Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Handel wierzytelnościami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł porusza problem handlu długami, który w Polsce nabrał rozmachu w roku 1994 za sprawą publicznych przetargów złych kredytów, sprzedawanych przez banki państwowe.
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania sekurytyzacji w sektorze samorządowym. Omawiana w nim problematyka dotyczy wykupu wierzytelności ze środków uzyskanych z emisji papierów wartościowych, takich jak obligacje czy certyfikaty inwestycyjne, bez wzrostu ryzyka kredytowego. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Niemniej jednak nadal istnieje wiele barier, zwłaszcza prawnych, które utrudniają wykorzystanie tego procesu w gospodarce samorządowej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Polski rynek wierzytelności
75%
Polski rynek wierzytelności jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Pomioty działające na tym rynku, tj. firmy faktoringowe, firmy windykacyjne, pośrednicy w obrocie wierzytelnościami konkurują między sobą przede wszystkim ofertą. Starając się zwiększyć swój udział w rynku oferują kompleksowe usługi od profilaktyki (monitoring wierzytelności) poprzez zarządzanie ryzykiem, aż do pełnej oferty windykacji przedsądowej i sądowej. W takim kompleksowym pakiecie usług coraz częściej oferowane jest również finansowanie poprzez factoring. W opracowaniu poza oceną bieżącej sytuacji w poszczególnych segmentach rynku wierzytelności, wskazano na nasilające się zjawisko nieregulowania zobowiązań i jego negatywne efekty dla gospodarki, a także przedstawiono perspektywy dalszego rozwoju tego rynku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia formowanie się rynku wierzytelności w Polsce od końca lat 80-tych. Prezentuje podział tego rynku na sześć segmentów i omawia przyszły jego kształt.
Celem artykułu jest prezentacja jednej z nowszych na polskim rynku metod finansowania, jaką jest sekurytyzacja. Sekurytyzacja to nowa technika finansowa, która jest alternatywnym sposobem umożliwiającym przedsiębiorstwom i instytucjom finansowym pozyskiwanie kapitału na lepszych warunkach niż poprzez tradycyjne pożyczki czy emisje papierów dłużnych. W praktyce istnieją dwa podstawowe modele sekurytyzacji. Pierwszy model opiera się na sprzedaży wierzytelności, drugi natomiast na umowie kaucji.
Wierzytelności, w tym kredytowe, stały się specyficznym towarem. Do handlowania nimi niezbędna jest oczywiście umiejętność wyceny ich wartości. Jeżeli przedmiotem transakcji są kredyty nieregularne, ich "cena", proponowana przez potencjalnego nabywcę, będzie zazwyczaj wyraźnie niższa od wartości nominalnej. Dla sprzedającego powstaje problem: zaakceptować proponowaną stawkę, czy zrezygnować z transakcji? Bankowy decydent powołany do rozstrzygania takich dylematów jest zawsze narażony na ryzyko zarzutu niegospodarności. Zatem chociażby dla własnego dobra powinien umieć wyznaczać realną wartość przedmiotu transakcji z punktu widzenia interesu swojej instytucji. Musi znać metody pozwalające na realne liczenie granicy "ceny", poniżej której sprzedaż jest mniej korzystna. W opracowaniu tym prezentujemy metodę służącą temu celowi. Jest to metoda określania ułamka nominalnej wartości wierzytelności, poniżej której sprzedaż jest mniej korzystna niż przystąpienie do działań egzekucyjnych. (fragment tekstu)
Możliwość swobodnego obrotu wierzytelnościami bankowymi umożliwia cykliczną restrukturyzację portfela kredytowego oraz pozyskiwanie środków na dalszą akcję kredytową. Spróbuję tu podkreślić znaczenie, jakie w działalności operacyjnej banków należy przypisać procesom zbywania wierzytelności bankowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości oraz ograniczeń. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przedmiot faktoringu, jego rodzaje i formy szczególne, korzyści i koszty oraz wykorzystanie faktoringu w warunkach polskich.
Największą tegoroczną nowością na rynku funduszy inwestycyjnych, poza parasolowymi i fund of funds, są niewątpliwie fundusze sekurytyzacyjne. Specjalizują się one w skupowaniu i obracaniu niespłaconymi wierzytelnościami. Adresowane są do firm windykacyjnych i w zasadzie niedostępne dla inwestorów indywidualnych.
Omówiono rozwój rynku obrotu wierzytelnościami w Polsce. Przedstawiono funkcjonowanie firm ściągających wierzytelności. Scharakteryzowano rodzaje dłużników. Przybliżono cele skupowania wierzytelności. Zwrócono uwagę na fakt, że przed udzieleniem pożyczki czy też świadczeniem usług na rzecz osoby fizycznej lub prawnej należy sprawdzić jej wiarygodność. Podkreślono, że równie istotne jest sprawdzenie firmy zajmującej się egzekwowaniem wierzytelności.
