Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gwarancje pracownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dobrym pomysłem na przyciągnięcie i utrzymanie w firmie pracowników jest ułatwienie im godzenia dwóch najważniejszych ról życiowych - pracownika i rodzica. W tym względzie jednym z proponowanych rozwiązań może być firmowe przedszkole. W artykule omówiono działania poprzedzające decyzję o uruchomieniu takiego przedszkola.
W artykule zaprezentowano rolę porozumień przedumownych w prawie pracy. Przedstawiono istotę umowy przedwstępnej oraz roszczeń w przypadku odmowy. Opisano także inne formy umów, w tym list intencyjny i umowę ramową.
3
Content available remote Individualisation of Social Rights in the Light of the European Social Charters
84%
Natural persons, nationals of Member States of the Council of Europe and other persons lawfully residing in those countries have the right: to work, to adequate and safe working conditions, to decent wages, to counseling and vocational training, to equal opportunities and equal treatment in employment and occupation without discrimination based on sex, to protection in the event of termination of employment by the employer, to the protection of their claims in the event of employer insolvency, to the protection of dignity whilst at work, to associate in trade unions (employees) or employers' organizations (employers), to negotiate collective bargaining agreements, to participate in collective legal actions, to participate in the decisionmaking process by employers in matters relating to the workplace and the employees, to health care, to social security, and to social and medical care. Children, minors, pregnant workers, and those in their period of maternity, as well as people with disabilities benefit from special, enhanced legal protection that allows them to combine the duties of life and work. (fragment of text)
Występująca w ostatnich latach praktyka zawierania pakietów socjalnych, zwanych z uwagi na ich związek z prywatyzacją przedsiębiorstw - porozumieniami okołoprywatyzacyjnymi jest umową dwóch stron: między nabywcą pakietu kontrolnego akcji a organizacjami związkowymi. Uczestniczy też w tym przedstawiciel skarbu państwa. Najistotniejszym składnikiem treści porozumienia są gwarancje zatrudnienia udzielane załodze przez inwestora strategicznego.
W dzisiejszym życiu gospodarczym, zwłaszcza podczas procesów restrukturyzacyjnych podmiotów gospodarczych często dochodzi do zawierania przez związki zawodowe z pracodawcą tzw. paktów socjalnych (gwarancji pracowniczych), które mają na celu zabezpieczenie interesów i praw pracowniczych, a także socjalnych załogi.
Autor dokonuje charakterystyki przestępstwa opisanego w art. 18a ust. 5 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, analizując przedmiot ochrony, podmiot, stronę podmiotową, stronę przedmiotową tego czynu zabronionego oraz sankcje karne grożące za jego naruszenie. Zwraca również uwagę na braki legislacyjne w kwestii oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej, do złożenia których zobowiązani są pracownicy samorządowi, w szczególności zaś na brak w systemie powszechnie obowiązujących aktów prawnych regulacji dotyczących wzoru tego rodzaju oświadczenia, zawierającego zapis o odpowiedzialności karnej grożącej za złożenie oświadczenia niezgodnego z rzeczywistym stanem. (abstrakt oryginalny)
W Polsce ochronę roszczeń pracowników w wypadku niewypłacalności pracodawcy realizuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Został on powołany do życia przepisami ustawy z 29 grudnia 1993 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy jako należący do sektora finansów publicznych państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną.(fragment tekstu)
Autor podejmuje jeden z kluczowych dla rekodyfikacji prawa pracy problemów dotyczących liberalizacji i uelastyczniania ochrony stosunku pracy w celu lepszego jej dostosowania do potrzeb gospodarki rynkowej. Podkreśla paradygmat funkcji ochronnej, która jest realizowana m.in. przez przepisy o ochronie trwałości stosunku pracy. Rozważa także problem granic liberalizacji ochrony z podziałem na takie, które mają charakter prawny (formalny) i rzeczowy. Odnosi się również do kwestii deregulacji ochrony trwałości stosunku pracy. Rozważania zamyka przedstawienie podstawowych tendencji liberalizacji i uelastycznienia ochrony trwałości stosunku pracy w zakresie takich spraw, jak obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, kontrola związkowa zamiaru zwolnienia czy przywrócenie pracownika do pracy. (abstrakt oryginalny)
Poruszono aspekt prawny i społeczny gwarancji zatrudnienia w pakietach socjalnych polskich przedsiębiorstw, które stały się istotnym elementem przekształceń własnościowych i organizacyjnych przedsiębiorstw. Tradycyjnie, przodują w ustanawianiu tych zapisów silne reprezentacje związkowe w takich branżach, jak energetyka, hutnictwo, górnictwo. Przykładem jest Koncern Energetyczny Energia S.A. Autor wymienia kilka negatywnych skutków udzielania gwarancji zatrudnieniowych,
10
Content available remote Próba określenia wpływu gwarancji zatrudnienia na wartość udziałów
84%
W artykule dokonano próby określenia wpływu gwarancji zatrudnienia na wartość biznesu. Problem jest istotny, dotyczy bowiem prywatyzowanych firm - zarówno państwowych, jak i komunalnych - i wiąże się z potencjalną odpowiedzialnością osób przeprowadzających sprzedaż za nieprawidłowości w wycenie kapitału własnego. W artykule wskazano rekomendowany sposób postępowania uwzględniający występujące w teorii i praktyce standardy wartości oraz racjonalność i logikę procesu prywatyzacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są przepisy odnoszące się do gwarancji zapłaty za roboty budowalne, czyli art. 6491-6495 Kodeksu cywilnego. Dziesięć lat obowiązywania tej regulacji skłania do zbadania, czy cel, jaki został przez nią postawiony, a więc terminowe płacenie przez inwestora wynagrodzenia należnego wykonawcy, został osiągnięty. Wnioski z przeprowadzonego badania pozwalają na obronę tezy, że instrument ten rzadko jest wykorzystywany zgodnie z celem, w jakim został wprowadzony do Kodeksu cywilnego. Jego konstrukcja prawna pozwala wykonawcy na odstąpienie od umowy w przypadku, gdy inwestor na żądanie nie przedłoży gwarancji zapłaty i to właśnie ten skutek, a nie zabezpieczenie terminowej zapłaty wynagrodzenia, bywa postrzegany jako główny cel, do którego zmierza strona umowy o roboty budowlane. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce gwarancji trwałości stosunku pracy działaczy rad pracowników powoływanych na podstawie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Stosunki pracy osób reprezentujących załogę w radach pracowniczych podlegają ochronie zarówno przed wypowiedzeniem, jak i rozwiązaniem bez wypowiedzenia. Autor podejmuje próbę wyjaśnienia powstających w praktyce trudności interpretacyjnych dotyczących zakresu funkcjonowania tej ochrony.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.