Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hidden costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Praktycznie każda aktywność gospodarcza obarczona jest określoną kategorią kosztu. Znaczna część rezultatów działań podejmowanych w organizacji jest łatwa do zidentyfikowania, a tym samym jest ewidencjonowana w systemie organizacyjnym. Jednakże, można również wskazać takie rezultaty, które są trudne do bezpośredniego zaobserwowania. Sytuacja ta jest niebezpieczna dla organizacji, zwłaszcza wtedy, gdy rezultaty te mają negatywny wpływ na stan systemu działania (lub jego określone podsystemy) oraz gdy są nieewidencjonowane. Tym samym nie jest możliwe ich eliminowanie albo redukowanie ich negatywnego wpływu na stan organizacji. Jest to zjawisko kosztów ukrytych, których podstawowym obszarem powstawania jest system wytwórczy. Niemniej jednak zauważyć trzeba, że koszty "ukrytej fabryki" (KUF) mogą być również pochodną działań podejmowanych przez kadrę kierowniczą - czego nie należy bagatelizować podejmując działalność gospodarczą. Analiza źródeł kosztów ukrytych wymaga zatem zarówno podejścia procesowego, jak i systemowego. Zatem, po stronie kadry kierowniczej można zidentyfikować następujące potencjalne determinanty zjawiska KUF, tj. funkcje: stanowisk kierowniczych, jakości procesów z perspektywy stanowisk kierowniczych oraz procesów zarządzania wiedzą i doskonalenia działań, a także submodele: procesowego charakteru zjawiska KUF, kompetencji kierowniczych oraz systemu informacyjnego dla poziomu procesów zarządczych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przede wszystkim specyfikacja bazowych determinant kosztów ukrytych. Autor zdaje sobie jednocześnie sprawę z tego, że opisywane zjawisko ma charakter wielowymiarowy i - uwzględniając założenia analizy systemowej - trudno jest uwzględnić wszystkie czynniki warunkujące sprawność i poprawność identyfikacji potencjalnych źródeł kosztów ukrytych. Co więcej, celem opracowania jest przedstawienie autorskiego podejścia - bazującego jednakże na założeniach procesowej orientacji przedsiębiorstw i analizy systemowej - do formalizacji zależności pomiędzy determinantami tego zjawiska. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej z nich opisana jest specyfika zjawiska kosztów "ukrytej fabryki" (KUF). W drugiej natomiast następuje koncentracja na charakterze stanowisk wykonawczych i ich roli w procesach zarządzania skalą i zakresem zjawiska kosztów ukrytych. Sprecyzowane są również podstawowe założenia modelu identyfikacji i analizy potencjalnych źródeł kosztów ukrytych na poziomie stanowisk wykonawczych. Opracowanie ma charakter teoretyczno-koncepcyjny. Stanowi bowiem z jednej strony specyfikację założeń teoretycznych dla aktualnie poruszanych w nauce kwestii związanych z orientacją procesową i systemową w zarządzaniu organizacjami gospodarczymi, jak również zawiera autorskie ujęcie formalizacji zjawiska, stawiając w centrum zainteresowania poziom stanowisk wykonawczych. Nie należy bowiem zapominać, że to właśnie pracownicy szczebla operacyjnego determinują specyfikę mechanizmów wewnętrznych w przedsiębiorstwie. Istota problemu ujęta jest w słowach H. Kellehera. Marginalizowanie roli i znaczenia stanowisk wykonawczych może być bowiem źródłem wielu problemów natury organizacyjno-zarządczej, również w obszarze analizy źródeł zjawiska kosztów "ukrytej fabryki". O potencjale przedsiębiorstwa nie stanowi przecież wyłącznie poziom kierowniczy - o czym, niestety, nierzadko zapomina się w praktyce biznesowej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy braku przejrzystości polskiego systemu opłat bankowych. Problem (szczególnie w sektorze bankowości detalicznej) jest na tyle poważny, że oficjalną krytykę w tej kwestii wystosowała Komisja Europejska. Klienci są przeważnie niedoinformowani lub źle poinformowani, liczne są niejasne i ukryte opłaty, które dodatkowo obciążają konto klienta. Sam problem jednak nie dotyczy jedynie Polski - podobnie niejasne praktyki stosowane są też w innych państwach członkowskich.
Artykuł omawia zjawisko kosztów "złej" i "dobrej" jakości, które można zaobserwować w firmach stosujących rachunek kosztów jakości w długim okresie.
Koszty ukryte są istotnym, a jednocześnie trudno wyznaczalnym, elementem łącznych kosztów posiadania systemów informatycznych. W artykule zdefiniowano pojęcie kosztu ukrytego. Przedstawiona została metoda szacowania kosztów ukrytych oraz jej rezultaty na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w Norwegii i Polsce.
Zarządzanie poziomem i skalą kosztów ukrytych jest działaniem złożonym, wieloaspektowym. Dlatego konieczne jest, zwłaszcza na płaszczyźnie stanowisk kierowniczych, dokonanie specyfikacji podstawowych kryteriów (wymiarów) identyfikacji i analizy źródeł tej kategorii kosztów. Jednym z możliwych do zastosowania narzędzi są tzw. macierze analityczne, będące wynikiem kompilacji poszczególnych kryteriów. Macierze stanowią pomost pomiędzy zarządzaniem strategicznym i operacyjnym, a także pomiędzy teoretycznymi założeniami modelu identyfikacji i analizy źródeł KUF z perspektywy kadry kierowniczej oraz praktyką zarządzania (np. w aspekcie złożoności procesów decyzyjnych). Do podstawowych kryteriów analitycznych zaliczyć można: złożoność procesów decyzyjnych, stopień świadomości popełnianych błędów, wpływ na stan procesów realizowanych na stanowiskach wykonawczych, obszar powstania kosztów ukrytych, stopień zaawansowania procesów zarządzania wiedzą oraz poziom uprocesowienia organizacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.