Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Health care services market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Narodowy Fundusz Zdrowia jako główny organizator usług zdrowotnych w Polsce
100%
Narodowy Fundusz Zdrowia jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie usług zdrowotnych w Polsce. Jest on w rzeczywistości monopolistą na rynku, gdyż brak jest powszechnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W artykule przedstawione są jego główne zadania jako jednostki odpowiedzialnej za dostarczanie tego rodzaju usług. (abstrakt oryginalny)
Na rynku usług zdrowotnych pomiar wartości obarczony jest specyfiką sektora zdrowia. Ujawnia się ona w relacji pacjent-usługodawca. Przedstawiono poziomy relacji i ich charakterystykę na rynku usług zdrowotnych.
Autor dokonał analizy negatywnych skutków występowania zjawiska asymetrii informacji i jego wpływu na efektywność wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W publikacji zaprezentowano narzędzia przeciwdziałania mechanizmom zniekształcania przepływu informacji w obszarze podjętych badań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Specyfika rynku usług zdrowotnych
75%
W celu zagwarantowania skuteczności i efektywności działalności marketingowej w podmiotach świadczących usługi zdrowotne niezbędne jest poznanie specyfiki rynku usług zdrowotnych. W artykule przedstawiono cechy charakterystyczne rynku usług zdrowotnych, które wpływają na zarządzanie podmiotami leczniczymi oraz na ich strategię marketingową. Opisane zostały również specyficzne cechy usług zdrowotnych tzw. 4 n, czyli niematerialność, niejednorodność, nierozdzielność i nietrwałość, które mają kluczowy wpływ na zastosowany w podmiotach marketing-mix. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza obecnej sytuacji rynku telemedycznego, w szczególności młodych biznesów, których działalność z zakresu nowych technologii została poświęcona rozwiązaniom telemedycznym, oraz identyfikacja trendów inwestycyjnych w Polsce. Praca została napisana na podstawie studiów literaturowych z zakresu ekonomii, medycyny i zarządzania, z wykorzystaniem badań wtórnych dotyczących analizy rynku telemedycznego w Polsce oraz pierwotnych, przeprowadzonych wśród inwestorów dysponujących kapitałem w wysokości co najmniej 50 tys. euro. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego opracowania jest ocena trafności prognoz map potrzeb zdrowotnych w kontekście zarządzania podażą wybranych usług lecznictwa onkologicznego w ochronie zdrowia. W artykule przedstawiono dane NFZ w zakresie liczby umów na realizację świadczeń chirurgicznych w onkologii w 2018 roku w relacji do prognoz Ministerstwa Zdrowia z 2015 roku. Jak wykazano w analizie, największe problemy w dążeniu do centralizacji świadczeń chirurgicznego leczenia onkologicznego obserwuje się w zakresie chirurgii plastycznej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Ponadto wyniki analizy wskazują na zróżnicowany obraz w poszczególnych regionach. Największe problemy z centralizacją świadczeń onkologicznych w analizowanych zakresach, zgodnie z założeniami map potrzeb zdrowotnych, zaobserwowano w województwie lubuskim i opolskim. (abstrakt oryginalny)
Sektor niepubliczny w opiece zdrowotnej rozwija się bardzo dynamicznie. Placówki niepubliczne są lepiej wyposażone i oferują wyższą jakość usług aniżeli placówki publiczne. Z powodu stale rosnącej liczby podmiotów świadczących usługi medyczne w sektorze prywatnym opieki zdrowotnej coraz większą rolę zaczęły odgrywać elementy konkurencji rynkowej. Konkurencja między placówkami dotyczy przede wszystkim starań o pozyskanie pacjenta i sprostanie jego oczekiwaniom, a także o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Indywidualne podejście do pacjenta sprawia, że jakość usług świadczonych przez placówki prywatne oceniana jest wyżej niż jakość usług świadczonych w placówkach publicznych. Jednak mimo tak dynamicznego rozwoju sektora prywatnego sektor publiczny nadal dominuje w polskiej służbie zdrowia, szczególnie w opiece stacjonarnej. (fragment artykułu)
Zaprezentowano politykę ochrony zdrowia na przykładzie statystyki korzystania z usług opieki zdrowotnej w Polsce. Przeprowadzono identyfikację nierówności społeczno-ekonomicznych w dostępie do usług lekarzy podstawowej ochrony zdrowia i specjalistów usług szpitalnych i usług dentystycznych. Przedstawiono skalę i charakterystykę korzystania z poszczególnych usług medycznych oraz nierówności w korzystaniu z nich w przekroju wykształcenia. Do analizy zostały wykorzystane dane jednostkowe GUS z badań przeprowadzonych w 1996 i 2004 r.
