Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hague Convention
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł dotyczy problematyki związanej z dokonaną w ostatnim czasie nowelizacją przepisów kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania w sprawie wniosku o wydanie dziecka złożonego na podstawie konwencji haskiej. Ustawa ta dokonuje zmiany właściwości rzeczowej sądu w tych sprawach, przenosząc je z poziomu sądu rejonowego do wybranych sądów okręgowych, a w postępowaniu odwoławczym jako jedyny właściwy określa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ustawa wprowadza także możliwość złożenia skargi kasacyjnej od postanowienia sądu drugiej instancji. Jak wprost przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości, będące autorem projektu ustawy, jej celem jest "ochrona polskich dzieci". Powoduje to, że ustawie towarzyszą pozaprawne emocje. Mając to na względzie, a przede wszystkim patrząc na cel konwencji, jakim jest dobro dziecka, ocena dokonanych zmian powinna być dokonywana z dużą ostrożnością. (abstrakt oryginalny)
The subject matter of the notes, devoted to the memory of Professor Karol Wolfke, is obviously inspired by the scholarly specialism of the author of Custom in Present International Law; and their Nuremberg context. (original abstract)
W ostatnim okresie niemal non stop dyskutowano o skutkach, jakie dla lokalnych europejskich banków powierniczych oraz centralnych depozytów papierów wartościowych miałoby ewentualne przyjęcie Konwencji haskiej przez Unię Europejską. Strategicznym celem prac nad tym dokumentem jest doprowadzenie do tego, aby osoby fizyczne i prawne miały zapewnioną jak największą pewność prawną – niezależnie od różnic pomiędzy systemami obowiązującymi w poszczególnych krajach. Proponowane w konwencji niektóre rozwiązania są jednak sprzeczne z europejską zasadą, zgodnie z którą prawa wynikające z posiadania papierów wartościowych określone są przez legislację właściwą dla miejsca prowadzenia rachunku.
Tekst poświęcono zagadnieniu relacji między stosowaniem niemieckiego prawa karnego na okupowanych ziemiach polskich (tzw. ziemiach wcielonych i w Generalnym Gubernatorstwie) a przepisami prawa międzynarodowego, w szczególności konwencją haską. Przedstawiono podstawy prawne stosowania niemieckiego prawa karnego, przykłady najsurowszych, drakońskich przepisów oraz przykładowe wyroki, w których je zastosowano. Następnie omówiono regulację art. 43 konwencji haskiej oraz komentarze w niemieckiej nauce prawa dotyczące tej regulacji. Starano się skonfrontować dorobek doktryny ze stanem prawnym zaprowadzonym przez okupanta na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Wyciągnięte wnioski, wskazujące na wielokrotne naruszenia władz niemieckich przepisów konwencji, wsparto dodatkowo powojennymi wyrokami sądów polskich. (abstrakt oryginalny)
Konwencja haska z 5 października 1961 roku znosi wymóg legalizacji dokumentów zagranicznych. Stanowi specyficzną podstawę przepływu zagranicznych dokumentów publicznych zarówno w relacjach państw członkowskich Wspólnot z licznymi znaczącymi na świecie państwami, jak i w relacjach wewnątrzwspólnotowych. Celem opracowania jest przedstawienie najważniejszych postanowień konwencji haskiej, wskazanie przyczyn sukcesu konwencji oraz korzyści jakie Polska odniesie w wyniku przystąpienia do konwencji. W podsumowaniu skupiono się na obecnej i przyszłej roli konwencji w porządku prawnym międzynarodowym i europejskim.
Okupacja Iraku wykazuje cechy wyraźnie odróżniające ją od dotychczasowych, znanych prawu międzynarodowemu, modeli okupacji. Wymyka się ona tradycyjnemu ujęciu tego stanu, zawartemu w Regulaminie Haskim z 1907 r. Zważywszy zaś fakt, że w jej wykonywanie zaangażowana jest społeczność międzynarodowa, reprezentowana przez organy ONZ, model ten można określić mianem okupacji umiędzynarodowionej. Powstaje pytanie o różnice pomiedzy klasyczną, haską a "iracką" koncepcją okupacji. Czy jesteśmy świadkami zachodzącej ewolucji prawa okupacyjnego? Jeżeli tak, to jakie są kierunki jego zmiany?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.