Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Historia rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Historia księgowości w Chinach - rys
100%
Mając na uwadze powyższe, definiuje się cel tego artykułu, którym jest próba ukazania form księgowości stosowanych w Chinach w świetle ich historycznej ewolucji. Tezą tego opracowania staje się stwierdzenie, iż stosowana forma rachunkowości jest odbiciem uwarunkowań i zadań, jakie przed systemem rachunkowości formułują interesariusze jej podmiotu. Prowadzone w artykule rozważania opierają się na analizie źródeł literatury tematu. (fragment tekstu)
Dwudziesta rocznica wejścia w życie ustawy o rachunkowości to okazja do przypomnienia przesłanek leżących u podstaw tej ustawy, problemów merytorycznych związanych z jej opracowaniem, a także głównych zmian przepisów ustawy i ich przyczyn. Warto też postawić pytanie - w jakim kierunku powinien następować rozwój polskich przepisów o rachunkowości?(fragment tekstu)
W 2018 roku Katedra Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego będzie obchodzić 70-lecie swojego istnienia pt. Ludzie i ich dokonania. Z tej okazji w dniu 12.10.2017 roku w Pałacu A. Biedermanna w Łodzi odbyła się inauguracja obchodów jubileuszowych, która stała się okazją do przypomnienia początków i kolejnych etapów jej rozwoju. Niniejsze opracowanie zawiera krótki rys historyczny dotyczący najważniejszych sfer działalności naukowej, dydaktycznej i współpracy z praktyką, na przestrzeni całego okresu jej funkcjonowania. Przypomniano kluczowe postacie, które przyczyniły się do powstania, rozwoju i sukcesów Katedry. Ponadto przedstawiona w nim została relacja z przebiegu tego wydarzenia, w której przywołano główne wątki z wystąpień zaproszonych gości. W inauguracji obchodów jubileuszowych Katedry wzięło udział ponad 50 osób. (abstrakt oryginalny)
Rozważania zawarte w pracy dotyczą rachunkowości w Polsce; w pierwszej części skupiono się głównie na "węższej" księgowości (ujęcie retrospektywne), a w drugiej - na "szerszym spojrzeniu" (ujęcie prospektywne). Celem pracy jest przedstawienie zdarzeń najważniejszych dla rozwoju rachunkowości na terenach Polski oraz określenie kierunku dalszych zmian. W pracy wykorzystano wywiady bezpośrednie, niestandaryzowane, indywidualne ze specjalistami z zakresu rachunkowości (teoretycy i praktycy). Na przestrzeni wieków w Polsce metody i techniki prowadzenia księgowości zmieniały się wraz z sytuacja polityczną i gospodarczą. Od drugiej połowy XX wieku trwa intensywny rozwój teorii rachunkowości. Jej kierunek rozwoju w Polsce został rozpatrzony w trzech aspektach: zmian polskiego prawa bilansowego, zmian standardów międzynarodowych oraz zmian w dyrektywach unijnych. Specjaliści w trakcie wywiadów byli zgodni, że nastąpi dalsze dostosowanie polskiego prawa bilansowego do MSSF i związane z tym zmiany w ustawie o rachunkowości, jednak będzie ona nadal obowiązywać w zakresie nieuregulowanym przez standardy. Zgadzano się także, że nastąpią modyfikacje tej ustawy, spowodowane dostosowywaniem do zmian standardów i wprowadzaniem nowych rozwiązań w MSR. W związku z uchwaleniem nowej dyrektywy 2013/34/UE w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w ustawie o rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu omówiono doświadczenia światowe w zakresie rewizji finansowej. Następnie omówiono znaczenia kontroli wewnętrznej w procesie badania sprawozdania finansowego. W zakończeniu zaprezentowano doświadczenia polskie w zakresie sprawozdań finansowych oraz omówiono regulacje prawne dotyczące problematyki rewizji finansowej.
