Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  High-speed rails
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Linia dla Kolei Dużych Prędkości to technologiczny skok w wielu obszarach techniki w szczególności w obszarze energetyki i napędu. Pociągi dużych prędkości wymagają zainstalowania odpowiednio dużych mocy. Dlatego tak istotnym jest system zasilania, który ma służyć przekazywaniu energii z krajowego sytemu elektroenergetycznego do pojazdu dużych prędkości. W Polsce wiąże się to z wdrożeniem całkiem nowych rozwiązań i technologii. W Europie funkcjonują dwa podstawowe systemy zasilania pojazdów trakcyjnych. Jest to system prądu stałego i system prądu przemiennego. W artykule opisano systemy zasilania oraz główne tendencje w konstrukcjach elektromechanicznych Kolei Dużych Prędkości.(fragment tekstu)
Praca przedstawia podstawowe dylematy rozwoju kolei dużych prędkości w Polsce. Wykazano, że dostosowanie linii CMK do prędkości 200 km/ h-w obecnych realiach - nie ma technicznego sensu. W podsumowaniu stwierdzono, że Polska potrzebuje kilku linii kolejowych o najwyższym standardzie, po których pociągi będą się poruszać z prędkościami 300 km/h.(abstrakt oryginalny)
Dynamikę zmian dwudziestolecia międzywojennego w Niemczech określiły przede wszystkim polityczne, społeczne i ekonomiczne skutki I wojny. Na wschodzie było to nowe ukształtowanie przestrzeni politycznej, które wymagało przystosowania do niego działań gospodarczych, w tym też transportu. Nastąpiły więc zmiany w podziale sieci kolejowej między dyrekcje, konieczne były porozumienia dotyczące przewozów na obszarach Górnego Śląska, dotyczące mchu tranzytowego do Prus Wschodnich. Ważnym celem politycznym i gospodarczym, realizowanym także za pośrednictwem kolei, tak w czasach Republiki Weimarskiej, jak i III Rzeszy była "pomoc dla Wschodu" (Osthilfe). Oprócz wymienionych wyżej procesów występowały też zjawiska ściślej dotyczące zmian w transporcie, a więc przede wszystkim relacje z rozwijającym się dynamicznie transportem samochodowym.(fragment tekstu)
Badając historię rozwoju kolei dużych prędkości w Europie, trudno jest jednoznacznie wyróżnić poszczególne etapy tego rozwoju. Spowodowane jest to m.in. znacznymi różnicami w podziale gałęziowym transportu pasażerskiego w każdym z krajów. Wynikają one z różnic w stopniu rozwinięcia infrastruktury poszczególnych gałęzi, odmiennych priorytetów polityki transportowej, zasobności poszczególnych społeczeństw czy wreszcie odmiennych warunków naturalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że gdy niektóre państwa dysponowały już całkiem rozbudowaną siecią połączeń, inne dopiero budowały pierwsze linie. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano argumenty przemawiające za budową w Polsce kolei dużych prędkości. Z jednej strony poddano analizie zapotrzebowanie na ten środek komunikacji i potrzebę takiej znaczącej inwestycji, a z drugiej wykazano ekonomiczne możliwości jej wybudowania w najbliższych latach.(abstrakt autora)
Proces projektowania układów zasilania kolei dużych prędkości wymaga w pierwszej kolejności dokonania wyboru sposobu zasilania układów napędowych pojazdu. Wybór ten implikuje sposób rozwiązania układów trakcji, liczbę przewodów zasilających i ich przekroje, lokalizację i konfigurację podstacji trakcyjnych oraz moc i układ połączeń transformatorów zasilających. System zasilania powinien być tak zaprojektowany, aby zapewnić układom napędowym pociągu odpowiednie napięcie zasilania przy dopuszczalnych wartościach prądów w przewodach i jak najmniejszych stratach mocy. Artykuł ten prezentuje wybrane aspekty modelowania układów zasilania linii kolejowych dużych prędkości o napięciu 2x25 kV 50 Hz AC. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wybrane problemy rozwoju kolei dużych prędkości w Polsce
80%
W ostatnich latach można obserwować dynamiczny wzrost długości linii kolei dużych prędkości (KDP)1 na świecie. Ten segment przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym jest w stanie skutecznie konkurować z przewozami transportem drogowym, a nawet (w wybranych relacjach) z transportem lotniczym. Koleje dużych prędkości uznawane są (oprócz przewozów aglomeracyjnych) za przyszłościowy segment kolejowych przewozów pasażerskich na świecie. Ponieważ również w Polsce trwają obecnie prace nad projektem budowy pierwszej linii KDP, warto zastanowić się nad kwestią zarówno koniecznych nakładów, jak i korzyści oraz kosztów społecznych i gospodarczych wynikających z istnienia kolei dużych prędkości. Celem artykułu jest przeprowadzenie rozważań nad kosztami i korzyściami budowy pierwszej linii KDP w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono szczególne zagadnienie, nie poruszane w dyskusjach medialnych, a istotne dla trwałości budowanych linii kolejowych - zastosowania warstw asfaltowych w konstrukcji nawierzchni kolejowej.(fragment tekstu)