W pracy przedstawiono teorię stabilnego dopasowania algorytmu odroczonej akceptacji (AOA) oraz algorytmy TTC i TTCC wraz z ich zastosowaniami do np. kojarzenia uczelni i studentów, domów i właścicieli czy dawców i biorców nerek do przeszczepu. Dzięki tym algorytmom można projektować tzw. rynki kojarzenia, dla których optymalna alokacja dóbr jest możliwa bez wykorzystania mechanizmów finansowych charakterystycznych dla rynków towarowych. Omówiono właściwości algorytmów kojarzenia, m.in. ich stabilność, Pareto optymalność i odporność na manipulacje, oraz cechy algorytmu TTCC, dzięki którym krzyżowe transplantacje można zastąpić łańcuchowymi, co dzięki osiągnięciu głębszego rynku, pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie nerek do przeszczepu.(abstrakt oryginalny)
W czasach współczesnych problematyka skoncentrowana na zdrowiu i urodzie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie, coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju usług prozdrowotnych i upiększających. Celem pracy jest analiza uwarunkowań, które w sytuacji osób korzystających z ośrodków spa i wellness, decydowały o wyborze dostępnych tam usług fizjoterapeutycznych.Badania przeprowadzono w 2015 roku, wśród 115 osób korzystających z ośrodków spa i wellness we wschodniej Polsce. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz autorskie narzędzie badawcze. Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej z wykorzystaniem testu chi2. Respondenci korzystali z zabiegów fizjoterapeutycznych w ośrodkach spa i wellness przede wszystkim aby wypocząć (51,3%), poprawiać kondycję zdrowotną (50,4%) lub zadbać o wizerunek (35,6%). W większości byli zadowoleni ze swojego wyglądu, dążyli jednak do jego zmiany (63,5%) korzystając najczęściej z masaży (60,8%), sauny (52,1%) i hydroterapii (37,4%). Efektywność zabiegów oceniali wysoko (50%). Zdaniem badanych dostępność ośrodków spa i wellness, świadczących usługi fizjoterapeutyczne jest obecnie niewystarczająca (57,4%) a rosnąca w społeczeństwie troska o zdrowie i urodę zwiększy zapotrzebowanie na nie w przyszłości (68,7%).Współczesna oferta usług fizjoterapeutycznych w ośrodkach spa i wellness adresowana jest do osób, które dbają o kondycję zdrowotną i swój wizerunek lub dążą do jego zmiany.(abstrakt oryginalny)
The article aims to investigate the need for psychological help and its availability for professionals working in frontal areas during an emergency situation. A representative study (N=1139; educators, medical staff, social workers, psychologist, and other; 304 respondents from Vilnius district) concluded that the need for psychological services and the intensification of such provision in crisis situations is clear. As a result, the necessary decisions are formed at the state level, which improve the legal regulation of psychological services both at the level of individual agencies and at the interdepartmental level. The authors of the article recommend regulating at least the time norms and costs of psychological services provided in the public sector, as well as regulating the relevant parameters of health care, social or educational services and developing remote psychological services not only for sensitive groups (e.g. children or silver lines), professionals and the general population (especially in the context of social crises), to bring university studies of psychologists more in line with the requirements of the EuroPsy diploma.(original abstract)
Analizując przepisy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym można pokusić się o charakterystykę rynku wewnętrznego usług zdrowotnych (medycznych), który funkcjonuje obecnie. Jest to rynek, na którym kasy chorych - jako dysponent publicznych środków finansowych - zapewniają ubezpieczonym świadczenia zdrowotne na terenie ich działalności, natomiast władze lokalne ponoszą odpowiedzialność za zdrowie populacji ubezpieczonych i organizację opieki zdrowotnej na terenie przez nie administrowanym. Usługi zdrowotne kupowane są przez kasy chorych tak od publicznych, jak i prywatnych dostawców. Kierując się dobrze pojętym interesem populacji i dbając o racjonalne wydatkowanie środków, w celu zapewnienia dostępności do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie, kasy