Celem artykułu jest prezentacja pierwszego polskiego czasopisma fachowego z zakresu księgowości wydawanego we Lwowie w XIX wieku, które stanowiło źródło wiedzy dla ówczesnych księgowych. Jako metodę badawczą zastosowano krytyczną analizę materiałów źródłowych i literatury przedmiotowej. W artykule scharakteryzowano układ, strukturę oraz treść czasopisma w podziale na tematykę księgową i umiejętności handlowe. Analiza tematyki poszczególnych publikacji pozwoliła na określenie problematycznych zagadnień z zakresu księgowości ówczesnego okresu oraz grupy odbiorców periodyku. Treść miesięcznika jest rozważana w powiązaniu ze zmianami sytuacji społeczno-gospodarczej regionu galicyjskiego na przełomie XIX i XX wieku. (abstrakt oryginalny)
W latach 50. XX wieku polska rachunkowość znalazła się pod silnym wpływem rachunkowości Związku Radzieckiego. Wyrazem tego stanu rzeczy były między innymi kolejne reformy polskiego jednolitego planu kont, który docelowo został zastąpiony ramowymi planami kont. Wprowadzenie ramowych planów kont pociągnęło za sobą gruntowną przebudowę sprawozdawczości finansowej. Celem artykułu jest charakterystyka sprawozdawczości finansowej, która obowiązywała w latach 50. ubiegłego wieku państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe. Tłem dla przedstawienia jej podstawowych cech i wybranych elementów jest krótka prezentacja rachunkowości omawianego okresu, w skład której wchodzi omówienie ramowych planów kont. Praca została napisana na podstawie przeprowadzonych badania literatury przedmiotu - książek i artykułów wydanych przede wszystkim w latach 50. ubiegłego stulecia, w szczególności takich autorów jak: Stanisław Skrzywan, Edward Wojciechowski oraz Eufemiusz Terebucha. Dokumenty sprawozdawczości finansowej stanowiły podstawę sprawowania kontroli nad wykorzystaniem środków państwowych, wykonaniem zadań planowych oraz przebiegiem i wzrostem akumulacji, mającej miejsce w danej jednostce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Tytuł artykułu narzuca pytanie, dlaczego inaczej? Dlatego, że w związku z transformacją ustrojową zmieniły się nie tylko zasady funkcjonowania mechanizmu gospodarczego, polityki gospodarczej i społecznej państwa, ale także zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstw. Poza tym zmianie uległy, zależnie od form własności, metody finansowania, zmieniają się też źródła finansowania działalności, struktury źródeł. Proces ten obejmuje również amortyzację majątku trwałego przedsiębiorstw, która zyskała na znaczeniu po upadku zasady centralizowania części lub całości dokonywanych przez przedsiębiorstwa odpisów amortyzacyjnych na rzecz budżetu państwa czy innych instytucji systemu finansowego państwa. Warto przypomnieć, że w warunkach gospodarki scentralizowanej amortyzacja przedsiębiorstw była stale przedmiotem redystrybucji, a więc ograniczonych praw do jej wykorzystania w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Ewolucja rachunkowości zarządczej pozwala stwierdzić, że jest to zarówno wiedza praktyczna, jak teoretyczna. Motorem rozwoju była praktyka i potrzeby decydentów, którzy poszukiwali rozwiązań oraz systemu informacyjnego pozwalającego na podejmowanie efektywnych decyzji. Teoria rachunkowości zarządczej miała znaczenie wtórne i powstawała wówczas, gdy praktyka wywoływała taka potrzebę. Dlatego też ewolucję rachunkowości zarządczej można analizować z punktu widzenia praktyki i teorii. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano badanie dotyczące zastosowania teorii agencji do objaśnienia rozwiązań rachunkowości kameralnej stosowanej na ziemiach polskich w XVII i XVIII w. W wyniku badania stwierdzono, że rachunkowość taka opierała się na podejściu do minimalizowania kosztów agencji przez właściciela. Dostosowane do relacji agent - pryncypał procedury kontrolne i rozliczania odpowiedzialności, oparte na rachunkowości, umożliwiały sprawne administrowanie majątkiem ziemskim. Na potrzeby badania wykorzystano źródła historyczne pochodzące z XVII i XVIII w. w postaci: prac drukowanych pierwotnych (J.K. Haura oraz J. Hermana), rękopisów S. Bieniewskiego, drukowanych wtórnych ("Instruktarzy ekonomicznych") zebranych przez S. Pawlika w 1915 r. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Koncepcje zysku w retrospektywnym ujęciu Mejera Lichtensztejna
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie retrospektywnego ujęcia zysku według koncepcji opracowanej przez M. Lichtensztejna. Zasługuje ona na przybliżenie ze względu na jej historyczne uwarunkowania oraz fakt, że w literaturze z zakresu historii rachunkowości była dotychczas pomijana. Zasadne jest przy tym scharakteryzowanie uwarunkowań organizacyjnych i prawnych pracy naukowej w okresie międzywojennym oraz przedstawienie tematyki ówczesnych badań naukowych. (fragment tekstu)
W opracowaniu skupiono się głównie na historii rachunkowości. Przedstawiono pierwsze znaleziska ewidencji księgowej, początkowo prymitywnej, pojedynczej, a następnie z zastosowaniem podwójnego zapisu. Pominięto czasy współczesne, w których nastąpił lawinowy rozwój rachunkowości i pojawiło się wiele nowych jej zastosowań.
