Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Heligman-Pollard model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Modelowanie umieralności w Polsce przy użyciu funkcji wieloparametrycznych
100%
W świetle zachodzących współcześnie zmian w procesach społeczno-ekonomicznych, implikowanych uwarunkowaniami demograficznych, jest szczególnie ważne rozpowszechnianie i pogłębianie wiedzy w obszarze ilościowych metod modelowania i prognozowania procesów demograficznych. W artykule przeprowadzono analizę umieralności w Polsce - oddzielnie dla mężczyzn i kobiet - w latach 1990-2015 przy użyciu funkcji wieloparametrycznych dla wszystkich grup wieku. Rozważano sześć współczesnych praw umieralności: 8-parametrowy model Heligmana-Pollarda, 9-parametrowy model Heligmana-Pollarda, 9-parametrowy model Kostaki, model wielowykładniczy, 8-parametrowy model Carriere'a oraz 11-parametrowy model Carriere'a. Parametry w/w modeli oszacowano przy użyciu stosownych metod numerycznych w środowisku programu R, dokonując optymalizacji względem czterech kryteriów. Uzyskane wyniki wskazują, iż w analizowanym okresie nastąpiły zmiany we wzorcach umieralności. Obecnie najlepszymi modelami dla wszystkich grup wieku jest dla mężczyzn 9-parametrowy model Heligmana-Pollarda, zaś dla kobiet - 8-parametrowy model Carriere'a. (abstrakt oryginalny)
Stosunkowo regularne zmiany umieralności widoczne w Polsce od 1991 r. sugerują, że przyszły przebieg zjawiska można przewidywać na podstawie opisujących je modeli. W artykule przedstawiono dwa modele umieralności, Heligmana-Pollarda oraz Andriejewa, których parametry oszacowano na podstawie współczynników zgonów lub prawdopodobieństw zgonów dla Polski, osobno dla mężczyzn i kobiet w latach 1991 -2004. Zbadano także możliwość wykorzystania tych modeli do prognozowania umieralności poprzez sporządzenie prognoz wygasłych dla lat 2004-2007 i ocenę ich jakości. Przeprowadzone postępowanie pokazało jednak, że prognozy prawdopodobieństw czy współczynników zgonów, które zostały wyznaczone były obarczone stosunkowo dużymi błędami. Mierniki jakości tych prognoz jednoznacznie wskazują na małą przydatność tych modeli do prognozowania. (abstrakt oryginalny)
Monografia poświęcona jest analizie umieralności w ujęciu regionalnym. Jest to diagnoza sytuacji w dziedzinie umieralności w wybranych zbiorowościach zamieszkujących Dolny Śląsk i określenie przyszłego stanu zjawiska. Kryterium podziału mieszkańców Dolnego Śląska było miejsce zamieszkania, wiek i płeć. Skalę wieku podzielono na trzy grupy: dzieci i młodzież, osoby w wieku produkcyjnym oraz osoby w wieku poprodukcyjnym. Autor przedstawił także statystyczny opis zmian i zróżnicowania umieralności według kryteriów demograficznych wyodrębnionych w badaniu oraz zmiany i zróżnicowanie struktur zgonów ze względu na ich przyczyny, jakie zaobserwowano w poszczególnych zbiorowościach.
Artykuł dotyczy wykorzystania modelu umieralności Heligmana-Pollarda do analizy zmian umieralności. Powyższy model jest jednym z nielicznych matematycznych modeli umieralności obejmujących cała skalę wieku. Zawiera on trzy składowe, z których każda opisuje prawdopodobieństwa zgonów: pierwsza - dzieci, druga - osób w wieku młodym i średnim, a trzecia - osób starszych. Oszacowań parametrów modelu dokonano na podstawie współczynników zgonów dla Polski i Rosji, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet, w latach 1985 i 1989. Uzyskane rezultaty były podstawa, do przeprowadzenia analizy porównawczej umieralności w wymienionych krajach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.