Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Health care reform
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Reforma służby zdrowia od paru lat jest jednym z najistotniejszych zadań stawianych przed rządami większości krajów OECD. Cel jej jest wszędzie taki sam: nie zwiększając poziomu wydatków na służbę zdrowia, poprawić jej wydajność oraz zachować lub zwiększyć równość szans w dostępie do niej.
Ochrona zdrowia ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie, ponieważ zdrowie jest jednym z głównych wyznaczników jakości życia decydujących w istotny sposób o ładzie społecznym oraz stanowiącym wartość samą w sobie, przesądzając o biologicznym trwaniu populacji. Systemy organizacyjne ochrony zdrowia funkcjonujące obecnie w świecie są zróżnicowane co do sposobów pozyskiwania środków przeznaczonych na cel ich działania oraz modeli ich wydatkowania i zasad funkcjonowania. W procesach zmian systemów ochrony zdrowia coraz ważniejsze miejsce zaczyna zajmować kwestia odpowiedzialności państwa za funkcjonowanie tej części systemu ochrony zdrowia, która dotyczy całego społeczeństwa, przede wszystkim potrzeb podstawowych i stanów zagrożenia życia. Zaangażowanie państwa w sprawy opieki zdrowotnej jest nieuniknione, co potwierdzają reformy realizowane w różnych krajach. System ochrony zdrowia jest współtworzony przez wiele instytucji, odgrywających odmienne role i spełniających różne zadania. Państwo tworzy normy prawne działań zdrowotnych, zajmuje się arbitrażem, planowaniem, koordynowaniem, finansowaniem, zarządzaniem opieką zdrowotną oraz szkoleniem pracowników ochrony zdrowia, a odpowiednie podmioty wykonawcze faktycznie realizują je w konkretnej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. (fr. tekstu)
Zmiana struktury demograficznej społeczeństwa (starzenie się społeczeństwa) powoduje potrzebę reformowania ustawowego bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej. Nowe, kosztowne technologie medyczne i wzrastające w miarę starzenia się społeczeństwa koszty leczenia, a zarazem stagnacyjne tendencje wpływów składkowych wywierają presję na poszukiwanie zmian mających odciążyć wydatki systemu. W artykule przedstawiono ważniejsze reformy niemieckiego systemu opieki zdrowotnej (po 2000 roku) w kontekście poszukiwania rozwiązań dla polskiego systemu opieki zdrowotnej.(abstrakt autora)
Artykuł omawia wyniki badań, na temat efektów reformy służby zdrowia oraz dostępu do informacji, przeprowadzonych na dużej próbie gospodarstw i dorosłych Polaków.
W stanowiącym komentarz do artykułu G. Sordyl i J. Niżnik (Polityka Społeczna 2/2008 s.22-26) tekście autor koncentruje się na ocenie projektów reform systemu ubezpieczeń zdrowotnych zgłoszonych w 2007 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz P. Kulpę, dyrektora Departamentu w Ministerstwie Zdrowia. Autor sceptycznie ocenia możliwość osiągnięcia celów postawionych przez P. Kulpę w jego koncepcji prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych (usprawnienie systemu i stabilizacja systemu, zwiększenie efektywności, podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego, ograniczenie korupcji) formułując jednocześnie szereg wątpliwości dotyczących uzasadnienia dla proponowanych rozwiązań szczegółowych, np. uzasadnienia dla regresywnie działających subwencji podatkowych dla osób zakupujących prywatne ubezpieczenia, koncentracji na celu zwiększenia stawek dla szpitali, podwójnego płacenia za część standardowej (i zgodnie z deklaracją gwarantowanej przez NFZ) jakości świadczeń zdrowotnych. Autor wskazuje ponadto na niedostateczne jego zdaniem propozycje P. Kulpy dotyczące rozwiązania problemu selekcjonowania ryzyka przez firmy ubezpieczeniowe oraz brak uzasadnienia dla odrębnego obligatoryjnego ale zarządzanego przez prywatne instytucje ubezpieczenia na świadczenia częściowo finansowane przez NFZ, proponowanego przez RPO. (abstrakt oryginalny)
Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 23 kwietnia 2002 r., w którym omówiono działania, mające na celu przywrócenie konstytucyjnej odpowiedzialności rządu za opiekę zdrowotną nad wszystkimi obywatelami.