Niniejszy artykuł jest poświęcony początkom kształtowania się koncepcji rachunkowości wykorzystywanej do zarządzania majątkami ziemskimi w Polsce drugiej połowy XVIII w. W świetle przeprowadzonych badań źródeł historycznych należy przyjąć, że w okresie Oświecenia kształtowała się koncepcja rachunkowości wykorzystywanej do zarządzania majątkami ziemskimi, wywodząca się z rachunkowości kameralnej. Koncepcja taka odpowiadała potrzebom sprawnego zarządzania w dobrach magnackich, w których prowadzono działalność rolniczą, handlową i przemysłową. Stosowane ówcześnie pojęcie "rządu" obejmuje liczne elementy tożsame dla współczesnego rozumienia rachunkowości zarządczej: pomiar, kontrolę i sterowanie, realizację zamiarów właściciela, komunikowanie. Koncepcja rachunkowości drugiej połowy XVIII w. cechuje się uwzględnieniem: - elementu zarządzania zasobami ludzkimi, - systemów motywacyjnych, - optymalizacji struktur organizacyjnych pod kątem procesów kontroli i nadzoru, - oczekiwań w zakresie wiarygodności i rzetelności zapisów księgowych, - procesów komunikowania, obejmujących rozbudowaną sprawozdawczość wewnętrzną. Istotną rolę przypisywano także procedurom planowania oraz zasadom etycznym formułowanym z punktu widzenia właścicieli majątków (zachowaniu wierności wobec przełożonych, pilności, sumienności, religijności oraz ostrożności i dokładności). (abstrakt oryginalny)
Feliks Antoni Barciński (1803-1878), matematyk, magister filozofii, urzędnik państwowy, nauczyciel i autor podręczników z rachunkowości, spokrewniony z rodziną Chopinów. Stypendysta rządu polskiego w Paryżu. Autor popularnego w XIX w. trzytomowego dzieła O rachunkowości kupieckiej (1833-1835), w którym przedstawił w przystępny sposób teorię i praktykę rachunkowości w handlu, bankach, rolnictwie i przemyśle (fabrykach - gorzelniach). (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość wiąże się z nieustannie toczącym się procesem zmian oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań usprawniających pracę księgowych. Jako jeden z głównych powodów wdrażania innowacyjnych działań w ramach rachunkowości jawi się chęć wprowadzenia porządku do obrotu gospodarczego oraz zapewnienia porównywalności i poprawności gromadzonych danych. Wraz z upływem czasu działania te stają się coraz bardziej zaawansowane, a narzędzia służące do ich realizacji zaczynają stanowić spójną całość, podlegającą procesom standaryzacji oraz harmonizacji. Wiąże się to zarówno z rozwojem wiedzy dotyczącej rachunkowości, jak i po-stępem technologicznym, zapewniającym nowoczesne rozwiązania dotychczasowych problemów. Celem niniejszego rozdziału jest przedstawienie rozwoju rachunkowości w aspekcie jej sprawozdawczej roli. Tekst składa się z trzech punktów. Pierwszy z nich odnosi się do kluczowych wydarzeń związanych z rozwojem rachunkowości, drugi nawiązuje do istoty, celów oraz genezy powstania sprawozdań finansowych, natomiast ostatni stanowi omówienie współczesnych rozwiązań odnoszących się do sprawozdawczości finansowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych zasad dydaktyki księgowości w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Jako przykład placówki wykładającej księgowość na poziomie akademickim posłużyło Wyższe Studjum Handlowe w Krakowie. Dążąc do realizacji celu artykułu, podjęto próbę uzasadnienia tezy, że zasady kształcenia w wyższej szkole handlowej okresu międzywojennego w Polsce dawały możliwość dobrego przygotowania do wykonywania zawodu księgowego na szczeblu kierowniczym. W celu uzasadnienia sformułowanej tezy przeprowadzono badania empiryczne o charakterze archiwalnym obejmujące literaturę omawianego okresu. Przedstawione w artykule wyniki badań uzasadniają postawioną w nim tezę. Prezentowane w ramach przedmiotu księgowość treści programowe, skoncentrowane wokół praktycznej ewidencji zdarzeń księgowych, uzupełniały dodatkowe przedmioty, dzięki którym absolwent szkoły zyskiwał szeroką wiedzę ekonomiczną oraz umiejętność skutecznego zarządzania jednostką gospodarczą(abstrakt oryginalny)
