Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Grupy w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie etapów wdrażania koncepcji lean manufacturing (LM) oraz roli, jaką odgrywa każdy pracownik przedsiębiorstwa produkcyjnego podczas tej transformacji. Podzielono pracowników na trzy grupy: naczelne kierownictwo, kadrę lean i pracowników bezpośrednio produkcyjnych oraz skupiono się na zadaniach, jakie czekają każdego z ich członków. W części empirycznej przedstawiono poszczególne etapy wdrażania LM na przykładzie jednego z polskich przedsiębiorstw farmaceutycznych, zaprezentowano strukturę organizacyjną LM w tej firmie oraz szczegółowo opisano funkcje poszczególnych jej jednostek. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie zmianą nie jest łatwe. Odniesienie sukcesu w tym względzie nigdy nie jest zasługą jednej osoby. Tylko firmy, które potrafią zbudować zmotywowane i efektywnie działające grupy wsparcia i zespoły zadaniowe, mają szansę na powodzenie. O ile oczywiście zostały dopełnione wszystkie przygotowania ze strony organizacji. Receptą na sukces okazuje się więc połączenie profesjonalizmu w procesie przygotowania do zmiany i wdrażania jej oraz siła ludzi zatrudnionych w organizacji. O sukcesie zmiany przesądzają ludzkie emocje.
W artykule omówiono istotę efektywności biznesowej dzięki pracy zespołowej w Kompanii Piwowarskiej. Opisano proces wdrażania zmian. Omówiono cele i przebieg programu, którego celem było stworzenie silnego i wspierającego się zespołu.
Obecnie jednym z kluczowych czynników dla osiągania przewagi konkurencyjnej organizacji jest twórczość pracowników. Pełni ona istotną rolę w sprawnym przebiegu wielu procesów organizacyjnych, w tym procesów innowacyjnych. Równie ważnym atrybutem współczesnych organizacji stają się rożnego rodzaju grupy. Coraz częściej to właśnie w ich granicach realizowane są najważniejsze z punktu widzenia przetrwania organizacji zadania. Warto zatem podjąć refleksję nad grupowymi uwarunkowaniami twórczości pracowników. W artykule zaprezentowano wyniki takiej refleksji. Udało się w nim zidentyfikować pewne zjawiska grupowe sprzyjające twórczości pracowniczej. Wskazano również zjawiska grupowe, które mogą oddziaływać na twórczość pracowników, oraz określono potencjalny charakter ich wpływu. Przy okazji omówiono rożne typy zespołów funkcjonujących w organizacjach oraz modele opisujące czynniki determinujące ich efektywność. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowy aspekt ilościowy, tzn. aspekt celu w procesie ideacji pojęcia grupy pracowniczej, proponuje się "rozszerzyć" - w układzie komplementarnym, a nie konkurencyjnym - o aspekt przyczyny. Propozycja ta powinna się przyczynić do zwiększenia siły integrującej grupę pracowniczą, a tym samym do skutecznego osiągania jej celów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przegląd metod interwencyjnych dużych grup (LGI). Są to metody wprowadzania i wspierania zmian z udziałem wszystkich osób, których te zmiany dotyczą. Metoda typu Open Space ma na celu przede wszystkim przedyskutowanie problemów i podejmowanie grupowych decyzji. Metody Future Search i Real Time Strategic Change należą do metod mających na celu grupowe kreowanie przyszłości i planowanie strategii organizacji. Metoda Appreciative Inquiry stosowana jest w celu zaplanowania i wprowadzania zmian przeważnie o charakterze przełomowym.
W pierwszej części artykułu omówiono charakter zespołów w nowoczesnych formach organizacji. W części drugiej przedstawiono metody zarządzania zespołem i zespołem wirtualnym. Podkreślono, że stosując zaprezentowane metody w odniesieniu do zespołu, nie należy pomijać kontekstu organizacyjnego i kulturowego. Trzeba dostrzegać i ciągle mieć na uwadze złożoność zjawiska pracy zespołowej w organizacji, niezależnie od jej formy.
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji maksymalizacji wartości dla głównych interesariuszy firmy jako podstawowego celu działania oraz wskazanie na wykorzystanie strategicznej karty wyników w poszukiwaniu tak rozumianej wartości fundamentalnej przedsiębiorstwa. W realizacji celu wykorzystano analizę literatury przedmiotu oraz indukcyjne metody wnioskowania wynikające z przemyśleń własnych autora. (fragment tekstu)
9
Content available remote Wspólnota działań a formalne i nieformalne struktury organizacyjne
63%
Jednym z najważniejszych wyzwań podczas badań wspólnot działań jest identyfikacja różnic pomiędzy nimi a formalnymi i nieformalnymi grupami występującymi w organizacjach. Stanowi to niezbędną przesłankę zrozumienia funkcjonowania wspólnot działań w środowisku organizacyjnym oraz roli, jaką mogą one odgrywać jako narzędzie zarządzania wiedzą. W artykule rozgraniczono terminy: wspólnota działań, funkcjonalna jednostka organizacyjna, zespół roboczy oraz nieformalna sieć pracowników.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wpływ marketingu szeptanego na zachowania konsumentów na rynku oligopolistycznym
63%
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania automatów komórkowych do modelowania procesów W artykule przedstawiono badanie zależności dynamiki mechanizmu "word of mouth" od różnego rozmiaru nieformalnych grup (otoczenie 4-elementowe i otoczenie 12- elementowe) oraz różnej wielkości sieci (społeczeństwa, w którym ma miejsce komunikacja word of mouth). Istotnym założeniem tego procesu jest uwzględnienie możliwości różnicowania źródeł informacji przez wprowadzenie do modelu ruchu agentów/konsumentów. Jest to modelowanie zachowań konsumentów rynku oligopolistycznego. Badany jest wpływ wielkości i ilości źródeł marketingu szeptanego na ryzyko zmiany preferencji konsumentów produktów dwóch konkurencyjnych firm. Do modelowania wykorzystano dwuwymiarowy automat komórkowy.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa tworząc zespoły chcą osiągnąć lepszą efektywność pracy oraz polepszenie sytuacji pracy, tak by umiejętności pracowników i ich wiedza jak najlepiej odpowiadały zadaniom grupy i przedsiębiorstwa. Częściej zespoły tworzy się dla rozwiązania konkretnych zadań. Artykuł omawia cechy pracy zespołowej.