W artykule przedstawiono i poddano analizie koncepcje reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, opracowane przez zespół ekspertów powołanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Piotra Kulpę Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia. W obydwu projektach przyjęto trójfilarowy model systemu ubezpieczeń zdrowotnych, jednakże wprowadzono odmienne zasady związane z funkcjami prywatnych ubezpieczeń i dobrowolnością zawarcia umowy. Celem proponowanych rozwiązań jest usprawnienie systemu ochrony zdrowia poprzez dostarczenie dodatkowych środków pozabudżetowych stabilizujących system, zwiększenie poziomu efektywności wydatkowania środków na ochronę zdrowia, podniesienie poziomu świadomości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli oraz ograniczenie negatywnych zjawisk. W artykule scharakteryzowano systemy ubezpieczeń zdrowotnych w wybranych krajach, które mogą stanowić odniesienie dla oceny proponowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Omówiono następujące zagadnienia: kierunek zmian w polskim systemie zdrowia po 1989 roku, bariery w fazie wdrożeniowej reformy systemu opieki zdrowotnej, komunikowanie się reformatorów z adresatami przygotowywanej zmiany systemowej, wizerunek medialny reformy służby zdrowia w latach 1999-2000, personel medyczny i pacjenci wobec zmian w służbie zdrowia.
Koordynowana opieka nad pacjentem stała się jednym z głównych tematów rozważań nad zmianami w polskim systemie ochrony zdrowia. Doświadczenia zaczerpnięte z praktyk międzynarodowych pozwoliły na stworzenie pewnej podstawy zarządzania procesem leczenia, jednak w dalszym ciągu widoczna jest silna potrzeba wprowadzania zmian. W artykule został poddany analizie sposób zarządzania pacjentem onkologicznym w ramach istniejącego pakietu onkologicznego. Przedstawiono założenia rozwiązania systemu kolejkowego oraz poddano ocenie skutki rozwiązań w polskiej onkologii. Z przeprowadzonej analizy wynika, że trudno jest wnioskować o efektywności kosztowej i klinicznej pakietu onkologicznego w ramach koordynacji opieki nad pacjentem z powodu braku istotnych danych w momencie jego wdrożenia. Poddany konstruktywnej krytyce pakiet onkologiczny obecnie jest w fazie zmian. Pozostaje postawić pytanie, na ile kryteria nowelizacji reformy są istotne z punktu widzenia klinicznego, społecznego i płatnika. Nie zapominajmy o ukierunkowaniu opieki koordynowanej, której celem w przypadku chorób nowotworowych jest szybka diagnostyka i celowane leczenie. (abstrakt oryginalny)
Społeczeństwa Europy, w tym także Polski, starzeją się, a to zwiększa popyt na wydatki w sferze zdrowia. Wzrastać też będą ceny nowych leków i technologii medycznych. Fundusze na ubezpieczenia zdrowotne nie będą mogły w pełni pokryć rosnącego popytu na świadczenia medyczne. Państwa będą się wycofywały z ponoszenia odpowiedzialności za zdrowie obywateli. Będzie wzrastał udział pacjentów za płacenie za usługi medyczne. Zwiększy się zainteresowanie dbałością o własne zdrowie, także samoopieką. Zmieni się rola aptek na rynku. Jako placówki z sąsiedztwa będą służyły pomocą, opieką farmaceutyczną. Wsparciem dla pacjentów będzie wiedza dostępna w mediach społecznościowych, także w różnych aplikacjach na telefony. Pomocne będzie korzystanie z osiągnięć ekonomii behawioralnej dla wspierania zdrowia pacjentów. (abstrakt oryginalny)
11
75%