chorych mogą pozostawić tylko niektórych lokalnych dostawców, preferując zakup usług poza podległym im terenem. Mogą także wybierać świadczeniodawców, zawierając kontrakty na całokształt świadczeń z dostawcami wybranymi na zasadzie przetargu lub konkursu. Oznacza to, że mieszkańcy danego terenu mogą być obsługiwani jedynie przez zaakceptowanych przez kasy chorych dostawców, z którymi podpisały stosowne umowy. (fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono analizę kryteriów oceny stron internetowych szpitali w kontekście innowacyjności w sektorze usług zdrowotnych. Dokonano przeglądu literatury światowej z tego tematu oraz przedstawiono wyniki wstępnych badań empirycznych 100 stron internetowych najlepszych polskich szpitali wielospecjalistycznych.(abstrakt oryginalny)
The reviewed book is an important publication in the literature on the sociology of health, illness and medicine, as it provides a whole and systematic analysis of one of the important areas in this subdicipline. It is a precursory publication which has not only scientific value, but which is also a valuable source in didactics of the sciences of behavior. (fragment of text)
Przedstawiono rynek wewnętrzny usług zdrowotnych, podstawowe założenia rachunku kosztów w opiece zdrowotnej oraz prognozowanie w systemie opieki zdrowotnej.
Celem niniejszego artykułu jest określenie liczby firm certyfikujących systemy zarządzania jakością w organizacjach ochrony zdrowia. Zaprezentowano strukturę rynku certyfikacji organizacji ochrony zdrowia.
Usługi zdrowotne są realizowane przez system ochrony zdrowia. Jest on kształtowany przez państwo. Ono też w wielu przypadkach bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli oraz zaspokojenie ich potrzeb zdrowotnych. W Polsce odpowiedzialność za zapewnienie obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych spoczywa na władzach publicznych. Główna odpowiedzialność za organizację oraz finansowanie owych usług spoczywa na Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Niniejszy artykuł ma celu przedstawienie działań NFZ w zakresie realizacji oraz finansowania usług zdrowotnych w Polsce. Wskazuje również na problemy, z którymi boryka się NFZ. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Transformation of the Structures of Health Care - Opportunity of Growth
75%
The healthcare industry is a growth driver. However, the health system is facing a crisis, affected by the financial development in Europe. An almost completely regulated market is just as little use, as a largely deregulated market such as in the U.S.A. Both lead to gaps in the sustainable and comprehensive patient care. Based on the German Healthcare System, an analysis is performed. Currently, the German health care system is in a transformation process. Traditional forms of health care services provision and the existing governance system are coming to their limits. The current health care system no longer meets the requirements for ensuring accessible and affordable health care services. As new players on the German hospital market, commercial hospital groups have emerged. To get more informed on the effects at the regional level, a scenario analysis was performed. A trend scenario which shows a clear trend toward a substantial increase of regional imbalances was developed. On one hand, there are highly profitable regions with excellent medical service provision by commercial hospital groups, and on the other hand, there are peripheral regions with a second-rate medicine, which are left to the public sector. The paper derives first ideas about a new structure of the healthcare system for ensuring accessible and affordable health care services for the citizens. The paper shows first ideas about the transformation of healthcare as an opportunity for growth. (original abstract)
W niniejszej publikacji autor zaprezentował podstawowe aspekty akredytacji usług zdrowotnych w Polsce. Omówiony został obszar praw pacjenta wraz z charakterystyką standardów elementarnych. Autor zaprezentował także badania dotyczące postrzegania przez pacjentów ważności tego typu standardów w kontekście jakości usług zdrowotnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.