Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 285

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Health resort
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
1
Content available remote Tworzenie produktu dla turystyki medycznej w Szczecinie
100%
Produkty turystyki medycznej stanowią duży potencjał nie tylko dla Szczecina, ale i całego regionu zachodniopomorskiego. Jednak szybko rosnąca w Europie i na świecie konkurencja w tej branży sprawia, iż jej powodzenie w przyszłości w znacznym stopniu zależy od opracowania i wdrożenia wspólnej strategii przez różne podmioty: turystyczne, medyczne i jednostki samorządu terytorialnego. Szczecin ma obecnie doskonałą okazję, aby wykorzystać swój potencjał, markę i położenie do rozwoju m.in. turystyki: kongresowej, medycznej, zakupowej czy sentymentalnej. Celem opracowania jest analiza uwarunkowań i możliwości rozwoju produktu turystyki medycznej w Szczecinie. (fragment tekstu)
O niemocy władz, by z Augustowa uczynić kurort, tak jak Litwini potrafili to zrobić w Druskiennikach, o braku pomysłu na polskie uzdrowiska mówią rozżaleni bohaterowie reportażu.
Głównym celem pracy było ocenienie atrakcyjności oferty turystyki zdrowotnej Uzdrowiska Kołobrzeg SA przez niemieckich kuracjuszy. Badania z zastosowaniem metody sondażu diagnostycznego przeprowadzono w 2015 roku. Oprócz oceny oferty analizowano także czynniki wpływające na decyzję o przyjeździe, źródła informacji o uzdrowisku i świadczonych w nim usługach. Aby skonfrontować opinie konsumentów z polityką przedsiębiorstwa, przeprowadzono wywiad z jego pracownikiem. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że Niemcy na ogół bardzo pozytywnie oceniają ofertę turystyki zdrowotnej uzdrowiska, wskazują jednak na pewne możliwości zwiększenia jej atrakcyjności. Warto, aby przedsiębiorstwo uwzględniło pozyskaną wiedzę. Może się ona okazać przydatna i mieć wpływ na wzrost zainteresowania się kurortem także wśród turystów z innych krajów. Dodatkowo rezultaty badań własnych porównano z opublikowanymi już wynikami prac, dotyczącymi opinii polskich kuracjuszy.(abstrakt oryginalny)
Poważnym problemem, z jakim borykają się polskie gminy uzdrowiskowe, jest brak środków finansowych, co spowodowane jest malejącym udziałem nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe w budżecie państwa i niekorzystnymi rozwiązaniami prawnymi. W artykule przedstawiono zasadnicze bariery rozwoju polskich gmin uzdrowiskowych, na które w swoim raporcie zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Przedstawiono postulaty w zakresie prawno-administracyjnym, które mają na celu wzmocnienie warunków konkurencyjności funkcjonowania sektora lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce.
W opracowaniu zwrócono uwagę na miejscowości uzdrowiskowe i pełnione przez nie funkcje. Są to najczęściej małe i średniej wielkości miasta, zdecydowanie mniej wsi posiada status uzdrowiska. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się uzdrowiska, w których nie tylko można się leczyć, ale także skorzystać z różnych form sportu i rekreacji, poprawić urodę, skorzystać z bogatej oferty zabiegów upiększających, wyszczuplających, korygujących sylwetkę itp. Aktualnie ludzie pragną być nie tylko zdrowsi, ale i piękniejsi. Wielofunkcyjność uzdrowisk w obliczu przemian przestrzennych odgrywa coraz większą rolę. Zwłaszcza odnowa biologiczna szeroko rozumiana, elementy turystyki ogólnie i szeroko pojmowanej zawładnęły miejscowościami uzdrowiskowymi na całym świecie. Jednofunkcyjność uzdrowiska skazuje je na niebyt i problemy ekonomiczne.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Health-Resort Industry in Ukraine: the Underlying Causes of Changes
80%
Ukraine has great potential for the development of the health-resort industry, as there are rich natural complexes on the coast of the Black and Azov Seas, as well as the mountainous massifs of the Carpathians and Crimea. However, in recent years, the health-resort industry of Ukraine has been influenced by factors that negatively affected its development. The purpose of this research is to investigate the consequences for health-resort complexes of Ukraine of the annexation of Crimea by the Russian Federation and of an anti-terrorist operation being conducted in the east of the country. The paper analyzes the current state of the health-resort industry of Ukraine. Also, the authors discuss their distribution across the territory of Ukraine. They consider how changes in the state financing of health-resort treatment have affected the condition of the health-resort industry. Special attention is paid to the state of the health-resort complex of Donetsk and Luhansk regions, as parts of these territories are outside the control of the Ukrainian authorities. Based on data from open sources of information, the structure of health-resort complexes has been studied for the years 2013-2016. (original abstract)
Na przykładzie miast Dolnego Śląska scharakteryzowano funkcjonowanie miast uzdrowiskowych. Zwrócono uwagę na liczebność, saldo migracji oraz zatrudnienie i bezrobocie w tego typu miastach.