W 2010 roku przegłosowano w amerykańskim kongresie wejście w życie reformy zdrowotnej. Wprowadzał ją dokument Patient Protection and Affordable Care Act (PPACA), a sama reforma potocznie została nazwana ObamaCare - od nazwiska prezydenta Obamy, który był orędownikiem zmian. Przegłosowanie tej ustawy było historycznym wydarzeniem nie tylko przez rozmiar zmian, jakie miała ona wprowadzić, ale także dlatego, że żaden Republikanin nie zagłosował za tym aktem i przeszła ona głosami samych Demokratów (Oberlander, 2012, s. 2165). Pojawiają się opinie, że żadna socjalna kwestia od wprowadzenia praw człowieka nie budziła tak wielkich emocji i nie prowadziła do takiej polaryzacji poglądów w US Ajak właśnie ta reforma (Hall i Lord, 2014, s. g5376). Głównym jej celem miało być zapewnienie dostępu do dobrego ubezpieczenia zdrowotnego dla większej liczby Amerykanów oraz л-edukowanie wzrostu kosztów opieki zdrowotnej (Obamacare Facts). Dla przeciwników reformy jej wprowadzenie oznaczało zwrot w stronę "socjalistycznej medycyny" (ang. Socialized Medicine).Twierdzili, że państwo będzie w większym stopniu kontrolować rynek, co doprowadzi do tego, że ubezpieczyciele nie będą mogli swobodnie konkurować, wzrosną podatki, podrożeją składki na ubezpieczenie zdrowotne, pracodawcy nie będą mieli wyboru i zostaną zmuszeni, by ubezpieczać swych pracowników. Reforma dla nich była ograniczeniem wolności w medycynie (Huntoon, 2013). Wiele emocji w tej politycznej dyskusji wywoływały obawy o to, jakie niezamierzone konsekwencje może mieć ta reforma (Hall i Lord, 2014, s. g5376). Oddziaływała ona bowiem na roz maite grupy ludzi (rn.in.: seniorów, osoby ubezpieczone i nieubezpieczone, personel medyczny), a także wpływała na funkcjonowanie placówek służby zdrowia oraz na interesy biznesu w rozmaity sposób powiązany z sektorem zdrowotnym. Niewątpliwie największe zmiany odczuły firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne. Opisanie, jaki wpływ i jakie skutki miała ta reforma na działania i zyski biznesu ubezpieczeniowego, będzie głównym celem tego artykułu. Aby lepiej zrozumieć obecną sytuację amerykańskich firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia zdrowotne (rosnące koszty oraz idące za nimi podwyżki składek) po wprowadzeniu i na zasadach określanych przez ObamaCare, należy w pierwszej kolejności poddać analizie powód, dla którego reforma ta została wprowadzona, czyli chęć zapewnienia osobom ubogim (lub w szerszym znaczeniu osobom dotąd nieubezpieczonym) dostępu do usług medycznych. Istotne dla niniejszego opracowania będzie także omówienie ogólnych zasad funkcjonowania towarzystw ubezpieczeniowych, które wpływają na kształt oferty ubezpieczycieli w postaci prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Następnie przedstawione zostaną skutki reformy dla branży ubezpieczeniowej (w szczególności dla rynku indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych). (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań terenowych, na temat zagadnień dotyczących wpływu zmian systemowych na relację pacjent-usługodawca. Przedstawiony materiał empiryczny może być punktem odniesienia oceny dotychczasowych reform, a także elementem służącym do planowania przyszłych zmian. Zabrane dane, a zwłaszcza opinie głównych interesariuszy systemu zdrowotnego (pacjentów i usługodawców), są egzemplifikacją potrzeb informacyjnych niezbędnych w procesie reformowania omawianego sektora. (fragment tekstu)
14
Content available remote Study of Preliminary Results of Obamacare : Is the Healthcare Reform Efficient?
