pożarna. Przyjąłem drugą hipotezę: W środowiskach wiejskich istnieje silna tradycja ścisłych powiązań i wzajemnych zależności pomiędzy samorządem a organizacjami społecznymi. Chcąc potwierdzić słuszność postawionych hipotez, przeprowadziłem 38 badań ankietowych wśród mieszkańców gminy Gręboszów, zajmujących się działalnością gospodarczą. Badania miały na celu odpowiedzieć na pytania: czy i jak elity gospodarcze ingerują w funkcjonowanie samorządu lokalnego, jak wielu spośród respondentów uczestniczy w tym procesie oraz czy występują powiązania i zależności pomiędzy samorządem a organizacjami społecznymi? (fragment tekstu)
Problem relacji zachodzących pomiędzy systemem politycznym a politykę zagraniczną wydaje się istotny zarówno z punktu widzenia rozważań nad całością funkcjonowania systemów politycznych, jak i szeroko rozumianej problematyki stosunków międzynarodowych. Głównym podmiotem realizacji tej polityki jest państwo. Związane jest to z wykonywaniem przez nie funkcji zewnętrznej. Państwo jest wyrazicielem woli wielkich grup społecznych, podlegając wpływowi instytucji reprezentujących interesy tych grup (klas, warstw, odłamów itp.). Rozważenie wpływu systemów politycznych dwóch krajów skandynawskich - Finlandii i Szwecji - na realizowane w nich koncepcje polityki zagranicznej, wymaga zdefiniowania samego pojęcia "system polityczny". Pod pojęciem tym rozumiemy "aparat państwa, partie polityczne, organizacje społeczne oraz grupy formalne i nieformalne, a także normy i zasady regulujące ich wzajemne stosunki, tworzące funkcjonalną całość z punktu widzenia bezpośredniego lub pośredniego kreowania organów i decyzji państwowych". W tak rozumianym systemie politycznym ważną rolę odgrywają tzw. grupy nacisku, które określić można jako "organizacje lub ruchy społeczne, nie walczące o bezpośredni udział we władzy państwowej, lecz wpływające na ośrodki władzy, aby uzyskać możliwie najkorzystniejsze decyzje dla określonych grup społecznych". Działalność wszystkich instytucji wchodzących w skład systemu politycznego, w tym grup nacisku, w ramach funkcji zewnętrznej pozwala mówić o wpływie jaki system polityczny jako całość, wywiera na politykę zagraniczną. Oba państwa skandynawskie reprezentują w polityce zagranicznej dwa współczesne modele neutralności, cechujące się zarówno elementami wspólnymi, jak i rozbieżnościami. Istotną cechę wspólną jest fakt, iż oba państwa traktuję neutralność przede wszystkim jako zasadę polityczną, unikając instytucjonalnych zabezpieczeń w postaci wielostronnych traktatów gwarancyjnych, występujących często w historii "klasycznej" neutralności. Trwałość neutralności oraz jej wiarogodność związana jest tu przede wszystkim z praktykę polityczną i uznaniem tej trwałości przez państwa trzecie, raczej de facto niż de iure. Tej zbieżności nie podważa rola, jaką w fińskiej polityce zagranicznej odgrywa układ o Przyjaźni i Współpracy z ZSRR z 1948 r., ponieważ układ ten gwarantuje bezpośrednio niepodległość i nienaruszalność granic Finlandii, nie zaś jej neutralność. Innym podobieństwem jest znaczna stabilność założeń polityki zagranicznej w obu państwach po II wojnie światowej, co określa ich trwałą pozycję w ogólnoeuropejskim układzie sił. Co się tyczy odmienności w obu koncepcjach neutralności, stwierdzić można, że wypływają one przede wszystkim z uwarunkowań ich powstawania. O ile szwedzki model neutralności kształtował się w ciągu prawie całego wieku XIX oraz od początku wieku XX pod wpływem pozytywnych w sumie doświadczeń, jakie państwo to wyniosło z realizacji polityki unikania sojuszów wojskowych i udziału w konfliktach zbrojnych na terenie Europy, o tyle doktryna fińska stanowi rezultat wyciagnięcia wniosków z doświadczeń negatywnych, związanych przede wszystkim z politykę zagraniczną, prowadzoną w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej. Celem