8
Content available remote Zarządzanie przedsiębiorstwem uzdrowiskowym-aspekty organizacyjno-ekonomiczne
80%
W turystyce uzdrowiskowej, która zawsze cieszyła się powodzeniem wśród Polaków, w ostatnich latach jeszcze bardziej widoczne są tendencje wzrostowe. Ze względu na coraz bardziej urozmaiconą ofertę usługową, zmianie ulega również profil klienta lecznictwa uzdrowiskowego. Ze względu na oferowane usługi lecznicze w Polsce wyróżnia się cztery poziomy referencyjne. Pierwszy obejmuje kliniki i szpitale uzdrowiskowe, drugi poziom związany jest głównie z usługą tzw. wczesnej rehabilitacji, a także uzdrowiskowym leczeniem szpitalnym. Leczenie sanatoryjne to trzeci poziom, a czwarty obejmuje tylko ambulatoryjną usługę uzdrowiskową. Każdy poziom wymaga innej organizacji, innego zarządzania, w tym tak ważnego zarządzania personelem
W pracy przedstawiono analizę porównawczą stanu i wykorzystania bazy noclegowej powiatu buskiego w 2000 i w 2015 roku z uwzględnieniem wpływu dwóch uzdrowisk tj. Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Korzystając z danych Urzędu Statystycznego dotyczących obiektów świadczących usługi noclegowe obliczono wskaźniki charakteryzujące stan zagospodarowania turystycznego (m.in. gęstość obiektów noclegowych, Charvata, Baretje'a i Deferta) i intensywność ruchu turystycznego (Schneidera, Deferta). Przeprowadzona analiza wielkości uzyskanych mierników wskazuje, że powiat buski można zaliczyć do obszarów dobrze rozwiniętych pod względem turystycznym na tle jednostek tej samej rangi w województwie świętokrzyskim, a nawet niektórych w Polsce. Wykazano, że decydujący wpływ na taką ocenę wywierają dwa dynamicznie funkcjonujące tu uzdrowiska.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Potencjał turystyczny uzdrowisk bałtyckich w Polsce
80%
Miasto Kołobrzeg, jako największe polskie uzdrowisko i jedno z największych centrów turystycznych w kraju pod względem wielkości ruchu turystycznego oraz istniejącej bazy noclegowej, osiągnęło czołową pozycję obok Warszawy, Krakowa i Gdańska. Skala działalności sektora turystycznego wyrażana np. liczbą udzielonych noclegów oraz ogólną liczbą miejsc noclegowych jest przyczyną postawienia pytania: Na jakim etapie klasycznego cyklu życia obszaru turystycznego znajduje się Kołobrzeg oraz gdzie znajdują się jego progi rozwojowe? Celem artykułu jest analiza cyklu życia obszaru turystycznego (TALC) na przykładzie Kołobrzegu oraz próba połączenia jej z teorią progową B. Malisza. Badania rozwoju zabudowy mieszkaniowej i turystycznej oraz funkcji turystycznych Kołobrzegu pozwoliły na zaproponowanie koncepcji "progowego cyklu życia obszaru turystycznego" (TTALC) uwzględniającej potencjał turystyczny miejscowości oraz bazę drugich domów i mieszkań wykorzystywanych w działalności turystycznej.(abstrakt oryginalny)
Krynicy-Zdroju XIX-wieczny lekarz Józef Dietl ma pomnik, ulicę i szpital swojego imienia. To dużo i mało, bo jego imię i nazwisko powinno być wielkimi złotymi literami wypisane na środku Deptaku albo na każdej kostce. To ten lekarz, który nauki pobierał w Nowym Sączu, Tarnowie, Lwowie i Wiedniu. W 1856 roku przyjechał do Krynicy, by zbadać perspektywy rozwoju uzdrowiska. Wprawdzie wody mineralne odkryto tu już w XVIII wieku, ale było to wówczas małe prowincjonalne uzdrowisko w wielkim państwie austriackim. Przegrywało z niedalekim Bardiowem. Pierwsze