Hyperloop is a new concept of transport system the main assumption of which is to use hermetic tunnels where air pressure is very low compared to atmospheric pressure. It enables significant reduction of traffic resistance and, as a result, energy consumption. One of the most important elements of this system is land infrastructure with transport tubes. This system component has a significant impact on the construction costs related to the whole system and affects its functional parameters (e.g. capsule travel speed). Appropriate configuration of the route of a new transport system will require the use of all possible ways of leading transport tubes, including tunneling. The paper presents the key premises that prove a large potential application of tunnel technologies in the development of a new transport system. (original abstract)
The paper presents the concept of vibration measurement and reduction system for rails in hyperloop technology. It is based on the experience of measuring vibrations in high-speed rail, the first commercial magnetic rail, and vibration reduction systems for these rails. The authors outlined a conceptual vibration monitoring system based on the MQTT protocol and the vibration reduction method. The vibration reduction systems based on variable-characteristic silencers and solutions used in research centers, especially in CERNie and LIGO, were de-scribed. (original abstract)
Wybór prędkości maksymalnej pociągów na liniach KDP podyktowany był dotychczas głównie możliwościami technicznymi. Zanotowany w ostatnich latach postęp technologiczny umożliwia obecnie znaczne podwyższenie granicy takiej prędkości, ale jednocześnie powstaje pytanie o możliwości jej optymalizacji lub chociażby racjonalnego wyboru. W artykule przedstawiono podstawowe przesłanki do takich decyzji wskazując i analizując najważniejsze uwarunkowania techniczne, organizacyjne, handlowe i ekonomiczne. Prędkość z jaką prowadzony jest ruch pociągów na liniach KDP powinna być zatem optymalna w kontekście przyjętych kryteriów, a zatem niższa lub - w szczególnym przypadku - równa prędkości maksymalnej wynikającej z aktualnych możliwości technicznych. Zastosowanie takiego rozwiązania oznacza wzmocnienie pozycji rynkowej kolei w systemie transportu publicznego oraz poprawę jej efektywności ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Koleje dużych prędkości - wyzwanie rozwojowe polskiego transportu
61%
Omówiono uwarunkowania i szanse powrotu do realizacji wielkiego projektu rozwojowego w polskim transporcie, jakim jest budowa linii kolejowej dużych prędkości Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław oraz uruchomienia na tej linii przewozów pasażerskich pociągami dużych prędkości z prędkością maksymalną do 350 km/h. Projekt ten (nazywany linią Y) został rozpoczęty w 2008 r., ale w 2011 r. jego realizacja została wstrzymana. W tekście wskazano argumentację przemawiającą za-równo przeciw linii Y, jak i na jej korzyść. Przedstawiono również niezbędne wydatki inwestycyjne na realizację projektu w konfrontacji z prognozowanym PKB, a także wskazano na korzyści społeczno-ekonomiczne i finansowe płynące z jego wykonania. Relacja koszty/korzyści jest bardzo korzystna dla całego projektu.(abstrakt oryginalny)
W artykule zamieszczono charakterystykę systemu transportowego europejskich kolei dużych prędkości (KDP), dokonaną pod względem kwalitatywnym i kwantytatywnym. Scharakteryzowano zarówno infrastrukturę kolejową (jej długość, parametry techniczne itp.), jak i tabor poruszający się po liniach KDP (podano prędkość maksymalną, liczbę miejsc dla pasażerów itp.). Szczególną uwagę poświęcono postępowi realizacji europejskiego programu ujednolicenia systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS), na który składają się Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) oraz Globalny System Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej (GSM-R). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę systemu LTE, kładąc nacisk na aspekty związane z wprowadzaniem tej technologii na rynek kolejowy w Polsce. Przedstawiono w nim problematykę zawartą w normie PN EN 50159:2010 oraz wnioski dotyczące wykorzystania tej technologii w transmisji radiowej telegramów kolejowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przystosowanie linii kolejowej E 65 do standardów Kolei Dużych Prędkości
