Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Historia transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The Railway Infrastructure Manager in Poland initiated the implementation of the ERTMS system. This paper presents the description of level system, modes of work traction vehicles, basic parameters of system and also the exemplary principles of the system operations. These parameters are the elements used by operating scenarios which describe the behaviour in traffic situations on railway lines included in the development of the ERTMS system.(original abstract)
Wśród wielu czynników determinujących rozwój turystyki, których liczba ulega dynamicznym przemianom w czasie, transport od początku zajmuje istotne miejsce. Jest jednym z czynników warunkujących w sposób pierwotny rozwój turystyki, dla której przemieszczanie się jest warunkiem niezbędnym. Podstawowe funkcje transportu w turystyce obejmują zapewnienie dostępu do regionów i walorów turystycznych oraz przemieszczania się w ich obrębie. Jednakże współcześnie transport może stanowić także główny element podróży turystycznej, w przypadku gdy staje się samodzielną atrakcją turystyczną, na podstawie której może powstać autonomiczny produkt turystyczny. Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja znaczenia transportu dla turystyki na trzech płaszczyznach: determinant rozwoju, obsługi ruchu turystycznego oraz kreowania atrakcji turystycznych w ujęciu historycznym i współczesnym(fragment tekstu)
Regulacje rozpoczęto w latach dwudziestych XX wieku pod wpływem działań Kolei Rzeszy. Kolejny etap stanowiła polityka antykryzysowa na początku lat trzydziestych. W okresie rządów nazistowskich utworzono przymusowe organizacje przedsiębiorstw samochodowych, ustalono maksymalną liczbę samochodów ciężarowych. Zadbano o interes kolei. Tę politykę kontynuowano w Republice Federalnej. Dopiero utworzenie europejskiego wspólnego rynku oznaczało liberalizację rynku przewozów samochodami.(fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę przedstawienia ewolucyjnego rozwoju koncepcji logistyki na przestrzeni lat, aż do praktycznego zastosowania prezentowanych procedur podczas operacji "Pustynna Burza". Przedstawiono zasady wykorzystania współczesnych teorii logistycznych w operacji militarnej.
5
Content available remote Characteristics of Construction and Operation of Trolleybus Systems in the World
75%
Trolleybus transport was a very popular mode of transport in the past. Trolleybus systems have existed in more than 70 countries of the world. The maximum number of trolleybus systems (366) was operated in 1949. Today, this number is only 286, and mostly it is popular in the post-socialistic countries. Nevertheless, trolleybus systems of different countries have significant differences in the terms of construction and are being exploited in different ways. (original abstract)
Treść artkułu, to syntetyczny przegląd historii rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i transportowej ze szczególnym uwzględnieniem dawnych traktatów i stacji pocztowych. Rozważania autora rozpoczynają się od starożytnych Rzymian, którzy zostawili znakomite podstawy funkcjonowania instytucji pocztowych. W dalszej części omówiono urządzenia posłańcze, przewozowe i pocztowe funkcjonujące w dawnej Polsce (od czasów Mieszka I do przełomu wieków XIX/XX). Treść uzupełniają mapy dotyczące ważniejszych traktatów pocztowych oraz ikonograficzne dokumnety dotyczące m.in. dawnych akcesoriów pocztowych.
Przedstawiono krótki zarys historii transportu zbiorowego w Krakowie od czasów omnibusa konnego z drugiej połowy XIX wieku aż do lat dziewięćdziesiątych.
W artykule omówiono rolę zespołu portowego Szczecin-Świnoujście w XIX i XX wieku. Zdaniem autora, zanalizowane tendencje powinny być uwzględnione w strategii rozwoju gospodarki morskiej Szczecina.
Autor przedstawił historię i sposób budowania dróg bitych, tzw. szos w prowincji pomorskiej w pierwszej połowie XIX wieku. Budowa szos rozpoczęła się w latach 20-tych. Kolejno wybudowano szosy: Berlin-Szczecin (1827), Szczecin-Gdańsk (1835) i Szczecin-Stralsund (1835). Pierwsze szosy były budowane i utrzymywane przez państwo. Od lat 40-tych budowę szos finansowała prowincja oraz powiaty i miasta.