elementy zdrojowej infrastruktury pojawiły się już w 1794 roku - wtedy powstał Mały Domek, który dziesięć lat później pomieścił zakłady kąpielowe. Po trzech latach miejscowość zyskała status uzdrowiska i zaczął nawet urzędować pierwszy lekarz. Zaczęto też porządkować infrastrukturę, powstały pierwsze ujęcia wód, łazienki i domy dla kuracjuszy. Wygodne drogi połączyły miasto z Nowym Sączem i Muszyną. Ruch wzrastał. Ze 103 kuracjuszy w 1803 r. zrobiło się 681 w 1806 r. Wtedy też oficjalnie uznano miejscowość za dysponującą specjalnym leczniczym klimatem. Wydawało się, że nic nie jest w stanie zatrzymać rozkwitającego uzdrowiska. Wojny w Europie i późniejsza Wiosna Ludów zrobiły jednak swoje. Dramat zaczął się już w latach 30. XIX stulecia. Wtedy obiekty uzdrowiskowe zdewastowano, a w 1832 r. zabrakło nawet lekarza, opiekującego się kuracjuszami. Dopiero w połowie stulecia, po wizycie ojca polskiej balneologii dra Józefa Dietla, rozpoczęła się świetlana era Krynicy. (fragment tekstu)
12
80%
Przedmiotem referatu są miasta uzdrowiskowe istniejące na obszarze do schyłku XVIII w. stanowiącym Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jest ich łącznie trzynaście, z czego dziesięć znajduje się obecnie w granicach Polski, dwa na Litwie (Druskienniki i Połąga), a jedno na Ukrainie (Truskawiec). W stuleciu 1815-1914 owe dziesięć miejscowości uzdrowiskowych podzielonych było następująco pomiędzy poszczególne zabory: pięć w zaborze austriackim (Iwonicz, Krynica, Rabka, Szczawnica, Zakopane); trzy w zaborze rosyjskim (Busko, Ciechocinek, Nałęczów), dwa w zaborze pruskim (Inowrocław, Sopot).(abstrakt oryginalny)
Na syntetyczną miarę stopnia rozwoju funkcji turystycznej składają się: walory turystyczne, zagospodarowanie turystyczne wraz ze znaczeniem sektora turystyki dla gospodarki oraz ruch turystyczny. Celem artykułu jest analiza wielkości i struktury ruchu turystycznego w gminach uzdrowiskowych województwa małopolskiego, a także ocena intensywności ruchu turystycznego na tym terenie. Dla osiągnięcia sformułowanego celu zastosowano analizę danych liczbowych pochodzących ze sprawozdawczości statystycznej, prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dla okresu od 2005 do 2010 roku, a także wykorzystano nastepujące wskaźniki: Deferta, Schneidera, Charvata oraz wykorzystania miejsc noclegowych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka osób niepełnosprawnych uzyskuje w Polsce status jednego z najważniejszych obszarów zainteresowań wielu dziedzin naukowych. Rozmiary i powszechność występowania zjawiska niepełnosprawności w populacji oraz skutków jego występowania świadczą o wadze tego zjawiska. Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2002. Według jego wyników, w 2002 roku liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosiła blisko 5,5 mln, w tym około 4,5 mln posiadało prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności, a 4,3 mln były to osoby w wieku 15 lat i więcej. Według wyników kwartalnego reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), prowadzonego przez GUS, liczba tych ostatnich od tego czasu systematycznie spadała i w 2008 roku wyniosła około 3,7 mln osób. (fragment tekstu)