61%
Dwadzieścia lat zastoju w polskich kolejach pozostawiło po sobie opóźnienia, których nie sposób nadgonić poprzez kilka inwestycji. W przeciągu tego okresu łączna długość linii kolejowych w Polsce uległa skróceniu z 26 228 do 20 360 km przy spadku gęstości z 8,4 km/100 km2 w roku 1990 do 6,5 km/100 km2 w roku 2009. Dzięki pomocy UE transport kolejowy zaczyna przeżywać swój renesans. Poprzez wsparcie finansowe ze środków Funduszu Spójności czy logistyczne w ramach Projektu SoNorA możliwa staje się reanimacja upadającej od pewnego czasu gałęzi transportu. Roli, jaką odgrywać może kolej, nie sposób przecenić. Dotyczy to szczególnie VI korytarza transportowego UE, poprzez który porty południowego Bałtyku rozwijają swoje zaplecze. Do podstawowych argumentów, które przemawiają za wykorzystaniem infrastruktury kolejowej dla przewozów pasażerskich w relacji Gdynia Główna - Zebrzydowice wzdłuż drogi E 65, należy zaliczyć zwiększone bezpieczeństwo podróżnych, masowość przewozów, zmniejszenie kongestii na drogach, uniezależnienie od warunków atmosferycznych oraz, przede wszystkim, postulat czasu podróży. Modernizacja na niespotykaną dotąd skalę w Polsce linii kolejowej o przebiegu południkowym to przede wszystkim korzyści dla pasażerów. Przy pełnej realizacji zakładanego planu za kilka lat stanie się możliwe pokonanie dystansu dzielącego kraj w niecałe pięć godzin. Daje to podstawy dla wybudowania w Polsce KDP, które już posiadają kraje wysokorozwinięte. Modernizacja linii E 65 to pierwszy poważny krok w kierunku dogonienia Europy.(abstrakt oryginalny)
Koleje dużych prędkości są zasadniczym czynnikiem rozwoju krajów Europy Środkowo Wschodniej. W artykule przedstawiono koncepcję rozwoju kolei dużych prędkości w tej części Europy. Stanowi on rozszerzoną wersję referatu prezentowanego na Światowym Kongresie Kolei Dużych Prędkości w Pekinie w grudniu 2010 roku [5]. Zawiera projekty modernizacji istniejących linii kolejowych do prędkości 200 km/h, a także projekty budowy nowych odcinków oraz aktualny stan inwestycji w Polsce i w Czechach. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wybrane techniczne aspekty eksploatacji linii dużych prędkości (LDP). Scharakteryzowano wymagania dotyczące interoperacyjności i kompatybilności, współpracy pojazdów z nawierzchnią oraz opisano nawierzchnie klasyczne i niekonwencjonalne eksploatowane na tych liniach. Omówiono również parametry układu i profilu linii i zasady ich utrzymania. Przedstawiono program budowy linii dużych prędkości w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie kształtowanie się transportu pasażerskiego w Australii według poszczególnych środków transportu, ze wskazaniem na niewielką rolę przewozów kolejowych. Analizą objęto lata 1995-2013. Omówiono badania nad wdrożeniem budowy i eksploatacji kolei dużych prędkości (KDP) w Australii, prowadzone od 1980 roku do chwili obecnej, wraz z proponowanymi wariantami przebiegu trasy KDP, kosztów budowy oraz daty zakończenia inwestycji. Przedstawiono wady i zalety posiadania kolei dużych prędkości.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ekonomiczne aspekty rozwoju kolei dużych prędkości - wybrane zagadnienia
61%
Kolej dużych prędkości stanowi istotny element ilościowego i jakościowego rozwoju transportu kolejowego w Europie i Azji. Wysokie koszty budowy i utrzymania kolei dużych prędkości rekompensowane są licznymi, choć trudnymi do precyzyjnego pomiaru korzyściami, których beneficjentem są pasażerowie, system transportowy i gospodarka. Kolej dużych prędkości umożliwiła zmianę konkurencyjnych relacji między transportem kolejowym i lotniczym na dystansie do 800 km. Poza omówionymi skutkami konkurencji między tymi gałęziami transportu podkreślono obszary współpracy i wspólnych korzyści odnoszonych przez transport lotniczy i koleje dużych prędkości. (abstrakt oryginalny)
This conceptual paper employs Takahiro Fujimoto's product architecture matrix for the purpose of comparative analysis of high-speed rail services in Poland, Japan and China. Our preliminary findings, based on an exploratory review of secondary sources, suggest significant differences in each of studied countries. We discuss the reasons behind these differences as well as their organizational and managerial implications. We conclude that Fujimoto's framework and product architecture theory has high explanatory potential even when applied to complex systems such as high-speed rail services. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.