Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Historia MOP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono następujące zagadnienia: zakres zastosowania art. 7 Konwencji nr 129 Międzynarodowej Organizacji Pracy, typologia modeli organizacji inspekcji pracy na gruncie art. 7 ust. 3 Konwencji, modele organizacji inspekcji pracy w wybranych krajach europejskich oraz model organizacji inspekcji pracy w Polsce.
Idea utworzenia Międzynarodowej Organizacji Pracy sięga wieku XIX. Właściwą datą jej utworzenia jest jednak rok 1919. W roku 1944 przyjęto tzw. Deklarację Filadelfijską, w której ponownie zdefiniowano i rozszerzono podstawowe cele i zasady działania tej organizacji. MOP jest obecnie jedyną spośród światowych organizacji, w której przedstawiciele pracodawców i pracowników mają równe prawa z przedstawicielami rządów do kształtowania swojej polityki i programów.
Po wojnie nastąpił duży dynamizm rozwoju prawodawstwa w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. W historii MOP wyróżnić można dwa etapy. Pierwszy to ustalenie nowego kształtu prawa międzynarodowego w tej dziedzinie w związku z przyjęciem nowoczesnej idei zabezpieczenia społecznego pod wpływem ustawodawstwa amerykańskiego z 1935 r., Karty Atlantyckiej z 1941 r. oraz Planu Beveridge'a z 1942 r. Etap następny dotyczył okresu ostatnich lat, który w sposób ewolucyjny doprowadził do dalszej regulacji i udoskonaleniu przepisów, zgodnie ze społecznym zapotrzebowaniem i duchem czasu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.