Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Handel wewnętrzny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono badania przeprowadzone w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji. Przedmiotem badań był przebieg procesów koncentracji na rynku wewnętrznym w Polsce w 2001 r. na tle tendencji w latach 1998-2001.
Z kolejnego raportu IRWiK o stanie handlu wewnętrznego w Polsce wynika, że w roku 2003 wyhamowany został postępujący od 1999 roku spadek nakładów inwestycyjnych w handlu. Według danych GUS (obejmujących przedsiębiorstwa o liczbie pracujących ponad 49 osób) inwestycje handlowe osiągnęły bowiem poziom 6 198,3 mln zł, tj. zbliżony do ich wartości z roku 2002 (98,9%). Świadczy to o zahamowaniu tendencji spadkowych.
W programie przedstawiono obszerną diagnozę stanu polskiego handlu, zawierającą omówienie jego właściwości strukturalnych i funkcjonalnych oraz procesów globalizacji i towarzyszącego im rozwoju nowych form sprzedaży, a także nakreślono przewidywane kierunki zmian w handlu wewnętrznym w perspektywie najbliższych lat.
W artykule omówiono dotychczasowe doświadczenia w zmianach struktury podmiotowej handlu. Przedstawiono stan dzisiejszy i bieżące doświadczenia, a także możliwości zmian w strukturze podmiotowej handlu i jaki powinien być ich kierunek.
Artykuł przestawia handel wewnętrzny w strategii gospodarczej Polski, uwarunkowania rozwoju polskiego handlu, kapitał zagraniczny w rozwoju handlu (skala korzyści, opinie menedżerów), zmiany rynkowe jako konieczność ekonomiczną i cywilizacyjną.
Wprowadzone już zmiany w systemie funkcjonowania handlu zagranicznego jak i konieczność podejmowania dalszych działań na rzecz szerszego otwarcia gospodarki skłaniają do badań nad problematyką związków rynku wewnętrznego z handlem zagranicznym w sensie ich bliższej identyfikacji oraz określenia siły i kierunku wzajemnych oddziaływań. Istotna byłaby w tym względzie próba określenia i skwantyfikowania "udziału" handlu zagranicznego w kształtowaniu sytuacji na rynku wewnętrznym. (fragment tekstu)
Poniższy artykuł stanowi głos w szerszej dyskusji na temat wskazania pożądanych kierunków zmian w finansach publicznych Unii Europejskiej, a szczególnie dotyczy problemów walki organów administracji publicznej z oszustwami podatkowymi występującymi w obrocie gospodarczym pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Celem opracowania jest krótkie przedstawienie problematyki najczęściej dokonywanych oszustw podatkowych dokonywanych w ramach systemu podatku od wartości dodanej (VAT) w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Opracowanie to wskazuje główne przyczyny tego zjawiska, krótki opis wybranych oszustw dokonywanych w ramach wymiany wewnątrzwspólnotowej, jego skalę oraz najważniejsze skutki. W niniejszym artykule przy okazji opisu wybranych oszustw podatkowych spróbowano odpowiedzieć na pytanie: czy obecne rozwiązania prawne i organizacyjne na szczeblu Unii Europejskiej są wystarczające, żeby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem? Ze względu na złożoność tematu w niniejszym opracowaniu nie omówiono wszystkich oszustw podatkowych występujących w ramach wymiany towarów pomiędzy państwami członkowskimi. Przedstawiono jedynie najprostsze schematy dokonywanych oszustw i tylko te, które najczęściej występują w praktyce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja zmian zachodzących w strukturze i funkcjach polskiego handlu hurtowego. Analizą objęto różne formy organizacyjne hurtu oraz działania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstw hurtowych związane z zacieśnianiem relacji między firmami w łańcuchu dostaw towarów i kształtowaniu sieciowej struktury handlu. W artykule przyjęto następujące hipotezy badawcze: -w warunkach silnej konkurencji przedsiębiorstwa hurtowe rozwijają różne formy organizacyjne; -przedsiębiorstwa hurtowe podnoszą swoją konkurencyjność poprzez zwiększanie zakresu i podwyższanie jakości świadczonych usług, a także wykorzystują czynniki pozamaterialne, takie jak własna marka i dobre relacje z partnerami biznesowymi; -działania podejmowane przez hurtowników zwiększają konkurencyjność ich partnerów w wymianie (producentów i detalistów). Do określenia znaczenia przedsiębiorstw hurtowych w dystrybucji artykułów codziennego zapotrzebowania wykorzystano różne metody badawcze, w tym analizę źródeł wtórnych oraz wyniki badań empirycznych ilościowych i jakościowych. (fragment tekstu)
W pracy podjęto próbę analizy stanu środków trwałych, pozostających w dyspozycji jednostek handlu państwowego i spółdzielczego w latach 1976-1986. Celem prowadzonych badań jest pomiar dwu podstawowych zjawisk, określających procesy dekapitalizacji majątku trwałego handlu, a mianowicie ustalenie tempa zmian odnowy środków trwałych oraz określenie stopnia ich zużycia, a także wyznaczenie relacji zachodzących między nimi w analizowanym odcinku czasowym. Kolejnym fragmentem rozważań jest określenie stopnia zgodności punktów zwrotnych, ustalonych dla wartości wskaźników obrazujących procesy dekapitalizacji potencjału materialnego handlu. Badaniami objęto pion handlu państwowego i spółdzielczego, zwracając uwagę na odrębności, jakie zaznaczają się w każdym z tych sektorów gospodarki w procesie odtwarzania majątku trwałego. Jest to tym ważniejsze, iż zarówno handel państwowy, jak i spółdzielczy wykazują zróżnicowany poziom rozwoju bazy materiałowo-technicznej, stąd interesująca wydaje się kwestia, na ile zachodzące procesy odnowy pogłębią jeszcze bardziej dysproporcje występujące w stanie zagospodarowania czynników wytwórczych sfery wymiany. (fragment tekstu)