Busko-Zdrój to niewielkie, liczące 18 tys. mieszkańców miasto powiatowe, które jednocześnie jest znanym i cenionym uzdrowiskiem w Polsce. Leży w pasie Wyżyn Polskich, w Niecce Nidziańskiej, w obrębie Garbu Pińczowskiego. W ujęciu administracyjnym usytuowane jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w regionie potocznie zwanym Ponidziem. Na podstawie przeprowadzonych anonimowych badań ankietowych, którymi objęto 300 mieszkańców miasta, dokonano oceny atrakcyjności turystycznej miasta. Wyniki dowodzą, że atrakcyjność ta postrzegana jest głównie w kontekście funkcji uzdrowiskowych. Natomiast różnorodne i wyjątkowe walory przyrodnicze Buska- -Zdroju niestety nie są właściwie postrzegane i profesjonalnie wykorzystywane w turystyce(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono warunki, które należy spełnić, aby polskie uzdrowiska tworzyły nowe miejsca pracy i stymulowały rozwój regionalny oraz korzyści wynikające z realizacji inwestycji w infrastrukturę uzdrowiskową.
W artykule przedstawiono strategie zrównoważonego rozwoju przygotowane w gminach uzdrowiskowych Dolnego Śląska. Omówiono przyrodnicze i lecznicze walory gmin uzdrowiskowych. Przedstawiono czynniki wpływające na gminy uzdrowiskowe. Dokonano także oceny realizacji zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich gminach uzdrowiskowych Dolnego Śląska. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Turystyka uzdrowiskowa i jej postrzeganie przez kuracjuszy
80%
Celem pracy było ukazanie powodów wyjazdów turystów do uzdrowisk, a także zaprezentowanie ich oceny poziomu świadczonych usług i efektów leczenia sanatoryjnego. W badaniach empirycznych posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety oraz analizą literatury przedmiotu. Badania przeprowadzono w 2016 r. i objęto nimi 114 osób, które co najmniej raz w życiu wyjechały do uzdrowiska i korzystały z zabiegów leczniczych. Głównym celem wyjazdu do uzdrowiska była poprawa stanu zdrowia, leczenie różnego rodzaju schorzeń i wypoczynek. Ankietowani najwyżej ocenili zakres i jakość zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych w sanatoriach oraz profesjonalizm personelu w nich zatrudnionego, natomiast najniżej poziom usług dodatkowych oferowanych podczas pobytu i standard zakwaterowania. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Changes in Tourism Product Offered by a Spa Resort
80%
Celem artykułu jest identyfikacja zmian w produkcie uzdrowiska, które spowodowały możliwość wyróżnienia dwóch kategorii produktu, obecnie oferowanego w Polsce. Artykuł jest wynikiem analizy literatury polskiej i zagranicznej, a także obserwacji własnych, które pozwoliły na dokonanie syntezy zmian w produkcie. Zidentyfikowano główne przejawy zmian w uzdrowiskach i w produkcie, co pozwoliło na wyodrębnienie dwóch podstawowych kategorii oferowanego produktu w uzdrowiskach polskich .(abstrakt autora)
20
80%
Celem artykułu jest ocena funkcjonowania i zakresu interakcji przestrzennej Świętokrzyskiego Klastra Uzdrowisk. Jest to jedna z młodszych klastrów tego typu działająca w kraju. Badanie wykazało, że funkcjonowanie klastra nie było w pełni skuteczne, ponieważ sieci współpracy i konkurencji ograniczały się głównie do uczestnictwa członków w konferencjach i spotkaniach roboczych. Największą wadą tego klastra jest brak sformalizowanej współpracy członków. Klaster działa jako regionalny i ponadregionalny. Terapeuci pochodzą głównie z regionu świętokrzyskiego i okolic. (Oryginalny abstrakt)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.