Śledzenie rozwoju rachunkowości w Republice Czeskiej jest interesujące, pouczające i można zaobserwować, że jej prowadzenie zawsze odznaczało się stosowaniem wysokich standardów. Z obserwacji wynika, że rachunkowość w Czechach zawsze odpowiadała atmosferze czasów i dostosowywała się do różnorodnych wpływów gospodarczych i politycznych. W okresie międzywojennym dominuje duch gospodarki rynkowej wraz z naciskiem na precyzję i dokładność, która była typowa dla Czech w tym okresie. Kładziono nacisk na dokładność i prawdomówność oraz na umiejętności przedstawienia działalności gospodarczej światu zewnętrznemu oraz na dokumentowanie stanu aktywów i pasywów w dowolnym momencie. W okresie socjalizmu księgowość miała charakter przechowywania dowodów na piśmie, ponieważ w okresie centralnie planowanej gospodarki zarządzanie przedsiębiorstwem było bierne, nie można było podejmować jakichkolwiek znaczących decyzji. Po tym jak wrócono do zasad rynkowych w funkcjonowaniu gospodarki rachunkowość zyskała na znaczeniu, a nacisk został położony nie tylko na dokumentowanie działalności przedsiębiorstwa, ale także na dostarczanie danych do skutecznego zarządzania jego finansami. Ostatnie lata przyniosły proces międzynarodowej standaryzacji rachunkowości, co jest logiczną konsekwencją postępującej globalizacji i łączenia się przedsiębiorstw z różnych krajów. (A.T.)
Autor artykułu porusza kwestię rozwoju rachunkowości w Czechach od końca XIX wieku do czasów obecnych. Podstawowym celem artykułu było opisanie najważniejszych historycznych kroków milowych, które miały istotny wpływ na rozwój i formę obecnego systemu rachunkowości w Czechach. Można stwierdzić, że znajomość historii rozwoju rachunkowości jest istotna dla kompleksowego zrozumienia rachunkowości w Czechach. Rozwój rachunkowości w Czechach rozpoczął się w końcu XIX wieku. Do tego czasu nie było w Czechach literatury koncentrującej się na teoretycznych i praktycznych aspektach rachunkowości. Dynamiczny rozwój rachunkowości kontynuowany był przez drugą połowę XX wieku, aż do momentu, kiedy standardy rachunkowości czeskiej zostały zastąpione przez rosyjskie standardy koncentrujące się na gospodarce centralnie planowanej. Na początku lat 90. XX wieku nastąpiły radykalne reformy systemu rachunkowości w Czechosłowacji. Można stwierdzić, że od tego czasu rachunkowość stała się użytecznym narzędziem dla odbiorców informacji generowanych przez system rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest analiza niepełnych informacji o rachunkowości prowadzonej w starożytnych miastach-państwach położonych w Mezopotamii, Syrii i na Peloponezie. W artykule przeprowadzono interpretacje starożytnej koncepcji pieniądza i rachunkowości.
Niniejszy artykuł prezentuje regulacje Kodeksu Napoleona i Kodeksu handlowego z 1807 r. w zakresie ksiąg rachunkowych. Podstawową funkcją ówczesnych regulacji rachunkowości było zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia obrotu gospodarczego (w szczególności zabezpieczenie interesów wierzycieli), jego udokumentowania oraz jawności informacji finansowych. Służyły temu: obowiązek rzetelnego i wiarygodnego prowadzenia ksiąg handlowych, obowiązek archiwizowania ksiąg handlowych przez 10 lat, możliwość wykorzystania ksiąg handlowych spełniających określone warunki jako dowodów w postępowaniu sądowym, obowiązek sporządzania sprawozdania (bilansu) na potrzeby procedury upadłościowej, przechodzący – w przypadku śmierci kupca – na jego najbliższą rodzinę, rozbudowany system dotkliwych kar za nierzetelne prowadzenie ksiąg handlowych w przypadku stwierdzenia upadłości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.