artykułu jest dokonanie porównawczej analizy uwarunkowań, jakie dla realizowanych do końca lat 70-tych w obu krajach koncepcji neutralności w polityce zagranicznej, wywierają zarówno instytucjonalne elementy systemu politycznego w postaci grup nacisku, jak i element pozainstytucjonalny - opinia publiczna. Określić go można - za J. Wiatrem jako "historycznie określony i zmienny stan świadomości społecznej wielkich grup ludzi, wyrażany publicznie w sprawach ważnych dla systemu politycznego i przynajmniej potencjalnie kontrowersyjnych, tak, iż wyrażanie opinii staje się elementem funkcjonowania samego systemu politycznego". Funkcjonowanie obu tych elementów pozostaje ze sobą w ścisłym związku, jako że mobilizację opinii publicznej uznać można za jeden z głównych środków oddziaływania grup nacisku na całokształt polityki realizowanej przez system. (fragment tekstu)
In this article the issue of sectoral interest groups in contemporary Poland is examined. Public restructuring programmes significantly contributed to development of tripartite sectoral social dialogue. Evolution of that type of social dialogue provides a dramatic illustration of how the mechanisms of group interests conflict shaped the course of industrial restructuring. Experiences accumulated over the years of conducting sectoral social dialogue may now serve as a benchmark for regional modernization initiatives. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę oceny wpływu grup nacisku na proces wchodzenia do strefy euro przez Polskę. Doświadczenie pokazuje bowiem, że motorem procesów integracyjnych, zwłaszcza w przechodzeniu do kolejnych etapów integracji gospodarczej, do których należy Unia Gospodarcza i Walutowa, były najczęściej uwarunkowania polityczne. Podstawą teoretyczną przeprowadzonych badań jest podejście określane mianem wyboru publicznego. Część empiryczna obejmuje analizę działania wybranych grup nacisku w kontekście ich możliwości wywierania wpływu na politykę pieniężną oraz zmianę jej paradygmatu poprzez przyjęcie euro.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Reprezentacja interesów na poziomie UE : logika członkostwa i logika wpływu
51%
Grupy nacisku osiągają swój cel, jeżeli dążąc do zmiany polityki uzyskają dostęp do procesu decyzyjnego. W Unii Europejskiej w podejmowaniu decyzji uczestniczą instytucje, a zwłaszcza Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski. W zakresie spraw związanych z tzw. I filarem kluczową rolę odgrywa Komisja, która ma wyłączne prawo inicjatywy ustawodawczej. Ze względu na stosunkowo małą liczbę funkcjonariuszy instytucja ta potrzebuje wielu informacji, które mogą dostarczyć grupy nacisku w zamian za dostęp do najwcześniejszego etapu stanowienia prawa. O skuteczności grup nacisku decyduje jednak nie tylko możliwość bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi instytucjami, ale także umiejętność jasnego prezentowania swojego stanowiska. Ph. C. Schmitter i W. Streeck określają tę strategię mianem logiki wpływu. Niestety, stoi ona w sprzeczności do logiki członkostwa, która opiera się na zaspokajaniu potrzeb wszystkich członków grupy nacisku. W takiej sytuacji wspólne stanowisko jest bardzo rozwodnione i mało przydatne dla decydentów. Należy również pamiętać, że o skutecznej reprezentacji interesów decydują również czynniki będące poza bezpośrednią kontrolą grup nacisku. Należą do nich stopień nasilenia procesów globalizacyjnych, stopień prywatyzacji danej gospodarki, interwencjonizm państwowy, czy nawet rozpowszechnienie się nowych technologii. W przypadku UE, która ma w dużej mierze charakter regulacyjny wydaje się, że liczba grup nacisku nie będzie maleć, a lobbing pozostanie jednym z najważniejszych elementów wpływających na decyzje gospodarcze i polityczne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.