Prezentowane w artykule treści są kontynuacją badań prowadzonych nad jakością danych dotyczących handlu wewnątrzwspólnotowego. Studia literaturowe pozwoliły na wskazanie propozycji oceny poziomu jakości danych. Inspiracją do przeprowadzonych badań były publikacje autorów takich jak: Morgenstern (1963), Federico i Tena (1991) oraz Ferrantino i Wang (2008). To w nich znaleziono pewne wskazówki. Na tej podstawie analizie poddano dane dotyczące obrotu towarowego między krajami unijnymi w 2017 roku. Zbadano także zmiany zachodzące w czasie. Wyniki takich badań mogą być wykorzystane w zakresie zarówno statystyki publicznej, jak i podatkowym. W artykule podjęto temat analizy rozbieżności danych w handlu Polski w relacjach Polska-kraj UE (relacje dwustronne) i Polska-kraje UE (relacja kraj-kraje, nazwana zagregowaną). Celem badania jest porównanie wyników wybranych badań literaturowych z wynikami uzyskanymi na podstawie analizy najnowszych danych dotyczących obrotu wewnątrzwspólnotowego Polski (głównie 2017 rok) oraz krajów unijnych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano przegląd modeli ekonometrycznych konstruowanych dla polskiej gospodarki. Wskazano modele ekonometryczne tylko te, które doczekały się empirycznej weryfikacji i w których rozbudowany był dość wyraźnie sektor handlu zagranicznego, a więc modele opisujące gospodarkę jako system otwarty powiązany z zagranicznym otoczeniem.
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy rozwoju zatrudnienia w uspołecznionym handlu wewnętrznym w Polsce. Analiza dotyczy lat 1950-1968.
Omówiono aktualną sytuację Unii Europejskiej w zakresie handlu zagranicznego (eksportu i importu towarów i usług). Przedstawiono stopień koncentracji obrotów usługowych wewnątrz UE.
14
Content available remote Regionalna integracja gospodarcza w Azji
75%
Celem opracowania jest analiza zmian udziału obrotów intra w całkowitym handlu krajów azjatyckich oraz przedstawienie specyfiki najważniejszych ugrupowań w regionie - ASEAN oraz wykraczającego poza terytorium Azji APEC. (fragment tekstu)
Na podstawie "Programu rozwoju handlu wewnętrznego do 2003 roku" Ministerstwa Gospodarki omówiono czynniki determinujące rozwój tego sektora.
Artykuł omawia program rozwoju handlu wewnętrznego do 2003 r., przyjęty przez Radę Ministrów, w którym zwrócono uwagę na konieczność koncentracji handlu.
Artykuł podaje definicje procesu koncentracji oraz omawia proces koncentracji w handlu wewnętrznym. Zwraca uwagę na pozytywne i negatywne skutki tych procesów na struktury i zachowania przedsiębiorstw na rynku. Następnie omawia sieci filialne, sieci zintegrowane oraz sklepy wielkopowierzchniowe.
Artykuł omawia najważniejsze zmiany w strukturze podmiotowej handlu wewnętrznego w 1996 r.
W artykule przedstawiono problem opóźnienia płatności w transakcjach handlowych z jakimi borykały się średnie i małe przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej. Aby zapobiec takiej sytuacji, niektóre państwa organizowały szkolenia (Hiszpania) lub wydawały bezpłatne poradniki (Wielka Brytania) dla tych przedsiębiorców. Parlament Europejski poparł propozycję uchwalenia dyrektywy (1998) w sprawie walki z problemem opóźnionych płatności w transakcjach handlowych. Obowiązuje ona do dziś z późniejszymi wprowadzonymi zmianami.
The subject of the paper are several considerations concerning closer definition of the essence and function of investments in home trade as well as their programming, planning and realization process in the form of investment execution. Information flows shaping the size and directions of expenditure investments on commerce infrastructure have been penetratingly studied. The identification of information process makes it possible to formulate elements of the whole complex procedure of investment process in the system of economy. The illustration of discussed processes constitutes an elaborated scheme of information and real flows reflecting the course of studies phenomena. For the sake of precision information categories quoted in the scheme together with existing relations between senders and receivers of information have been presented in a matrix description which enables analysis of decision process accompanying real investment activity in home trade. The purpose of such analysis is an attempt at formulating rules and principles occuring in the system of steering processes of investment in home trade. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.