Pod koniec II wojny światowej przywódcy zwycięskich mocarstw Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że każda ze stron powinna zajmować po części podzielonych Niemiec jako strefę okupacyjną. Ponadto, w trakcie negocjacji uzgodniono, iż zarządzanie strefami okupacyjnymi powinno odbywać się z jednego miejsca. Z tego też powodu Berlin został również podzielony (...) Przyczyną blokady Berlina Zachodniego były między innymi obawy Związku Radzieckiego, że straci on kontrolę gospodarczą nad swoją częścią Niemiec. Blokada rozpoczęła się w nocy z 23 na 24 czerwca. Rosjanie zamknęli we wszystkich kierunkach korytarze lądowe, wstrzymując w ten sposób całkowicie ruch drogowy i kolejowy. Kolejnym krokiem było odcięcie linii telefonicznych i energetycznych oraz blokowanie dostaw wody. Pod koniec czerwca, sektory alianckie Berlina były prawie całkowicie zablokowane. Jedyną możliwością dotarcia do Berlina Zachodniego była droga powietrzna, gdyż trasy lotnicze pozostały otwarte. Taka była geneza olbrzymiej operacji lotniczej, która otrzymała kryptonim "Vittles" (samo słowo vittles oznacza tyle co "wikt"). Operacja oficjalnie rozpoczęła się 26 czerwca 1948 roku. (fragment tekstu)
Omówiono genezę transportu niezmechanizowanego, przyczyny utrzymywania się transportu niezmechanizowanego na świecie oraz rodzaje transportu niezmechanizowanego (transport wykorzystujący siłę fizyczną człowieka, transport wykorzystujący siłę fizyczną zwierząt).
Przedstawiono historię rozwoju transportu w straży pożarnej w Polsce od czasu powstania zawodowej straży pożarnej w I połowie XIX wieku do czasów obecnych. Scharakteryzowano etapy wprowadzania i udoskonalania sprzętu i środków transportu.
Zamiarem autorów było pokazanie możliwości rozwoju regionu Mazur i Warmii, posiadającego olbrzymie walory przyrodnicze do rozwoju turystyki, która dzięki temu ma szanse stać się podstawową dziedziną działalności w tej części Polski. Autorzy zastanawiają się także, czy istniejący tam potencjał turystyczny jest wystarczający do konkurowania na unijnym rynku.
W wielu artykułach można przeczytać, że kontenery nie były w Europie przed 1966 rokiem, kiedy to statek SS Fairland przybył z 35 stopniowymi kontenerami wynalezionymi przez Ketiha Tantlingera dla firmy Sea Land, której właścicielem był Malcom McLean. Przeanalizowano przegląd literatury. Przedstawiono jak rozwijały się kontenery w Europie. Artykuł przedstawia trzy normy dla kontenerów w Europie jakie powstały przed II Wojną Światową. (abstrakt oryginalny)
Zarys historii powstania i rozwoju transportu rzecznego w Polsce, począwszy od wieku XV po czasy współczesne. Dzieje budowy kanałów i portów rzecznych. W przeciwieństwie do innych państw europejskich ten najtańszy środek lokomocji nie był nigdy w naszym kraju należycie wykorzystany.
W artykule przedstawiono etapy rozwoju relacji transportowych łączących Bałtyk z Adriatykiem ze szczególnym uwzględnieniem ziem polskich. Odniesiono się zarówno do ewolucji systemów transportowych, jak i zmian w przepływach ładunków w poszczególnych okresach rozwoju Polski oraz na tle zmian granic krajów, przez które wiedzie transeuropejski korytarz transportowy nr VI. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia syntetyczne warunki rozwoju i stosowania jednostek ładunkowych w transporcie. Wyniki oparto na badaniach rozwoju jednostek ładunkowych i zakresu ich stosowania na przestrzeni dziejów, od XV w p.n.e. do XXI wieku. Przedstawiono zapis formalny ich rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Działaniom Sekcji Historycznej, zmierzające do zgromadzenia materiałów historycznych i eksponatów dla przyszłego Muzeum Komunikacji Miejskiej w Krakowie poświęcona jest treść referatu. Autor omówił początki działalności wydawniczej Sekcji.
Artykuł poświęcono historii komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy oraz rozwojowi tamtejszego taboru w kolejnych latach, począwszy od uruchomienia pierwszego tramwaju konnego w 1888 roku. Rozważania autor kończy przedstawienie rezultatów oraz planów renowacji zabytkowego taboru tramwajowego.
Autor przedstawił skrótowo dzieje trolejbusów w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozwój tego środku transportu w miastach polskich. Szczególna uwaga autora skupiona została na roli, jaką pełniły trolejbusy w obsłudze komunikacyjnej miasta oraz na wytypowaniu zalet i wad tego środka transportu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.