Artykuł opisuje jedną z metod organizacji pracy w sferze zarządzania przedsiębiorstwem nakierowaną na zespołowość i partycypację.
Artykuł koncentruje się na problematyce małych grup: formalnych i nieformalnych istniejących w organizacjach. Ukazuje też niektóre mechanizmy działające w grupach. Poznanie zasad funkcjonowania grup społecznych, ich dynamiki i struktury, zdaniem autorki jest konieczne w pracy menedżera w celu skutecznego wykorzystania grupy do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Praca zespołowa konieczna jest tam gdzie należy podejmować trudne decyzje lub rozwiązywać skomplikowane zadania, do wykonania których konieczne są różne umiejętności i doświadczenia. W artykule omówiono pojęcie grupy społecznej, jej istotę i genezę. Przedstawiono definicję zespołu i zasady jego funkcjonowania, oraz wady i zalety pracy zespołowej.
Problemy dotyczące zarządzania współczesną organizacją są bardzo złożone i wymagają zastosowania rozwiązań grupowych. W pracy omówiono główne metody zarządzania komunikowaniem się w organizacji: grupy wspólnych interesów, technologię otwartej przestrzeni, Quality Audit Meeting (QAM), i koncepcję "fermentacji drożdży".
W pracy omówiono kwestię zespołów pracowniczych w świetle teorii grupy społecznej. Zaprezentowano zarówno proces tworzenia grupy społecznej, jak i jej typologię. Przedstawiono również na czym polega dynamika grupy, przejawiająca się poprzez takie procesy jak: terapia grupowa, burza mózgów, odgrywanie ról , poszukiwanie przywódcy oraz technika doskonalenia indywidualnego spostrzegania.
17
Content available remote Zarządzanie konfliktem w zespołach projektowych w świetle wyników badań
63%
Zarządzanie zespołami projektowymi to obecnie jedna z krytycznych kompetencji menedżerskich. Chociaż charakter projektów jest bardzo zróżnicowany, jedno, co łączy je wszystkie, to skuteczne podejmowanie decyzji. Badacze odkryli, że kluczowe znaczenie dla zespołu projektowego, które dotyczy jego zdolności do efektywnego podejmowania decyzji i osiągania celów, ma jego zdolność zarządzania konfliktem. W niektórych przypadkach konflikt pozwala zespołom wygenerować lepsze jakościowo decyzje, w innych przypadkach konflikt potęguje negatywne doświadczenia, obniża poziom podejmowanych decyzji albo zupełnie blokuje możliwość ich podjęcia, a co za tym idzie, udaremnia osiągnięcie celów projektu. W artykule przeanalizowano paradoksalny charakteru konfliktu i jego wpływ na podejmowanie decyzji i działania zespołu projektowego. Artykuł dostarcza wskazówek, jak zespoły projektowe mogą zarządzać konfliktem w celu zwiększenia efektywności i uzyskania dobrych wyników.(fragment tekstu)
Artykuł został poświęcony tematyce książki pt. "Piąta dyscyplina" autora P.M. Senge, w której wykorzystano paradygmat systemowy do uzasadnienia rzekomo nowej koncepcji organizacji uczących się.
Fluktuacja sprzedawców wywiera istotny i zwykle negatywny wpływ na poziom obsługi finalnych klientów oraz dystrybutorów przedsiębiorstwa. Kilka relatywnie słabo rozpoznanych mechanizmów organizacyjnych pozwala wyjaśnić zależności pomiędzy fluktuacją sprzedawców, a pogarszającym się poziomem obsługi klientów przedsiębiorstwa. W przypadku dobrowolnych odejść z organizacji, a ten typ fluktuacji sprzedawców zdecydowanie przeważa, organizację zwykle opuszczają pracownicy o najwyższych kwalifikacjach, dużym doświadczeniu i najlepiej przygotowani do obsługi klientów. Znalezienie odpowiednich zastępców na ich miejsce nie jest łatwe, zwłaszcza w krótkim okresie czasu. Oznacza to często wielomiesięczny wakat na stanowiskach sprzedażowych na czym ewidentnie cierpi także poziom jakości obsługi klientów. Luka jaka powstaje wraz z odejściem pracowników z organizacji często nie może zostać szybko wypełniona również ze względu na niską spoistość zespołów zadaniowych, brak wystarczających zasobów oraz niedostatek odpowiednich procedur organizacyjnych, jak też niskie kwalifikacje zawodowe menedżerów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nową formę pracy zespołowej tzw "gorącą grupę". Według autorów (H.J. Leavitt i J. Lipman-Blumen) grupa ta, dzięki indywidualnemu zaangażowaniu każdego z jej członków służy szybkiemu rozwiązywaniu trudnych problemów. Zaprezentowano również warunki niezbędne do utworzenia takiej grupy i sugerowano etapy jej powstawania.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.