75%
Istnieje wiele przykładów powszechnej nieefektywności w systemach opieki zdrowotnej na początku XXI wieku. Artykuł jest próbą znalezienia zbilansowanego obrazu skuteczności reformy ochrony zdrowia Obamacare zanim zostanie ona przekształcona przez nową administrację i Kongres Stanów Zjednoczonych. Bez wątpienia Obamacare jest unikalnym przykładem reformy systemu opieki zdrowotnej. Ale, czy reforma ta jest rzeczywiście skuteczna? Zgodnie z wstępnymi wynikami, w pewnym stopniu osiągnęła swoje cele, a jednocześnie podniosła wiele nowych spraw, które należy rozwiązać. Jedną z nich, wciąż otwartą, jest kwestia, kto powinien być odpowiedzialny za regulację systemu opieki zdrowotnej: w jakim stopniu rząd powinien wziąć udział w tym procesie; czy przejście od prywatnej do publicznie regulowanej służby zdrowia było skutecznym krokiem w rozwoju systemu opieki zdrowotnej; czy powinien istnieć wolny rynek w przypadku takiego dobra jak opieka zdrowotna. Obamacare jest obecnie bardzo ważnym tematem. Podczas kampanii prezydenckiej Donald Trump deklarował, że będzie likwidować i/lub reorganizować reformę systemu opieki zdrowotnej Obamacare. Niezależnie od tego, jaki jest ostateczny wynik jego prób zastąpienia i/lub zmiany ustawy Affordable Care Act, warto ocenić reformę systemu opieki zdrowotnej, która przykuła uwagę w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Zastosowanie koncepcji efektywności do systemów opieki zdrowotnej jest wyzwaniem, które powoduje zarówno problemy teoretyczne, jak i praktyczne. W artykule omówiono zmienne wejściowe i wyjściowe. Moim założeniem, które spróbuję udowodnić, jest to, że system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych jest zbyt kosztowny i w rezultacie jest mniej efektywny, a właściwie nie tak "dostępny cenowo", jak to było zaplanowane przez autorów reformy. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ownership Changes in the Hungarian Healthcare Sector, 1990-2017
75%
W artykule zaprezentowano historyczny bilans najważniejszych zmian w dwóch sferach opieki zdrowotnej na Węgrzech: finansowania i świadczenia usług. Wykazano, że po obiecującym starcie reform koniecznych w okresie wychodzenia z komunizmu po 2010 r. nastąpiła całkowita zmiana kierunku działań. Podział na płatnika i świadczeniodawcę zakończył się. W 2017 r. Ministerstwo Gospodarki - podobnie jak Biuro Planowania w systemie socjalistycznym - odzyskało pełną kontrolę nad całym sektorem opieki zdrowotnej, czyli zarówno w sferze finansowania, jak i świadczenia usług. Ministerstwo Zdrowia jako takie przestało istnieć w 2010 r. (abstrakt oryginalny)
Reformę służby zdrowia można określić jako proces tworzenia nowych regulacji. Dzięki nim zamierza się osiągnąć nowe relacje między różnymi podmiotami uczestniczącymi w procesach podejmowania decyzji w systemie opieki zdrowotnej oraz nowe zachowania tych podmiotów.
Reformę opieki zdrowotnej można określić jako proces tworzenia nowych regulacji. Dzięki nim zamierza się osiągnąć nowe relacje między różnymi podmiotami uczestniczącymi w procesach podejmowania decyzji w systemie opieki zdrowotnej oraz nowe zachowania tych podmiotów.
W lutym niektóre kasy chorych uzyskały niewiele ponad 60 proc. przewidywanych dochodów, w marcu lepiej bo 80 proc. (średnia ściągalność składek ponad 93 proc.). Nadal jest to za mało i przychodnie i szpitale będą się albo zadłużać albo bankrutować.
Reformę opieki zdrowotnej można określić jako proces tworzenia nowych regulacji. Dzięki nim zamierza się osiągnąć nowe relacje między różnymi podmiotami uczestniczącymi w procesach podejmowania decyzji w systemie opieki zdrowotnej oraz nowe zachowania tych podmiotów.
1 stycznia 1999 r. weszła w życie reforma systemu ochrony zdrowia. Prowadzone przez rząd działania dotyczą przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w zakłady samodzielne, zdolne do kontraktowania świadczeń zdrowotnych, oraz budowy instytucji niezależnego płatnika - Kas Chorych. Przewiduje się, że zaplanowane procesy transformacyjne potrwają do 2002 r.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.