Przedmiotem opracowania jest zagadnienie obrotu wierzytelnościami w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zasad i sposobów funkcjonowania zajmujących się tym instytucji. Do podstawowych instytucji zajmujących się obrotem wierzytelności należą: agencje obrotu wierzytelnościami, domy aukcyjne wierzytelności, wywiadownie gospodarcze, agencje detektywistyczne i giełdy obrotu wierzytelnościami.
12
Content available remote Optymalizacja podatkowa a problemy rzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych
63%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wybranych przykładów optymalizacji podatkowej na tle uwarunkowań prawnych i rzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Autor poddaje analizie zmiany stawek amortyzacji i ich wpływ na koszty podatkowe, uproszczone zasady wpłacania zaliczki na podatek dochodowy i sprzedaż wierzytelności. Oryginalność artykułu przejawia się w rozważaniach, które są efektem doświadczeń własnych autora jako biegłego sądowego w procesach gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Większość kredytodawców ma swoje własne departamenty windykacyjne decydujące, jakiego rodzaju strategia powinna zostać zastosowana w stosunku do klienta. Czy jednak w każdym przypadku należy odzyskiwać dług za pomocą własnego departamentu? W artykule znajdziemy propozycje sposobów estymacji stopy odzyskania długu(RR = 1-LDG), a także analizę głównych czynników wpływających na poziom windykacji należności. Autorka rozważa również problematykę handlu wierzytelnościami.
Zwrócono uwagę, że banki coraz częściej sprzedają funduszom sekurytyzacyjnym wierzytelności z nieściągalnych kredytów. Dokonano przeglądu tych transakcji, przybliżono ich genezę, regulacje prawne oraz sposób ich przeprowadzania.
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania specjalistycznej firmy świadczącej profesjonalny i kompleksowy outsourcing zarządzania wierzytelnościami. Przytoczono argumenty za i przeciw outsourcingu zarządzania wierzytelnościami z punktu widzenia przedsiębiorcy i przy uwzględnieniu jego personalnych potrzeb i oczekiwań.
Scharakteryzowano problemy firm obrotu wierzytelnościami. Nie podano sposobów, przy pomocy których windykatorzy przekonują do zwrotu należności. Muszą być one sprawdzone. Planowana restrukturyzacja przemysłu ciężkiego (sytuacja spółek węglowych) spowoduje, że domy obrotu wierzytelnościami przesuną swoją działalność na faktoring, doradztwo gospodarcze oraz restrukturyzację firm.
Sprzedaż wierzytelności jest jednym z instrumentów zarządzania należnościami, po który coraz częściej sięgają banki chcące uwolnić się od "złych" długów i poprawić jakość portfeli kredytowych. Przedmiotem artykułu nie są jednak potencjalne korzyści, jakie mogą osiągnąć banki, stosując ten instrument. Proponowane jest raczej spojrzenie z perspektywy przyszłych kredytodawców klientów, których wierzytelności zostały już sprzedane. (abstrakt oryg.)
18
Content available remote Wierzytelność jako przedmiot obrotu - ujęcie księgowe i podatkowe
63%
Obrót wierzytelnościami staje się coraz częstym elementem obrotu gospodarczego. Szczególny charakter prawny wierzytelności powoduje, iż obrót nimi rodzi problemy z prawidłową ewidencją rachunkową i podatkową. Przedsiębiorcom nie pomagają istotne rozbieżności w interpretacjach organów skarbowych oraz brak spójnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Właściwe rozpoznanie konsekwencji bilansowych i podatkowych zależy od charakteru transakcji, okoliczności z nimi związanych oraz atrybutów uczestniczących w nich stron. Celem artykułu jest przedstawienie księgowego ujęcia operacji obrotu wierzytelnościami oraz analiza ich wpływu na obowiązki podatkowe podmiotów uczestniczących w tym obrocie. Praktyczną ilustrację rozważań stanowi badanie, jakim objęto przedsiębiorstwo, które dokonało nabycia wierzytelności w celu jej potrącenia ze swoim zobowiązaniem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy sekurytyzacji jako środka służącego pozyskaniu kapitału bez ryzyka - przez sprzedaż wierzytelności. Tego rodzaju działalność wciąż jest często praktykowana w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej mocno straciła na popularności. W Polsce na przeszkodzie rozwojowi tej działalności stoi niedostateczne uregulowanie prawne oraz brak odpowiedniej liczby doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, jak również przesadna formalizacja samego procesu.
Firmy windykacyjne uważają, że sprzedaż wierzytelności konsumenckich bez zgody dłużnika jest dozwolona.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.